niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lukasz007    2

Dołączam się do pytania kolegi. Sam w tym roku muszę zaorać 3 ha traw na gruntach ornych i też nie bardzo wiem na jaką głębokość. Część już zaorałem na ok25 cm ale nie wiem czy dobrze zrobiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

To zależy od rodzaju gleby. Na gruntach ornych to normalnie jak na polach, bagienne głębiej a inne podobno ok. 20 cm. Ja orałem tak by jak najlepiej przykryć drań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na jaką głębokość najlepiej zaorać łąkę do ponownego zasiania? Głęboko czy niekoniecznie?

Pytałem kiedyś prof na studiach od łąkarstwa i powiedział że najgłębiej jak się da, oczywiście nie wyorując kompletnie jałowej gleby. Ale najważniejsze to dokładne przykrycie starej darni.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszko27    0

jak myślicie: jeżeli bym zaorał łąke bez wcześniejszego oprysku randapem i na wiosne uprawił i posiał trawe czy bedzie to dobre? czy lepiej prysnąć i dopiero orać??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Ja siałem bez pryskania (tak w ogóle to na trzech przesiewających łąki we wsi nikt nie pryskał). Pierwsza ścinka była mieszanką trawy z chwastnicą i komosą, po skoszeniu chwasty już nie miały takiej siły odbić i w drugim pokosie były tylko śladowe ilości chwastów. Kolejne pokosy już były czyste. Wczoraj tylko zauważyłem że kilka kobylaków rośnie więc trzeba będzie wiosną jakimś chwastoxem z plecakowego opryskiwacza prysnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

kobylak tzn. szczaw tępo-listny ? przynajmniej w mojej okolicy się tak na to mówi. Ta roślina podobno jest oznaką kwaśnej gleby.

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

dokładnie chodzi mi o to samo. Sam wyorałem łąkę z takim zielskiem i żałuję teraz że wcześniej nie potraktowałem tego rand*pem. Ale mam nadzieję że wapno załatwi sprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

Witam też zaorałem niewielki kawałek łąki i wiosną planuję to obsiać na nowo. Płytka orka ok. 8/19 cm potem talerzówka i glebogryzarka i tak zostało na zimę wiosną nawożenie i i orka głęboka ok 25cm kultywator lub brona dla wyrównania i siew ... co proponujecie zasiać jakie mieszanki ? dodam że trawa ma być na sianokiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a ja mam ok 2 ha łąki do przesiania i myślę nad tym, aby pierwszy pokos sprzątnąć i potem ciężka talerzówka i orka i potem znów talerzówka i siew i mam pytanie czy bez oprysku glifosatem będzie dobrze, klasa ziemi od IV, V i niewielka część VI i miejscami wiosną zalane przez ok 2 tyg. i jakie odmiany polecacie i czy przed orką dać obornik czy tylko nawożenie mineralne NPK ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Wydaje mi się że lepiej wiosną zaorać, zasiać i do końca roku kosić już normalnie niż orać dopiero po 1 pokosie

Witam też zaorałem niewielki kawałek łąki i wiosną planuję to obsiać na nowo. Płytka orka ok. 8/19 cm potem talerzówka i glebogryzarka i tak zostało na zimę wiosną nawożenie i i orka głęboka ok 25cm kultywator lub brona dla wyrównania i siew ... co proponujecie zasiać jakie mieszanki ? dodam że trawa ma być na sianokiszonkę.

Właściwie to dlaczego wiosną chcesz ponownie to orać skoro mógłbyś od razu rozsiać nawóz, uprawić i zasiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

łąka nie była pryskana tylko bardzo płytko zaorana , darń teraz jest rozdrobniona, prawie jej nie ma .. ale chcę dać obornik i to wszystko teraz głęboko przeorać, poprostu tak mi się to widzi! a co do nasion to macie jakieś propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

proszę o pomoc, mam problem w wyborze maszyny, która dobrze doprawiłaby wyorane na jesień pastwisko. Jest to stary paśnik nie uprawiany ze 30 lat, darń przykryta bardzo dobrze, lecz na wierzchu jest dość mocno zrośnięte i właśnie co teraz na wiosnę, jaką maszyną najlepiej to się uprawi, bo stoję przed zamiarem kupna, tylko nie wiem co ? Jak wy to robicie ?

Edytowano przez Fabian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0889    1

ja talerzówka uprawiałem ale efekt był slaby z 6 razy musiałem talerzować żeby jakoś to wyglądało, brona wirnikowa lub jakaś glebogryzarka myślę, że by dobrze se z tym poradziła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rewoluszyn    10

Łąki u siebie przesiewam tak : najpierw oprysk jesli występowały chwasty, później wstępnie rozrywam darń kultywatorem (chyba ze nie ma kamieni i jest odpowiednia wilgotność to nie) następnie idzie glebogryzarka, nawozy, siew trawy, bronowanie, wałowanie i po robocie :)

Później tylko ludzie się dziwią ze tak można pole wyrobić bo efekt jest naprawdę wspaniały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Mam 1.5 ha łąki krów już nie mam a trawy nigdy nikt nie chciał i tak łaką z 2 lata już stoi i ugór się robi.Postanowiłem się za to wziaść bo dopłaty brane a nic nie robione.Ziemia zlewna torfowa i wkoło lasek i już się olszynki posiały.Nie wiem co robić.Przesiać ją czy przekształcić ją na las i posadzić drzewka albo zostawić ja ugorem i nie liczyć do dopłat.W nowym PROWie będą dopłaty do zalesiania ???


