Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

kiszonki dla bydła

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
33 odpowiedzi na ten temat

#1 przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • 19025514
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 28 kwiecień 2011 - 11:31

kiszonki dla bydła koledzy czy siano i kiszonka z traw wystarczy w opasie bydła miesnego?czy tez moze jeszcze lepsze przyropsty bd miały po kiszonce z kukurydzy>jak to u was wyglada i jakie dawki dal jakiej grupy dajecie ?kiedy mozna uzyskac najwiekszy przyrost tzn czym karmic opasy poczawszy od cielaka ok 110kg do konca opasu?z gory dzieki za wszystkie odpowiedzi
  • 0

#2 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 812 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 28 kwiecień 2011 - 13:09

kiszonki dla bydła Dawaj śrute ze zbóż w pokrojonymi kartoflami i wysłodkami tofi siano sianokiszonke troche słomy albo kiszonke z QQ siano słoma sianokiszonka :rolleyes: Moze i by to wystarczyło ale będą pomału rośnac małe przyrosty bo są to pasze objętościowe. A jakiej razy masz byczki?
  • 0

#3 przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • 19025514

Napisany 28 kwiecień 2011 - 13:14

kiszonki dla bydła simentale,limousin,angus głownie te rasy
  • 0

#4 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 812 postów
    Weterynaria

Napisany 28 kwiecień 2011 - 13:31

kiszonki dla bydła Podejrzewam że najwieksze przyrosty będą miały po srucie ze zboż kisoznka z qq i traw. A co do przyrostów to:
- Limousine przyrosty Opas g/dz: pow. 1000
-Simental opas g/dz: 1100-1300
-Angus opas g/dz: 900-1000

Rasy które mają największe przyrosty to Belgijska biało-błękitna (BBB) a jej opas to 1300-1500 g/dz i rasa Charolaise 1300-1400 g/dz.

Jakbyś chciał coś więcej o rasach to pytaj wszystko powiem np: mleczność mamek łatwość ocieleń wartość opasowa kaliber itd. :P
  • 0

#5 PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 16:32

kiszonki dla bydła Ziemniaków w żywieniu bydła to bym nie polecał ich wartość żywieniowa nie jest duża a mogą się po nich "rozdymać". Opasy powinny dostawać paszę treściwą i z dużą zawartością białka np śrutę ze zbóż, śrutę poekstrakcyjną rzepakową, koncentraty witaminowe oraz dobrej jakości objętościowe siano, kiszonkę z kukurydzy, traw. Proporcje to już zależą od wieku i wagi bydła.
  • 0

#6 przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • 19025514

Napisany 28 kwiecień 2011 - 20:07

kiszonki dla bydła ja swoim podaje kiszonke z trawy do woli i srute ze zboz tzn zyto z mieszanka zbozowa(owies,jeczmien)
  • 0

#7 PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 20:25

kiszonki dla bydła Panowie niedawno zasiałem niecałe 1.5ha mieszanki pszenżyta z łubinem pastewnym. Chciałbym się dowiedzieć czy byki zjadałyby to. Dawałem to kiedyś tucznikom i było wszystko ok. Lecz teraz ich nie hoduję tak dużo i chcę spróbować. Jak myślicie ? Będzie coś z tego ?
  • 0

#8 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 812 postów
    Weterynaria

Napisany 29 kwiecień 2011 - 13:58

kiszonki dla bydła Wujas od zawsze daje ziemniaki i nic się nie dzieje :rolleyes:
  • 0

#9 PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • 6397268
  • Zainteresowania:Technika rolnicza,hodowla krówek ;)
    Sport
    Gierki PC

Napisany 01 maj 2011 - 11:49

kiszonki dla bydła Kiszonka z Kukurydzy tak ok 25-30 kg sztuka
Koncentrat porządny ok 3 kg sztuka dzień ja większe to zwiększyć dawkę
Śruta jest nie potrzebna, najwyżej rzepakowa.
Ps Nawet na worku z koncentratem sano bull jak są podane przykładowe dawki to nie ma tam śruty zbożowej ;) Pozdrawiam
A co do sianokichy to do woli może być ;)

Edytowany przez PatrykGY, 01 maj 2011 - 11:51.

