Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy zaczynacie siać kukurydze?

1181 odpowiedzi na ten temat

#261 Share rino

rino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Maszyny rolnicze

Napisany 17 maj 2011 - 20:35

No a u mnie akurat po siewie był tydzień zimnej i mokrej pogody i mineło ponad 2.5 tygodnia a kukurydza jeszcze nie schodzi ale mysle ze teraz pare dni pogody i moze cos ruszy a jak nie to sam nie wiem. Zerknijcie prosze jeszcze na drugi mój temat i pomóżcie mi dobrac odpowiednie opryski do zboza i kolejnosc zabiegów temat Opryski. Z góry dziekuje ;)

spokojnie kolego, najpierw odkop w jakims miejscu i zobacz czy puszcza kiełki jak puszcza to jest ok, u mnie kiedys to nawet 3 tyg mijało zanim wzeszła, a siew jaki miales kwalifikowany czy moze z rynku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Dzisiaj, 22:30
  •  

#262 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 17 maj 2011 - 21:10

U mnie wzeszła kukurydza siana Monosenem na początku maja. Wschodzi jak na razie bardzo równo, siana gdy śnieg padał :D na głębokość 8cm, rozstaw w rzędzie 10,5cm.

A jakiej firmy i jakie odmiany siałeś, jaki rozstaw rzedów, siałeś już tak kiedyś? Bo wiesz, że przy rozstawie siewnika 75cm to wychodzi ponad 125 tys ziaren na ha, a to jest bardzo dużo, my odmiany kws FAO 220 siejemy 90 tys kiszonkową i 80 ziarnówkę i tak jest zalecane.

#263 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 17 maj 2011 - 21:30

jak jest za głęboko to kiełek nie idzie do góry tylko na w głąb ziemi

Skąd się takie mózgi biorą?

moze przebronowac by ta kukurydze

Tak, tak świetny pomysł. Zaczynaj jak najszybciej.

Jutro autor napisze że pogrzebał w ziemi i kiełki są pod samą powierzchnią i że temat już nie aktualny.
Kiedyś chyba taka odmóżdżyca nie panowała jak teraz, zamiast iść na pole i poszukać w ziemi ziaren to od razu lecą z płaczem na forum i pytają czy bronować kukurydzę.
Zaraz ktoś powie że po to jest forum żeby zadawać pytania ale to nie uprawnia do wrodzonej głupoty.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kukurydza po oziminach? zobacz »

•  

#264 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 17 maj 2011 - 23:32

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Może temu panu co założył ten temat, chodziło nie o wschodzenie qq tylko schodzenie kiełków qq w bok :lol: żarcik taki :rolleyes: wiele osób myli, kiełek właściwy który wyłania się po wypuszczeniu korzonka, od właśnie korzonka który rośnie w dół lub na boki, wzejdzie, sie przejmujesz, ja jak siałem jedna sekcja siała tak z 10cm, zanim się kapnąłem ,to pojechałem tam i zpowrotem , ale oj tam 2 rządki najwyżej się przesieje, reszta zasiała się na 5-7 cm, ale w bryły... jakoś to będzie :rolleyes:
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#265 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 18 maj 2011 - 06:55

A jakiej firmy i jakie odmiany siałeś, jaki rozstaw rzedów, siałeś już tak kiedyś? Bo wiesz, że przy rozstawie siewnika 75cm to wychodzi ponad 125 tys ziaren na ha, a to jest bardzo dużo, my odmiany kws FAO 220 siejemy 90 tys kiszonkową i 80 ziarnówkę i tak jest zalecane.

a słyszałeś o regulacji gęstości siewu w tych siewnikach? chyba nie.jest sporo przełożeń i można regulować ilość wysianego ziarna niezależnie od szerokości międzyrzędzi.

#266 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 18 maj 2011 - 08:40

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Panowie @savas i @wojtas odpowiedzi dałem na priv ;)

#267 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 18 maj 2011 - 09:47

a słyszałeś o regulacji gęstości siewu w tych siewnikach? chyba nie.jest sporo przełożeń i można regulować ilość wysianego ziarna niezależnie od szerokości międzyrzędzi.

@wojtas ty mnie pytasz czy słyszałem o możliwości regulacji wysiewu, czy po prostu nie rozumiem twojego posta? A jeżeli to pytanie do mnie to: tak słyszałem i stosuję;) tylko nie w monosemie

#268 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 18 maj 2011 - 14:54

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Do Marekgizio nie mieszkam na wiosce tam gdzie mam pole tylko w miescie i nie wiedziałem kiedy pojade na wioske i byłem po prostu ciekaw co myslicie o tym i czy ktos kiedys miał podobna sytuacje. Co prawda trzeba było najpierw odkopac i zobaczyc czy ten kiedłek idzie do góry czy nie moj bład przyznaje sie ale jakos nie przyszło mi to do głowy. Akurat tak wyszło ze dzis byłem na wiosce i kukurydza idzie do góry jeszcze jakies 2 cm i powinna sie wyłonić z ziemi. Kukurydza była siana materiałem kwalifikowanem głównie Lg i Kws. Siana jakies 110 tys ziaren na hektar na ziarno siewnikiem z rozstawem 75 cm.

#269 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 18 maj 2011 - 15:17

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? 110tys. na ziarno..."ciasno"

#270 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 19 maj 2011 - 08:12

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Moja siana 2 maja, sąsiada 29 kwietnia i u niego już pięknie listki widać a moja... jedna szpilkuje inna dopiero kiełek puszcza. Niestety zaraz po siewie śniegu w nią napadało i się mokro zrobiło, do tego zimno i oto efekty. Pierwszy raz coś takiego widzę żeby aż takie różnice we wschodzeniu były.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 21 maj 2011 - 07:02

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Czy na kukurydzę zaprawioną Mesurolem i Maximem mogę bezpiecznie stosować Maister? Odmiana to Axxentus.
Z góry dziękuję za odpowiedź!

#272 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 21 maj 2011 - 22:56

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? byłem na polu i te 110 tys to niej wcale ciasno czasami schodzi ładnie a czasami jest z 40 cm przerwy ze nic nie ma... nie wiem czemu sa takie nie równe wschody ale te 110 tys to wcale nie bedzie gesto

#273 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 22 maj 2011 - 09:11

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Nie wiem czy pierwszy raz siejesz kukurydzę i sobie wyobrażasz że ma być posiane tak gęsto jak w pszenicy ale 110tyś do dużo za gęsto nawet jak na kiszonkę.
Kukurydzy nie wolno siać gęsto bo konkuruje między sobą i ma mniejsze kolby. Plon będzie przez to dużo mniejszy. Ci co myślą że więcej nakoszą są w błędzie. Na ziarno optimum to 80tyś, a na kiszonkę 90-95tyś.
Kiedyś siałem po 85tyś nasion i plony były gorsze niż przy obsadzie 80tyś.

#274 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 23 maj 2011 - 10:31

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? No tak ale zauważ ile ziaren nie zeszło u mnie przez ten głęboki siew miejscami sa półmetrowe przerwy ze nic nie rosnie a nawet wiecej zeby wszystko ładnie zeszło to moze i masz racje ze za gestop bo z kukurydza mamy małe doświadczenie i człowiek ciagle nabiera doswiadczenia i sie uczy no ale zobaczymy jak to wyjdzie.

#275 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 maj 2011 - 23:02

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Słuchajcie kukurydza jaka ma tolerancje na pH? Ponieważ qq mi nie wzeszłą i już kombinuje na rożne sposoby.
Siałem 4 tyg temu i 2 tyg temu. Ta starsza jest słaba strasznie występuje 3-5szt/m2, rozkopywałem rzędy to ziarno znalazłem(na głębokości ok 5 cm), bez żadnych kiełków to to bardzo miekkie rozpada sie w palcach. Ta młodsza występuje 6-8szt/m2 i mimo że siana 2 tyg temu to wzrostowo są podobne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#276 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 26 maj 2011 - 23:27

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? A pewne miałeś te nasiona oczywiście chodzi mi o kupne, bo niektórzy sieją jakiś badziew kupiony u niby sprawdzonego człowieka, czy własnej produkcji, ja w tym roku siałem oczywiście oryginalne, ale w jeden kubełek pierwszy nasypałem z 4kg z zeszłego roku, można się domyślać 30% rządka nie wzeszła,reszta po 8 dniach na wierzchu :rolleyes: wydaje mi się że niezależnie od ph powinna wzejść a później powinno ją mulić,u mnie w okolicy też są tacy a przede wszystkim taki który ma swój siewnik ustawiony na odstępy rzędów co 25 cm"bo po co ma pole puste stać" i tych nie rozwojowych rolników namawia na siew tym gó**nem , a sami nie daja nawet sobie wytłumaczyć że samobója sobie strzelają, u mnie qq siana co 70cm i co 11.5cm i plon był taki zeszłego roku że w clasie jaguar 690 spalił się pas jezdny, a u nich z 3.5m kemperem jeździł jak jak głupi, u mnie było 16 przyczep 4,5t z podwójnymi burtami z ha a u nich niewiem czy było 10 i kolb praktycznie nie było , badyle jak palec mały u dłoni, no ale nie zrozumieją " bo po co ma pole puste stać"
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#277 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, nowe technologie

Napisany 28 maj 2011 - 19:12

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Dziś posiałem ostatni kawałem ciekawe jaka urośnie

#278 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 28 maj 2011 - 20:11

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? 24. maja siałem ostatki sąsiadom. Moja jak przyszły przymrozki to miała już 2 liście. Oczywiście przy - 7 wymarzła do ziemi ale ładnie odbiła. Obecnie ma 5. liść, tylko by trochę deszczu i ciepła się przydało.
antyfan AF

#279 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, nowe technologie

Napisany 29 maj 2011 - 12:45

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Ja siałem 21 kwietnia to już ma 6-7 liści u mnie deszczu i ciepła to nie brakuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 01 czerwiec 2011 - 15:42

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Ciekawostka... Niektóre ziarna puściły kiełek i wyłażą dopiero po miesiącu :o na glinie, zalało ją zaraz po zasianiu, było zimno a potem sucho. Poskręcany ma ten kiełek ale udało jej się przebić. Nierówno będzie na polu bo inna już duża ale trudno. Dobrze ze popadało:)