fliegl

Jakie są dobre wiertła do metalu ?

Polecane posty

michal1993    458

Czyli zamiast dużej wiertarki słupowej np. WKA 25 i kompletu wierteł wystarczy WS-15 i otwornice koronowe?


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Ja kiedyś robiłem w Niemczech to miałem specjalny olej do gwintowania, Raz brakło i użyłam oleju do skrzyni biegów, to różnica kolosalna była w gwintowaniu.

Ale dali mi olej rzepakowy, zwykły jadalny i fajnie szło.

Do cięcia piłami taśmowymi i tarczowymi używaliśmy specjalnej emulsji mieszanej z wodą.Wychodziła biała, jak mleko.

 

Co do wierteł to najlepsze stare komunistyczne białe, czarne to już nie to samo.

Ale ja przeważnie używam wiertła na wiertarce słupowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukasz    58

Czyli zamiast dużej wiertarki słupowej np. WKA 25 i kompletu wierteł wystarczy WS-15 i otwornice koronowe?

pod warunkiem że otwory przelotowe, elementy nie za duże i materiał nie za gruby ;)


sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    458

Materiał to najwyżej ceownik 10 więc nie taki gruby....


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukasz    58

to spokojnie wierciłem chyba 20 mm i nie było żadnych problemów


sprzedam kabinę do 330 "Chojnów I" tak zwana rurkowa, z dachem z tworzywa, z szybami (poza jedną boczną) drzwi wymagają poprawek blacharskich. Cena 350 pln
Lokalizacja Zachodniopomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Ja ostatnio kupiłem wiertło stopniowe ze stali HSS - 4-32mm - super sprawa do blach i niezbyt grubych elementów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

Cen sugeruje że do najlepszych nie należą:) Zależy do czego Ci potrzebne, zastanów się czy Ci potrzebne są te wszystkie wymiary bo może lepiej kupić więcej tych co używasz niż fi1?

Co do wierteł z pokryciem - azotek tytanu w tym przypadku- każda powłoka ma poprawiać trwałość choć nie zawsze ( jeśli potrzebujemy bardzo ostrej krawędzi, np stopu aluminium to lepsze są bez pokrycia ), należy natomiast pamiętać że ta powłoka wystarczy na bardzo krótko czyli do pierwszego stępienia ( po ostrzeniu czoło jest już bez pokrycia a to najważniejszy element wiertła).

Pytacie o dobre wiertła, zależy do czego ale na normalne życie domowego warsztatu szczerze polecam wiertła Zebra (Wurth) - mają dodatkowe ścięcie za ostrzem i tak należy je ostrzyć.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbycho77    11

Używałem kobaltowych Dewalt do rozwiercenia łańcucha . nawet się nie stępiło wiertło konkret ale i cena odpowiednia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Całe ostrze wiertła jest ważne a czegoś jak czoło w nim nie ma. Szlifuje się zbierając z krawędzi przyłożenia która w samym cięciu metalu udziału nie bierze a jedynie ogranicza grubość wióra.

Najważniejsza jest krawędź skrawająca a ona  jest w rowku odprowadzającym wiór i po ostrzeniu jest nienaruszona.

Tak że nic mu nie ubywa od ostrzenia.

 

Te niby tytanowe są paskudnie zaostrzone. 

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

Czoło to potoczna nazwa ale ty chcesz błysnąć to ok. Krawędź skrawająca - słyszysz że dzwoni tylko jeszcze nie wiesz gdzie. Profesjonalnie ostrzy się zarówno powierzchnię przyłożenia jak i natarcia ale nikt tego nie robi w wiertłach warsztatowych. 

Wiertło zużywa się najbardziej w narożach ostrząc pierwszą główną powierzchnię przyłożenia masz już wiertło nie w pełni pokryte ( nazewnictwo specjalnie dla Ciebie:)).

Powierzchnią walcową ( tak naprawdę każde wiertło powinno być zbieżne więc będzie to stożek ) wiertło nie pracuje, specjalnie w tym celu zostawia się pomocniczą krawędź skrawającą tzw. łysinkę (kąt przyłożenia = 0*) która ma m.in. za zadanie prowadzić wiertło w otworze ( tu o jakimś skrawaniu ciężko pisać )

Główna krawędź skrawająca wiertła jest tylko i wyłącznie na wierzchołku ( jest to krawędź postała w wyniku przecięcia powierzchni natarcia ( w najprostszej geometrii to stanowi ją rowek wiórowy) i pierwszej powierzchni przyłożenia).

