Skocz do zawartości

Zdjęcie

dojenie latem ?

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share snorli3

snorli3

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:20

dojenie latem ? jeśli latem bydło jest na [pastwisku to jak dojcie dojarkami czy w oborach czy na pastwisku macie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
dojenie latem ? Dzisiaj, 21:36
  •  

#2 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 464 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:31

dojenie latem ? w oborach oczywiście, dóżo szybiej jest jak dojarka się ma
na pastwisku mało kto doi, chyba że jakiś turysta xD zresztą byłby problem z dojeniem, najpierw byś musiał złapać krowe i tak wszystkie po kolei, w dodatku by się niektóre myliły i jeszcze by się kręciły a takto w oborze mają mniej luzu, i się nie ruszają z miejsca
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#3 Share karol012011

karol012011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:35

dojenie latem ? W oborze zawsze się doi,kto by ręcznie na polu 80sztuk doił :blink: ,rano po dojeniu ok.7 idą na pole i wracają do obory o 16 na dojenie i całą noc zostają w oborze.

Edytowany przez milanreal1, 26 kwiecień 2011 - 23:06.
orty

#4 Share Marrus

Marrus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:46

dojenie latem ? To zależy od wielu czynników . Gdy masz blisko do obory to bardziej opłaca się niej a jak daleko to na łące . Ale na łące też nie podoisz 50 sztuk które nie mają łańcuchów i niczym się nie różnią . Mój sąsiad ma 23 krowy ( 8 polskich czerwonych , 10 simentali i 5 hf ) i wydzierżawił 19 ha za darmo od warszawiaka który to kupił z myślą o dopłatach . Wszystko dobrze ale to pole było 10 km od jego gospodarstwa . Jak by było tak z 5km i by było mniej krów to mówił że woziłby je na przyczepie do domu ale tak się mu nie opłaca . Zrobił na tym polu wiatę na krowy mają tam bieżącą wodę itd. . Zbudował też dojarkę napędzaną od ciągnika i jeździ tam 2 razy dziennie . Krowy wprowadza na podest na którym może doić od razu 4 krowy więc nie jest . Krowy są wiązane . Fajna alternatywa dla ludzi mających łąki daleko .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 464 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:51

dojenie latem ? @karol wcześnie jak u ciebie u mnie dojenie rozpoczyna się tak gdzies o 7 , 18 sztuk 4 aparami, przewodówka, wychodzą tak gdzieś teraz około 8.30
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#6 Share karol012011

karol012011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:56

dojenie latem ? @zetores dojenie zaczyna się o 5 ,krowy są podzielone na dwie grupy po 40sztuk 1 grupa idzie o 6 a druga o 7 a wracają o 16 i doi się do 18 .Doji sie na kanale 2x4

#7 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 25 kwiecień 2011 - 19:04

dojenie latem ? Zganiam,doję i z powrotem na pastwisko-całodobowo na polu przez sezon pastwiskowy.Na każdej kwaterze musi być woda i miejsce,gdzie zwierzęta mogą się schować przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share buhaj1975

buhaj1975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 19:19

dojenie latem ? W tych okolicach gdzie mieszka mój wujek doi się na łąkach. Tzn o ile mi dobrze wiadomo to już tylko dwóch rolników tak robi. Mają oni dojarki na wózku i ciągną je za ciągnikiem (Ursus c-360 lub c-330 ewentualnie ten mały zetor). Na łące załączają (nie wiem jak się to poprawnie nazywa) to co się podłącza np. rotacyjną czy ładowacz ( chyba napęd WOM ale nie jestem pewien). Krowy są już nauczone, że podchodzą do takiej wanny coś takiego nad którą są rury z ciśnieniem tak jak to jest w dojarce konwiowej w oborze, która jest przyłączona wężem do dojarki i są przyczepiane łańcuchem (jak krowa się nauczy to nie ma z tym większego problemu). Następnie podłącza się bańki normalnie tak jak jest to w oborach w dojarkach konwiowych. Mój dziadek gdy jeszcze gospodarzył miał 8 krów mlecznych to także doił na łące tyle że on nie miał tej wanny tylko 8 miejsc przy wózku z dojarką i było podobnie z dojeniem :) Jest też jeden rolnik który wybudował oborę wolnostanowiskową ale on ma 50 chyba sztuk chyba :D I on rano po udoju wypuszcza je bna pastwisko a wieczorem do doju zgania je do obory i są tam przez noc :D:D