Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka czy siano?

166 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 25 wrzesień 2008 - 13:57

Kiszonka czy siano? MartineZ ma rację chciaż nei koniecznie aż tak duży skok wydajności za każdym razem następuje co zachwianie bilansu paszowego, za mało energii lub za dużo braki wapna i minerałów i zaraz krowy zamiast zwiększać wydajność zaczynaja sie otłuszczać lub inne problemy, jeśli ktoś robi kiszonki to robi i cały rok na tym jedzie a tak dla sprówbowanai zrobic 30 belek to właśnie czasami więcej strat będzie niż jakichś zysków z tego, a najzdrowsze jest siano bo chociaż neiwiadomo ile bydło by zjadło siana to nigdy siana nie zaszkodzi :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka czy siano? Dzisiaj, 15:12
  •  

#62 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 25 wrzesień 2008 - 16:14

Kiszonka czy siano?

MartineZ ma rację chciaż nei koniecznie aż tak duży skok wydajności za każdym razem następuje co zachwianie bilansu paszowego, za mało energii lub za dużo braki wapna i minerałów i zaraz krowy zamiast zwiększać wydajność zaczynaja sie otłuszczać lub inne problemy, jeśli ktoś robi kiszonki to robi i cały rok na tym jedzie a tak dla sprówbowanai zrobic 30 belek to właśnie czasami więcej strat będzie niż jakichś zysków z tego, a najzdrowsze jest siano bo chociaż neiwiadomo ile bydło by zjadło siana to nigdy siana nie zaszkodzi :lol:

no przynjamniej jeden sie ze mna zgadza

#63 Share JohnDeere8320

JohnDeere8320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 25 wrzesień 2008 - 16:43

Kiszonka czy siano?

słyszałem ze w ciągu 3 dni powinna być skonsumowana.Później podobno najdzie pleśń.mówię tak bo jestem przeciwnikiem sianokiszonek.siano może być nawet z trawy bagiennej i krówki będą jeść.a kiszonki to już z dobrej odmiany trawy się udają.znajomy wydał 2 tys na kiszonki i nie dość ze krowy mu stanęły w mleku to jeszcze nie jedzą tego za specjalnie.siano lepsze tak myślę.siana trochę jest mniej niż kiszonki ale ma wyższą wartość odżywczą.

Może nie przyzwyczaiły się do kiszonki, krowy od razu nie będą jadły wszystkiego ale jak przegłodzisz je z dzień to zjedzą i takimi metodami trzeba uczyć, bo inaczej nie ma rady. Znajomy wujka wprost przeciwnie dawał samą kiszonkę, że potem to nawet cielaki nie chciały siana tkną i tak jest do dzisiaj :lol:
Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zielonki na kiszonki zobacz »

•  

#64 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 25 wrzesień 2008 - 16:44

Kiszonka czy siano? sorki że troche nie w temacie ile się ceni za tone lub przyczepę kiszonki z kukurydzy?

#65 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 01 październik 2008 - 21:06

Kiszonka czy siano? Jak dla mnie to Sianokisoznka to jakies nieporozumienie chyba ze macie jak na zachodzie-stanach itd ze kosicie i zbieracie w jednym czasie. Pomyslcie ile wartosci odzywczych "ucieka" podczas suszenia (pozostawienia scietej trawy na lace na pare dni). Sami zauwazcie ze sianokiszonka nie ma praktycznie sokow wiec ona sie parzy a nie kisi. Co innego Kiszonka z Kukurydzy w jednym czasie jest cieta skladowana i ma w sobie duzo sokow i wartosci odzywczych i to jest prawdziwqa KISZONKA a nie "Parzonka";p Nie mniej zalecilbym podawanie w sezonie (kiedy macie mozliwosc robienia siana) podawac wiecej siana mniej kiszonki a w czasie kiedy juz nie zrobicie siana podawac wiecej kiszonki niz siana Lecz caly czas podawac to i to zeby krowy byly przytzwyczajone do kiszonki i do siana. Najlepiej nad tym zapanuja hodowcy ktorzy trzymaja swoje bydlo 24/7 w oborze...
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

#66 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 01 październik 2008 - 21:40

Kiszonka czy siano? kolego mtz 820 Ty chyba w życiu nie widziałeś sianokiszonki, a jeżeli tylko widziałeś to co opisujesz to nie dziwie ci się, że jesteś taki anty nastawiony...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#67 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 02 październik 2008 - 06:15

Kiszonka czy siano? My jedziemy pierwszy rok na sianokiszonce i myślimy jak to zrobić żeby za rok niecała 1/4 łąk na siano skosić :P .

Kto suszy kolka dni? My jeden dzień kosimy a w drugi od rana już zbieramy :P . A i tak jak się otworzy balot to wcale aż taki mokry nie jest....

#68 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 02 październik 2008 - 08:16

Kiszonka czy siano? mtz 820 mylisz się ,a co powiesz o sianie ??? Przecierz jeszcze dłużej się suszy .No ale trawę po ścięciu należy przesuszyć trochę by odeszła woda i no soki by dobrze się ukisiła im wcześniej tym dłużęj (chodzi o 1 ,2 ,3 pokos)
Z kolei kukurydzę zbiera się z pnia i odrazu kisu ale ale to są 2 różne rośliny zbierane w różnych stadiach rozwoju .No bo przecierz trawie zbiera się zielonkę najlepiej w fazie tworzenia nasion a raczej tworzenia wiech czy czegoś (a nie po wydaniu nasion gdy uschnie), a w kukurydzy nie zbiera się zielonki tylko czeka aż ziarno będzie dojrzałe bo jest najcenniejsze a wtedy to łodyga jest zeschnięta no może nie do końca

#69 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 02 październik 2008 - 15:26

Kiszonka czy siano? Kolego mtz lepiej się nie wypowiadać jak się nie ma pojęcia o czym się mówi , po pierwsze w mojej okolicy to każdy ma po 2-5 ha łąk , i w tym roku zakupiłem owijarke pierwszą we wsi , i jak wiara patrzyła jak nam zostało tylko 3 ha do skoszenia , a inni po trzy tygodnie suszyli siano , już ludzie szykują kase na folie na przyszły rok , i już mam zapowiedziane że z 150 bel jak nic owine , więc od zera ludzie chcą na umur robić sianokiszonke ze wzglądu na to że można kosić trzy pokosy ,i nie jest to czasochłonne tak jak suszenie siana , z którego i tak później nic nie ma , bo jest czarne i krowy na to nawet patrzeć nie chcą . Sam jak zobaczyłem jak skoczyło nam mleko , to już chyba nic siana robić nie będziemy , bo to się mija z celem , a w żywieniu krów , to chyba każdy mnie poprze że jest najważniejsze . A ni tak dawno temu kolega mówił cytuje ,, miałeś racje trzeba było zrobić sianokiszonke , bo jak sobie te moje suszenie policzyłem , to więcej paliwa spaliłem niż bym kupił folie i to owinął " mojemu koledze wyszło że jeden balot wyszedł go 15 zł za samo suszenie , i mówi że jak sobie jeszcze pomyśli że konie mu tego nie chcą żryć , to go szlak trafia , a dosłownie to jak ludzie nie zmądrzeją i nie będą owijać bel , to prędzej czy później te łąki po oddają , bo już wielu rolników dostało po porach , i dużo takich pięcio hektarowców myśli o pracy , dla mnie pasuje , bo powiększe obsade krów , i może jakaś obora powstanie , a ziemia będzie tania , bo kto to kupi , jedynie tylko ja i jeszcze dwóch znajomych , bo taki mały rolnik nie będzie miał z czego za tą ziemie zapłacić , już rok temu zaprzyjaźniona spółka ( może wam coś powie ANIMEX , w tej chwili AGRI PLUS ) oferowała mi 50 hektarów łąk w jednym kawałku 3 kilometry ode mnie , i z pierwszego pokosu robili siano , a drugiego nawet nie ruszają , bo mają głównie świnie , i w zeszłym roku dawali za przyzwoitą cen , a w tym roku to tylko na nich czekam kiedy się będą pytać, bo w tym roku mam kase na modernizacje rolnictwa w tym kierunku , i na 100% będę tram robił sianokiszonke.

otografia!!!!mod

#70 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 październik 2008 - 20:41

Kiszonka czy siano?

od kiedy siano ma większą wartość odżywczą od sianokiszonki???

Tak słyszałem że ma niższą wartość sianokiszonka.a to dlatego że składniki trawy zostają przetworzone w kwas mlekowy a w sianie te składniki pozostają i ulegają koncentracji.no i siano jest bardziej łatwostrawne.a na kiszonce jak sie jej duzo stosuje krowy prędzej padają na stawy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 09 październik 2008 - 14:16

Kiszonka czy siano? A od kogo to slyszales?? Od jakiegos sasiada,czy od kogos kto sie zna?

#72 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 23 styczeń 2009 - 17:02

Kiszonka czy siano?

Tak słyszałem że ma niższą wartość sianokiszonka.a to dlatego że składniki trawy zostają przetworzone w kwas mlekowy a w sianie te składniki pozostają i ulegają koncentracji.no i siano jest bardziej łatwostrawne.a na kiszonce jak sie jej duzo stosuje krowy prędzej padają na stawy.

Też to wyczytałem w pewnej książce. Ale na samym sianie i paszy to by nie urosły w 2 lata. Takie coś stosuje się u koni :)

#73 Share sylwek20prosto

sylwek20prosto

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Zainteresowania:motocykle , rolnictwo itd... ( ';' )

Napisany 23 styczeń 2009 - 17:48

Kiszonka czy siano? siema ja robie jak narazie tylko siano kiszonki narazie nie ale juz niedlugo zaczne rok czy dwa kukurydzy tez nie sadze ale moze kiedys zaczne chociaz sie boje strat kyore w okolicy robia dziki ale trzeba zaryzykowac . Jeden gospodarz w mojej wsi robi sama kiszonke ma 25 ha i samej kuku sieje jakies 7 ha a najwiekszy gospodarz z pobliskiej wsi ktory ma jakies 150ha robi i kiszonke i siano mlode bydlo dostaje siano moze troszke zdrowsze raczej napewno jak dla malego cielaka zdecydowanie siano a dla krow mlecznych to kiszonka wiadomo wydajnosc krowy mlecznej sie polepsza pozdro

#74 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 styczeń 2009 - 19:47

Kiszonka czy siano?

A od kogo to slyszales?? Od jakiegos sasiada,czy od kogos kto sie zna?

a ci powiem że już nie pamiętam skąd.nie pamiętam czy to było gazeta,internet cz tv.ale powiem ci że w mojej okolicy jest duży gospodarz co wszystko w kiszonki robi to oczywiście wydajność mleczna ma większa ale niestety coś za coś.po 4-5 ocieleniach krowa nadaję się tylko na rzeź bo po co trzymać krowę co padła na stawy.i zauważyłem że krowy które żyją na samych kiszonkach to mają zwyrodnienia na stawach.a krowy hodowane na sianie tak szybko nie padają na stawy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#75 Share marcint19

marcint19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 23 styczeń 2009 - 19:57

Kiszonka czy siano? u nas w Małopolsce latem głównie wypędzają krowy i byki na pastwiska na zimę oczywiście robią kiszonki ale nie same siano też się suszy z pierwszego pokosu traw robi się siano kiszonki a z drugiego i trzeciego siano ale na ogół 2 i 3 pokos ze względu na suszę są kiepski

#76 Share drzewis98

drzewis98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 23 styczeń 2009 - 20:12

Kiszonka czy siano? my robimy sianokiszonke i siano(kupujemy) w belkach, siana jest troche mniej ale dostają co jakiś czas zamiast sianokiszonki i po zadaniu siana nie ma dużego spadku w mleku

#77 Share michas1934

michas1934

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 23 styczeń 2009 - 20:25

Kiszonka czy siano? my robimy sianokiszonke,lucerne,żyto i kilka bel siana do cieląt w belach swoim sprzętem,kiszonka z kukurydzy,sorgo i trawa sudańska ponad 60sztuk bydła :(

#78 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 05 maj 2009 - 18:45

Kiszonka czy siano? Siano jest niezbędne gdy w żywieniu stosujemy kiszone liście buraczane, wysłodki mokre, kiszonkę z traw, lucerny, kiszonkę z żyta. Gdy stosujemy sama kiszonkę z kukurydzy można nie dawać siana, można np. robić sianokiszonkę i dawać z kukurydza. Osobiście dodaję siano do kiszonki z kukurydzy i żyta w jednej dawce.

#79 Share marcin99023

marcin99023

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 12:57

Kiszonka czy siano? Mam takie pytanie. Czy jeśli kończynie brakowało 2 dni do zebrania ususzonej i popadał deszcz, to czy dało by się teraz zrobić sianokiszonkę? Ktoś już kiedyś tak próbował? Jakie były tego efekty? Czy może lepiej to po prostu do końca ususzyć i zebrać w małą kostkę? Z gry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam. marcin99023
:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share gryfel

gryfel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 15 czerwiec 2009 - 07:36

Kiszonka czy siano? Ja robiłem w tamtym roku sianokiszonkę w bele z kończyny i trawy i bardzo dobre bele wyszły.
moje filmy na YouTube http://www.youtube.com/user/gryfel15