"krawędzi przyłożenia" - nie ma czegoś takiego, jest tylko i wyłącznie powierzchnia przyłożenia lub powierzchnie bo może być ich kilka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie mam zamiaru zabłysnąć. Namieszałeś filozofiami i nic ci z tego konkretnego nie wyszło poza tym że napisałeś regułkę z neta jak jest zbudowane zwykłe wiertło.

Wiem co to łysinka, tak masz rację powierzchnia przyłożenia tu jest mój błąd. Niestety piszę z głowy. Pracuję na narzędziowni nie uwierzył byś jakie są wiertła i jak się je ostrzy. Stwierdzenie profesjonalnie ostrzy się też krawędź natarcia jest nieprawdą. Wszystko zależy głownie od tego w czym się będzie wiercić. Do tego dołożył bym korekcję powierzchni przyłożenia i tu chyba jest więcej patentów. Takie podrasowanie ostrza nawet ma swoją nazwę jak znajdę to dopiszę albo dowiem się w robocie u szlifierzy. W każdym razie w gospodarstwie nieprzydatne. Może poza zmniejszeniem powierzchni przyłożenia. Wiertło lżej wchodzi w materiał.

Jeśli tak doskonale wiesz jak jest zbudowane to powinieneś wiedzieć że ostrzenie przez zbieranie powierzchni przyłożenia nie ma wpływu na powłokę a jeśli jest powłoka to nie ostrzy się go brusząc powierzchni natarcia. . 

A z ta powłoką to ja wiem.... stale jakie wierci się w gospodarstwie nie wymagają takich gadżetów. W wiertłach za te pieniądze niestety to bajer i nic więcej.

HSS i umiejętność ostrzenia bardziej przyda się niż powłoka. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

Ale skąd Ty niby wiesz że ja nie wiem:) Jak chcesz mogę podać Ci ok 10 typów geometrii ostrza z głowy. A to że się ostrzy z natarcia jest prawdą tylko zależy od wiertła:)

Kompromitujesz się już z tą powłoką - dowiedz się u swoich majstrów i zachowaj dla siebie. 

Jak jest powłoka to po ostrzeniu nanosi się ją od nowa - chyba wiesz takie rzeczy skoro pracujesz w narzędziowni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

U nas nie wierci si wiertłami z powłoką. To wiertła do zabawy w stodole. W metalach ulepszanych cieplnie napierdzi a nie wywierci.

Dla tego nie spotkasz ich u nas ze względu na gatunek stali i głębokość otworów.

 Nie wiem czy podasz z głowy z głowy. Przypuszczam że nie  podając regułki z neta z błędami. 

Jeszcze raz ci powtórzę że sposób ostrzenia wiertła nie zależy od niego tylko od materiału jaki się wierci czy kształt dna jaki chcemy mieć.

A widzisz to się nazywa korekta.

A powłoka jak wspomniałem, pełni swoją role   na krawędzi skrawającej w miejscy w którym naciera na nią wiór. Od strony powierzchni przyłożenia ona jest na sranie potrzebna. A już na pewno w komplecie  170 wierteł za stówę. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

Dalej idziesz w stronę niepotrzebnej dyskusji. Nie masz pojęcia po co jest powłoka i w jakim celu się ją stosuje. Metale czy niemetale mają swoje powłoki. 

Ja nie muszę szukać takich informacji w necie - muszę je znać i ciągle się doszkalać. 

Z mojej strony odpuszczam bo dyskusja z osobą twierdzącą że wiertła z powłoką nadają się tylko do wiercenia w stodole po prostu nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Wiem po co jest powłoka i w którym ma być miejscu. W tym na które naciera wiór i nic poza tym. Powtórzę ci jeszcze raz po co ci ona na powierzchni przyłozenia która nie bierze w ogóle udziału w skrawaniu? Dla ładnego wyglądu?

Wiertła podane w linku tylko do stodoły się nadają. Popatrz sobie ile porządne kosztują pomijając fakt że profesjonalne nie jest do kupienia w praktycznie żadnym sklepie   trudniącym się sprzedażą narzędzi do obróbki, nie jest wstanie ich kupić osoba prywatna bo jej po prostu nie stać.  Wiele z nich nie jesteś wstanie kupić nawet w Polsce wszystko sprowadzane z Niemiec. U nas po prostu ich nie ma. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Święte słowa kolego. Ja kupuję wiertła do PCB o średnicach 0,6 do 1 mm i muszę zapłacić za nie prawie 200zł za szt. I tak jak napisałeś, są to profesjonalne wiertła niedostępne dla zwykłego zjadacza chleba. Tyle, że za tą cenę mogę wywiercić nim kilkadziesiąt tysięcy otworów, a wiertłem za 1zł kilkanaście otworów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

Nie przesadzajcie że są tak niedostępne. Iscar, Sandvik, Guhring, Mapal, Mitsubishi, Seco i wiele wiele innych firm ma swoje przedstawicielstwa w Polsce. 

To że są drogie to pojęcie względne - drogie w zakupie nie oznacza drogiego narzędzia.

Wiadome że do warsztatu i jeszcze zwykłej ręcznej wiertarki nikt nie kupi wiertła z węglika bo straci tylko kasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

I tu mas rację. Do gospodarstwa kupowanie wierteł z HSS powłoką już mija się z celem.  Pierwsza sprawa nie podnosi ona możliwości samego wiertla a jedynie zwiększa jego trwałość. A o trwałości wiercąc ręczna wiertarką czy hipermarketowym słupem nie ma nawet mowy. Ręcznie wiadoma sprawa a chińskie słupowe zazwyczaj są za wiotkie, mają luzy i zbyt wielkie obroty do wiercenia w  stali. Zniszczą nawet najlepsze wiertło.

Ogólnie niech kupi dobre w miarę wiertła HSS i nauczy się porządnie oszczyć lub kupi ostrzałkę która od biedy coś tam zawsze pomoże.

Ze zwykłymi wiertłami walcowymi może jeszcze takiego problemu nie ma ale faktem jest że przeciętny zjadacz chleba nie ma do wielu dostępu lub są niedostępne dla niego finansowo. Jaja zaczynają się z wiertlami lufowymi czy frezami do obróbki twardego materiału np. po napawaniu plazmą lub szybkimi frezami.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kakus19
      witam chcialbym kupic klucz udarowy na baterie i mam pytanie do uzytkowników jaka moc musi miec taki klucz zeby odkrecic np. dluta od pluga czy elementy robocze od grubera?
      https://domitech.pl/product-pol-20466-Klucz-udarowy-DeWALT-DCF892P2T.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlZXS05rMhAMVF6hoCR16sgcOEAQYBCABEgK9tvD_BwE
      czy takie cos jest za duze/za male?
    • Przez Ziemas
      Jakie buty ocieplane polecacie do pracy w gospodarstwie. Chodzi mi o buty do pracy w zimie i w oborze. któe wg was są nacieplejsze. mam problem z krążeniem i marzną mi stopy.
    • Przez kingway
      Witam , w racji tego , że mam parę rzeczy pordzewiałych maszyn i wypadało by  je odświeżyć wpadłem na pomysł , żeby je wypiaskować . I tutaj właśnie myślę czy nie zaopatrzyć się właśnie w takie urządzenie albo coś takiego zrobić . Nie  mam o tym pojęcia żadnego także liczę na wasze odpowiedzi . Jedyne co posiadam to sprężarka Van - kompresor i ciekawe czy ciśnienie nie będzie za mało do piaskowania jak coś ? . Widzę , że można kupić sam pistolet do sprężarki , ale czy warto ?  Mam też karchera na zimną wodę , ciśnienie 230 bar. - może dokupić pistolet do tego ?   Dzięki za odpowiedzi .
    • Przez majes
      Witam
      Jak rozebrać lewarek hydrauliczny ze zdjęcia (skamet 16T)? Odkręciłem 6 śrub od odołu ale podstawa nie chce zejść coś ją jeszcze trzyma.


    • Przez Nikkallo
      Jaki polecacie KLUCZ dynamometryczny 1/4" i 1/2"
      do amatorskiego mechanikowania, czasem jakiś rozrząd itp.
      Coś żeby działało i nie zabiło ceną...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj