Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie są dobre wiertła do metalu ?

88 odpowiedzi na ten temat

#41 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 13:35

Czoło to potoczna nazwa ale ty chcesz błysnąć to ok. Krawędź skrawająca - słyszysz że dzwoni tylko jeszcze nie wiesz gdzie. Profesjonalnie ostrzy się zarówno powierzchnię przyłożenia jak i natarcia ale nikt tego nie robi w wiertłach warsztatowych. 

Wiertło zużywa się najbardziej w narożach ostrząc pierwszą główną powierzchnię przyłożenia masz już wiertło nie w pełni pokryte ( nazewnictwo specjalnie dla Ciebie:)).

Powierzchnią walcową ( tak naprawdę każde wiertło powinno być zbieżne więc będzie to stożek ) wiertło nie pracuje, specjalnie w tym celu zostawia się pomocniczą krawędź skrawającą tzw. łysinkę (kąt przyłożenia = 0*) która ma m.in. za zadanie prowadzić wiertło w otworze ( tu o jakimś skrawaniu ciężko pisać )

Główna krawędź skrawająca wiertła jest tylko i wyłącznie na wierzchołku ( jest to krawędź postała w wyniku przecięcia powierzchni natarcia ( w najprostszej geometrii to stanowi ją rowek wiórowy) i pierwszej powierzchni przyłożenia).

"krawędzi przyłożenia" - nie ma czegoś takiego, jest tylko i wyłącznie powierzchnia przyłożenia lub powierzchnie bo może być ich kilka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie są dobre wiertła do metalu ? Dzisiaj, 07:12
  •  

#42 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 23:12

Nie mam zamiaru zabłysnąć. Namieszałeś filozofiami i nic ci z tego konkretnego nie wyszło poza tym że napisałeś regułkę z neta jak jest zbudowane zwykłe wiertło.

Wiem co to łysinka, tak masz rację powierzchnia przyłożenia tu jest mój błąd. Niestety piszę z głowy. Pracuję na narzędziowni nie uwierzył byś jakie są wiertła i jak się je ostrzy. Stwierdzenie profesjonalnie ostrzy się też krawędź natarcia jest nieprawdą. Wszystko zależy głownie od tego w czym się będzie wiercić. Do tego dołożył bym korekcję powierzchni przyłożenia i tu chyba jest więcej patentów. Takie podrasowanie ostrza nawet ma swoją nazwę jak znajdę to dopiszę albo dowiem się w robocie u szlifierzy. W każdym razie w gospodarstwie nieprzydatne. Może poza zmniejszeniem powierzchni przyłożenia. Wiertło lżej wchodzi w materiał.

Jeśli tak doskonale wiesz jak jest zbudowane to powinieneś wiedzieć że ostrzenie przez zbieranie powierzchni przyłożenia nie ma wpływu na powłokę a jeśli jest powłoka to nie ostrzy się go brusząc powierzchni natarcia. . 

A z ta powłoką to ja wiem.... stale jakie wierci się w gospodarstwie nie wymagają takich gadżetów. W wiertłach za te pieniądze niestety to bajer i nic więcej.

HSS i umiejętność ostrzenia bardziej przyda się niż powłoka. 

KPK Kumurun Team

#43 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 00:40

Ale skąd Ty niby wiesz że ja nie wiem:) Jak chcesz mogę podać Ci ok 10 typów geometrii ostrza z głowy. A to że się ostrzy z natarcia jest prawdą tylko zależy od wiertła:)

Kompromitujesz się już z tą powłoką - dowiedz się u swoich majstrów i zachowaj dla siebie. 

Jak jest powłoka to po ostrzeniu nanosi się ją od nowa - chyba wiesz takie rzeczy skoro pracujesz w narzędziowni.

#44 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 08:10

U nas nie wierci si wiertłami z powłoką. To wiertła do zabawy w stodole. W metalach ulepszanych cieplnie napierdzi a nie wywierci.

Dla tego nie spotkasz ich u nas ze względu na gatunek stali i głębokość otworów.

Nie wiem czy podasz z głowy z głowy. Przypuszczam że nie  podając regułki z neta z błędami. 

Jeszcze raz ci powtórzę że sposób ostrzenia wiertła nie zależy od niego tylko od materiału jaki się wierci czy kształt dna jaki chcemy mieć.

A widzisz to się nazywa korekta.

A powłoka jak wspomniałem, pełni swoją role   na krawędzi skrawającej w miejscy w którym naciera na nią wiór. Od strony powierzchni przyłożenia ona jest na sranie potrzebna. A już na pewno w komplecie  170 wierteł za stówę. 

KPK Kumurun Team

#45 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 08:33

Dalej idziesz w stronę niepotrzebnej dyskusji. Nie masz pojęcia po co jest powłoka i w jakim celu się ją stosuje. Metale czy niemetale mają swoje powłoki. 

Ja nie muszę szukać takich informacji w necie - muszę je znać i ciągle się doszkalać. 

Z mojej strony odpuszczam bo dyskusja z osobą twierdzącą że wiertła z powłoką nadają się tylko do wiercenia w stodole po prostu nie ma sensu.

#46 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 08:41

Wiem po co jest powłoka i w którym ma być miejscu. W tym na które naciera wiór i nic poza tym. Powtórzę ci jeszcze raz po co ci ona na powierzchni przyłozenia która nie bierze w ogóle udziału w skrawaniu? Dla ładnego wyglądu?

Wiertła podane w linku tylko do stodoły się nadają. Popatrz sobie ile porządne kosztują pomijając fakt że profesjonalne nie jest do kupienia w praktycznie żadnym sklepie   trudniącym się sprzedażą narzędzi do obróbki, nie jest wstanie ich kupić osoba prywatna bo jej po prostu nie stać.  Wiele z nich nie jesteś wstanie kupić nawet w Polsce wszystko sprowadzane z Niemiec. U nas po prostu ich nie ma. 

KPK Kumurun Team

#47 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 08 grudzień 2015 - 19:59

Święte słowa kolego. Ja kupuję wiertła do PCB o średnicach 0,6 do 1 mm i muszę zapłacić za nie prawie 200zł za szt. I tak jak napisałeś, są to profesjonalne wiertła niedostępne dla zwykłego zjadacza chleba. Tyle, że za tą cenę mogę wywiercić nim kilkadziesiąt tysięcy otworów, a wiertłem za 1zł kilkanaście otworów...

#48 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 21:33

Nie przesadzajcie że są tak niedostępne. Iscar, Sandvik, Guhring, Mapal, Mitsubishi, Seco i wiele wiele innych firm ma swoje przedstawicielstwa w Polsce. 

To że są drogie to pojęcie względne - drogie w zakupie nie oznacza drogiego narzędzia.

Wiadome że do warsztatu i jeszcze zwykłej ręcznej wiertarki nikt nie kupi wiertła z węglika bo straci tylko kasę.

#49 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 22:44

I tu mas rację. Do gospodarstwa kupowanie wierteł z HSS powłoką już mija się z celem.  Pierwsza sprawa nie podnosi ona możliwości samego wiertla a jedynie zwiększa jego trwałość. A o trwałości wiercąc ręczna wiertarką czy hipermarketowym słupem nie ma nawet mowy. Ręcznie wiadoma sprawa a chińskie słupowe zazwyczaj są za wiotkie, mają luzy i zbyt wielkie obroty do wiercenia w  stali. Zniszczą nawet najlepsze wiertło.

Ogólnie niech kupi dobre w miarę wiertła HSS i nauczy się porządnie oszczyć lub kupi ostrzałkę która od biedy coś tam zawsze pomoże.

Ze zwykłymi wiertłami walcowymi może jeszcze takiego problemu nie ma ale faktem jest że przeciętny zjadacz chleba nie ma do wielu dostępu lub są niedostępne dla niego finansowo. Jaja zaczynają się z wiertlami lufowymi czy frezami do obróbki twardego materiału np. po napawaniu plazmą lub szybkimi frezami.

KPK Kumurun Team

#50 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 08 grudzień 2015 - 23:20

Ja staram się kupować takie wiertła I jestem z  nich zadowolony, wiercę tylko ręczną wiertarką gdzie naprężenia i odchyły są nie do uniknięcia a Festa wykazuję sie wystarczającą wytrzymałością. Uważam że do gospodarstwa wystarczające.

http://art-spaw.pl/n...tml#/wiertlo-12

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 08 grudzień 2015 - 23:49

Nie przesadzajcie że są tak niedostępne. Iscar, Sandvik, Guhring, Mapal, Mitsubishi, Seco i wiele wiele innych firm ma swoje przedstawicielstwa w Polsce. 

To że są drogie to pojęcie względne - drogie w zakupie nie oznacza drogiego narzędzia.

Wiadome że do warsztatu i jeszcze zwykłej ręcznej wiertarki nikt nie kupi wiertła z węglika bo straci tylko kasę.

Widzisz, pracujesz w tym to wiesz o co chodzi, ale 99,9% użytkowników nawet nigdy nie słyszało nazw, które wymieniłeś, więc tym bardziej nie są w stanie wykorzystać zalet dobrego profesjonalnego wiertła. Dlatego tak jak pisze @seweryn20 najlepsze będzie wiertło HSS ze średniej półki, dlatego, że jak się złamie to nie będzie wielkiej straty. Po prostu kupi się następne.

#52 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 05:39

Ja to wszystko rozumem, dlatego wcześniej podałem wg. mnie bardzo dobre wiertła do warsztatu czyli Zebra ( Wurth ). 

Wg. mojej wiedzy ( a mogę się mylić ) 90% tanich wierteł dla przeciętnego Kowalskiego to produkt rodem w Chin - może ktoś zna produkty pod oryginalną nazwą chińskich producentów to można byłoby kupić za grosze tej samej lub podobnej jakości co niby markowe:)

#53 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1631 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 10:04

Tu się nie zgodzę, używam wierteł z węglikiem np; http://allegro.pl/wi...5807717708.html  i nie uważam że jest to strata kasy, powiem że są to idealne wiertła do utwardzanych elementów typu lemiesze, dłuta, itp, kiedyś wierciłem słupice od pługa (Unia) i żadne wiertło bez wkładki nie dawało rady. Robię to na Chińskim słupie (może nie najtańszym) i daje radę.

A swoją drogą  to fajnie żeście doradzili założycielowi tematu, już teraz wie jakie marki wierteł ma kupić, tylko najpierw musi jeszcze byka sprzedać :D  :D  :D .

#54 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 11:55

Przeczytaj uważnie jak doradzili. Jest to napisane w poście choć by 49. Do domowego użytku wystarczą mu wiertła HSS powłoka niekonieczna  bo przy tej ilości otworów i sprzęcie którym będzie wiercił nic ona nie zmieni.

Jeśli będzie chciał wywiercić w twardym kupi jedno takie jakie potrzebuje bo na komplet wybecaluje jak wspomniałeś byka.

Tym wiertlem powinieneś zrobić w stali konstrukcyjnej setki otworów a w lemieszu najmniej kilkadziesiąt. Chińską wiertarką zrobisz kilka i złom. 

Nie te obroty, wiotka, z luzami, za mały docisk wiertła już od fi 10mm jak nie mniejszego. 

Edytowany przez seweryn20, 09 grudzień 2015 - 12:00.

KPK Kumurun Team

#55 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 12:00

Kolego @ptaszyna - nie chodziło mi o takie wiertło tylko pełnowęglikowe ale mniejsza z tym. Pisałem o ręcznej wiertarce - próbowałeś te wiertła?

#56 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 12:23

Pełnowęglikowe powinno iść lepiej ręczną wiertarką mi się wydaje. To z płytką potrzebuje niezłego nacisku. Tyle że zaś cena i pytanie jaka robota i czy się opłaci.

KPK Kumurun Team

#57 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1631 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 13:07

Wierteł tych z linku używam, ale tylko wtedy jak zwykłe HSS nie dają rady, idą bardzo dobrze, minusem jest to że  płytka się może wyszczerbić a z ostrzeniem to wiadomo-kłopot. Wiertarkę mam taką; http://allegro.pl/wi...5346131502.html i nie brakuje w niej obrotów ani docisku, wręcz odwrotnie. Dodatkowo ma stożek Morsea pierwszego stopnia i wiercę nią otwory do fi 22,5mm i daje radę. 

Zawsze myślałem że wiertła HSS to są najtańsze i najprostsze jakie mogą być do metalu (czyli standard)a tu kolega @seweryn20 mnie zaskakuje że już są "git", w ogóle jego wszechwiedza  czasmi mnie bawi żeby nie powiedzieć śmieszy.

Opisuję czym wiercę z praktyki (wiertarka, wiertła) i nie próbuję udowadniać na siłę nie wiadomo co. To tak w razie czego gdy by kolega @seweryn poczuł się do odpowiedzi

#58 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 13:20

Pełnowęglikowe powinno iść lepiej ręczną wiertarką mi się wydaje. To z płytką potrzebuje niezłego nacisku. Tyle że zaś cena i pytanie jaka robota i czy się opłaci.

Zdecydowanie odwrotnie - materiał twardy o zdecydowanie mniejszej udarności niż HSS. 

@ptaszyna - tak tylko pytałem bo wg. mojego myślenia to przy wierceniu ręczną wiertarką ten węglik będzie się wykruszał.

Wiertła to temat rzeka, w zależności od materiału, obrabiarki, długości otworu itd., różne materiały mają plusy i minusy ( to samo tyczy się geometrii).

Ostrzenie to nie kłopot - kup sobie ściernice diamentową ( ziarno D126, spoiwo żywiczne ) i po problemie:)

Edytowany przez akmaly, 09 grudzień 2015 - 13:29.

#59 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 16:15

Hmmm, powiedzcie, ile tych otworów chcecie nawiercać, że potrzebne aż takie ekstra wiertła :D. Do użytku domowego dla osoby, która wiertarkę ogląda od okazji do okazji, zwykłe HSS porządnej firmy wystarczą.

Partacz zepsuje nawet najlepsze wiertło. Byle jaka wiertarka nie da żadnej dokładności.

Ja bym zapytał - jaką dysponujesz wiertarką, jaką masz wiedzę o obróbce metali (jakie o obroty do materiału i średnicy otworu), jak często używasz lub masz zamiar używać. Dla niedzielnego majsterkowicza raz do roku wystarczą chińskie plastikowe wiertła, co najwyżej zużycie będzie 1:1, czyli 1 otwór 1 wiertło :D

Jak robię w budowlance, to zainwestowałem w porządną wiertarkę z udarem i solidne wiertła, na które jeszcze było mnie stać. Mniejsza o markę. W domu mam wiertarkę z marketu do drobnych prac. Większe otwory wiercę na kolumnowej , starszej sporo ode mnie, gdzie wiertła mają po 30-40 lat i dalej służą. Wytrzymały SKR, to i mnie wytrzymają .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 23:12

Wierteł tych z linku używam, ale tylko wtedy jak zwykłe HSS nie dają rady, idą bardzo dobrze, minusem jest to że  płytka się może wyszczerbić a z ostrzeniem to wiadomo-kłopot. Wiertarkę mam taką; http://allegro.pl/wi...5346131502.html i nie brakuje w niej obrotów ani docisku, wręcz odwrotnie. Dodatkowo ma stożek Morsea pierwszego stopnia i wiercę nią otwory do fi 22,5mm i daje radę. 

Zawsze myślałem że wiertła HSS to są najtańsze i najprostsze jakie mogą być do metalu (czyli standard)a tu kolega @seweryn20 mnie zaskakuje że już są "git", w ogóle jego wszechwiedza  czasmi mnie bawi żeby nie powiedzieć śmieszy.

Opisuję czym wiercę z praktyki (wiertarka, wiertła) i nie próbuję udowadniać na siłę nie wiadomo co. To tak w razie czego gdy by kolega @seweryn poczuł się do odpowiedzi

No widzisz może cię to śmieszyć bo niewiele wiesz na ten temat. Twoja wiertarka ma zakres obrotów od 200 w górę. Szału nie ma.    Sam zresztą możesz sobie poszukać informacji jakie obroty, prędkość posuwu a i siłę nacisku można znaleźć. Gwarantuję ci że ta wiertarka spełni wymagania MOŻE  do wiertła fi 12 a i to zależy od wierconego materiału.

Zaskoczę cię jeszcze raz i faktycznie HSS są jednymi z najtańszych wierteł i wcale nie są złe w tym do czego są przeznaczone. 

Info na ten temat znajdziesz bez większego problemu i polecam. 

Nie rozumiem zaś twojego stwierdzenia (bo ja nic takiego nie powiedziałem) najprostsze.

Znasz wiertło proste i mniej proste czy skomplikowane? A może krzywe? Bo już sam nie wiem o co ci chodzi. 

Akmaly nie wiem czy się zrozumieliśmy.  Chodziło mi i siłę jakiej  powinno się przyłożyć do wiertła z wlutowana płytką a pełnowęglikowego.

Każde ma inny kształt ostrza i na bank pełnowęglikowe wymaga a przynajmniej skrawa przy użyciu mniejszej siły.

Yahooo masz rację. Nawet najlepsze wiertło się rozleci w byle jakiej wiertarce.

Edytowany przez seweryn20, 09 grudzień 2015 - 23:13.

KPK Kumurun Team