• 0
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#10 marekjsp

marekjsp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • 36091075

Napisany 01 maj 2011 - 12:01

kiszonki dla bydła ja krówką daje 2 razy dziennie kiszonkę z kuku śruta z pszenicy jęczmienia miesanki i przenżyta na krowę 10 kg na dzień a bykom najlepiej kiszonka z kuku dobry przyrost mają a pozatym kartofle i śruta jak najlepszej jakości z dobrych zbóż no i oczywiście jakieś koncentraty ja osobiście daję bykom vitfos dla opasów i sprzedaję po roku to mają tak od 550 kg- 700 kg ale żeby dobijały do 700 to musisz w nie pożądnie pchać :blink:
  • 0
KPK Kumurun Team -Sekcja Organizcyjna

#11 zeberka363

zeberka363

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 02 maj 2011 - 13:34

kiszonki dla bydła jak byk nie chce żrać to 'pchanie' ci nic nie da :P a co do ziemniaków to ja polecam ale w rozsądnych dawkach :D
  • 0

#12 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 812 postów
    Weterynaria

Napisany 03 maj 2011 - 12:34

kiszonki dla bydła PatrykGY@ Jak dasz sianokiszonki do woli to dostaną kwasicy i sie posrają :lol:
A najlepiej przygotowywać srute w gniotowniku dla bydła niż śrutować. :rolleyes:
  • 0

#13 agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów

Napisany 03 maj 2011 - 22:42

kiszonki dla bydła Od kiedy to skarmianie sianokiszonki do woli wywołuje kwasicę? http://www.agrosukce...la,artykul.html to dla niewiedzących.
  • 0
Nigdy nie rozmawiaj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona swoim doświadczeniem.

#14 Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 04 maj 2011 - 09:11

kiszonki dla bydła

Koncentrat porządny ok 3 kg sztuka dzień ja większe to zwiększyć dawkę

co rozumiesz przez pojęcie koncentrat porządny?

Śruta jest nie potrzebna, najwyżej rzepakowa.

:blink: :mellow: :lol: masz na nim zarobić? bo jak tak to bez śruty zbożowej ani rusz, pszenżyto, jęczmień bobik/łubin wyjdą taniej a mogą zastąpić znaczą część koncentratów na rynku po dodaniu kilku składników np kredy i śruty rzepakowej bądź ccn

Ps Nawet na worku z koncentratem sano bull jak są podane przykładowe dawki to nie ma tam śruty zbożowej ;)

strzeliłbyś sobie w nogę? bo pewnie nie, z tego samego powodu oni nie podają w dawce śruty zbożowej aby więcej im szło towaru
  • 0
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#15 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 812 postów
    Weterynaria

Napisany 05 maj 2011 - 14:06

kiszonki dla bydła Łukasz mądrze mówi :rolleyes:
Agromatik@ chyba w gazecie choroby bydła to czytałem ale nie jestem pewny. Zimą gdy wujas daje troche sruty wysłodki tofi i sianokiszonke to nie zawsze ale czasami mają rzadki kał da zamiast kiszonki siano i jest lepiej. :P
  • 0

#16 agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów

Napisany 06 maj 2011 - 07:59

kiszonki dla bydła Kwasice wywołuje karmienie dawkami zawierającymi duże ilości pasz treściwych w stosunku do objętościowych. Krowa buforuje treść żwacza śliną o pH powyżej 7, jeżeli ma mało objętościowej a dużo treściwej krócej przeżuwa, a tym samym słabiej miesza treść żwacza z śliną. Pasze treściwe zaczynając fermentować zakwaszają wtórnie żwacz wyniszczając florę żwacza. Stąd właśnie bierze się kwasica. Dając więc sianokiszonkę/która należy do objętościowych/ do woli, nie możesz wywołać kwasicy.
  • 0
Nigdy nie rozmawiaj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona swoim doświadczeniem.

#17 PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • 6397268
    Sport
    Gierki PC

Napisany 07 maj 2011 - 15:16

kiszonki dla bydła @Agromatik db gada polać mu
@Łukasz jeżeli dostanie 30 kg kiszonki z kukurydzy to po co mu śruta zbożowa?Żeby się przeżarł? Lepiej dać np kukurydzianą która zawiera więcej energii która jest potrzebna do rośnięcia ;)
@Dentka17 rzadki kał mogą mieć od tego że mają za dużo np białka
  • 0

#18 Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 07 maj 2011 - 15:27

kiszonki dla bydła pierwsze piszesz aby dawać "porządny koncentrat" (dalej nie napisałeś jaki to jest) a teraz że śruty zbożowej się nie daje :blink: z czym koncentrat dasz sam? ty chyba byka za 9zł/kg musisz sprzedać :lol:
Na samej qq to ci nie urośnie ;) choć niektórzy są przekonani że urośnie :o sama energia nie wiele zdziała, bo potrzebne jest białko np sianokiszonka, my dajemy z lucerny bo zawiera znacznie większą ilość białka niż sianokiszonka a qq to bije na łeb na szyję.
Te 30kg to jakiej wadze? bo niektóre zjedzą 30kg ryczą żreć :D
PS qq to też zboże więc nie pisz że lepiej od zbożowej dać kukurydzianą bo to się kupy nie trzyma :P
Aha i kolejne pytanie co oznacza zwrot się przeżarł? bo bydło jak ma za dużo to nie zje ;)
  • 0
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#19 PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • 6397268
    Sport
    Gierki PC

Napisany 07 maj 2011 - 15:49

kiszonki dla bydła Lukasz1987
ad1. Koncentrat sanbull lub blattin
ad2 koncentrat wraz z kiszonką z kukurydzy
ad3 białko z koncentratu i z kiszonki z kukurydzy
ad4 Kiszonka z lucerny biję na łeb z kukurydzy? chyba odwrotnie
ad5 30kg miedzy 200-400 kilo, zapomniałeś że dostają poza tym objętościowe tj słoma sianokicha
Zwrot "przeżarł" tzn nie chce jeść co może skutkować przestojem w tuczu
Przykład nie byk tylko jałówka rasy montbeliard wiek obecnie 2,5 roku dawka 4kg śruty kukurydzianej + 2kg koncentratu dla krów mlecznych blattin 34 waga 700 kg jeśli jałówka urośnie to byk nie?
Ps Dyskusja nabiera tempa :lol: Pozdrawiam ;)
  • 0

Google AgroFoto Ads kiszonki dla bydła

• Reklama google
Dzisiaj, 12:09
  •  

#20 Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 07 maj 2011 - 16:02

kiszonki dla bydła pyt 1 tylko ile kosztuje zakup gotowej paszy a ile wyprodukowanie własnej ;)
pyt 2 koszt białka z koncentratu i kiszonki z qq jest dużo wyższy niż z własnej śruty w czyli w sumie pyt 1
pyt 4 pod względem zawartości białka tak energii nie
pyt 5 a kiszonka z qq to nie objętościowa :blink:

wrot "przeżarł" tzn nie chce jeść co może skutkować przestojem w tuczu

to zbilansuj pasze i nie będzie przestoju ;)
2,5 roku to ok 910 dni 910 x4kg qq to 3,6tqq i 1,8t koncentratu, średnie ceny qq to jakieś 500zł/t czyli za qq mamy 1800zł za qq, koncentrat to ok 1700zł/t czyli mamy 3 tyś razem sama pasza-śruta 4,8 tyś zł a przyrost dzienny wychodzi 0,74kg/dzień szał, po uwagę należy wziąć że zapewne te dawki śruty to max więc z 4,8 tyś robi się 2,4 tyś
a gdzie przygotowanie kiszonek z qq, traw i codzienne prace przy bydle?
żeby ci się śruta zwróciła musisz sprzedać jałówkę w cenie prawie 3,5zł powodzenia :lol:

Edytowany przez Lukasz1987, 07 maj 2011 - 16:03.

• 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s