Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie są dobre wiertła do metalu ?

88 odpowiedzi na ten temat

#61 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 23:25

A ja swoje wiertła kupuje u ruskiego na giełdzie ale stare wiertła od różnych dziadków i tylko te które pamiętają Hitlera, są nie do zdarcia. w hardox idą miodzio nic twardszego nie wiercę, na 15mm blachę wystarczy naostrzyć przed wierceniem co przy wiertle nawet za 50zł ze sklepu trzeba ostrzyć 2-3 razy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie są dobre wiertła do metalu ? Dzisiaj, 15:50
  •  

#62 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7587 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 23:32

Za dzieciaka kupiłem u ruskich wiertla. Okazało się że były lewoskrętne. 

Niektóre chińskie są tak wykonane że głowa boli nie wspominając że sprzedają wiertła do drzewa z opisem do stali. 

KPK Kumurun Team

#63 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 23:48

No widzisz może cię to śmieszyć bo niewiele wiesz na ten temat.

Lepiej wiedzieć niewiele niż udawać że się wie. 

Gwarantuję ci że ta wiertarka spełni wymagania MOŻE  do wiertła fi 12 a i to zależy od wierconego materiału.

Twoje gwarancje mnie nie interesują i możesz je zachować dla siebie, sam wiem czym i do ile wiercę.

Nie rozumiem zaś twojego stwierdzenia (bo ja nic takiego nie powiedziałem) najprostsze.

Znasz wiertło proste i mniej proste czy skomplikowane? A może krzywe? Bo już sam nie wiem o co ci chodzi. 

Wytłumaczę Ci, pisząc najtańsze, najprostsze miałem na myśli najpopularniejsze, dlatego w nawiasie był dopisek "standard", (tak dla mniej domyślnych), nie brałem pod uwagę bezmyślnych

Najpierw napiszesz bzdurę a potem kręcisz jak koń pod górę

Akmaly nie wiem czy się zrozumieliśmy.  Chodziło mi i siłę jakiej  powinno się przyłożyć do wiertła z wlutowana płytką a pełnowęglikowego.

Każde ma inny kształt ostrza i na bank pełnowęglikowe wymaga a przynajmniej skrawa przy użyciu mniejszej siły.

Byle tylko nie przyznać się do błędu. A po tym się poznaje prawdziwego faceta (że się umie do błędu przyznać) a nie mącić

#64 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7587 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 00:02

-No widzisz pisze tylko to co wiem a gwarantuję ci że  zwykłe dla ciebie wiertło wcale nie jest takie proste jak ci się wydaje. 

-Masz rację do fi 12 i to zależy od materiału.  A nie jedno wiertło i to mniejsze zniszczy przez swoja budowę. Tyle że w domu to mało ważne.

-Pisz jak się sprawy mają. To nie kalambury. Bo ani najprostsze ani standart nie mają odniesienia do żadnego rodzaju wiertła. Tym bardziej ze nazwa najpopularniej stosowanego była wymieniona kilka razy. 

-Gdzie napisałem bzdurę? Post wcześniej wyraźnie stwierdziłem że pełnowęglikowe wymaga mniejszego nacisku niż wiertło z płytką. 

A wiem to bo jednych i drugich używamy w zakładzie. Z tym że tych drugich coraz mniej wydzieramy jakieś resztki.

Akmaly wspomniał o udarności i twardości hss a mi nie o to chodziło. O kształt ostrza który ma wpływ na to jak się zachowuje wiertło i jakich trzeba użyć sił. Tyle że w ręcznej wiertarce do wiercenia w twardym w ogóle nie ma rozmowy.

Więc w czym problem? 

Edytowany przez seweryn20, 10 grudzień 2015 - 00:05.

KPK Kumurun Team

#65 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 00:24

-No widzisz pisze tylko to co wiem a gwarantuję ci że  zwykłe dla ciebie wiertło wcale nie jest takie proste jak ci się wydaje.

To się w końcu zdecyduj- jest proste czy nie?

-Pisz jak się sprawy mają. To nie kalambury. Bo ani najprostsze ani standart nie mają odniesienia do żadnego rodzaju wiertła. Tym bardziej ze nazwa najpopularniej stosowanego była wymieniona kilka razy.

Sam używasz takich określeń (jeszcze z błędem) a mnie się czepiasz.

-Gdzie napisałem bzdurę? Post wcześniej wyraźnie stwierdziłem że pełnowęglikowe wymaga mniejszego nacisku niż wiertło z płytką. 

No właśnie tu, bo pisałeś że potrzebuje "niezłego nacisku" (bardzo dokładne określenie :D  :D  :D cokolwiek znaczy)

A wiem to bo jednych i drugich używamy w zakładzie. Z tym że tych drugich coraz mniej wydzieramy jakieś resztki.

Akmaly wspomniał o udarności i twardości hss a mi nie o to chodziło. O kształt ostrza który ma wpływ na to jak się zachowuje wiertło i jakich trzeba użyć sił. Tyle że w ręcznej wiertarce do wiercenia w twardym w ogóle nie ma rozmowy.

Gdzie pisałem (podawałem link) o wiertarce ręcznej???

Więc w czym problem?

Tu jest problem, że piszesz co chcesz (jak Ci pasuje) i  jeszcze czasami "odwracasz kota ogonem".

Masz rację do fi 12 i to zależy od materiału.  A nie jedno wiertło i to mniejsze zniszczy przez swoja budowę. Tyle że w domu to mało ważne.

#66 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7587 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 08:43

-To tobie się wydaje że jest proste nie mi. To wynika z tekstu.

-No tak... sorki za byka. kalamburami nie piszę.  Z treści linijki wynika jasno dla czego użyłem tych słów. Dla ciebie.

-No faktycznie nacisk użyty na wiertło jest ciężki do zrozumienia. Stwierdzenie standard czy proste jest duuuużo jaśniejsze.

-Ty coś pomieszałeś. Post 55 i 56,58 i sprostowanie dla ciebie w poście 64. W pierwszych słowa o wiertarce nie wspomniałem mało tego słowa nawet do ciebie nie były skierowane. W ostatnim powiązałem ciebie z wiertarką ręczną? Nie i to jasno wynika z tekstu.

Nie zauważyłem żebym coś odwrócił  trzymam się cały czas pierwotnej wersji a na tym odwracanie kota ogonem nie polega. Zrobiłem dwa błędy i przyznaję się do nich. Może być więcej i z tym się też liczę. 

Dokładnie taka wiertarka  w domu wystarczy  i tyle. Nie ma sensu kupować wiertarki z kilka tysięcy dla  kilku otworów by nie zniszczyć wiertła. 

Lemiesz też nie jest jakiś mega twardy żeby trzeba było  targać za korbę z nie wiadomo jaką siłą.

KPK Kumurun Team

#67 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 12:57

Wróć do tematu, bo oprócz pustego ględzenia żadnego konkretu  od Ciebie się nie dowiedziałem. Bierz przykład z @akmały, od niego coś nowego się dowiedziałem, z jego postów wynika że jest w temacie.

Cieszy  że już wiesz jak się pisze "standard", tylko jeszcze pewne kłopoty ze zrozumieniem gdy jest użyte w zdaniu. Wpisz w google poznasz sens.

Co do trzeciego odnośnika to stwierdzenie "niezły nacisk" przynajmniej dla mnie jest nie jasne, bo z Twoich wywodów oznacza "mniejszy", co podkreśliłem dwa posty wyżej.  Dla mnie w pierwszym skojarzeniu oznacza "większy" a w luźnym tłumaczeniu "niezły" może oznaczać "dobry". Tak czy siak dla mnie mało jasne a mnie się czepiasz że zwykłe wiertło HSS nazwałem standardowym i najprostszym.

#68 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7587 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 08:12

Przeczytaj moje posty i znajdziesz w nich informacje. Przeczytaj swoje a raczej nie posty a same cytaty i powiedz mi prócz czepiania się i cytowania co ty w ogóle napisałeś w temacie? Od początku czepiasz się tylko słówek nawet w ostatnim poście w którym sam stwierdziłeś żeby trzymać się tematu.  Nie masz nic do powiedzenie (a nie masz to nie pisz w ogóle) .Zanim zaczniesz zwracać uwagę innym popatrz się na siebie. 

KPK Kumurun Team

#69 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 13:53

I vice versa.

Czepiać słówek to Ty się zacząłeś,gdy zwykłe wiertło nazwałem najprostszym ja się tylko odwzajemniam.

Moje coś w temacie to wskazanie że są wiertła z węglikiem, i w dodatku są przystępne cenowo dla przeciętnego użytkownika. Ty oczywiście zrobiłeś po nich polewkę.

Twoja najlepsza rada która może pretendować do "super rady tygodnia" to że najlepsze są wiertła nie do kupienia w sklepie i w ogóle ich nie ma w kraju (nie każ mi cytować, przybliżam sens wypowiedzi) Na pewno wielu z niej skorzysta :D  :D  :D

Edytowany przez ptaszyna, 11 grudzień 2015 - 13:54.

#70 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7587 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 22:51

Wierteł tych z linku używam, ale tylko wtedy jak zwykłe HSS nie dają rady, idą bardzo dobrze, minusem jest to że  płytka się może wyszczerbić a z ostrzeniem to wiadomo-kłopot. Wiertarkę mam taką; http://allegro.pl/wi...5346131502.html i nie brakuje w niej obrotów ani docisku, wręcz odwrotnie. Dodatkowo ma stożek Morsea pierwszego stopnia i wiercę nią otwory do fi 22,5mm i daje radę. 

Zawsze myślałem że wiertła HSS to są najtańsze i najprostsze jakie mogą być do metalu (czyli standard)a tu kolega @seweryn20 mnie zaskakuje że już są "git", w ogóle jego wszechwiedza  czasmi mnie bawi żeby nie powiedzieć śmieszy.

Opisuję czym wiercę z praktyki (wiertarka, wiertła) i nie próbuję udowadniać na siłę nie wiadomo co. To tak w razie czego gdy by kolega @seweryn poczuł się do odpowiedzi

To twoja zaczepka  jak widzisz byłeś pierwszy napisane czarne na białym. W tym przypadku powiedzenie "obracasz kota ogonem" pasuje do ciebie idealnie dałeś tego ŚLICZNY dowód. Już wiemy skąd hasełko znasz.  Dalsza dyskusja mija się z celem. Możesz wymyślić wszystko a ja z twoją wyobraźnią walczyć nie mam zamiaru.

Edytowany przez seweryn20, 11 grudzień 2015 - 22:52.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 116 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 12 grudzień 2015 - 22:41

W takim razie co sądzicie o wiertłach Irwin  ? http://allegro.pl/ir...html#tabsAnchor

Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

#72 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 07:27

Ja kupuje wiertła tej firmy powyżej fi10mm i naprawdę bardzo dobrze się nimi wierci i nie wymagają częstego ostrzenia.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#73 Share DariuszKumierzak

DariuszKumierzak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 14:20

a firma  MILWAUKEE,warto zainteresować się wiertłami tego producenta ?

http://allegro.pl/wi...5167442188.html

#74 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 19:32

Jak dla mnie to:

HSS-złom, ale jestem dziad pod względem wierteł, bo nie umiem ostrzyć. Potrafi się stępić po 2 otworach.

HSS-R super wiertla, mam jedną sztuke 8ke ladnych kilkadziesiąt otworów wiertarką reczną wywierciło i dalej super wierci.

HSS-Co kobaltowe, ostatni zakup 5ka za 8zł, moze jutro bede testowal, zobaczymy co warte.

#75 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 19:53

Jak dla mnie jesteś mało poważny:)

#76 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 22:05

Jak dla mnie to post nie na temat

#77 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3920 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 22:19

Za dzieciaka kupiłem u ruskich wiertla. Okazało się że były lewoskrętne. 

Dobre do wiercenia urwanych śrub w korpusie.

Szczerze to nie widziałem takich na oczy (wiem że są), gwintowniki owszem ale nie wiertła.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#78 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 22:20

Czy wiesz co oznacza R czy Co?

HSS po naszemu stal szybkotnąca - jest kilka rodzai więc pisanie HSS = złom jest po prostu nie na miejscu.

Zresztą jak wiesz to HSS-R to może być też ta sama stal co Twój "HSS-złom".

#79 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 10:31

No tak już lepiej :) a teraz uzasadnij. Ja doktoratu z "wiertłologii" nie robiłem, także proszę o sprostowanie moich błędnych myśli i spostrzeżeń.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7587 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 15:22

HSS-R i HSS-G różnią się sposobem obróbki. Jedno walcowane drugie szlifowane. Oba maja taki sam zakres zastosowań.

HSS-Co z dodatkiem kobaltu. I dopiero tu jest różnica w materiale.

Ogólnie wiertła do ogólnych zastosowań.

Bardziej dokładnie ich przeznaczenie określa sposób wykonania: kształt ostrza  czy powłoka.

Tak dla sprostowania.

KPK Kumurun Team