Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów

29 odpowiedzi na ten temat

#1 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 23 kwiecień 2011 - 14:27

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Witam.
Mam problem z rozłączeniem biegów w moim zetorze 16245. Tak samo z włączeniem biegów-zgrzyta.
Mechanicy mówili że albo regulacja hamulca skrzyni biegów albo tarcz sprzęgłowa klei się.
Zacząłem od regulacji hamulca skrzyni biegów-nie pomogło było jeszcze gorzej więc wróciłem do poprzedniego ustawienia.
Wczoraj wymienił tarcz sprzęgłową. Po oględzinach tarczy sprzęgłowej stwierdziłem że nie mogła się ona kleić ale wymieniłem na nową. Zauważyłem także że jest bardzo mały skok gdy łożysko oporowe dociska pierścień oporowy - dałbym góra 8mm. Myślałem że tymi 4 śrubami idzie ustawić pierścień oporowy ale on już jest maksymalnie wychylony do łożyska oporowego wiec podłożyłem pod tłoczki które wciskają łożysko oporowe podkładki. Oczywiście wszystko odpowietrzyłem. Po złożeniu wszystkiego mogę powiedzieć że nadal jest tak samo po za tym że sprzęgła nie mogę wcisnąć do końca tylko do 3/4( ale myślę że to efekt moich podkładek) Nadal zgrzyta i ciężko się włączają i wyłączają biegi.
Myślę żeby zajrzeć pod pokrywkę skrzyni biegów???
Czekam na Wasze pomysły i propozycje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Dzisiaj, 05:44
  •  

#2 Share Grabcio

Grabcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 753 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 23 kwiecień 2011 - 14:52

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Spróbuj przy redukcji wyciskać sprzęgło na dwa razy.

Jeżeli pomogłem wciśnij zieloną strzałkę ;)

#3 Share michael01989

michael01989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 23 kwiecień 2011 - 17:21

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów ja mam podobny problem tylka znowu ja nie moge wybic 1 tylko napierw musze dac luz na tej dzwigni od wstecznego a dopiero potem moge wyłaczyc jedynke

#4 Share bel920

bel920

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 23 kwiecień 2011 - 18:08

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów spróbuj biegi zmieniać na żółwiu , jeśli będzie lepiej to masz do wymiany mikro pompe

#5 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 23 kwiecień 2011 - 18:50

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Zawsze jest tak samo. Mogę 10 razy wduszać sprzęgło i jest tak samo. Jedynie jest lepiej troszkę jak ruszę kawałeczek znów. Na każdym biegu jest tak samo na reduktorze też, na żółwiu też czy też na zającu. Mikro pompka sprawdzałem 12 bar- na pokrywce i na przekaźniku sprawdzałem. Pompa od hydrauliki 180 bar. Pompa od wspomagania 100 barów. tłoczki od sprzęgła prawie do końca się wyciągają. Gdy właczam bieg to jakby coś się tam jeszcze się kręciło i tak dziwnie przeskakuje gałka.
Czekam na Wasze pomysły?????

Zawsze jest tak samo. Mogę 10 razy wduszać sprzęgło i jest tak samo. Jedynie jest lepiej troszkę jak ruszę kawałeczek znów. Na każdym biegu jest tak samo na reduktorze też, na żółwiu też czy też na zającu. Mikro pompka sprawdzałem 12 bar- na pokrywce i na przekaźniku sprawdzałem. Pompa od hydrauliki 180 bar. Pompa od wspomagania 100 barów. tłoczki od sprzęgła prawie do końca się wyciągają. Gdy właczam bieg to jakby coś się tam jeszcze się kręciło i tak dziwnie przeskakuje gałka.
Czekam na Wasze pomysły?????

ach tak samo jak michael01989 napisał jak na reduktorze wyłącze to juz tą drugą gałke od biegów mogę bez problemu wyłączyć

#6 Share michael01989

michael01989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 23 kwiecień 2011 - 19:31

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów a szarpie ci tak drazkiem jak ruszasz? tak jak by miał wyskoczyc bieg?

#7 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 23 kwiecień 2011 - 20:22

a szarpie ci tak drazkiem jak ruszasz? tak jak by miał wyskoczyc bieg?

Myslę że tak, wogóle tak troszkę szarpnie jak wrzucam bieg że z zewnątrz jak ktoś patrzy to widzi że coś nie tak.

#8 Share michael01989

michael01989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 26 kwiecień 2011 - 18:45

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów ale widze nikt nie ma dobrej rady co z tym zrobic

#9 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 26 kwiecień 2011 - 21:06

ale widze nikt nie ma dobrej rady co z tym zrobic

Spokojnie tylko zasieje kukurydzę w tym tygodniu i w następnym tygodniu zabiorę się za pokrywkę skrzyni biegów. Z tego co się dowiedziałem są tam kulki które mogą być odpowiedzialne za to, ale tego nie jestem pewny. Jak rozbiorę pokrywkę napiszę więcej.

#10 Share pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i co z nim związane . Maszyny rolnicze i budowlane.Stolarstwo. Militaria

Napisany 26 kwiecień 2011 - 21:08

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów A 16245 to nie ma zsynchronizowanej skrzyni biegów to tam hamulca skrzyni przecież nie ma a to szarpanie to może łożyskowania w skrzyni mają już luz może trzeba by było przetoczyć obudowę albo dać nowa. Mamy podobny problem w 12145 ale cóż przecież ciągnik nie jest nowy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 19:16

A 16245 to nie ma zsynchronizowanej skrzyni biegów to tam hamulca skrzyni przecież nie ma a to szarpanie to może łożyskowania w skrzyni mają już luz może trzeba by było przetoczyć obudowę albo dać nowa. Mamy podobny problem w 12145 ale cóż przecież ciągnik nie jest nowy

Ja miałem skrzynie wymienioną ale mniejsza z tym czy jest zsynchronizowana czy nie, ważne żeby chodziła. Jak zajrzę pod pokrywkę to napiszę więcej. Pierwsze słyszę żeby skrzynie toczyć i nawet jak pracowałem to się nie spotkałem żebyśmy całą obudowę wymieniali. Wałki toczyliśmy nawet nowe bo nie pasowały. Ale skrzynię???? Cóż, poczekamy, pożyjemy, zobaczymy. Wstępne plany mam na wtorek żeby rozbierać....

#12 Share pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i co z nim związane . Maszyny rolnicze i budowlane.Stolarstwo. Militaria

Napisany 28 kwiecień 2011 - 20:14

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Może mnie źle zrozumiałeś kolego chodziło mi tylko po poddanie w myśl tego roztaczania sam nie wiem czy tak się da ale jeśli dziura pod łożysko jest wybita i łożysko ma luz to co zrobić myślałem że dyskusja na forum rozwinie się w tym kierunku może jakiś pomysł by się objawił bo przecież robota takim sprzętem to męka ale widać że albo koledzy jeszcze w polu mają robotę albo nie można nic wymyślić. Jak już zajrzysz pod pokrywę to napisz sam jestem ciekaw może tam jest jakiś problem

Może mnie źle zrozumiałeś kolego chodziło mi tylko po poddanie w myśl tego roztaczania sam nie wiem czy tak się da ale jeśli dziura pod łożysko jest wybita i łożysko ma luz to co zrobić myślałem że dyskusja na forum rozwinie się w tym kierunku może jakiś pomysł by się objawił bo przecież robota takim sprzętem to męka ale widać że albo koledzy jeszcze w polu mają robotę albo nie można nic wymyślić. Jak już zajrzysz pod pokrywę to napisz sam jestem ciekaw może tam jest jakiś problem

Może mnie źle zrozumiałeś kolego chodziło mi tylko po poddanie w myśl tego roztaczania sam nie wiem czy tak się da ale jeśli dziura pod łożysko jest wybita i łożysko ma luz to co zrobić myślałem że dyskusja na forum rozwinie się w tym kierunku może jakiś pomysł by się objawił bo przecież robota takim sprzętem to męka ale widać że albo koledzy jeszcze w polu mają robotę albo nie można nic wymyślić. Jak już zajrzysz pod pokrywę to napisz sam jestem ciekaw może tam jest jakiś problem

#13 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 04 maj 2011 - 21:17

Ja miałem skrzynie wymienioną ale mniejsza z tym czy jest zsynchronizowana czy nie, ważne żeby chodziła. Jak zajrzę pod pokrywkę to napiszę więcej. Pierwsze słyszę żeby skrzynie toczyć i nawet jak pracowałem to się nie spotkałem żebyśmy całą obudowę wymieniali. Wałki toczyliśmy nawet nowe bo nie pasowały. Ale skrzynię???? Cóż, poczekamy, pożyjemy, zobaczymy. Wstępne plany mam na wtorek żeby rozbierać....

Dzisiaj rozebrałem pokrywkę od skrzyni biegów. Znajdują się tam 4 kulki i 4 sprężyny które dociskają wodziki. Dwie kulki są od reduktora i 2 są od biegów. Ja mam skrzynie 3 biegową. Zadaniem tych kulek jest podobne jak w ursusie 360 (jak mamy pokrywkę to są wkręcane, często jak nam się zakleszczy to wykręcamy ten bezpiecznik i śrubokrętem cofamy wodzik i wkręcamy bezpiecznik-tak jest w 360-3P)
W moim przypadku patrząc po stronie gałki od biegów- jest wodzik,kulka,sworzeń, sprężyna potem jest pokrywka od skrzyni która dociska to- to jest bieg 1, podobnie jest gdy mamy 2 i 3- wodzik,kulka,sworzeń,sprężyna. U mnie 2 bieg wyskakuję jak jadę z górki-na pewno jest to winna sprężyny. Po stronie gałki od reduktora mamy- wodzik,,kulkę,sprężynę, i sworzeń przykręcony do pokrywki. Jak patrzymy z góry to dwie kulki są niżej od biegów a dwie wyżej od reduktora.
Podczas rozbierania brakuję mi dwóch sprężyn i dwóch sworzni od biegów, myślę że wpadły mi do środka dlatego muszę jutro jechać do majstra po magnes i poszperać w skrzyni, jeśli nie znajdę ich to myślę że ich nie było. Oczywiście mam katalog od ursusa 1634, w formie pdf. Gdyby ktoś zechciał piszcie - pomogę. Oprócz tego w moim zetorze 16245 jest w pokrywce jeszcze jeden bezpiecznik. Tego bezpiecznika nie ma w katalogu ursusa 1634. W sklepie mówili że pierwszy raz takie coś widzą ale mogą poszperać- a sklep to jest serwis Zetora. Jak złożę wszystko i będzie wszystko chodziło bez zgrzytania to napiszę. Pozdrawiam

#14 Share pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 05 maj 2011 - 20:24

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów No kombinuj może Ci się uda i wielka zagadka zgrzytania biegów zostanie rozwiązana ja mam katalog papierowy od ciężkich ursusów w wersji 34 i tam pisze że też występują 4 kulki i 4 sprężynki. Powodzenia

#15 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 13 maj 2011 - 18:42

Dzisiaj rozebrałem pokrywkę od skrzyni biegów. Znajdują się tam 4 kulki i 4 sprężyny które dociskają wodziki. Dwie kulki są od reduktora i 2 są od biegów. Ja mam skrzynie 3 biegową. Zadaniem tych kulek jest podobne jak w ursusie 360 (jak mamy pokrywkę to są wkręcane, często jak nam się zakleszczy to wykręcamy ten bezpiecznik i śrubokrętem cofamy wodzik i wkręcamy bezpiecznik-tak jest w 360-3P)
W moim przypadku patrząc po stronie gałki od biegów- jest wodzik,kulka,sworzeń, sprężyna potem jest pokrywka od skrzyni która dociska to- to jest bieg 1, podobnie jest gdy mamy 2 i 3- wodzik,kulka,sworzeń,sprężyna. U mnie 2 bieg wyskakuję jak jadę z górki-na pewno jest to winna sprężyny. Po stronie gałki od reduktora mamy- wodzik,,kulkę,sprężynę, i sworzeń przykręcony do pokrywki. Jak patrzymy z góry to dwie kulki są niżej od biegów a dwie wyżej od reduktora.
Podczas rozbierania brakuję mi dwóch sprężyn i dwóch sworzni od biegów, myślę że wpadły mi do środka dlatego muszę jutro jechać do majstra po magnes i poszperać w skrzyni, jeśli nie znajdę ich to myślę że ich nie było. Oczywiście mam katalog od ursusa 1634, w formie pdf. Gdyby ktoś zechciał piszcie - pomogę. Oprócz tego w moim zetorze 16245 jest w pokrywce jeszcze jeden bezpiecznik. Tego bezpiecznika nie ma w katalogu ursusa 1634. W sklepie mówili że pierwszy raz takie coś widzą ale mogą poszperać- a sklep to jest serwis Zetora. Jak złożę wszystko i będzie wszystko chodziło bez zgrzytania to napiszę. Pozdrawiam

Myliłem się. Te dwie sprężynki i sworzeń wcale mi nie wpadły do skrzyni one są w pokrywce i nie wypadną gdy podnosimy pokrywkę. Należy odkręcić te dwie śruby co są z boku pokrywki i wszystko wyjdzie (sprężyna i sworzeń). Sworznie te, są od reduktora u mnie były zacięte. Aby wyciągnąć kulki to najlepiej odkurzaczem albo magnesem (śrubokręt z magnesem). Skrzynia chodzi dużo lepiej chociaż jeszcze haczy (ale tylko 2 i 3), ale do tego co było to jest niebo.
Pozdrawiam.
Temat uważam za zamknięty

#16 Share pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 13 maj 2011 - 20:55

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów A zgrzytanie ustało czy nadal tak samo u nas biegi przełączą się lekko tylko wbić ciężko bo zgrzyta

#17 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 14 maj 2011 - 07:02

A zgrzytanie ustało czy nadal tak samo u nas biegi przełączą się lekko tylko wbić ciężko bo zgrzyta

Kolego, u mnie zgrzyta tylko przy 2 i 3 (ale i tak mniej niż przedtem - jak w 360) U Ciebie można jeszcze pociągnąć śrubę od żółwia, u mnie nie ma tej śruby. W 12145 masz dużo kolego możliwości do regulacji. Rozumiem że zgrzyta Ci na wszystkich biegach a lekko przełączają się na zgaszonym silniku.
Gdybyś nie wiedział gdzie jest ta śruba podaj mi e-mail wyślę Ci zdjęcie.

#18 Share pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 15 maj 2011 - 17:58

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Właśnie tak się dzieje jak piszesz a mówisz o tej śrubie od taśmy wzmacniacza co jest na boku skrzyni biegów że należy ją wkręcić o pół obrotu ale nie wiem w czym mogło by to pomóc żółw działa prawidłowo w sumie to prawie go nie używam przód ciągnie dobrze i WOM też więc mikro pompka też chyba ok chociaż ciśnienia nie sprawdzałem sprzęgło robione w zimę i hamulec skrzyni wyregulowany ja mam wersję z szybką skrzynią może to ma jeszcze jakiś wpływ i powiedz jeszcze czy możliwa jest wersja ciągnika bez mikropompki

#19 Share damian89

damian89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 17 maj 2011 - 19:38

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Witam, ja posiadam Zetora 16245 z szybką skrzynią biegów i mikropompkę mam. Ja w swojej skrzyni mam dwa synchronizatory i to raczej chyba odpowiada za zgrzytanie biegów. Ta śruba z boku to tylko reguluje taśmę żółwia. Piszesz o hamulcu skrzyni hmmm... ja u siebie właśnie go nie wiedzę. Możesz napisać gdzie dokładnie się u ciebie znajduje?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share pamo84

pamo84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 17 maj 2011 - 21:30

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów Przeczytaj temat jeszcze raz uważnie tamta 16 miała wymienioną już skrzynie a teraz na tapecie mieliśmy 12145 jeśli masz synchronizatory to nie masz hamulca skrzyni te dwie rzeczy się wykluczają bo odpowiadają za to samo czyli wyrównanie obrotów zębatek i wałkow w skrzyni aby umożliwić i ułatwić znane biegów wersję 145 to mechanicznie włączane sprzęgło i hamulec skrzyni a 245 ma wysprzegliki hydrauliczne i synchronizację przynajmniej tak mi się wydaje jak się mylę to poprawcie mnie