niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
niudizajn    13

Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. :P Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.


Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Co robić ?-poczekać po prostu-u mnie są tylko torfowe łąki i nie ma już ani jednego odważnego który orałby łąki-torf się przesusza i trzeba sporo czasu aby to się wszystko z powrotem ustabilizowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Renowację łąki najlepiej przeprowadzic wiosna kiedy jest jeszcze mokry torf. A poza tym łąk torfowych sie nie orze, należy zniszczyć darń np. brona aktywna albo co w tym rodzaju, i na to wykonać podsiew.


. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Renowację łąki najlepiej przeprowadzic wiosna kiedy jest jeszcze mokry torf. A poza tym łąk torfowych sie nie orze, należy zniszczyć darń np. brona aktywna albo co w tym rodzaju, i na to wykonać podsiew.

Mokry torf :P , to zapraszam w moje torfy i spróbuj coś zrobić, moim zdaniem najlepiej zacząć coś po sianokosach sieknąć porządnie randupem, ja w sierpniu zrobiłem 1 ha miałem dużo śmiałka darniowego i łąka często była zalewana, więc po roudupie najpier cieżka brona i nawet dociążona nic nie dała, no to kultywator i za kultywatorem brona, bełk wyszedł okropny ale kilka krotne bronowanie i wałowanie wszystko łądnie wyrównało trawka bardzo ładnie rośnie ( chociaż są place nie zruszone ale tam też jakeś trafki się czepiły, zastanawiał się czy nie orać, ale sąsiad wyorał i miał tak jak opisujecie same chwasty i di tego sitnik się żucił, najwazniejsze dokąłdnie wypalić raudupem i tylko zruszyć lekko darń żeby się coś uczepiło i styka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo nie chodzi mi jak stoi woda albo nie idzie wjechać, ale na wiosne na pewno torf trzyma wiecej wilgoci niż na jesień szczególnie po upalnym lecie


. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niudizajn    13

A jakie mieszanki traw siejecie na takie tereny??? Jakieś gotowe czy sami komponujecie? Jesli gotowe to jakiej firmy? A jesli sami komponujecie to z jakich gatunków?


Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Mnie to najgorzej złości jak mi te torfowe łąki dziki poryją :angry: Niedawno zryły mi ok. 1ha jakby talerzówką zjeździł... I co teraz najlepiej zrobić???


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

ja zaorałem w tamtym roku 1ha nieuzytku torf teraz nawet te zielsko nie chce rosnąc .Na wiosne znowu sprobuje stalerzowac i cos tam zasiac;] zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt    69

sąsiadowi tez dziki zryły ok 1ha, gadał ze weźmnie to glebozgryzarką posieje trawę i zwalcuje, tam gdzie dziki trochę poryły to przeważnie ludzie recznie równają :P , naszczęscie do mnie sie nie wrypały i oby tak dalej ^_^ , tak ogólnie to dzików jest w piz**, a propo torfu to raz chciałem przez ugór sobie drogę skrócic jak pieszo szedłem, jak się tam wrypałem do tego torfu to szkoda gadać, czuje tylko coraz mokrzej pod nogami, patrze dalej z rowu zalane wodą było nic tylko sie spowrotem wórciłem, z 10min drogi nadrobione B) w butach już zaczynało sie mokro robić, spodnie trochę uwalone B) no ale przynajmniej już teraz wiem ze tam przejscia niema, bo myślałem że tam droga idzie :) :) Trochę współczuje tym co mają łaki na torfie, bo pewnie czasami ciekawe akcje są :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz345    0

Też mam łąkę na torfie, co rok mi się zapada o kilka centymetrów. Woda stoi, góry i doły się robią. Najgorsze jest to że kosiarka się może wypiąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor5321    1

mój tata jak prasował na torfie to to małe koło od podbieracza to w ziemie w padało ok 1/3

prasa to nie jechała tylko ciągła sie

 

ostatnio to przejeżdzałem to ktos nie sprzątnoł siana a nawałkach było

i tak fajnie sobie pływało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

U mnie też 3ha siana zostało ;/ zalało i nic nie można było zrobić ;/

 

Tylko że ja musiałem się poświęcić i po tej wodzie pająkiem to siano rozrzucić z wałków ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Po waszych opisach widać że moje torfy to pikuś w porownaniu z moimi, ostatnimi czasy tzn 2 lata to wyjeżdża sie suchymi kołami z łąki a sianko schnie 3-4 dni :P


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niudizajn    13

U mnie nie też nie ma aż takich problemów z wjazdem (jest tylko kilka miejsc gdzie trza wiedzieć którędy jechać) , ale jest większy problem z dobraniem odpowiedniej mieszanki do zasiania. Naszczęście w zeszłym roku przyjęła się w końcu jakaś pastwiskowa. Teraz musze jeszcze podsiać w paru miejscach bo coś puste pola sie pokazały , ale myślę , że już jestem na dobrej drodze.

Mam taką nadzieję. :P


Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

Witam

Panowie a co powiecie na taki sposub renowacji łąk na torfach:opryskać łąkę randapem a potem wsiać w to trawe specjalnym siewnikiem bez orania itp co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niudizajn    13

Ja bardzo chętnie , ale taki siewniczek to troche kosztuje.


Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Właśnie taki siewniczek na pewno ma swoją cenę. A co do tych łąk to ja robię jedynie wsiewkię najpierw bronami przejadę następnie posieję trawę i zazwyczaj znów bronami przejadę bo wał to bym tam utopił. Jak sięgam pamięcią to w życie z tamtąt suchym kołem nie wyjechałem.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

z orką trochę przy późno jak byś wyorał na jesieni było by lepiej, a udać się uda tylko zbiór będzie późno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skrok18    1

może się udać ale ja bym ci radził posiać ze zbożem to jak nie bedziesz miał trawy to zboże bedziesz miał a jak jeszcze po żniwach to bydło możesz wypaść B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilos    1

może zaryzykuje jak będzie mokro,i ja zawsze sieje trawe ze zbożem. robie w kiszonke albo krowy zjedzą B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

robiłem tak nawet w lipcu i było git. łąka na wiosnę potrafiła być mokra, tak że po pierwszym pokosie , talerzówka orka i trawa w czysty siew wałowanie i na jesieni można było kosić. wszystko zależy od pogody . jak trafisz z sianiem przed deszczykiem to trawa piorunem zchodzi bo w lipcu było cieplutko i po tygodniu się zazieleniło. gorzej jak będzie susza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj