Skocz do zawartości

Zdjęcie

kiszonki dla bydła

35 odpowiedzi na ten temat

#1 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 28 kwiecień 2011 - 11:31

kiszonki dla bydła koledzy czy siano i kiszonka z traw wystarczy w opasie bydła miesnego?czy tez moze jeszcze lepsze przyropsty bd miały po kiszonce z kukurydzy>jak to u was wyglada i jakie dawki dal jakiej grupy dajecie ?kiedy mozna uzyskac najwiekszy przyrost tzn czym karmic opasy poczawszy od cielaka ok 110kg do konca opasu?z gory dzieki za wszystkie odpowiedzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kiszonki dla bydła Dzisiaj, 03:42
  •  

#2 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 28 kwiecień 2011 - 13:09

kiszonki dla bydła Dawaj śrute ze zbóż w pokrojonymi kartoflami i wysłodkami tofi siano sianokiszonke troche słomy albo kiszonke z QQ siano słoma sianokiszonka :rolleyes: Moze i by to wystarczyło ale będą pomału rośnac małe przyrosty bo są to pasze objętościowe. A jakiej razy masz byczki?

#3 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 13:14

kiszonki dla bydła simentale,limousin,angus głownie te rasy

#4 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 28 kwiecień 2011 - 13:31

kiszonki dla bydła Podejrzewam że najwieksze przyrosty będą miały po srucie ze zboż kisoznka z qq i traw. A co do przyrostów to:
- Limousine przyrosty Opas g/dz: pow. 1000
-Simental opas g/dz: 1100-1300
-Angus opas g/dz: 900-1000

Rasy które mają największe przyrosty to Belgijska biało-błękitna (BBB) a jej opas to 1300-1500 g/dz i rasa Charolaise 1300-1400 g/dz.

Jakbyś chciał coś więcej o rasach to pytaj wszystko powiem np: mleczność mamek łatwość ocieleń wartość opasowa kaliber itd. :P

#5 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 16:32

kiszonki dla bydła Ziemniaków w żywieniu bydła to bym nie polecał ich wartość żywieniowa nie jest duża a mogą się po nich "rozdymać". Opasy powinny dostawać paszę treściwą i z dużą zawartością białka np śrutę ze zbóż, śrutę poekstrakcyjną rzepakową, koncentraty witaminowe oraz dobrej jakości objętościowe siano, kiszonkę z kukurydzy, traw. Proporcje to już zależą od wieku i wagi bydła.

#6 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 20:07

kiszonki dla bydła ja swoim podaje kiszonke z trawy do woli i srute ze zboz tzn zyto z mieszanka zbozowa(owies,jeczmien)

#7 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 28 kwiecień 2011 - 20:25

kiszonki dla bydła Panowie niedawno zasiałem niecałe 1.5ha mieszanki pszenżyta z łubinem pastewnym. Chciałbym się dowiedzieć czy byki zjadałyby to. Dawałem to kiedyś tucznikom i było wszystko ok. Lecz teraz ich nie hoduję tak dużo i chcę spróbować. Jak myślicie ? Będzie coś z tego ?

#8 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 29 kwiecień 2011 - 13:58

kiszonki dla bydła Wujas od zawsze daje ziemniaki i nic się nie dzieje :rolleyes:

#9 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 01 maj 2011 - 11:49

kiszonki dla bydła Kiszonka z Kukurydzy tak ok 25-30 kg sztuka
Koncentrat porządny ok 3 kg sztuka dzień ja większe to zwiększyć dawkę
Śruta jest nie potrzebna, najwyżej rzepakowa.
Ps Nawet na worku z koncentratem sano bull jak są podane przykładowe dawki to nie ma tam śruty zbożowej ;) Pozdrawiam
A co do sianokichy to do woli może być ;)

Edytowany przez PatrykGY, 01 maj 2011 - 11:51.

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#10 Share marekjsp

marekjsp

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 01 maj 2011 - 12:01

kiszonki dla bydła ja krówką daje 2 razy dziennie kiszonkę z kuku śruta z pszenicy jęczmienia miesanki i przenżyta na krowę 10 kg na dzień a bykom najlepiej kiszonka z kuku dobry przyrost mają a pozatym kartofle i śruta jak najlepszej jakości z dobrych zbóż no i oczywiście jakieś koncentraty ja osobiście daję bykom vitfos dla opasów i sprzedaję po roku to mają tak od 550 kg- 700 kg ale żeby dobijały do 700 to musisz w nie pożądnie pchać :blink:
KPK Kumurun Team -Sekcja Organizcyjna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share zeberka363

zeberka363

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 02 maj 2011 - 13:34

kiszonki dla bydła jak byk nie chce żrać to 'pchanie' ci nic nie da :P a co do ziemniaków to ja polecam ale w rozsądnych dawkach :D

#12 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 03 maj 2011 - 12:34

kiszonki dla bydła PatrykGY@ Jak dasz sianokiszonki do woli to dostaną kwasicy i sie posrają :lol:
A najlepiej przygotowywać srute w gniotowniku dla bydła niż śrutować. :rolleyes:

#13 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 03 maj 2011 - 22:42

kiszonki dla bydła Od kiedy to skarmianie sianokiszonki do woli wywołuje kwasicę? http://www.agrosukce...la,artykul.html to dla niewiedzących.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#14 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 04 maj 2011 - 09:11

kiszonki dla bydła

Koncentrat porządny ok 3 kg sztuka dzień ja większe to zwiększyć dawkę

co rozumiesz przez pojęcie koncentrat porządny?

Śruta jest nie potrzebna, najwyżej rzepakowa.

:blink: :mellow: :lol: masz na nim zarobić? bo jak tak to bez śruty zbożowej ani rusz, pszenżyto, jęczmień bobik/łubin wyjdą taniej a mogą zastąpić znaczą część koncentratów na rynku po dodaniu kilku składników np kredy i śruty rzepakowej bądź ccn

Ps Nawet na worku z koncentratem sano bull jak są podane przykładowe dawki to nie ma tam śruty zbożowej ;)

strzeliłbyś sobie w nogę? bo pewnie nie, z tego samego powodu oni nie podają w dawce śruty zbożowej aby więcej im szło towaru
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#15 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
    Weterynaria

Napisany 05 maj 2011 - 14:06

kiszonki dla bydła Łukasz mądrze mówi :rolleyes:
Agromatik@ chyba w gazecie choroby bydła to czytałem ale nie jestem pewny. Zimą gdy wujas daje troche sruty wysłodki tofi i sianokiszonke to nie zawsze ale czasami mają rzadki kał da zamiast kiszonki siano i jest lepiej. :P

#16 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 06 maj 2011 - 07:59

kiszonki dla bydła Kwasice wywołuje karmienie dawkami zawierającymi duże ilości pasz treściwych w stosunku do objętościowych. Krowa buforuje treść żwacza śliną o pH powyżej 7, jeżeli ma mało objętościowej a dużo treściwej krócej przeżuwa, a tym samym słabiej miesza treść żwacza z śliną. Pasze treściwe zaczynając fermentować zakwaszają wtórnie żwacz wyniszczając florę żwacza. Stąd właśnie bierze się kwasica. Dając więc sianokiszonkę/która należy do objętościowych/ do woli, nie możesz wywołać kwasicy.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#17 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 07 maj 2011 - 15:16

kiszonki dla bydła @Agromatik db gada polać mu
@Łukasz jeżeli dostanie 30 kg kiszonki z kukurydzy to po co mu śruta zbożowa?Żeby się przeżarł? Lepiej dać np kukurydzianą która zawiera więcej energii która jest potrzebna do rośnięcia ;)
@Dentka17 rzadki kał mogą mieć od tego że mają za dużo np białka

#18 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 07 maj 2011 - 15:27

kiszonki dla bydła pierwsze piszesz aby dawać "porządny koncentrat" (dalej nie napisałeś jaki to jest) a teraz że śruty zbożowej się nie daje :blink: z czym koncentrat dasz sam? ty chyba byka za 9zł/kg musisz sprzedać :lol:
Na samej qq to ci nie urośnie ;) choć niektórzy są przekonani że urośnie :o sama energia nie wiele zdziała, bo potrzebne jest białko np sianokiszonka, my dajemy z lucerny bo zawiera znacznie większą ilość białka niż sianokiszonka a qq to bije na łeb na szyję.
Te 30kg to jakiej wadze? bo niektóre zjedzą 30kg ryczą żreć :D
PS qq to też zboże więc nie pisz że lepiej od zbożowej dać kukurydzianą bo to się kupy nie trzyma :P
Aha i kolejne pytanie co oznacza zwrot się przeżarł? bo bydło jak ma za dużo to nie zje ;)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#19 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 07 maj 2011 - 15:49

kiszonki dla bydła Lukasz1987
ad1. Koncentrat sanbull lub blattin
ad2 koncentrat wraz z kiszonką z kukurydzy
ad3 białko z koncentratu i z kiszonki z kukurydzy
ad4 Kiszonka z lucerny biję na łeb z kukurydzy? chyba odwrotnie
ad5 30kg miedzy 200-400 kilo, zapomniałeś że dostają poza tym objętościowe tj słoma sianokicha
Zwrot "przeżarł" tzn nie chce jeść co może skutkować przestojem w tuczu
Przykład nie byk tylko jałówka rasy montbeliard wiek obecnie 2,5 roku dawka 4kg śruty kukurydzianej + 2kg koncentratu dla krów mlecznych blattin 34 waga 700 kg jeśli jałówka urośnie to byk nie?
Ps Dyskusja nabiera tempa :lol: Pozdrawiam ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 07 maj 2011 - 16:02

kiszonki dla bydła pyt 1 tylko ile kosztuje zakup gotowej paszy a ile wyprodukowanie własnej ;)
pyt 2 koszt białka z koncentratu i kiszonki z qq jest dużo wyższy niż z własnej śruty w czyli w sumie pyt 1
pyt 4 pod względem zawartości białka tak energii nie
pyt 5 a kiszonka z qq to nie objętościowa :blink:

wrot "przeżarł" tzn nie chce jeść co może skutkować przestojem w tuczu

to zbilansuj pasze i nie będzie przestoju ;)
2,5 roku to ok 910 dni 910 x4kg qq to 3,6tqq i 1,8t koncentratu, średnie ceny qq to jakieś 500zł/t czyli za qq mamy 1800zł za qq, koncentrat to ok 1700zł/t czyli mamy 3 tyś razem sama pasza-śruta 4,8 tyś zł a przyrost dzienny wychodzi 0,74kg/dzień szał, po uwagę należy wziąć że zapewne te dawki śruty to max więc z 4,8 tyś robi się 2,4 tyś
a gdzie przygotowanie kiszonek z qq, traw i codzienne prace przy bydle?
żeby ci się śruta zwróciła musisz sprzedać jałówkę w cenie prawie 3,5zł powodzenia :lol:

Edytowany przez Lukasz1987, 07 maj 2011 - 16:03.