Skocz do zawartości

Zdjęcie

Awaria skrzyni w T25

770 odpowiedzi na ten temat

#461 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2400 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 22:23

Awaria skrzyni w T25 A nie rozjechał się rewers czyli puściło zabezpieczenie lewego koła rewersu.Tam są podkładki regulacyjne ustawienia kół wedle wałka atakującego tylko nie pamiętam ale zabezpieczane chyba kulką.Nie jestem pewien dokładnie bo robiłem skrzynie z 5 lat temu. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Awaria skrzyni w T25 Dzisiaj, 02:05
  •  

#462 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 22:31

Awaria skrzyni w T25 Witam -sprawdż wałek pośredni, lubi pęknąć na środku i na pierwszy rzut oka nie widać że pękł, często lubi pękać jeżeli się robi glebogryzarką- jeżeli dasz wysokie obroty i jedziesz bardzo wolno, a przy tym gryzkię puścisz dość głęboko, wówczas maszyna napędzana wałkiem przekażnika zaczyna pchać traktor i wtedy lubi pęknąć właśnie ten wałek, jeżeli nie od razu to napęknie a póżniej się rozlezie, chociażby jadąc samym ciągnikiem, miałem takie objawy jak podajesz i taką miałem awarie i taka była przyczyna, a taka właśnie była zepsuta część.Może też masz pęknięty ten wałek lub po prostu- do końca nie załącza reduktor może też widełki odwrotnie założyłeś . :) Pozdrawiam

#463 Share krzychu28055

krzychu28055

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 30 wrzesień 2012 - 06:35

Awaria skrzyni w T25 Widełki założyłem dobrze. Dodam jeszcze że jak odpalę ciągnik to na włączonym luzie albo jakimkolwiek biegu do tyłu słychać jakby coś się "tłukło" w skrzyni. Wszystko w skrzyni wydawało się dobre prócz tych widełek które wypadły z obręczy.

Dziś rozebrałem ponownie skrzynię i okazało się że właśnie to zabezpieczenie lewego koła rewersu puściło. Dzięki za pomoc;)

Edytowany przez krzychu28055, 02 październik 2012 - 20:41.

#464 Share Lobuz

Lobuz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika, technika i wiele innych

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:14

Awaria skrzyni w T25 Witam, mam następujący problem robiłem remont skrzyni biegów znajomemu bo coś mu zablokowało skrzynie w trakcie jazdy tak że ciągnik zgasł okazało się że zatarciu uległo jedno z kół na rewersie (cały rewers był nowy założony jakieś 1,5 roku temu) wymienione zostały wszytkie łożyska w skrzyni oprócz tych na mechanizmie różnicowym ponad to nowy wałek pośredni nowy wałek sprzęgłowy towy mechanizm rewersu (wybrany chyba 3 z kolei wydawał sie najlepszy z wszytkich dostępnych bo reszta to badziew) po złożeniu wszytkiego ustawieniu wałka sprzęgłoweo i mechanizmu rewersu skrzynia strasznie wyje. Dodam że to njie jest pierwsza skrzynia w T25 którą robiłem i aż takich problemów nigny nie miałem. mechanicznie ciągnik jeżdzi biegi wchodzą ok tylko to wycie. Bez mechanizmu rewersu wałek sprzęgłowy chodzi cicho, z mechanizmem wyje czy to pod obciążeniem czy bez. Próbowałem już wszystkiego rewers jest ustawiony dobrze wałek sprzęgłowy też nie zazębia się za dużo ani za mało. Czy wycie może ustąpić po jakimś czasie może poprostu zeby się muszą dotrzeć?? Wszelkie sugestie mile widziane, Pozdrawiam

#465 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:34

Awaria skrzyni w T25 Wymienione łożyska, ale stare koła zębate, nowe wałki i regulacja luzów. Normalne, że będzie wyć.
Jeśli chodzi dobrze nie ruszać powinno ustać, ale nie tak szybko. Po jakimś czasie ponownie skontrolować luz.

#466 Share Lobuz

Lobuz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:13

Awaria skrzyni w T25 No tak ale wycie jest na mechanizmie rewersu a mechanizm jest nowy (kompletny) wałek pośredni nowy wałek sprzęgłowy nowy i łożyska też nowe. U siebie też robiłem jakies 3 lata temu i wumieniłem tylko mechaniz rewersu (kompletny) i łożyska i żadnego problemu nie ma do dzisiaj. Mam nadzieje że przestanie wyć

#467 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2400 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 14:41

Awaria skrzyni w T25 Dzisiaj takie rewersy badziewne robią. :blink: Z czasem się ułoży. :) Też tak miałem ale po czasie się dotarł. :D A jak się rewers zatarł to widocznie nie było kanałów smarujących w tulejkach od kół zbierających lub podporze czyli w tulei rewersu otworów. :P

Edytowany przez balcerek1, 24 grudzień 2012 - 14:44.

#468 Share Lobuz

Lobuz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 15:06

Awaria skrzyni w T25 Czas pokaże ewentualnie jak trochę pojeździ to zajrzę tak kontrolnie czy wszystko ok :) co do tych kanalików to w sumie bardzo prawdopodobne bo nic inneego mi do głowy nie przyszło, Dzięki i pozdrawiam :)

#469 Share Geo

Geo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • Zainteresowania:Ciekawostki naukowe i nie tylko

Napisany 25 grudzień 2012 - 00:28

Awaria skrzyni w T25 Kiedyś też wymieniałem rewers, a właściwie wałek pośredni rewersu + kilka podkładek. Po złożeniu wszystkiego rewers też dość głośno chodził. Miałem porównanie, bo wtedy miałem jeszcze 2 Władki. Bałem się, że znów urwie się wałek pośredni, ale to było już ładnych kilka jeśli nie kilkanaście lat temu. Rewers nadal nie jest zbyt cichy, ale trzeba przyznać, że jest cichszy niż zaraz po złożeniu i wszystko chodzi do dziś. Domyślam się tylko, że po pierwsze koła zębate stożkowe rewersu i koło atakujące są już nieco zużyte więc trochę hałasują. Po drugie podczas montażu należy oba koła stożkowe rewersu ustawić dokładnie po obu stronach koła atakującego. Jest to o tyle utrudnione, że zwykle robi się to metodą prób i błędów zakładając większą lub mniejszą ilość podkładek regulacyjnych, po to żeby koła zębate stożkowe były założone symetrycznie względem wałka atakującego i po to aby luz między zębatkami nie był za duży albo za mały. Regulację symetrii zębatek można też uzyskać poprzez dodawanie albo ujmowanie podkładek regulacyjnych po łożyskiem z którejś jednej ;) strony skrzyni - już dobrze pamietam - dość dawno temu to robiłem. Na koniec taka mała uwaga. Jeśli dźwignia rewersu lata bardzo na boki i zdarza się, że po przerzuceniu z jednej pozycji w drugą wydaje się, że dźwignia poszła za daleko a po puszczeniu sprzęgła traktor nie jedzie i słychać grzechotanie w skrzyni to znak, że luz na rewersie jest już od dawna zbyt duży. W zasadzie da się tak jeszcze dość długo jeździć. Tylko trudno powiedzieć jak długo. Ponieważ zębatki są od siebie bardzo oddalone opory między nimi rosną co przekłada się na zwiększone obciążenie wałka pośredniego i wałka atakującego. Musi to po pewnym czasie doprowadzić do jakiejś awarii - albo pęknie wałek pośredni, albo zacznie się zuywać łożysko wałaka atakującego albo w końcu pęknie któraś z podkładek trzymających rewers w kupie. Przyczyną zwiększnego luzu na rewersie (przynajmniej u mnie tak było) było bardzo duże wytarcie takiej dość grubej, ulepszanej cieplnie podkładki na wałku pośrednim.

#470 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2400 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 09:18

Awaria skrzyni w T25 Kolega zakładał nowy rewers nie stary ale wykonanie dzisiejszych części to już masakra nawet trafia źle wytoczona tulejka na kole zbierającym i mają bicie i też hałasuje i lewarek od rewersu lata. :o Takie dzisiaj są części. :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share Lobuz

Lobuz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 18:13

Awaria skrzyni w T25 widziałem też takie przypadki jak mówisz właśnie przy tym remoncie.

#472 Share fza

fza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 12:49

Awaria skrzyni w T25 Szukam schematu skrzyni biegów T25 lub szczegółowych zdjęć jej wnętrza - prawdopodobnie wszystkie skrzynie były jednakowe. Jeżeli dysponujecie takimi to proszę o wskazanie adresu lub ich zamieszczenie

#473 Share Voo

Voo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 13:35

Awaria skrzyni w T25 Wystarczyło cofnąć się o kilka stron w temacie.Dokładniejsze zdjęcia i schematy znajdziesz w książce od władzia.

Dodany obrazek
Dodany obrazek

#474 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 20 styczeń 2013 - 15:25

Awaria skrzyni w T25 http://www.agrofoto....schemat-biegow/ tu masz odpowiedni temat.

#475 Share volvo

volvo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:Historia,motoryzacja,technika

Napisany 23 styczeń 2013 - 18:37

Awaria skrzyni w T25 Panie,panowie,koleżanki,koledzy,towarzyszki,towarzysze!Otóż dziś wciskam dźwignię od blokady a blokady niet.Cóż mogło się stać?Dźwignia działa.

#476 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 18:49

Awaria skrzyni w T25 Rozłączyło się cięgło blokady z widełkami co wpychają tulejkę(sprzęgiełko) blokady.
Odkręciło się koło blokady od mechanizmu różnicowego, ale to mało prawdopodobne, bo tam jest 6 śrub zabezpieczone blachami i 2 kołki, chociaż miałem taki przypadek.
Wykluczam uszkodzenie ząbków na tulejce i kole blokady przez nieumiejętne załączanie.

#477 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 23 styczeń 2013 - 19:03

Awaria skrzyni w T25 Wytłumaczy mi ktoś co to jest na zdjęciu po nr4.U mnie jest kawałek blachy przykręcony 4 śrubami.Wiem że kryją się tam sprężynki od blokady biegów.

#478 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 23:15

Awaria skrzyni w T25 To jest blokada wodzików. Ta wersja występowała na początku produkcji.
Chociaż widzę po zdjęciach, że było jeszcze w skrzyniach z jedna wajchą.

#479 Share arek10220

arek10220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja samochodowa,rolnicza itp.

Napisany 31 styczeń 2013 - 20:29

Awaria skrzyni w T25 -- połączono --

Ostatnio gdy orałem w pewnym momencie coś jakby mi strzeliło i ciągnik stanal. Myslalem ze bieg wyskoczył bieg ale wciskam sprzęgło a wajcha od biegów zablokowana i gdy puszcze sprzęgło to tylko tak coś po cichu zgrzyta ale ciągnik nie jedzie. Chciałbym na wiosnę zrobić ciągnik bo nie ma czym robić. Z góry dzięki

Edytowany przez Marcin91, 31 styczeń 2013 - 20:39.
dublowanie tematów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 20:46

Awaria skrzyni w T25 Nie masz żadnego biegu? Redukcyjne?
A dźwignia od rewersu nie wyskoczyła?
Ukręcony wałek sprzęgłowy, puściło sprzęgło łupkowe.