Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną

492 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 05 maj 2010 - 19:32

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Pisze , to co mam w głowie,ale jak potrzeba to będę szerzej. W przypadku porażenia pleśnią i ww wspomnianych warunków atmosferycznych oprysk jesienny NIE MA ŻADNEGO WPŁYWU NA TO CZY PLANTACJA PRZETRWA!!! Bo zjadła ją pleśń!!!! Jeśli chodzi o pogodę to byly przymrozki do -22 w marcu nad ranem , a w dzień temp. na plusie. Wiele plantacji poleciało, mój sąsiad ma najlepszy rzepak w okolicy, ale jak zbierze 2 tony to bedzie w siódmym niebie. Od razu uprzedzam pytanie o pleśń- materiał siewny kwalifikowany, zaprawę musialbym sprawdzić. U nas jest naprawdę inaczej jak na zamojszczyźnie-rzepak trzeba siać do 15 sierpnia , a żniwa zaczynamy czasem 2-3 sierpnia, czasem 7. Mój ojciec miał taką sytuację w latach 80-tych,że rzepak ozimy stał na polu , a obok posiany był już nowy po zielonkach.Dodam ,że mam koszenia na 14 dni nonstop, więc czasem trudno dochować terminów. Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Dzisiaj, 09:22
  •  

#142 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 05 maj 2010 - 21:28

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną ale zawsze bezpieczniej opryskać zboża na wiosne , ponieważ jak opryskamy na jesieni , a na wiosne bedziemy zmuszeni zaorać plantacje , to oprysk już się nie zwróci :) Ja np. na wiosne zawsze przeprowadzam odchwaszczanie plantacj , ze wzg. na strach przed koniecznością zlikwidowania jej :)

#143 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 05 maj 2010 - 22:49

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną a ja sobie nie wyobrażam żyta wysianego w ilości 80kg na ha nie odchwaszczonego jesienią i pszenicy 160-200kg, jezeli twierdzisz że odchwaszczanie jesienne nie ma wpływu na zimotrwałość, to nie mamy o czym dyskutować, aaaa i jeszcze jak ktoś jest w temacie to wie czym zaprawiał i jaki materjał bądź odmiane wysiał, kolego zetor53400 to i nie zaprawiaj, bo jak przyjdzie się plantacje przesiać? czemu siejąc odrazu myślisz o przesiewaniu? rodzice jak prowadzili gosp też tak samo podchodzili do tematu odchwaszczania, moze warto spróbować czegoś innego, chyba że tato jeszcze każe tak uprawiać :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 06 maj 2010 - 08:17

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Akurat w wieku 16 lat zostałem sam i nikt od tego czasu mi niczego nie narzuca . Od 2 lat decyduje sam o wszystkim .W tym roku na jesieni nie przeprowadziłem odchwaszczania , dopiero na wiosne pszenice opryskałem , a żyto mimo iż nie było pryskane na jesieni ,to przezimowało pięknie teraz jest gęste i po kolana , i wątpie żeby chwasty miały przy nim jakiś polot :) a zawsze te pare zaoszczędzonych zł można wydać na co innego :) Co innego jak by była taka konieczność to i tak i tak trzeba opryskać wiec oszczędność żadna . U mnie sukcesem zimotrwałości są : -na czas wykonane zabiegi agrotechniczne , -termin siewu , -odp. nawożenie , -i oczywiście zaprawianie zboża przed siewem :) ale sporo osób z mojej wsi wychodzi z założenia że "nie trzeba zaprawiać , bo po co " , "zasiać się zawsze zdąży" albo orzą jednego dnia , a sieją na następny , przejadą tylko bronami i juz z siewnikiem startują . I wiele z tych ludzi musiała zaorać plantacje i zasiać od nowa . Ja jestem osobiście zadowolony z stanu zbóż po zimie i uważam że w moim przypadku to odchwaszczanie jesienią było by zbędnym wydatkiem , ale każdy ma swoją filozofie :)

#145 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 06 maj 2010 - 09:18

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Jak odchwaścisz na jesieni to na wiosne przy dobrych wiatrach nie trzeba robić nawet poprawki. Ja robie na 1/3 poprawke a reszty nie pryskam bo zielska brak.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#146 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 06 maj 2010 - 18:37

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną właśnie na jesieni połowę udało się opryskać gleanem ( a sąsiad mówił że na próżno bo było wtedy wietrznie i zimno) i chwastów brak , a na tej drugiej połowie miotła ma już 2 liście może i żyto je zagłuszy (jaki jest próg szkodliwości miotły ?) ale pszenżyto raczej samo se nie poradzi a pogoda teraz u mnie deszczowa

#147 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 06 maj 2010 - 20:18

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną kolego zetor 53400 sam z czasem dojdziesz do wniosku, że odchwaszczanie jesienne przynosi wiele korzyści np; tańszy koszt zabiegu, chwasty nie doją pola, zboze pozbawione konkurencji, no i walka z niektórymi chwastami na wiosne jest dużo droższa, jak pogoda pozwoli to jutro zrobie fotki pszenicy nie odchwaszczanej jesienią.

#148 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 06 maj 2010 - 20:56

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną ja jak teraz będe w gospodarstwie , to moge Ci zrobić zdjęcia żyta nie odchwaszczanego jesienią :) i pszenicy zresztą tez moge zrobić zdjęcie , ale już po przeprowadzonym wiosennym odchwaszczaniu :) A miszka31 widze że w sprawie oprysków jesteś ogarnięty więc zapytam : czym mam opryskać żyto(jare) w którym chwastem jest gorczyca ?? siałem na tym polu łubin z gorczyca na poplon i chyba gorczyca przetrwała . czym moge ją zlikwidować ??

#149 Share johny

johny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo itp.

Napisany 06 maj 2010 - 21:22

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną na gorczyce może być : MUSTANG 306 SE, LINTUR 70 WG, GRANSTAR 75 WG,
ale na żadnym nie pisze że może być stosowane na żyto jare . Na pszenżyto może być to chyba i na żyto ?

#150 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 06 maj 2010 - 21:54

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną to pewnie nie jest gorczyca, tylko rzodkiew świrzepa, ale to rodzina gorczycy, z tym chwastem akurat nie ma problemu, mogą być te srodki co ci kolega wyżej proponuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 07 maj 2010 - 06:41

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną ok , dzięki :)

#152 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 11:57

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną witam! na jesień nie pryskałem żyta na chwasty (miotła ,perz troche itd.) zastanawiam się czy tylko jak snieg zginie można pryskać czy czekać wyższych temperatur ? czy glenem na wiosnę mogę prysnąć ? ewentualnie co polecacie ? dodam że te pola nigdy nie widziały żadnego oprysku ? jaki nawóz ewentualnie rozsiać na wiosnę ? na jesień nic nie było siane ? dzieki pozdrawiam wesołych świąt!!

#153 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 12:25

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Ja zawsze pryskałem jak wegetacja się rozpoczęła na dobre. Co do nawożenia - jeśli nie dałeś na jesień NPK to na wiosnę niewiele to pomoże. Możesz spróbować dać sól potasową z fosforanem amonu ale jeśli przyjdzie wcześnie susza to może nie być to zbyt skuteczne. Jeśli nie chcesz wydawać kasy na nawozy PK, kup tylko jakiś azotowy, najlepiej saletra amonowa.

#154 Share Danny12334

Danny12334

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 23 grudzień 2010 - 12:40

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną .

#155 Share damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane

Napisany 23 grudzień 2010 - 13:05

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Najlepiej opryszcz Huzarem. Jest dość drogi ale skuteczny. A do naworzenia to najlepiej daj Saletre Amonową :lol:
Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

#156 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 16:00

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Zgodzę się z przedmówcą, wielu rolników stosuje Huzar i nie narzekają. Pole czyściutkie.

#157 Share propiconazol

propiconazol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 19:23

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Huzar jest przyzwoity. Weszła nowa formulacja Huzar aktiv. Ale jeżeli bieżemy pod uwagę możliwość uszkodzenia przez zawarte w Huzarze 2,4 D. To lepszym rozwiązaniem będzie Chisel lub Rubin. Są to czyste sulfonylomoczniki i na wiosnę mniej uszkadzają wykrzewione żyto. Jest problem ze skutecznością chiselu trzeba to wtedy regulować większą ilością trendu w cieczy opryskowej i dodatkiem Granstaru.To zapewni poprawność działania i poszeży spektrum chwastów. O Rubinie mówią że jest mocniejszy od chiselu ale po pierwszym roku były różne opinie.

#158 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2075 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 20 styczeń 2011 - 22:40

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Koledzy co do chwastów, mam takie pytanie jak nazywa się chwast występujący w życie kwitnie na fioletowo, w ziarnie żyta występuje w formie takiego czarnego drobnego groszku?

#159 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 styczeń 2011 - 00:12

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Hmm z tego co piszesz to chyba jest to wyka ptasia. Też mam problem z tym ustrojstwem, wiosna pójdzie oprysk, np chwastox turbo bierze.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2075 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 21 styczeń 2011 - 09:12

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną Właśnie też mam z tym problem <_< rozplata się takimi łanami i początek lipca zaczyna kwitnąć i z daleka w życie widac takie fioletowe plamy, myślałem że może jest to Ostróżeczka polna bo podobnie wygląda z tego co szukałem w necie. Potem w ziarnie jest sporo takich czarnych małych nasion (w moich stronach na te nasiona mówią że jest groszek w życie) i zabardzo z tym zyta niechca kupować.
A właśnie co bedziesz Chwastoxem Turbo pryskał?? Bo w tym roku bede musiał około 8 ha opryskać

Edytowany przez Roki212, 21 styczeń 2011 - 09:14.