Swierzak90

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną

Polecane posty

mds212    2131

Moze ktos mi wytlumaczyc czemu pryskacie 2x pszenice ozima na chwasty tzn jesienia i potem na wiosne.U nas zawsze bylo pryskane raz na wiosne przewaznie mustangiem i nie było nigdy problemow z chwastami?

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale mustang miotły nie zwalczy. Na miotłe najlepiej i jednoczesnie najtaniej jesienią.

Czym pryskać aby zwalczyć owies głuchy i miotłę w pszenicy ozimej??, oprysk ma być oczywiście jesienią.

Owies głuchy jesienią nawet jak zwalczysz to prawdopodobnie wiosna wzejdzie kolejny. Jesienią na miotłę mogą być środki zawierające substancje z grupy pochodnych sulfonylomocznika, które są najtańsze ale już nie zawsze skuteczne. Skuteczniej robić mieszaniny droższych środków z innymi, efekty są najlepsze. Np daj 2l boxera+5-6g gleanu. Na miotłe super, z przytulią też sobie poradzi. Pryskać najlepiej w fazie szpilkowania, koniecznie na wilgotną glebę.

Wiosna na owies głuchy axial lub puma. Są dość drogie ale owies zwalczają bardzo dobrze, miotłę tez zwalczaja w razie jakby jesienny oprysk troche przepuścił. Axial jest troche tańszy, i puma czasami może przypalać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Ale mustang miotły nie zwalczy. Na miotłe najlepiej i jednoczesnie najtaniej jesienią.

 

No nie ale Huzar juz tak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teoretycznie zwalcza, ale na forum jednak jest sporo opinii że huzar nie jest super rozwiązaniem do odchwaszczenia zbóż wiosną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

A co polecasz na zwalczanie miotly wiosna.Moze byc to oddzielny oprysk lub nie. U nas nigdy nie bylo tego problemu az do tego roku nie wiem czy to przez te nadmierne descze wpszenicy bardzo duzo miotly bylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Czy mogę zasiać przenżyto w którym jest trochę przytuli

A przenżyto jest naprawdę ładne!

I czym ją zwalczyć dobrze poźniej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

tą przytulie będziesz zwalczać przez kilka najbliższych lat. Wszystkie nasiona nie skiełkują w pierwszym roku po "wysiewie"

 

znaczy się - możesz zasiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A co polecasz na zwalczanie miotly wiosna.Moze byc to oddzielny oprysk lub nie. U nas nigdy nie bylo tego problemu az do tego roku nie wiem czy to przez te nadmierne descze wpszenicy bardzo duzo miotly bylo.

Ogólnie wg mnie dzisiaj nie ma problemu ze zwalczaniem miotły, nawet jak nie uda się jej zwalczyć jesienią to można ja zwalczyć wiosną nawet do fazy liścia flagowego zbóż (axial, puma). Axial trochę bezpieczniejszy. Ale wadą tych środków jest to że są drogie, odchwaszczanie jesienią jest tańsze, no i te chwasty są szybciej zwalczane. Wczesna wiosną też można stosować niektóre środki które też można stosować jesienią, te z grupy sulfonylomoczników np tolurex czy lentipur, jak dla mnie to ryzykowne, lentipur kiedyś mocno mi przyhamował pszenżyto. Można dać też np lancet plus ale koszt spory, 150zł/ha. A jesienią dasz mieszaninę do 100zł/ha i jest ok. Np boxer+glean albo expert met+diflufenikan (ale w tym wypadku wyjdzie chyba powyżej 100zł/ha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Po żniwach było pryskane glifosatem teraz będzie pszenżyto jak myślicie wyjdą jakieś chwasty?

Milan czy ta mieszanka boxer+glean zwalczy przyhamuje perz w pszenicy bo pewnie wyjdzie bo w ziemniakach był a one były przedplonem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wątpię... Nie ma środków które w pełni zwalczają perz w zbożach (bez GMO) raczej niewykonalne. Na wiosnę można dawać na perz chyba apyros, atriibut czy atlantis ale one tylko palą liście, lub hamują ich rozwój. Najskuteczniejsza metoda walki z perzem to glifosat na ściernisko po żniwach. W rzepaku, okopowych czy kukurydzy perz można skutecznie zwalczyć, w zbożach pozostaje tylko glifosat.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

ja sie podepne pod temat mam nadzieje ze nie bedzie ok z tematem mianowicie mam taki problem mam troche perzu ale tylko miejscami w sumie zastanawiam sie na kwestia oprysku glifosem zaraz po zasiaiu czy ktos tak robil i czy nie wplynie to negatywnie na ziarko