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    110

Dzisiaj w agrobiznesie mówili że w tym roku nie będzie dopłat do łąk i krów ,co o tym sądzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo1970    51

Jeżeli chcesz siać trawę too najlepszym terminem jest jesień jeżeli to nie jest na torfie to walisz trawę z domieszką żyta wiosna przed wykłoszeniem żyta

kosisz pierwszy pokos póżniej jak pasi ja drugi pokos koszę resztę załatwiają mamuty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oficer998    1

witam czy ktoś poleci jakiś dobry preparat żeby się pozbyć ostu z trway i wszalekiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Ja pryskałem chwastoxem tym co jest na etykiecie napisane że na trawy można stosować

Oset nieźle wzięło, mlecze też. I nawet takiej 'dzikiej' kończyny nie popaliło

Nie jest to idealne rozwiązanie ale chyba najtańsze

 

A teraz z innej beczki... dziki poryły mi łąkę i chciałbym ją jakoś zrekultywować i ubiegać się o odszkodowanie od koła łowieckiego.

Jak ktoś ma 5 min zbędnego czasu to niżej jest link do filmiku jak to w tej chwili wygląda.

Jak myślicie należy się za to odszkodowanie? Mi z koła łowieckiego proponowali 60 zł a jak odmówiłem podpisania protokołu to przysłali pocztą inny na kwotę 20zł i że kwota jest za mała i nie wypłacą nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer161    0

Witam

a ja sie pochwalę innym sposobem i chyba najtańszym z tych które wy opisujecie, chyba ze ktoś już o tym pisał to przepraszam za spam.

Mianowicie na polu które chce obsiać trawą najpierw idzie kukurydza, tylko pod QQ należy jak najlepiej uprawić pole, pryskamy oczywiscie qq, na ogół po qq pole jest czyste z chwastów i po zbiorze qq sieje w ściernisko siewnikiem talerzowym (vredo 225.07.5) wysiewam mieszankę traw i na wiosne juz mam pierwszy pokos z mała ilością chwastów które w 2 pokosie już się prawktycznie wytracają, no i w pierwszym pokosie jest trochę resztek pożniwnych,

robiłem juz tak u siebie i u kolegi kilka razy i jest to najtańsze rozwiazanie i bardzo fajnie to wychodzi

a co do rekultywacji starych łąk, jeżeli jest cieżka z dużą iloscią kamieni to jedynie round... i później siew talerzowym w pełnej dawce trawy (40-45kg)

a jeżeli wchodzi w grę orka, to nie trzeba pryskać i tak wraca na to pole trawa chyba ze jest dużo chwastów, orka i uprawa nie głębo tylko żeby wyrównać pole

A co do mieszanek traw to wysztko zależy od tego na jakie pole, na co jest przeznaczona trawa i czy to ma być łąka 1, 2 czy wieloletnia, jest kilka firma polskich jak i zachodnich, miałem styczność z wieloma mieszankami w razie pytać chętnie pomogę

Pozdrawiam

Edytowano przez farmer161

Valtra N92, Ursus 4514 i MF 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowcamlody    53

Nie ukrywam że przydało by się u mnie każdą łąkę zasiać od nowa bo mieszanka traw uboga i małe plony. Zastanawia mnie jak się za to zabrać bo łąki niektóre mają bo 30 lat, do tego teren u mnie pagórkowaty i górzysty, klasa ziemi nie jest strasznie zła bo 4 czasami 5, tyle że są to ziemie ciężkie i trudne w uprawie (tak zwana minutówka, raz jak kamień a poleje 10min i nie wjedzie <_< ) Areał nie duży bo w granicach 12-15ha. Nawożone obornikiem i gnojowicą często i gęsto (na przemian albo co 2 lata) nawozy były i są rozsiewane ale w małych ilościach bo nawóz organiczny załatwia prawie wszystko. Liczę się z tym że trzeba by to głęboszem potraktować jak i wapnem w solidnej dawce do tego jakieś nawozy mineralne. Samą uprawę chciałem zrobić tak jak widziałem w starym filmie czyli duży ciągnik (mam c-360 i mfa 3050 na razie) a do niego zapięty kultywator z łapami prostymi ala ścierniskowy a do tego zapięta glebogryzarka 2-2,1m ( z napędem bocznym) która by uprawiała do tych 15cm, a później standardowo czyli siewnik zbożowy a potem jakoś to zwałować. co wy na takie coś?

 

Łączę tematy

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj