Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy zaczynacie siać kukurydze?

1180 odpowiedzi na ten temat

#421 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1586 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 14:11

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Z tego co gadałem z gościem to mówił że najlepszy do podsiewacza jest polidap bo ma szybki N i P , i roślina szybko go pobiera:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Dzisiaj, 09:14
  •  

#422 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 660 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja

Napisany 16 kwiecień 2012 - 19:08

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Polidap kolego to jest własnie fosforan amonu.

#423 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 22:34

Dokładnie siew powinno się zacząć gdy zakwitnie potocznie mlecz, a poprawnie mniszek lekarski. Ja już tydzień temu w oświetlonym miejscu widziałem kwitnący mniszek. Planuje posiać 28 kwietnia.
Co do podsiewacza najlepiej fosforan amonu, K i resztę N pod agregat.

optymalny fenelogiczny termin to nie tylko mniszek - ten cwaniak kwitnie dużo wcześniej nawet miesiąc przed optymalnym terminem a to jest mylące. patrząc po roślinach najlepiej jest jak kwitnie czereśnia i czeremcha, ja się mniszkiem nie sugeruje. Takich roślin mnie nauczono albo jak kto woli temperatura wierzchniej warstwy gleby powinna mieć minimum 8 stopni C. Zabieg ten można a nawet należy przyspieszyć poprzez jak najwcześniejsze ruszenie gleby np. płytko agregatem uprawowym 2-3 cm, gleba się szybciej nagrzewa, przerywamy parowanie i polepszamy podsią kapilar co wpływa na szybsze wschody. Jest to termin ruchomy, z doświadczenia wiem że nie ma się co spieszyć ze względu na przymrozki majowe, raz na trzy lata się zdarzają np. w zeszłym roku. Jestem z łódzkiego i od 7 lat sieję kukurydzę 2-7 maj nie wcześniej. Wtedy przy dobrym uwilgotnieniu wschody mam 2 dni po zimnych ogrodnikach. A na plon nie narzekam. Dodatkowo jak tak sieję kukurydzę zaczyna mi wiechować w lipcu a nie czerwcu (z zasiewów 15 kwietnia na przykład) a wtedy jest więcej opadów, bo 2 i 3 dekada czerwca to okres deficytu wody w naszych warunkach agrorolnych. Akurat na wiechę i kwitnienie potrzebne najwięcej wody

Edytowany przez atomik, 16 kwiecień 2012 - 22:38.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kukurydza po oziminach? zobacz »

•  

#424 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1370 postów
  • Zainteresowania:Boks, uprawa ziemi, tenis ziemny i stołowy.

Napisany 17 kwiecień 2012 - 10:53

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? @atomik mam takie pytanie , kiedy pryskasz qq zaraz po siewie czy czekasz może aż popada?

#425 Share figo

figo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 17:32

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? ja siałem wczoraj kuku na ziarno 4 ha siewnik pneumatyczny kewerland, pod korzeń dałem polidap 110 kg/ha cena za usługę to 140 zł/ha a siałem odmianę San, jutro planuje sianie kuku na kiszonkę 5 ha ale siewnikem mechanicznym o rostawie 55 cm.

#426 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 23:23

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? jeżeli ziemia jest wilgotna to od razu po siewie, jeżeli jest suchota czekam. kolego figo - nie rozśmieszaj mnie że na ziarno siejesz pneumatykiem a na kiszonkę mechanikiem co 55 cm. Co za problem zasiać pneumatykiem na kiszonkę ? zależy Ci na jakości paszy czy na tym aby zapchać krowom żołądki ? ja siałem co 68 cm a w tym roku co 75 będę siał. Mocznik pakuje pod agregat, nie widzę sensu dawać pogłównie z tego powodu że jak będzie sucho to nawóz tak nie działa jak powinien a zmieszany z glebą nie zginie tym bardziej że działa bardzo wolno
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#427 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 06:43

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? @atomik jakimi środkami opryskujesz? stosujesz nawożenie dolistne odżywką ? jeśli tak to w jakim stanie liścia.? Rzutowo nawozisz w chwili np 4 liścia? Ojciec nie chce sypać mocznika ponieważ twierdzi, że jak kulka wpadnie w roślinke to ją wypali. kiedy kosisz?

#428 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 18 kwiecień 2012 - 07:27

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Ja dziś startuję a będę siał Kongresa. Mocznik 350 kg na ha pod agregat i 200 kg na ha lubofosu z podsiewacza.

#429 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 07:53

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Koledzy, co lepiej dac w podsiewacz mocznik czy polifoske?

#430 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6920 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 18 kwiecień 2012 - 08:27

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Mocznik daj przedsiewnie a polifoskę w podsiewacz

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 09:00

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? cały nawóz przed siewem daje, odchwaszczam lumax, w podsiewacz najlepiej fosforan albo polifoskę, duża ilość azotu przy samym korzeniu jest groźna dla młodej siewki

Edytowany przez atomik, 18 kwiecień 2012 - 09:44.

#432 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 kwiecień 2012 - 11:30

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Dokładnie a najgorszy jest mocznik, w przemianie dochodzi do wydzielania amoniaku który jest toksyczny dla młodej siewki.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#433 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 12:57

Ja dziś startuję a będę siał Kongresa. Mocznik 350 kg na ha pod agregat i 200 kg na ha lubofosu z podsiewacza.

a jakiś obornik też dawałeś lub coś rzadszego ? bo jak tak to grubo

#434 Share pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport,Muzyka

Napisany 18 kwiecień 2012 - 13:20

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Jeśli noce teraz się zrobią ciepłe to w ostatnie dni kwietnia wujek posieje :D a jeśli nie to w długi weekend majowy czyli tak między 1-5 maja :) a do posiania wujek ma 5 ha :P jeszcze pewnie do wujka będą przyjeżdżać albo dzwonić żeby im pojechał posiać QQ :lol:
28.07.2009 - 28.07.2012r. Już trzy lata na AF :)

#435 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6920 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 18 kwiecień 2012 - 15:24

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Dzisiaj już widziałem jak znajomy pojechał siać.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#436 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9421 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 15:27

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Dwie miedze dalej sieli dziś QQ po rzepaku. Ja poczekam do poniedziałku. Dziś był jeszcze przymrozek...

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#437 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 kwiecień 2012 - 15:29

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? w moich okolicach firmy usługowe już przygotowują się do siewu, ale na razie nie widziałem żeby ktoś siał

#438 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 19:24

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? mieczu a ile biorą od siewu te firmy ?

#439 Share rumcio40

rumcio40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 20:03

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? U mnie kuj-pom biorą od 100 do 130zł za 1ha z podsiewaczem.

Edytowany przez milanreal1, 19 kwiecień 2012 - 14:47.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 20:10

Kiedy zaczynacie siać kukurydze? Ja sieję Gaspardo 4rzędowy +podsiewacz za 130zł powyżej 15ha w jednym gospodarstwie a u takich poniżej 140zł/ha rozpoczynamy sezon w sobotę u siebie.

Ps. do powschodowego siania zalecany jest tylko i wyłącznie mocznik 46%N zwykły lub stabilizowany, najmniejsze ryzyko poparzeń najlepsze efekty faza 4-6max liści 100-200kg zalezy co dane pod kożeń 150kg optimum najlepiej przed spodziewanym deszczem.

W podsiewacz praktycznie tylko i wyłącznie Fosforan Amonu 46P 18N około 120-160kg najwięcej zalezy od odczynu gleby i zasobności ewentualnie mieszanka Blending Fosforan potocznie Polidap z Saletrzakiem (Salmagiem) jak kto woli tylko nie wolno przekraczać stosunku N:P 1:1 Najlepszy Fosforan nr 2 Blending pozdrowionka