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A czy po siewie zboża glifosat spadnie na zielone żyjące liście perzu? Jak ziarno nie wykiełkuje, czyli tak ze 4dni po siewie to nie będzie miał na nie wpływu

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
los    0

MAC-Diflufenikan 500 SC 0,2L/ha +LENTIPUR FLO 500 SC 1,7L /ha koszt 68 zł /ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
los    0

No własnie nie pryskałem ,w tym roku po raz pierwszy będę pryskał tą mieszaniną . Mam głownie chwasty chaber , przytulia, rzepak(samosiewy) i miotła . Chce pryskać zaraz po siewie i zobaczymy jak to się spisze , na dzisiaj warunki idealne na oprysk doglebowy.

dwa lata z rzędu jechałem legato plus i tylko chaber mi uciekał .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszerol45    0

Witam,mam taki problem z pszenicą ozimą jest obecnie styczeń mrozów wielkich nie było ,a pszenica na koncówkach zaczyna żółknąc,żadnych oprysków na jesień nie było,czy może mi ktoś doradzic co z tym mam robic

Edytowano przez pszerol45

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wcześniej używaliśmy Mustanga, ale w poprzednim roku zaryzykowałem z Herbaflexem i prawdę mówiąc jestem zadowolony :) Stosuje go raz na jesień i mam problem z głowy. Ostatnio właśnie doczytałem się na stronie tego oprysku, że użyli w nim nowej formuły, dzięki której substancje aktywne działają zarówno na korzeń jak i liście. Szczegółowo nie będę się rozpisywał, ale dokładne info znajdziecie tutaj: http://www.cheminova.pl/po/produkty/herbicydy/herbaflex_585_sc/herbaflex_585_sc.htm . W mojej okolicy rolnicy też używają Nuance + Zeus, jak nieraz przejeżdżam koło ich upraw, to nie powiem efekty są :) A i cenowo nie wychodzi tragicznie, jeśli trafi się w pogodę, to wolę nawet zapłacić więcej, ale zrobić to raz a porządnie.

 

A, bo bym się zapomniał, co do glifosatu. Myślę, że najlepiej jest zwalczać tego typu upierdliwe chwasty przed zasiewem. Znajomy po sąsiedztwie raz zastosował go po siewie, miał taki sam problem jak opisany powyżej i strasznie przyhamowało to rozwój rośliny. Korzeń się nie rozwinął i zboże przezimowało sobie jako tako (było to chyba dwa lata temu, pogoda była jak na Syberii, a śniegu brak). W sumie warunki pogodowe też zrobiły swoje do wiosny, ale przed zimą korzeń i tak był słaby. Więc ja bym nie ryzykował, jest to mocna substancja, które pozostaje w glebie od paru tygodni do 2 miesięcy, nawet jeśli pogoda jest opadowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Na wiosnę tez można Herbaflexem pryskać. Sprawdziłem cenę wyjdzie coś około 100złha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czekać spokojnie na zimę. teraz nie ma co się gorączkować.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Witam.

Mam taki kawałeczek pszenicy ozimej dla kurek, a nie było jeszcze okazji niczym go pryskać. Czym go teraz można odchwaścić??? Wiem, że już troszkę na to za późno, ale sprubuję cokolwiek, żeby tego wszystkiego nie młynkować. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobi77    1

Witam.

Mam taki kawałeczek pszenicy ozimej dla kurek, a nie było jeszcze okazji niczym go pryskać. Czym go teraz można odchwaścić??? Wiem, że już troszkę na to za późno, ale sprubuję cokolwiek, żeby tego wszystkiego nie młynkować. :D

 

Możesz starane to pozbędziesz się przytulii, ale jeśli masz miotłe to w tej fazie tylko Axial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

mam pytanie odnosnie kursu na srodki ochrony roslin,co gdy ktos zapisze sie na kurs uzupelniajacy nie majac kursu podstawowego,z powodu braku chetnych na kurs podstawowy, licze na odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gruchmen    0

Witam. Stosowałem jesienią tulurex w pszenżycie ozimym, ładnie zwalczył miotłe. Przyszedł czas na czwasty dwuliścienne czyli u mnie przedewszystkim: fiołek polny(bardzo dużo), przetaczniki(średnio),przytulia(średnio) i bodziszek drobny( mało). Co polecacie? w poprzednich latach był stosowany huzar activ. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Daj Lintur lub mieszaninę Lintura i Aurory. Jeżeli zboże jest już w fazie strzelania w źdźbło to daj Granstar Ultra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj