Gość

Kiszonka czy siano?

Polecane posty

Gość   
Gość

Jak jest w waszych stronach, bo w moich siano suszą tylko Ci, którzy mają 2 krowy.

 

Reszta robi kiszonki z trawy, kukurydzy i sorgo, jak jest w waszych stronach?

 

I co jest lepsze, kiszonka czy siano?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Ja mam 2 krowy i tylko robię siano :P może ta kiszonka jest lepsza ale na 2 krowy to się nie opłaca tego robić :P


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a czy waszym zdaniem opłaca sie robić kiszonke na 10 krów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Na 10 pewnie tak ale wynajętym sprzętem, swój opłaca sie kupić przy większej hodowli, ponad 20 sztuk :P U nas robią siano, sianokiszonke i kiszonke z kukurydzy, z tego najwięcej sianokiszonki (foliowane bele)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samo    3

ja tylko siano, ponieważ mam 2 konie. jesli będzie ich więcej 8-10 szt to przeżuce sie na kiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

ja mam siano i będzie kiszonka z kukurydzy. Zapewne będzie kiszonka z trawy i koniczyny z wsiewki tzw. ściernówka


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

przy zwożeniu też potrzebna jest dobra pogoda. w deszcz to nie robota. Plusem jest to że kiepska pogoda tak nie przeszkadza jak przy zbiorze na siano.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

w mojej okolicy czterech gospodarzy robi siano .a trzech robi sianokiszonke , ja robie siano bo mam tylko siedem krów , a kukurydzy sieje jeden gospodarz który ma jej 28ha,wszystko idzie na kiszonke,a sorga nikt nie sieje


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

tak kiszonka jest duzo lepsza wiadomo koszty wyprodukowania siana jest taniszy ale cos za cos albo jakosc albo cena zadne nawet najlepjej wysuszone siano nie ma tylu wartosc co siano


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

A ja robię i to i to-uważam akurat ,że dobre siano całkiem nie ustępuje jakością sianokiszonce-no a kiszonkę z kukurydzy skutecznie z głowy wybiły mi dziki :P-a siałem ładnych parę ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0
tak kiszonka jest duzo lepsza wiadomo koszty wyprodukowania siana jest taniszy ale cos za cos albo jakosc albo cena zadne nawet najlepjej wysuszone siano nie ma tylu wartosc co siano

Dokładnie witek ja od tygodnia daje pierwsze baloty sianokiszonki z 2 pokosu i krowy wszystko wyjadają a co najważniejsze podniosły mleko.Heh zostawiłem sobie pod wiatą z224 miała być do robienia siana z pierwszego pokosu ale zdecydowałem że ze wszystkich moich traw robie od teraz sianokiszonkę.A siano będę kupował głównie dla cielaków :P


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

jest prosty sposób na siano...tak jak ja to robie....kłade na folje troche siana rozkładam cienko w lato 2-3godziny i mam siano w zime kłade w stodole 24h i mam siano


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sztafek#8482;    249
A ja robię i to i to-uważam akurat ,że dobre siano całkiem nie ustępuje jakością sianokiszonce-no a kiszonkę z kukurydzy skutecznie z głowy wybiły mi dziki :P-a siałem ładnych parę ha .

 

no ja bym sie kłucił czy siano nie odstępuje kiszonce. Wiem z właśnego doświadczenia że dużo więcej mleka dają te krowy które dostają kiszonkę( i to najlepiej przez cały rok a nie tylko okres zimowy) od tych które dostają siano nawet to najlepsze.Siano traci bardzo dużo wartości odżywczych podczas suszenia. Wielokrotne przewracanie i te sprawy. Przy kiszonce nie ma tego problemu bo większość wartości odżywczych zostaje zapakowana do pryzmy czy owinięte w folie skąd już nie ucieknie w atmosfe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

hmmm a ja wam powiem tak jak mi mówił moj znajomy z holandji nawet najgorsza sianokiszonka jest lepsza od najlepszego siana....


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75
hmmm a ja wam powiem tak jak mi mówił moj znajomy z holandji nawet najgorsza sianokiszonka jest lepsza od najlepszego siana....

 

Raczej nie zgodze się z tym, jeśli miałbym siano dać krowom z sianej łąki i wartościowej, a kiszonkę z kwaśnej podmokłej wybrałbym siano :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

dokładnie nie każda trawa nadaje się na sianokiszonkę...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamboocha    7

ja zgodze sie z robertem bo sam się przekonałem że jak mam robić sianokiszonke z ze starej łąki i do tego na której rośnie bardzo słba trawa jakościowo(podmokłą łąka) to wole zrobić siano i krowy czy też młodziez będą ją lepiaj jadły.....ale jaki materiał taki towar....wiadomo i siano nie bedzie rewelacja ale moim zdaniem to będzie lepszy wariant...


http://www.youtube.com/user/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor5340    1

my z wujkiem robimy i siano i sianokiszonkę, zależy też wszystko od pogody i ilości krów,u nas jest ich 30 i jak przez dłuższy czas leje deszcz to wiadomo że zanim pokosy na łące powysychają na siano to trzeba je przewrócić,duże łąki mamy daleko od domu więc czas leci dlatego w mokre dni owijamy i jest spokój,krowy jedzą, a sparzone siano,(zebrane mokre), jest nie najlepszą paszą...kiedyś zebraliśmy takie mokre bo nie było czasu owijać (robota na szybkiego) to później ręki w bele nie szło wsadzić, temperatura taka że niech ją szlag...i niech to krowa zje :) gotowane siano heh...no ale jeżeli słonko daje promieniami to moment sianko suche i można belować.


"I jak mam ufać pięknym przemówieniom posłów, gdy 3/4 z nich to banda dyplomowanych osłów..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

No a ja mam dylemat bo z jednej strony bele sianokiszonki są ciężkie przydał by się tur i chwytak do bel do tego oczywiście owijarka bo nie ma chetnych w okolicy na usługę no i folia, a przecież wszystkiego w sianokiszonke nie zrobie niech nawet 2/3, a siano i tak będe musiał robic więc to będzie małe wykożystanie sprzętu, w tym roku nie mam pogodnego sina bo pogoda była pod psem i odbiło już mi się na wydajności ale w tamtym roku wszystko wyschło super, do tego ja nigdy nie przewracm siana, no chyba że w suche deszcz wleje, a tak jak są zielone kłapcie to beluje i belka lekko się zagrzeje i ma miodowy zapach, napewno wzrosła by trochę wydajnośc ale i kwoty brakuje, a nie ma korytarza paszowego to zadawanie tej sianokiszonki bedzie ciężkie, a tak wogóle jak rozmawiam ze znajomymi co stosują sianokiszonke to faktycznie wzrost wydajności jest ale właściwie pokrywa koszty foli,paliwa i amortyzacji owijarki więc przy 15 krowach nie wiem czy się opłaca w to inwestowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
owijarki więc przy 15 krowach nie wiem czy się opłaca w to inwestowac

my kupiliśmy sprzęt gdy mieliśmy 10 krów (15 dojnych dalej nie mamy) i muszę powiedzieć ze sianokiszonka jest o niebo lepsza od siana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

trudno powiedzieć bo wtedy nikt na to nie patrzył ale tak o ok 25-30% ale jaki "komfort" pracy czas zaoszczędzony i siły i zarobić można tak czy inaczej nam się opłacił zakup zestawu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj