Polecane posty

krowka62    22

witam mam takie pytanie jak najprościej założyć ścieżki przy siewniku 2,5m i opryskiwaczu 10m

 

 

Pierwszy przejazd połową siewnika (pól redlic zamknięte) szerokość siewu 1,25. Drugi przejazd pełen 2,5 metra. Trzeci przejazd 2.5 metra i pośrodku zamkniete poszczególne redlice zależne od rozstawu kół ciągnika. Póżniej trzy przejezdy pełne i następnie czwarty z ścieżkami.

 

Ja przerobiłem siewnik 2,7m na 2,6m (mam zamiast 25 redlic 21 - szerokość międzyrzędzi 12.4 cm), Opryskiwacz przerobiłem na 13 metrów i rozsiewacz także na 13m. Sieję w ten sposób Pierwszy i drugi przejazd 2,6 metra, trzeci ścieżki, pózniej 4 przejazdy pełne i 5 znów ścieżki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver220    0

Sory! Ja tak napisałem bo myślałem że trochę kumasz i załapiesz mój żart.Pierwszy za każdym przejazdem zmieniasz nastawienie automatu "pilotem" tzn tym sznurkiem a ścieżka robi się kiedy liczydło wskazuje "0"a w drugim samo się przełącza po każdej zmianie znaczników a scieżka też na 0 musisz mieć założoną odpowiednią tarczę w automacie zależną od szer. siewnika i opryskiwacza.

 

Dzięki za odpowiedź, ale jeszcze chciałbym wiedzieć jak to działa od początku do końca. W pierwszym przypadku jak jest inna liczba od "0" to nie robi ścieżek? Jeśli liczydło wskazuje "0" to co te ścieżki załącza? Jak ten mechanizm działa, bo od tego liczydła idzie jakaś dźwignia do tyłu siewnika i chyba odchyla lub dopycha ten wałek z kółkami zębatymi. W tym pierwszym przypadku to do czego służy to srebrne "coś" co jest do belki siewnika przymocowane.

W drugim przypadku to jak na liczydle nastawimy przykładowo "4" to za każdym przejazdem ta liczba się zmienia aż do zera i załącza wtedy ścieżki, tak? Czyli jeśli liczydło wskaże wartość "0" to olej który idzie do siłownika od znaczników idzie przez jakiś zawór czy coś na chyba siłownik od załączania ścieżek? (poprawcie mnie jeśli źle pisze) W tym przypadku trzeba jeździć raz przy razie, żeby to działało, bo jak w koło by się chciało jeździć to znaczniki nie będą zmieniane i ścieżki się nie będą robić.

Na przykładowym zdjęciu jest pokazany ten wałek z kółkami zębatymi, proszę o wytłumaczenie jak to działa. A opryskiwacz i rozsiewacz mam 12m.

Z góry dzięki za odpowiedzi i sory za te moje pytania, ale od tego jest forum. :)

post-35654-0-29161900-1386189288_thumb.jpg

Edytowano przez Driver220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

kolego jak chcesz kupić na 12m to musisz mieć na tej tarczy do 4, koledzy pisali kiedyś jak się przerabia jak masz większą ilość liczb aby włączało co 4 przejazd ścieżki czyli na 0 ma ścieżkę tak jak pisałeś. Jak załącza się ścieżka to odpycha ten prent co masz na zdjęciu i kółeczka na ścieżkach są bez napędu i po prostu nie sieją. Najlepiej sprawdzić przy zakupie czy ten aparat dobrze przerzuca za każdym razem, bo nieraz ktoś coś grzebie i spieprzy robotę i wtedy już nie działa przerzucanie tak jak powinno. U mnie teść nagrzebał bo było do 5 a mamy opryskiwacz na 12m i teraz jak ustawie na zero to ścieżki raz chcą się już za 3 włączyć raz za 5 razem. Nie wiem jak sie sprawdza czy jest luz na łożyskach w przekładni może ktoś podpowie Ci bo jak jest to będzie Ci wysiewał inaczej jak przy próbie kręconej. Ogólnie wolałbym coś z komputerem już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver220    0

Dzięki ChiquitaB za mądrą odpowiedź. Czyli jak będzie na tarczy do 5 to do opryskiwacza 12m nie będzie już pasować? Jak ten mechanizm działa z przodu? Jak przerzucamy znaczniki to olej idzie też na jakiś siłownik co odpycha ten wałek z kółkami zębatymi, tak??? Czy to jakoś inaczej działa? To z komputerem co byś proponował?

Czekam na odpowiedzi i z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Trochę nie bardzo wiem w końcu jaki masz ten siewnik bo pokazujesz zdjęcia i d-8 mechanicznego i z hydrauliką a teraz d-9 chociaż zasada jest podobna.To duże srebrne z pierwszych zdjęć to automat do przełączania znaczników i w tamtym przypadku nie ma nic wspólnego ze ścieżkami chyba że byłoby jeszcze jedno cięgło od belki zaczepowej do automatu ścieżek to wtedy wszystko samoczynnie przełączyłoby się po podniesieniu siewnika .Jeżeli siewnik ma sterowanie hydrauliczne to jednym przewodem zmieniają się znaczniki i przełącza ścieżka Tarcza w automacie w przypadku siewnika 3m i oprysku 12m musi być 0-1-2-3 i pierwszy przejazd połową siewnika zamykając połowę zastawek aparatów wysiewających lub wykręcając śrubkę M8 na złączce w połowie wałka wysiewającego, z nastawą na automacie ścieżek "2" następnie całym siewnikiem już według tarczy1 przejazd potem ścieżka i 1-2-3 i 0-ściezka itd. do końca pola.A automat ścieżkowy działą tak: siłownik obraca tarczę zębatą i na "0" zapadka wsuwa pręt i opuszcza plastikową zapadkę na zębatkę jednokierunkową na wałku ścieżkowym z tyłu siewnika i wałek przestaje się kręcić i napędzać trybiki wysiewające, które są z niego napędzane,a reszta aparatów wysiewających sieje normalnie.Zębatka jednokierunkowa to bajecznie proste rozwiązanie zwyczajnie pomiądzy zębatką a wałkiem nawinięta jest sprężynka jednym końcem zaczepiona o nią i w jedną stronę sprężyna sciska się na wałku i napędza ,albo po zablokowaniu zapadką rozluznia się i rozłącz napęd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver220    0

Dzięki Darpol za wyczerpującą odpowiedź. Zdjęcia tak jak napisałem są przykładowe, no i to ostatnie zdjęcie to jest D9, ale to jest podobne jak w D8. Nie rozumie trochę jeszcze tej zasady działania automatu ścieżkowego, ponieważ ty napisałeś że plastikowa zapadka, która opuszcza się na zębatkę jednokierunkową powoduje że wałek przestaje się kręcić, a ChiquitaB napisał że pręt odpycha ten wałek na którym są te kółka zębate i te aparaty odpowiedzialne za ścieżki nie sieją bo nie mają napędu. I jeszcze takie jedno pytanie czy ten dodatkowy wałek jest napędzany ze skrzyni przekładniowej?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

ChiquitaB też ma rację taki automat występuje w D7 a w D8 taki co ja opisywałem .Oba mają napęd od głównego wałka napędowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Witam. Mam do was pytanie odnośnie ilości zamykanych lejków przy ścieżce (na koło) U mnie w d7 zamyka tylko jejen lejek i wydaje się mało :mellow: W tamtym roku zastawki były zamarznięte i nie domykały się do końca, teraz na jesień popsikałem wu-du i naciągłem sprężynę domykającą zastawki - tym razem porządnie zamykało. Lecz po wschodach te ścieżki były słabo widoczne i w dodatku depta się jeszcze zewnętrzny rządek. Jest możliwość dołożyć jeszcze po jednym zamknięciu lejka i czy będzie na tyle silna sprężyna aby zamknąć aż 4 lejki??? Jak to jest u was??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

kolego jak dobrze pamiętam to chyba nawet 3 lejki na jedną stronę można zablokować ale nie ejstem pewny, tylko trzeba cały mechanizm dobrze ustawić, bądź na 2 lejki a trzeci do napędu, nie pamiętam dobrze.bym musiał w garażu spojżeć ale teraz nie mam dostępu bo siewnik pod samą ścianą jest

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Nie wiem jak jest u ciebie, ale u mnie zamyka się zasuwka (dostęp do ziarna ze skrzyni nasiennej) U mnie jest tylko po jednym na jedną ścieżkę i jak patrzyłem na necie to też po jednym lejku zamyka. Jak znajdę jakieś używane części (w rozsądnych pieniądzach) to może zakupię. A ile lejków zamyka u was (amazone d7)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

my mamy d7 super s 3m i nam nie zasuwa tylko idzie taki pręt z rolkami które napędzają rolki od ścieżek i jak ma być ścieżka to on się odsuwa i nie napędza tych rolek gdzie są ścieżki. U nas mamy tylko na jedno ustawione bo rozstaw lejków jest co 12.6 albo 5 bodajże i dla c330 jest ok. Jak będzie sprzęt na większy ciągnik to się dwa będzie odłaczało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Właśnie..... u mnie jest na zasuwki, a kółka wysiewające kręcą się cały czas :unsure: Widziałem ten mechanizm z "odcinaniem napędu" i wydaje mi się lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam pytanie.

Jak obliczyć ścieżki jeżeli pole ma np: 20m szerokości (siewnik 3m i opryskiwacz z rozsiewaczem po 15m?)?>

Pozdrawiam.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver220    0

Dzięki Darpol za odpowiedź, teraz już wiem jak to działa.

 

Przemokras według mnie to powinienieś zrobić tak: pierwszy i drugi przejazd pełnym siewnikiem bez ścieżek, trzeci przejazd ze ścieżką, czwarty, piąty i szósty bez ścieżki siódmy przejazd ze ścieżką i siać połową rozsiewacza i odpowiednio opryskiwaczem (jeżdżąc raz przy razie).

Edytowano przez Driver220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

Panowie ja mam jeszcze pytanie do tych ścieżek technologicznych. Jeżeli potrzebuje 0-1-2-3-4-0 ,a w siewniku jest 0-1-2-3-4-5-6-0 to można coś z tym zrobić czy trzeba szukać odpowiedniej zębatki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Musisz szukać innej zębatki bo ta jest na 7 a tobie trzeba na 5 z tej nie da się tak przerobić w twojej jest 14 zębów a ty potrzebujesz 15.Dorobić lub kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Właśnie..... u mnie jest na zasuwki, a kółka wysiewające kręcą się cały czas :unsure: Widziałem ten mechanizm z "odcinaniem napędu" i wydaje mi się lepszy.

 

Niby dobre rozwiązanie z tymi trybkami napędzającymi, ale jest czasem pewien problem otóż kółka napędzające się odłączają i teoretycznie kółka wysiewające powinne stać w miejscu gdy wałek główna sie kręci. Niestety czasem tarcie wałka wewnątrz tych kółek jest na tyle duże, że wałek mimo odłączanego napędy potrafi obracać tymi kółkami które powinne stać. Wystarczy, że się nieco zakurzy czy sypnie tam pyłem i ściezki sie nie robią albo robią się tylko z jednej strony albo tylko jeden lejek. Ja sobie radze wstawiając kawałek plastiku, który blokuje te kółka, a gdy się kręcą to plastik sie odgina i przeskakuje po trybkach ale czasem i to nie pomaga poza tym starcza to na parę ha bo potem się plastik wyciera. Ma ktos jakiś inny patent na ten problem? Myślałem już o jakis małych tarczkach hamulcowych albo jakieś innej blokadzie na te kółka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ale ten plastik pewnie mocno ściera rolki wysiewające. Gdybyś wyciągną kółka i je troszkę rozwiercił aby nie były tak ciasno osadzone pewnie było by lepiej. Ja mam ten problem że zasuwa mi tylko jeden lejek (w innych też tak jest) i zastanawiam się jak w przyszłości założył bym jeszcze po jednej zasuwce czy to będzie działać? Ponieważ na zasunięcie trzeba trochę siły a ta sprężyna nie jest taka mocna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

W sumie to można by sie pokusić nawet o zrobienie takiego aparatu na zasadzie tych małych rolek które by się odsuwały od kółek wysiewających nie jest to strasznie skomplikowane. Te małe rolki bez problemu się kupi, a reszte szło by zrobić. A czy ty masz tam aparat zliczający przejazdy czy sam musisz to robić w odpowiednim momencie? Co do mojego problemu to ja już wyciągałem cały ten wałek i kółka. Szlifowałem papierem ściernym i dopasowałem najluźniejsze kółka. Na początku działało dobrze, ale z czasem robi się to samo i kółka zaczynają się kręcić mimo rozłączonego napędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Mam w nim automatyczne ścieżki i znaczniki, fajna sprawa zwłaszcza na większym polu bo po paru przejazdach zapominam co ma się robić i kiedy a to ładnie przełącza :) Pamietam tylko jak jest jakiś nieplanowany przejazd aby pociągnąć za sznurek aby nie przestawił ścieżek. Mój jest nietypowy bo 3.3m i ścieżki mam idealnie na 10m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balandos    0

mam opryskiwacz 12 metrowy a siewni poznaniak 3 metrowy co ile mam robic scieżki i czy sieje na okolo to dało by radę te scieżki zrobic znajomy muwił żebym od miedzy idsiał na pół siewnika a potem co 4 robił scieżki czy to wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianklat    0

Witam mam problem bo nie wiem jak prostym sposobem zrobić ścieżki w poznaniaku 2.7 do opryskiwacza 20 m i jak to zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9809

@balandos pierwszy przejazd jedziesz połową siewnika potem 2 już całym a na 3 robisz ścieżke i 4 bez ścieżki 5 bez ścieżki 6 bez ścieżki i na 7 ściezka i tak do konca ale jak siejesz wkoło to może być problem chyba że bedziesz pryskał też wkoło. Dlaczego siejesz wokoło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Niestety proste to nie będzie, bo to nijak nie pasuje do siebie .Najłatwiej to narysować sobie wzór z dokładnym wyliczeniem rzędów i ręcznie zamykać odpowiednie zastawki.Np połowa opryskiwacza\szer międzyrzędzia -połowa rozstawu kół (10m/0,1m)-0,6=94 tzn. że trzeba 93i 94 oraz 106i107 rządek zatkać zasówką to taki przykład z danymi rozstaw międzyrzędzia 10cm i ciągnik rozstaw kół 120cm.Inne rozwiązania to zmiana szerokośći roboczej siawnika do 2,5m lub 3m lub zmiana opryskiwacza na szerokośćpodzielną przez 2,7 lub zmiana siewnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialas33
      Witam, Potrzebuje pomocy w ustawieniu ścieżek technologicznych w siewniku euro masz 2,7m, ścieżki pod opryskiwacz 12m. Dodam iż opisy że starszych modeli siewnikow nie pasują gdyż ścieżki załącza się elektroniczne sterownikiem
    • Przez agropiotrmosz
      Witam
      Czy próba kręcona przy rzepaku w poznaniaku S043 podaje równą dawkę na ha? czy siewnik później wysiewa inną wartość?
      Bo siałem rzepak i miałem ustawioną skrzynie na dawkę 3,7 kg /ha a w polu wychodziło więcej
       
       
    • Gość
      Przez Gość
      Witam , wie ktoś ile razy zakręcic kołem w siewnika Poznaniak 6 so43/3c koło 4.00-16? Samą próbę wiem jak zrobić chodzi o te obroty koła bo na instrukcji mam inacZej napisane aniżeli na tabeli na pokrywie siewnika. I chodzi o obroty z uwzględnieniem 7% poślizgu.
    • Przez Majkelo
      Zapewne temat byl gdzies poruszany....
      Panowie jak rozwiazac problem sciezek technologicznych przy szer. opryskiwacza 18m i siewnika 3m.
       
    • Przez Krzysiu64
      Mam problem z siewnikiem poznaniak 6
      SO43/3 przy powtarzaniu próby kręconej siewnika  waga za każdym razem jest inna. Co jest tego przyczyną 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj