Skocz do zawartości

Zdjęcie

Roundup w ziemniaki

91 odpowiedzi na ten temat

#41 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 25 kwiecień 2011 - 13:48

Roundup w ziemniaki pawelec
Napisz na co pryskałeś "7-9"bo chyba dolisnie osobno pryskasz,my jak pryskamy na grzyba to odrazu odżywki za jednym zamachem ?
wiesio
Bardzo ciekawy artykuł ale nic nie ma o tym że jest rakotwórczy .Chyba chodzi o ten artykuł http://www.zb.eco.pl...ycz/rosliny.htm
Kuba1993
A nadmierne spożywanie cukru i soli też doprowadza do śmierci .Takim gdybaniem do niczego nie dojdziemy ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Roundup w ziemniaki Dzisiaj, 08:05
  •  

#42 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 14:42

Roundup w ziemniaki A napiszcie mi co w dzisiejszych czasach nie jest rakotwórcze? skąd wiecie czy jutro na przejsciu nie potrąci was samochód? poprostu glifosat bardzo upraszcza zabiegi herbicydowe, i daje spore oszczędności, tylko trzeba go mądrze stosować, a nie dać dawkę jak na ugór, czy jak ktoś tam wyżej napisał że nim reglonuje nacie bo to akurat głupota, od tego są różnego rodzaju maszyny, a nie chemia
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#43 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 15:04

Roundup w ziemniaki Więcej używajcie bron, typu "Chwastoks" niż Randapów. Największe zachwaszczenie jest od uschnięcia naci do wykopków. Wniosek jaki? Nie pobudziłeś chwasta do skiełkowania - od posadzenia do wschodów ziemnióra. Ale to moje spostrzeżenia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 15:26

Roundup w ziemniaki

pawelec
Napisz na co pryskałeś "7-9"bo chyba dolisnie osobno pryskasz,my jak pryskamy na grzyba to odrazu odżywki za jednym zamachem ?

7-9 zabiegów od grzyba, w zaleznosci od odmiany i przeznaczenia, w tym 2-3 zabiegi z odżywką lub nawozem
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#45 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 16:34

Roundup w ziemniaki Mozesz to z grubsza rozpisac w czasie.
U mnie pol sie nie deszczuje i pryskam 4x to w zupelnosci wystarcza, 2x w lipcu ukladowym srodkiem i 2x wglebnym w sierpniu.
Nie wiem jak mozna wykonac powyzej 10 zabiegow ...

Edytowany przez tomek84pl, 25 kwiecień 2011 - 16:35.

#46 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 17:40

Roundup w ziemniaki przeciez standardem są zabiegi w odstępach 10-14 dni. Ale gdy pogoda jest sprzyjająca rozwojowi grzyba, trzeba pryskac częsciej, czasem co 5-7 dni.
Jezeli nawet przyjmiemy ze zabieg robimy co 10 dni, to jesli pierwszy jest w okolicy drugiej trzeciej dekady maja to:
1 zabieg - 20 maj
2 zabieg - 30 maj
3 ... - 10 czerwca
4 ... - 20 czerwca
5 ... - 30 czerwca
6 ... - 10 lipiec
7 ... - 20 lipiec
8 ... - 30 lipiec
9 ... - 10 sierpien
10 ... - 20 sierpien
dalej nie chce mi sie pisac.

Jednak jesli przyjmiemy odstępy 14 dniowe między zabiegami:
1 zabieg - 20 maj
2 zabieg - 4 czerwca
3 ... - 18 czerwca
4 ... - 3 lipiec
5 ... - 17 lipiec
6 ... - 31 lipiec
7 ... - 14 sierpień
itd.

zaznaczam ze nie robilismy nigdy powyzej 10 zabiegów. rekord to 9 w ostatnim sezonie.

Edytowany przez pawelec, 25 kwiecień 2011 - 17:42.

#47 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 25 kwiecień 2011 - 17:53

Roundup w ziemniaki Pawelec też tak mam B) u Ojca co 2-3 tygodnie fungicyd
Kamil poszukaj niezależnych badań :) tytuł filmu przestawionego przez Wiesia jest bardzo dobrym przykładem, co do bronowania czytaj co napisałem teraz nawóz i redliniarka bez pryskania wcześniej brony nawóz i obsypnik z radłami, oprysk wychodzi drożej ale krócej jednak ja wolę taniej (czytaj Ojciec woli) był kiedyś temat o tym samym tytule i na forum jest min 10 takich osób co glifosat na zielone walą. Nawóz dolistnie to bardziej odżywka niż nawóz :P poza tym obornik rozkłada się długo a na start mineralne organiczne na cały okres uprawy
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#48 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:01

Roundup w ziemniaki No gratuluję ilości. Tylko po co. Powiedz jeszcze że w zeszłym roku jak były temperatury powyżej 22 stopnie to też tak robiłeś. W Boninie mają system ostrzegania prze zarazą. Pierwszy zabieg w 2010 powinien być wykonany w pierwszej dekadzie lipca nie pamiętam teraz dokładnie. Wszystkie poprzednie to po prostu wyrzucenie pieniędzy w błoto. Niby jesteś obcykany w ziemniakach a nie znasz cyklu rozwojowego podstawowej choroby ziemniaków. Odstępy też można było wydłużyć. Ale ze względu na wysokie temperatury pojawiła się alternarioza i tu już trzeba było uważać.

#49 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:07

Roundup w ziemniaki Ja w ziemniakach jaja sobie ze mnie robisz :D ja wiem że Ojciec wykonuje ale sam bym nie zrobił bo nawet nie wiem czym :lol:, pryskamy w nocy warzywa. W zeszłym roku lało jak cholera u nas i kopane w czerwcu już były :brane: przez choroby więc co ci po pryskaniu w lipcu :blink: stracić uprawę?
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#50 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:09

Roundup w ziemniaki mikad, dla mnie mozesz w ogóle nie pryskać :)

myslisz ze wszedzie jest taka sama pogoda?
byly rejony w kraju ze 2 miesiace deszczu nie bylo, u mnie bylo wlasnie bardzo mokro, przez wiekszosc intensywnego rozwoju roslin.

Powiem wiecej ;)
ja tez bazuje na systemie ostrzegawczym. wystarczy ze niedaleko plantacji masz stacje meteo i w jednym kawałku chyba 3ha. I niestety musialem tak wczesnie pryskac. Myslisz ze nie mialem na co pieniedzy wydac?
Nie uogólniajcie do skali calego kraju. W kazdym regionie panuja inne warunki, inny rozklad opadów, itd. Gdybym pryskał w pierwszej dekadzie licpa, zebrałbym nie 40t a 20t.

I jeszcze jedno. Jestem obcykany :lol: rezultaty mówią same za siebie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share KarolT25

KarolT25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:13

Roundup w ziemniaki Spryskaj afalonem on jest doglebowo bo ten klinik duo 360 sl to podroba raundapu ale on jest dolistnie wiec zniszczy ziemniaki ;)

#52 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:27

Roundup w ziemniaki Lukasz to nie było do Ciebie.
Pawelec jak masz 20 czy 30 ha to możesz pryskać co tydzień ale jak u nas gospodarstwa mają po 200-300 a nawet 800 ha ziemniaków to każdy niepotrzebny zabieg to jest naprawdę dużo pieniędzy. Gwoli ścisłości też mam 30 i też tak kiedyś robiłem ale teraz stosuję system ostrzegania. Jeżeli 20 czy 30 maja nie miałeś zwartych rzędów to przewietrzenie jest tak duże że nawet przy sporej presji rośliny nie zostaną zaatakowane. I jeszcze jedno. Nie przechwalaj się bo raz na wozie a raz pod. Nie takich cwaniaków już widziałem.

#53 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:34

Roundup w ziemniaki A już się dowartościowałem bo miałem nadzieje :D ale nic jakoś to przeżyję trzeba myśleć pozytywnie.
Każdy gospodarzy po swojemu zna swój mikroklimat gleby i to co potrafią i u każdego trzeba inaczej uprawiać aby wyszło na dobre

#54 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:42

Roundup w ziemniaki Mikad, a gdzie ja sie chwale? ;)
mam pewną wiedzę którą chętnie się dzielę i znam swoją wartość tylko :D to potrzebne w funkcjonowaniu w tak negatywnym i fałszywym świecie :)
peace.

#55 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:47

Roundup w ziemniaki Ja także uważam, ze nie ma co oszczędzać, gdy jest presja pojawienia się choroby. W zeszłym roku zastosowałem 6-7 zabiegów ochrony przed zarazą. I to nie z powodu nadwyżki pieniędzy jak to inni piszą. Powiem więcej tylko ja w mojej okolicy wykonałem tyle zabiegów, a to dlatego, że pogoda była bardzo niesprzyjająca dla ziemniaka, a korzystna dla zarazy ziemniaka. Efekt? Ja zebrałem przyzwoity plon, inni co nie pryskali nie mieli co zbierać i dziwili się jak to zrobiłem, że mam ziemniaki pod krzakiem :lol: .

Oczywiście, jeśli nie jest to konieczne, to zmniejszam ilość oprysków. Ale tak jak koledzy piszą, nie zawsze da się oszczędzić. A zeszłoroczna pogoda w moim regionie była tego przykładem

Co do tematu ja dam 1,5l Randapu(oczywiście teraz przedwschodowo) i uważam, ze taka dawka wystarczy.

P.S
Faktycznie wyniki w produkcji ziemniaka kolegi @pawelca mówią same za siebie

Edytowany przez marekpieg1234, 25 kwiecień 2011 - 18:49.

#56 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 18:50

Roundup w ziemniaki Lekka przesada zaczynac opryski w maju :)
Jak to odmiana wczesna to w lipcu juz jej nie ma i wtedy tez masz 4-5 zabiegow, jak pozna to pod koniec maja ziemniak jest taki malutki ze zaraza nic mu nie zrobi.
Nie jest wazne czy ktos pryska 5 50 czy 500 ha, stosunek kosztow do plonu jest taki sam.

#57 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1115 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 25 kwiecień 2011 - 19:11

Roundup w ziemniaki Co do randapu to na necie jest do obejrzenia film świat wg monsanto można się co nieco dowiedzieć
A mam do was takie pytanko czym prysnąć odmiane owacja powschodowo żeby zniszczyć przytulie czepną? dodam że przed wschodowo była pryskana linureksem.

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#58 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 19:36

Roundup w ziemniaki Tylko jest roznica jak pryskasz bezposrednio cos co potem trzeba zjesc.
Jak oprysk na sama glebe moze zaszkodzic skoro ziemniak nie ma z nim kontaktu.

#59 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 26 kwiecień 2011 - 09:10

Roundup w ziemniaki Pawelec ty powinieneś codziennie pryskać :lol: :lol: :lol: ja pryskam 4 razy i jest oki i na ziemniaki nie narzekam.Ja ci mówie pryskaj non stop :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 26 kwiecień 2011 - 10:23

Roundup w ziemniaki A co cie obchodzi ile kto pryska? jego pyry jego kasa. Zajmij się swoimi podobno tyle masz że do 9 zdążyłeś zrobiłeś obsypnikiem i opryskać i jeszcze na forum posta napisać :lol: a twierdziłeś że Pawelec ma mniej od ciebie śmieszny jesteś ale przynajmniej człowiek ma dobry humor