Skocz do zawartości

Zdjęcie

Awaria skrzyni w T25

770 odpowiedzi na ten temat

#541 Share volvo

volvo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:Historia,motoryzacja,technika

Napisany 21 październik 2013 - 19:42

Awaria skrzyni w T25 Mam pytanie- czy wałek ataku,ten przy wałku sprzęgłowym wyjdzie bez rozjeżdżania ciągnika? Jakie są na nim łożyska, proszę o polskie oznaczenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Awaria skrzyni w T25 Dzisiaj, 23:31
  •  

#542 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 22 październik 2013 - 11:39

Awaria skrzyni w T25 Wałek napędzający rewers? Ten połączony sprzęgłem łupkowym z wałkiem sprzęgłowym?
Bez rozjechania nic nie wyjmiesz. Co najwyżej nakrętki wałka, ale nic poza tym.
Po rozjechaniu wyjdzie jedno łożysko z flanszą i simeringiem, natomiast drugie i wałek zostają bo wychodzą z drugiej strony to znaczy przez skrzynie. Przeszkadza koło zębate napędu wałka WOM. A przynajmniej jego trzeba by się było pozbyć to chyba by wałek z łożyskiem wyszedł w tę samą stronę.
Co dokładnie się stało?

#543 Share volvo

volvo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:Historia,motoryzacja,technika

Napisany 22 październik 2013 - 19:23

Awaria skrzyni w T25 Tak, ten wałek. Rozkręcił się mechanizm blokady, luz na rewersie, wałek jest trochę zużyty.

Wałek wychodzi bez rozjeżdżania ciągnika, znaczy nie wychodzi tylko trzeba go wybić.Mam pytanie- czy mechanizm różnicowy ma luz
na boki? Bo w moim władku można go przesunąć. Nie wiem jak ma być.

Edytowany przez volvo, 26 październik 2013 - 20:03.

#544 Share Lukaszt25a

Lukaszt25a

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 14:30

Awaria skrzyni w T25 cześć koledzy, mam nadzieje że coś mi podpowiecie. Mam problem w swoim T25a z wyskakiwaniem biegów szosowych tzn. II red., 2,4,6. Ale to nie jest tak że dźwignia zmiany biegów w chwili wyskoczenia biegu wyskakuje na luz. Biegi te wyskakują nawet przy jeździe bez żadnego obciążenia. Objawia się to tak że ciągnik zwalnia i słychać taki zgrzyt jak by koła zębate ledwo zazębiały się ze sobą. Może ktoś miał taki problem to niech podpowie czego może być przyczyna.:)

#545 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 14:45

Awaria skrzyni w T25 Pewnie rozkręciła sie obudowa mechanizmu różnicowego

#546 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 18:48

Awaria skrzyni w T25

cześć koledzy, mam nadzieje że coś mi podpowiecie. Mam problem w swoim T25a z wyskakiwaniem biegów szosowych tzn. II red., 2,4,6. Ale to nie jest tak że dźwignia zmiany biegów w chwili wyskoczenia biegu wyskakuje na luz. Biegi te wyskakują nawet przy jeździe bez żadnego obciążenia. Objawia się to tak że ciągnik zwalnia i słychać taki zgrzyt jak by koła zębate ledwo zazębiały się ze sobą. Może ktoś miał taki problem to niech podpowie czego może być przyczyna. :)

Ściągaj dekiel ze skrzyni i sprawdź jak kolega GoRAL1 albo wyrobiona jest przesuwka sprzęgła biegów szosowych w katalogu strona 48 zębatka 14 i 15.

#547 Share stefan1955

stefan1955

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 03 luty 2014 - 20:11

Awaria skrzyni w T25 Witam i mam pytanie o cięgiełko blokady biegów ,ponieważ wyskakuje mi wajcha przełączania przód tył .Wydłużyłem to cięgiełko ale to samo,już niedużo gwintu na nim zostało. Co może jeszcze być przyczyną ,proszę o podpowiedź.A i jeszcze że ta wajcha nie zawsze wyskakuje przeważnie na pozcątku puszczania sprzęgła.

#548 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 03 luty 2014 - 20:14

Awaria skrzyni w T25 Luz na rewersie trzeba dołożyć podkładke

#549 Share Voo

Voo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 04 luty 2014 - 06:54

Awaria skrzyni w T25 Ja zajrzał bym do sprężynki i kuleczki blokującej wodzik.Może pękła i stąd brak blokady wodzika.

#550 Share stefan1955

stefan1955

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 04 luty 2014 - 07:39

Awaria skrzyni w T25 Jeszcze mnie oświećcie ,gdzie podłożyć podkładkę, a te sprężynkę i kulkę trzeba zdjąć podłogę i na którym wodziku ?

A jeszcze się zastanawiam,dlaczego pokrywy niezrobili dzielonej.Nie byłoby tyle kręcenia z tymi przewodami od hydrauliki ,chyba jak będzie trzeba ją zdjąć to coś pomyślę.Przecież nie zawsze potrzeba zdejmować całą a zwłaszcza do wodzików.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share Voo

Voo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 04 luty 2014 - 16:17

Awaria skrzyni w T25 Podłogi nie musisz zrzucać,pokrywy skrzyni też nie.Odkręcasz tylko mały dekielek na 4 śrubki M8.I pod nim masz sprężynki (zatrzaski) blokujące wodziki.Sprężynki po odkręceniu dekielka powinny wystawać około 0,5cm.Pod sprężynkami masz kuleczki (jak kulki w łożysku) które też warto sprawdzić czy się nie spiłowały.Na zdjęciu dokładnie widać jak to wygląda,Dwie sprężynki są krótsze ale w tym przypadku wyjęte są dwa wodziki,więc wpadły głębiej.
Który wodzik, u mnie jest to pierwszy od silnika. Jest kilka schematów biegów do T25 ale chyba w każdym ten pierwszy wodzik jest od rewersu.Tylko biegi mają inne ustawienia.
Skrzynia T25.jpg

Edytowany przez Voo, 04 luty 2014 - 16:31.

#552 Share stefan1955

stefan1955

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 04 luty 2014 - 16:55

Awaria skrzyni w T25 Pięknie to pokazałeś teraz już wiem o co chodzi dziękuję ci bardzo. Jutro się zaraz za to wezmę.

#553 Share stefan1955

stefan1955

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:35

Awaria skrzyni w T25 A o co chodzi z tą podkładką na rewersie bo nie mogę zajarzyć gdzie to się podkłada.Ale wajche od przełączania przód-tył to musze kupić nową bo ma luzy ,że lata jak żyd po pustym sklepie mimo wymiany tej dolnej części do przesuwania wodzika zapomniałem jak się nazywa.Tylko zaznaczam ze działa.

#554 Share mani51

mani51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • Zainteresowania:motocykle, alkohole domowe :) majsterkowanie, muzyka, film

Napisany 05 luty 2014 - 05:13

Awaria skrzyni w T25 Na pierwszym wałku poprzecznym w skrzyni są koła zębate skośne od rewersu. Po obu stronach idą podkładki którymi reguluje się ustawienie tych kół względem wałka wchodzącego do skrzyni od przodu. Jak podkładki się wyrobią to te koła dostają luzu i rozchodzą się na boki. Żeby to zrobić to już trzeba pół skrzyni rozebrać.
Pozwoliłem sobie pożyczyć obrazek i zaznaczyłem czerwoną strzałką o które podkładki chodzi :) post-42704-0-15889700-1391526978.jpg

Sprawdź najpierw te kulki i sprężynki blokujące a później wyreguluj jak trzeba blokadę wodzików.

#555 Share stefan1955

stefan1955

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 05 luty 2014 - 09:39

Awaria skrzyni w T25 Sprężnki całe ,ale jak kulke wyjąć? odkręcić boczne dekle czy wodzik się przesunie by kulka wypadła dołem.Jak ktoś może to niech podpowie,bo chyba górą nie wyjdzie.

#556 Share mani51

mani51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 05 luty 2014 - 12:59

Awaria skrzyni w T25 Ja brałem gumowy wężyk taki żeby wszedł w otwór, drugi koniec do ust, zasysałem powietrze i kulka wychodzi razem z wężykiem.

#557 Share stefan1955

stefan1955

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 05 luty 2014 - 17:38

Awaria skrzyni w T25 Dzisiaj zdjąłem kolumnę z tymi wajchami do biegów i przerzucałem śrubokrętem wodzik przód tył i okazało się ,że do tyłu za daleko wchodzi i biegów niema. Jak lekko przepchnę to są i nawet nie wyskakują.Do przodu wchodzą dobrze ,dlaczego ten wodzik za daleko przechodzi co zrobić z tym.I coś mi za głośno skrzynia chodzi po puszczenia sprzęgła może macie pomysła o co w tym wszyskim chodzi.Mam kolegę który na tym się zna ,ale jak przyjdzie to najpierw zaczyna od płukania gardła wiecie czym i póżniej i tak muszę robić sam i nerwy tracić bo on dostaje po wypiciu wstrętu do roboty.

#558 Share stefan1955

stefan1955

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 05 luty 2014 - 18:53

Awaria skrzyni w T25 A kulkę będę wyciągał tym wężykiem.

#559 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 05 luty 2014 - 19:15

Awaria skrzyni w T25

Na pierwszym wałku poprzecznym w skrzyni są koła zębate skośne od rewersu. Po obu stronach idą podkładki którymi reguluje się ustawienie tych kół względem wałka wchodzącego do skrzyni od przodu. Jak podkładki się wyrobią to te koła dostają luzu i rozchodzą się na boki. Żeby to zrobić to już trzeba pół skrzyni rozebrać.
Pozwoliłem sobie pożyczyć obrazek i zaznaczyłem czerwoną strzałką o które podkładki chodzi :) post-42704-0-15889700-1391526978.jpg

Sprawdź najpierw te kulki i sprężynki blokujące a później wyreguluj jak trzeba blokadę wodzików.

Błednie interpretujesz ustawienie rewersu
podkładki na wałku daje sie z jednej strony tak aby skasować luz pomiedzy kołami na wałku

matomiast ustawienie wałka rewersu i wzgledem wałka wchodzącego do skrzyni od przodu reguluje sie podkładkami regulacyjnymi pod tuleja łożyska

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share mani51

mani51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 05 luty 2014 - 20:51

Awaria skrzyni w T25 Może i masz rację, dawno tego nie rozbierałem.

stefan1955 najprawdopodobniej rzeczywiście masz za duży luz na tych kołach rewersu i to na tyle że jak wrzucasz wsteczne to sprzęgiełko łączące środkowe koło zębate z kołem skośnym schodzi całkowicie z tego środkowego i dlatego biegów nie ma.

Co do głośnej pracy skrzyni to prawdopodobnie luzy na łożyskach. Może też być mało oleju ale nie liczyłbym na cudowne wyciszenie po dolaniu.
Na razie wygląda na to że musisz ściągnąć pokrywę do tego rewersu to ocenisz jej stan lepiej no chyba że ktoś ma jakieś inne pomysły.

Edytowany przez mani51, 05 luty 2014 - 20:56.