Balzak

Kiedy zaczynacie siać kukurydze?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

u mnie do siewu 400ha qq, wszystko nawiezione, uprawione....czekam z siewem jeszcze, po niedzieli ruszam chyba na dobre, ten tydzien to było ustawianie siewnika oraz (niestety znowu) naprawa Lemkena :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Panowie mam do was takie pytanie, kiedy mam uprawić pod siew qq chodzi mi o uprawę agregatem jest bardzo dużo wilgoci w glebie a chcę opryskać środkiem na chwasty przed wschodami . Jak by było lepiej czy przed samym siewem uprawić czy trochę wcześniej żeby obeschło? No i czy dla samego siania siewnikiem będzie ok na nie przesuszonej glebie?

Proszę o wasze spostrzeżenia i opinie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Koledzy doradzcie mi czy lepiej kukurydze na kiszonke posiac w rostawie rzędów 75cm i z podsiewaczem nawozów czy co 50 cm i bez podsiewacza nawozów? Gościu który miał mi siac siewnikiem z podsiewaczem mówi ze nie idzie zmienic rozstawu rzędów i moze mi zasiac tylko na 75cm jest to mozliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Z wypowiedzi Filipo domyślam się, że chciałby zasiać gęściej niż 75 wraz z podsiewaczem nawozów. Myślę, że jest to niemożliwe.


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

@Gorzupiak dokładnie to miałem na myśli. Wydaje mi sie że na kiszonke to 75 cm to troche za rzadko, pózniej chwasty będą szalec.

Edytowano przez Filipo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przecież tylko na 75cm, na co rzadziej?

 

Ukraincy sieją co 60cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Dokładnie tak, a nawet słyszałem ze na kiszonke optymalnie jest zasiac co 50cm bo masy dosc duzo dochodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja sieje co 46cm żeby pod ciągnik pasowało.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

ja też bym siał co 50 cm, tyle ze chce siac siewnikiem z podsiewacem nawozu, i pytałem gościa który ma mi siac to mówi ze było by to do zrobienia ale jest dużo roboty z tym, takze sam juz niewiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

andrzej2110,siejesz tak rok czy więcej lat? jak widzisz plon w porównaniu z sianiem na 75cm, ? jak jest ze zbiorem przez sieczkarnie ,zbierając 4 rzędy co 75cm,na twym polu zbiera ich 6,....dz za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

Szerokość odstępu między rzędami i ilość wysianych nasion ma istotny wpływ na zawiązywanie się kolb co jest najważniejszym priorytetem kukurydzy na kiszonkę; więcej kolb - więcej energii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

Ja dam dobry przykład mam sąsiadów zawsze siali zbożowym co 52cm i 45kg nasion lub trochę więcej z centrali to gdzieś 4porcje po 50tys ziaren w tamtym roku ja robiłem usługę zasialiśmy rzędy co 75cm i w rzędach co 13cm byli przerażeni że nic nie urośnie mało masy i nigdy tyle kuku nie zebrali co w tamtym roku C360 z jednorzedówką nie umiał przekosić było ful masy a jeszcze więcej ziarna wiem rok był dobry ale gdyby zasiali po swojemu mieli by gorszą jakość i na pewno nic więcej masy rośliny byłyby cieńsze łodygi dużo mniejsze kolby słabsze liście a jednak kolba coś wazy skoro w tamtym roku zbieraliśmy 12t po wysuszeniu samego ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja w tamtym roku też naciąłem jak nigdy a w dodatku cześć mi wymarzła .

 

andrzej2110,siejesz tak rok czy więcej lat? jak widzisz plon w porównaniu z sianiem na 75cm, ? jak jest ze zbiorem przez sieczkarnie ,zbierając 4 rzędy co 75cm,na twym polu zbiera ich 6,....dz za odp.

Siałem co 50 ale nie pasowało mi pod ciągnik i w ciągniku poszerzyłem koła na tyle ile mogłem a w siewniku zwęszyłem rozstaw. Kosze sieczkarnio jednorzędową wiec niema problemów z rozstawem. Zresztą gdybym najmował to bez rzędową i wtedy nie ma problemu.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Tylko weź pod uwagę ze ja sieje na 5-6 klasie. Czasami jak się siewnik zapcha i kawałek rzędu brakuje albo jest bardzo rzadka to obsada jest nawet mniejsza niż 80tys na ha i wcale większa nie rośnie. A często nawet jest słabsza.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ja też bym siał co 50 cm, tyle ze chce siac siewnikiem z podsiewacem nawozu, i pytałem gościa który ma mi siac to mówi ze było by to do zrobienia ale jest dużo roboty z tym, takze sam juz niewiem.

Zasiej co 75 a nie pożałujesz ;) Jak się posieje co 50cm to kukurydza przy 1,5m wysokości sama zaczyna się zagłuszać, czyli wybija w badyl a nie w kolbę.

Rok temu u mnie obsada na m2 była ekstremalnie niska z powodu suszy, ptactwa i wynosiła zaledwie 6roslin. I od dziwko kiszonki nie było wiele mniej niż zazwyczaj a kolby były super. Ale wady tez były przy tak przewiewnym polu nie udało się utrzymać stanu bez zachwaszczenia.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Najlepiej to bym zasiał pół na pół, i wtedy bym miał doświadczenie na następne lata. Żeby szło siac siewnikiem z podsiewaczem na rozstaw 50 cm to by było super, no ale z tego co słysze to nie każdym idzie. Siejąc co 75 cm wiem że bedą ładne kolby, ale niewierze w to żeby masy było tyle samo co z takiej sianej co 50cm czy nawet 40cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Siew co 75 cm jest optymalny. Można przecież wybrać odmiany, jeżeli już ktoś chce, typowo o charakterystyce "na mase". Kukurydza siana później rośnie wyższa, o tym też trzeba pamiętać ( sam się zdziwilem gdy o tym sie dowiedzialem). A takie pytanie, jak głęboko siejecie ? My zasialiśmy ok 5 cm. Wilgoci jest dostatecznie dużo, jednak chyba lepiej żeby kukurydza wyszała później- mniejsze ryzyko przymrozku.


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Głębokość siewu około 5 cm jest u mnie ok. Rozstaw rzędów zależy od siewnika bo raz zdobędę z podsiewaczem to 75 cm a bez podsiewacza 50 cm. Rozstaw rzędów nie robi dużej różnicy a ważna jest obsada na m2. Sieję z przeznaczeniem na kiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

kolego nie pitol głupot bo szerokość rozstawu rzędów ma bardzo dużo znaczenie kwestia największego wpływu ma jakość siewu . Znam takich co mają kukurydzę co 40 cm a w rzędzie ziarno co 30 cm - obsada 90 tysięcy ziaren na ha i inaczej nie chcą. Ja wiem jedno z doświadczeń że najlepszy jest 75 cm z tego względu że kukurydza jest rośliną światłolubną i do momentu zagłuszania redlin nie ma problemu, problem pojawia się kiedy kukurydza zakrywa rzędy wtedy zaczyna się konkurencja o światło. Masy będzie porównywalnie ale na pewno nie jakość kolb. Jedyny problem to zachwaszczenie ale przy rozstawie 75 elegancko można poprawić pielnikiem i oprócz zniszczenia siewek chwastów przerwać parowanie. Zawsze siałem co 67 cm ale ostatni raz to zrobiłem w zeszłym roku. Wybijanie w pęd jest dobre jak ktoś chce zapchać bydło zwykłą zielonką bez wartości. Dodatkowo wszedzie zalecane jest 90-110 tysięcy ziaren na ha na kiszonkę, plon z 80 tysięcy masy nie będzie niższy, będzie lepszy wartościowo i zawsze bezpieczniej podczas niedoborów wody (szczególnie na piachach).

Co do zbioru na pół metra wysokości opinie są podzielone, najnowsze badania pokazały że nie jest do końca dobry taki zbiór kukurydzy ponieważ obniżą się plon suchej masy, obniża się poziom włókna surowego a to powoduje że trzeba dorzucać objętościowych strukturalnych np. slomy bo wtedy pracuje dobrze żwacz.

