Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę

187 odpowiedzi na ten temat

#161 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 11 maj 2011 - 13:22

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę no moj tez stoi podparty na zime go podpieram zeby nie stal na oponach..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Dzisiaj, 01:59
  •  

#162 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 12 maj 2011 - 22:02

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Ja tylko raz podparłem , i spuściłem większość powietrza, co się okazało, po napompowaniu i zdjęciu z podpór opony się pokosiły, zrobiły się jaja po chłopsku mówiąc, jak jechało się po asfalcie to podskakiwał, ale tylko przez pierwszy dzień później już normalnie,mam oryginalne opony goodyer , kombajn jest u mnie od 1991r i nigdy nie były zdejmowane, nawet nie są popękane oczywiście w znacznym stopniu bo takie malutkie pęknięcia to są
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#163 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 13 maj 2011 - 07:11

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę ja nie spuszczam tylko podnosze,,nie mialem nigdy takiego problemu..

#164 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 13 maj 2011 - 07:38

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Ja też tylko podnoszę tak by można było kręcić za koła, a powietrza nie spuszczam.

#165 Share sylip

sylip

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 08:36

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Ja poprzedni kombajn zawsze dokładnie myłem myjka ciśnieniową po sezonie. Przez 7 lat użytkowania nie zauważyłem postępującej korozji blach. Jest tylko jeden warunek - brud musi być w całości usunięty, Sama woda nie powoduje korozji, bo szybko odparuje, ale w połączeniu z kurzem już trzyma wilgoć i wszystko w mgnieniu oka rdzewieje. Więc jak myjemy to baardzo dokładnie z potem porządnie wysuszyć (1 - 2 dni w pełnym słońcu). Inna kwestia, to taka, że wszystkie łożyska miały smarowniczki więc wszystkie po myciu smarowałem na max i w ciągu tych 7 lat wymieniłem 5 łożysk w kombajnie i to nie z winy korozji. Kombajn stał na dworze zawinięty w kokon( przynajmniej 2 warstwy plandek do samej ziemi). Teraz jednak w obecnym sprzęcie są łożyska kryte, do których nie da się wtłoczyć smaru i jest dylemat. Chociaż w prasie mam tak samo i też kilka lat przynajmniej 2x w sezonie myta i żadnego łożyska jeszcze nie wymieniałem. Zazwyczaj po myciu takiego sprzętu zakraplam olej na każde takie łożysko i jakoś problemów z nimi nie było. Wszystkie łańcuchy po myciu konserwowane smarem grafitowanym i w zasadzie przed sezonem poza ich naciągnięciem nie wymagają innych zabiegów. Wszystkie pasy i łańcuchy luzuję na zimę. Gołe blachy bez powłoki lakierniczej konserwuje przepracowanym olejem.

#166 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 20:53

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę i Panowie znow trzeba nasze Bestie szykowac do Postoju....

#167 Share jarekzxc

jarekzxc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:CNC, internet, motoryzacja

Napisany 24 sierpień 2011 - 20:56

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę mój juz 2 tygodnie w garażu stoi;d

#168 Share MariuszE38

MariuszE38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 26 sierpień 2011 - 09:29

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Niestety już czas....

#169 Share Heniekii

Heniekii

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 17:30

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę ja zrobilem sobie taka haczke z katownika i nia czyszcze podsiewacz bo zadnym karczerem czy powietrzem tego niewymyjesz ani nie wydmuchasz bo ten brud sie przyklejony i trzeba go delikatnie zdrapac i tak suwam haczke do przodu i do tylu i sciagam ten syf do tylu oprucz tego podsiewacz przewiercilem z przodu na bokach wiertlem 3 zeby wrazie co puki go niewstawie pod wiate a popada a plandeka tez potrafi puscic to woda zleci dziurka no i jak inni olejem polewam podajniki lancuchu pasy sie poluzni i podczas trzepania na pusto nie jest dobrze dla sielnika jak daje sie w rure do konca tak nie powinno sie robic i to kazdy mechanik powie ale wiekszosc na to niezwaza a potem placza ze stoji,nakoncu smaruje go tawotem wszystkie lozyska puszczam na wolnych obrotach na 5 min i juz tak stoji do nastepnych zniw od czasu dop czasu przepalany

pozdro

#170 Share Masseyy

Masseyy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 17:31

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Mój bizonek też już w garażu. Czeka na żwiwa następne. :DxD
MF 5470, Pronar 82SA, Ursus 3512, Weidemann 3006 i Bizonek Z056 xD Macie pytania w sprawie trzody?? Pisać!! Pomogę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share szczurek05w

szczurek05w

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 21:17

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Mam takie pytanie i jestem ciekawy jak inni posiadacze kombajnów robią bo wiadomo po żniwach trzeba dokładnie wyczyścić wszystko ze środka wydmuchać a przed żniwami to samo robicie tzn czyścicie sita podsiewacze wszystko dmuchacie bo wiadomo nie da się wszystkiego w 100 % wyczyścić a myszy też syf robią i kurz wszędzie osiada jak to jest u was ? Pozdrawiam
Połączony

Edytowany przez MAT912, 16 grudzień 2013 - 18:40.
Dublowanie tematów

#172 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 13 grudzień 2013 - 11:58

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Ja przed żniwami to rozkręcam na maksa wiatr, otwieram sita, bęben na maksymalne obroty, załączam wysyp i gaz na 2200-2300. Pochodzi tak z 5 minut i wszystko wywali.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#173 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 12:49

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Co prawda kombajn mam skromny, prosty w budowie i dość leciwy, ale czyszczę co roku PO sezonie. Wyjmuję posiewacz (prosta czynność). Mam wtedy swobodny dostęp do całych wnętrzności. Lecę wówczas twardą szczotką, a i mocna szpachelka też się przydaje jeśli młóciło się z rosą, lub trawą. Mam swobodny przegląd stanu wewnątrz, a i podsiewacz czyszczę wtedy na błysk.
Przed sezonem ustawiam na mocnej pochyłości w tył i w bok, i - chociaż spece tego nie zalecają - myję silnik i całą komorę wodą z detergentem. Po wyschnięciu kompletne smarowanie wszystkiego, uruchomienie całości aż do gorącego silnika, poprawki smarowania. I gotowe.

#174 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 13:19

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Po sezonie wszytko powietrzem, zdejmuje wszystkie osłony, otwieram klapy. Sita otwarte do końca, wiatr na maksymalne obroty i maszyna chodzi pare minut. Kosy hederu jak i przystawki jedziemy ropownicą.
Przed sezonem przegląd, wymiana filtrów i olei, myjka z zewnątrz i ewnetualnie wewnątrz. Smarowanie i puszczamy na parę minut przy max obrotach.

Smarujecie łożyska po sezonie?? Ropownicą coś pryskacie??

#175 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 13:41

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Jesli jest co smarowac to tak.U mnie są zabudowane.Jest tylko kilka punktów do smarowania.Heder tak samo ropą i sita.Staram się nie myć kombajnu wodą ,ewentualnie tylko zewnętrzne blachy

#176 Share szczurek05w

szczurek05w

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 14:15

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę a załóżmy ze ktos nie czysci nigdy kombajnu tylko filtry i oleje to cos sie dzieje strasznego ?

Edytowany przez Matey, 13 grudzień 2013 - 14:34.

#177 Share johenek

johenek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 14:19

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Po sezonie wszytko czyszczę sprężonym powietrzem, zdejmuje wszystkie osłony, otwieram klapy. Sita otwarte do końca, wiatr na maksymalne obroty i maszyna chodzi parę minut. Następnie dokładne smarowanie we wszystkich punktach i znów odpalam aby cały smar się rozprowadził. Potem wchodzę do zbiornika na ziarno i wymiatam wszystko pędzlem, aby nie zaczęło kiełkować w zbiorniku. Następnie kosę przy hedrze smaruję przepalonym olejem, tak samo smaruje cały heder gdzie starła się farba aby nie rdzewiał bo czasami na niego śnieg zawiewa. Potem ustawiam heder na miejscu i go odpinam. Następnie wyjmuje filtry kabinowe aby myszy nie zjadły i ustawiam kombajn na miejscu. Jak się zaczynają mrozy to wyjmuje jeszcze akumulator, ale co jakieś 2 miesiące odpalam kombajn żeby popracował jakieś 15-20 min oczywiście wszystko włączone.Jeszcze sprawdzam co należało by naprawić i jakie części zamówić.

Przed sezonem przegląd całego kombajnu, wymiana filtrów i oleju. Następnie całego myję myjką ciśnieniową, wkładam filtry kabinowe,podpinam heder, wszystko włączam na parę minut, dokładne smarowanie całego kombajnu, ostrzenie noży w rozdrabniaczu słomy, zakładam wszystkie pokrywy, tankuje do pełna, czyszczę dokładnie kabinę w środku, co parę lat konserwacja klimatyzacji(wymian czynnika,odgrzybianie, sprawdzanie szczelności). Sprawdzam także stan napięcia pasków i łańcuchów, jeśli jest taka potrzeba to przeprowadzam ewentualne naprawy.
KPK Kumurun Team

#178 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 15:28

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę Smarowanie po myciu już myjką ciśnieniową to błąd bo woda może już się dostać, też tak kiedyś robiliśmy. Teraz przed myciem napchać łożyska i mycie. Potem puszczasz maszynę aby wygonić ewentualną wodę.

@sławek2209 dobrze mówisz, ale staramy się zabezpieczyć te łożyska smarem przed myciem jak wspomniałem. Mycie wewnątrz chodziło mi po otwarciu osłon bocznych. Czasami olej gdzies strzeli i paskudnie to wygląda jak kurz oblepi.

#179 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 17:00

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę @szczurek05w
- w absolutnie KAŻDYM kombajnie są miejsca i zakamarki, w których nabija się kurz, brud, i inne cudeńka z tego co kombajn przerobił. Pół biedy jeśli jest to suche. Ale takie zanieczyszczenia bardzo chłoną wilgoć. A pod tym (moderatorze daruj) syfem rdza żre metal, aż słychać jak trzeszczy. Zatem wszelkie pozostałości pożniwne są doskonałą pożywką korozji. Zapchany podsiewacz, sita, podajniki, wytrząsacze to obniżenie efektów pracy kombajnu (wymłacanie, czyszczenie...)
A czysty silnik, to:
- bezpieczeństwo,
- milsza obsługa,
- nieznacznie, ale lepsze chłodzenie,
- estetyka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share szczurek05w

szczurek05w

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 17:16

Mycie i konserwacja kombajnów na zimę bo ja w tym roku kupiłem swój pierwszy kombajn jd 1032 i wiadomo jak to 1 sezon człowiek się uczy dopiero po żniwach wyczyściłem w miarę jak mogłem kombajn wydmuchałem całego w środku i zewnątrz ale ostatnio patrzyłem ze trochę na podsiewaczu i jeszcze w kilku zakamarkach zostało tego no i wiadomo myszy tez swoje robią bo tego się unikną nie da, i się zastanawiam czy jak o jeszcze raz przed żniwami doczyszczę i ogarnę pewne żeczy to będzie dobrze ? bo chce żeby mi ta maszyna służyła długie lata co ty na to
bazalt50