Edytowano przez atomik
  • Like 1

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

WITAM-JA SIEJĘ NA LEPSZYCH KAWAŁKACH około 110-120tyś na gorszych piaszczystych do 90tyś nasion w rozstawie 65 głębokość 5-6 cm.podsiew polidap na głębokość co ważne na około 10cm i nie zgodzę się z wami koledzy że w rozstawie międzyrzędzi 75cm jest lepiej ja umotywuje dlaczego z mojego punktu widzenia jest lepiej.Po 1)-szybciej przysłoni ziemię ,co pozwoli ograniczyć parowanie i odetnie światło dla konkurencyjnych chwastów zwłaszcza których nie brakuje gdy mamy suchy i zimny rok i działanie herbicydów jest ograniczone. PO 2)Przy wysiewie średnio około 110tyś nasion na ha.rozmieszczenie nasion na 1m. jest bardziej równomierne co pozwala na równomierny wzrost początkowy roślin dostęp do światła ich ukorzenienie zwłaszcza że korzeń kukurydzy jest dość szeroki(i nie przypomina marchewki)piszę dlatego o tym że wysiew co 75cm jest przede wszystkim dostosowany pod przystawki do zbioru kukurydzy na ziarno a kukurydzę na ziarno sieję się rzadziej także w rzędach bo głównie chodzi o kolbę. PO 3)Z mojego punktu widzenia jeśli ktoś sieje powyżej 120tyś w rozstawie co 75 to jest to po prostu " NACIPOLENIE" w RZĄDKU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

WITAM-JA SIEJĘ NA LEPSZYCH KAWAŁKACH około 110-120tyś na gorszych piaszczystych do 90tyś nasion w rozstawie 65 głębokość 5-6 cm.podsiew polidap na głębokość co ważne na około 10cm i nie zgodzę się z wami koledzy że w rozstawie międzyrzędzi 75cm jest lepiej ja umotywuje dlaczego z mojego punktu widzenia jest lepiej.Po 1)-szybciej przysłoni ziemię ,co pozwoli ograniczyć parowanie i odetnie światło dla konkurencyjnych chwastów zwłaszcza których nie brakuje gdy mamy suchy i zimny rok i działanie herbicydów jest ograniczone. PO 2)Przy wysiewie średnio około 110tyś nasion na ha.rozmieszczenie nasion na 1m. jest bardziej równomierne co pozwala na równomierny wzrost początkowy roślin dostęp do światła ich ukorzenienie zwłaszcza że korzeń kukurydzy jest dość szeroki(i nie przypomina marchewki)piszę dlatego o tym że wysiew co 75cm jest przede wszystkim dostosowany pod przystawki do zbioru kukurydzy na ziarno a kukurydzę na ziarno sieję się rzadziej także w rzędach bo głównie chodzi o kolbę. PO 3)Z mojego punktu widzenia jeśli ktoś sieje powyżej 120tyś w rozstawie co 75 to jest to po prostu " NACIPOLENIE" w RZĄDKU.

kolego po pierwsze każdą odmianę sieje się inaczej w zależności od przeznaczenia, żyzności gleby i dostępu wody, terminu siewu i są odmiany kiszonkowe np. z pioneera gdzie na słabych ziemiach sieje się 75 tys. nasion na ha a są polskie których obsada zalecana to 110 tys. na ha. Ja wiem jedno 110 tys. na ha to za dużo zwłaszcza na słabych glebach najpierw martwym się o dostęp wody który na piachach jest jak na lekarstwo a dopiero potem o dostęp do światła. Co do szerokości rozstawu są różne szkoły ale myślę że przy obecnie stosowanych środkach ochrony roślin gdybanie że szybciej zagai i mniej będzie chwastów są jak gdybanie w latach 80tych o używaniu pielnika do międzyrzędzi, no chyba że stosujesz jakiś badziewny środek i później przeplatasz uszami co zrobić z chwastem albo popełniłeś błąd z dobrym środkiem. Akurat po to są rzędy 75 aby jak najdłużej kukurydza z sąsiednich rzędów nie walczyła o światło. Porównaj zasiej sobie na próbę i dopiero się wypowiedz, niby nie dużo ale jest różnica. A już nie ma co dyskutować bo 90 tys. w rozstawie 75 bije na łeb 120 tys. w 65. O ilości i wypełnieniu kolb nie wspominając. Znam takich orłów co sieją na wagę

Edytowano przez atomik
  • Like 1

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Kolega ma rację . Mam na polu takie miejsce że jak sieje qq to zawsze jest bardzo rzadka po prostu nie powschodzi i tam jak obserwuję kolby są potężne może różnica sięga nawet 30% w wielkosci kolby. Mi wyszło że zasiałem 90-100 tyś ziaren na ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja sieję po niedzieli


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj