Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa??

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
87 odpowiedzi na ten temat

#41 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 08 październik 2007 - 21:23

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? A to u mnie to tak w tym roku było z pszenicą-jakieś takie wyrodzone,pszenżyto czy co?
Co do trocin to nawet ciekawe,tylko w okolicy ani kawałka lasu! :P Tak na serio to jak pużniej wybrać trociny jeśli nie posiadam tura tylko cyklopa,chyba,że założyłbym łyżke. :P A czy trociny dobrze się rozkładają w glebie? :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? Dzisiaj, 21:06
  •  

#42 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 08 październik 2007 - 21:31

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? U mnie to z trociną nie było by zadnego problemu, 20 pln za dużą przyczepe, a mam znajomego co i za free by dawał, trocina jak dostanie wilgoci i jest przemieszana ze słomą bierze się normalnie jak gnój, nawet sama udeptana z wigocią ma zbita konsystencje, jednak jak się nie przepali z gnojem moze działac jak pampers w ziemi, wiec rozłoży się napewno ale musi trochę polezakowac

#43 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 08 październik 2007 - 21:31

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? A te trociny to nie zakwaszaja gleby??

#44 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 08 październik 2007 - 21:33

A te trociny to nie zakwaszaja gleby??

Zawsze to jakaś organika w glebie a tańszego i skuteczniejszego ścielenia na głębokich oborach moim zdaniem nie ma

#45 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 08 październik 2007 - 21:36

A te trociny to nie zakwaszaja gleby??

Oj chyba zakwaszają. :P

#46 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 08 październik 2007 - 21:37

Oj chyba zakwaszają. :P

Tez mi sie tak zdaje.

#47 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 08 październik 2007 - 21:44

Tez mi sie tak zdaje.

Zawsze można wpnować! :P
Pozdrawiam-dobranoc.

#48 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 09:26

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? Ale co taniej wyjdzie wybetonowac na równo stodłę i wybierac gnój co dzień co 2 i na płyte, czy wybetonowc głeboką, bo stodołe mam już troche wybetonowaną, a na głeboką to trzeba by chyba wgłębienie w ziemi troche zrobic, a mam już płyte i zbiorniki na 16 krów, więc może taniej wyjdzie powiększyc płyte gnojową.
Ile kosztuje hala rybia osc 2x2 (chyba taka to max na 25 krów?) ile kosztuje wyposarzenie itp?

#49 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 09 październik 2007 - 18:24

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? Ja to myśle że jak coś się robi to nic taniej nie wychodzi.Czy byś pogłębiał stodołe,czy tylko posadzke to i tak musisz robić płyte na jedno wychodzi.No chyba że zrobiłbyś płytko a obornik składował dorażnie gdzieś obok istniejącej płyty.Płyta jest to myśle że nikt tam zaraz się nie czepi jeśli nie ma już obowiązku budowania płyt.Co do kosztów to można zaoszczędzić jedynie na robociżnie i jak to się mówi gospodarskim sposobem.Ceny mat.budowlanych są jakie są. :P
A jeśli chodzi o to jaki sposób usówania obornika jest tańszy czy droższy to myśle że po równo zależy jakim sprzętem dysponujesz.Wybieranie codzień lub jak piszesz co drugi wydaje mi się bardziej uciążliwy.

#50 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 18:34

Ja to myśle że jak coś się robi to nic taniej nie wychodzi.Czy byś pogłębiał stodołe,czy tylko posadzke to i tak musisz robić płyte na jedno wychodzi.No chyba że zrobiłbyś płytko a obornik składował dorażnie gdzieś obok istniejącej płyty.Płyta jest to myśle że nikt tam zaraz się nie czepi jeśli nie ma już obowiązku budowania płyt.Co do kosztów to można zaoszczędzić jedynie na robociżnie i jak to się mówi gospodarskim sposobem.Ceny mat.budowlanych są jakie są. :P
A jeśli chodzi o to jaki sposób usówania obornika jest tańszy czy droższy to myśle że po równo zależy jakim sprzętem dysponujesz.Wybieranie codzień lub jak piszesz co drugi wydaje mi się bardziej uciążliwy.

Ok, ale jak mam gleboką to wale od razu na rozrzutnik i na pole a jak wybetonowaną płytko to worze na płyte i moje pytanie czy zaoszczędze słomy jak wywoże codzinnie i w czy w takim układzie potzrebne wygrodzenia legowisk.
Kożystam NW i pewnie musiał bym powiększyc płyte bo już istniejąca mi nie wystarcza, a o kożystaniu z nowego prow nie wspomne,
lepiej kupowac nową chalę udojową czy warto aoszczedzic i brac używaną?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:05

Ok, ale jak mam gleboką to wale od razu na rozrzutnik i na pole a jak wybetonowaną płytko to worze na płyte i moje pytanie czy zaoszczędze słomy jak wywoże codzinnie i w czy w takim układzie potzrebne wygrodzenia legowisk.
Kożystam NW i pewnie musiał bym powiększyc płyte bo już istniejąca mi nie wystarcza, a o kożystaniu z nowego prow nie wspomne,
lepiej kupowac nową chalę udojową czy warto aoszczedzic i brac używaną?

To fakt,że można na rozrzutnik i na pole-jeśli jest to możliwe.Ze słomą to pewnie jest podobnie jak w zwykłej uwięziówce.?czyli stosunkowo mało.Co do legowisk to nie wiem i nie będę fantazjował,ale myśle że byłyby wskazane inaczej krowy uwaliłyby się gdzie popadnie.Ja myślałem nad głęboką ściółką i szperałem troche odnośnie urzywanych hal.Znalazłem jedną taką 2x3 autotandem westfalii z 95 roku za około 8 tyś.euro.

#52 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:09

To fakt,że można na rozrzutnik i na pole-jeśli jest to możliwe.Ze słomą to pewnie jest podobnie jak w zwykłej uwięziówce.?czyli stosunkowo mało.Co do legowisk to nie wiem i nie będę fantazjował,ale myśle że byłyby wskazane inaczej krowy uwaliłyby się gdzie popadnie.Ja myślałem nad głęboką ściółką i szperałem troche odnośnie urzywanych hal.Znalazłem jedną taką 2x3 autotandem westfalii z 95 roku za około 8 tyś.euro.

Krowa to cwane bydle i wcale nie uwali sie tak gdzie popadnie ale są i takie co specjalnie lubią położyc się w placek reguły nie ma, kumpel porobił sam wygrodzenia nasiłował się z tymi rurami żeby powiginac mało zebów sobie nie wybił a po 4 latach połowa i tak jest porójnowana, do tego mieszane bydło strasznie walczy w stadzie i on twierdzi że może lepsza była by uwięcówka dla 25 sztuk, boi 3 sztuki ma takie ze na wolnostanowiskowej a muszą byc czepiane. Puki mam jałówki na wolnostanowiskowej stoją w bagbie a są czyste, co do hal to może jednak nowa 2x2 - chyba w 50 tyś by sie zmieściła>?>

#53 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 09 październik 2007 - 19:28

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? To jest racja że stare krowy trudno już nauczyć wolności. O wiele łatwiej jest gdy młode jałówy chodzą wolno i nie uwalą się gdziekolwiek.Wszystko zależy od genów.Mam takie krowy co niewiem jakbyś ścielił to i tak są u.....e i córki to samo :angry: Jeśli chodzi o cene dojarni to myśle że 50 tyś. to letko.Pytanie czy to cena netto czy brutto?bo jest różnica i to spora. :P

#54 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 20 październik 2007 - 23:08

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? Opasy to nie krowy mleczne - zużywają o wiel mniej słomy bo mniej piją i mniej sikają. poza tym w opasy nie mają wymion i że są trochę brudne nie robi większej różnicy a przy krowach tak. Kolejna kwestia to że opasy stojące w kojcach to jedno a obora wolnostanowiskowa dla krów to drugie Opasy potrzebują o wiele mniej miejsca jak krowy a co za tym idzie i słomy się mniej ściele. Ja tego nie biorę z sufitu a z życia od ludzi którzy trzymają krowy w ten sposób. No chyba że chcesz mieć bałagan.

#55 Share mkprox

mkprox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 październik 2007 - 12:01

Mam prośbę a mianowicie potrzebny mi jest link do strony z gotowymi projektani obór. Gdzieś to widziałem na AF ale teraz nie mogę znaleść.

Polecam stronę z projektami gotowymi dla rolnictwa (obory, chlewnie, tuczarnie, ....) firmy RB projekt. Katalog on-line pod adresem: www.rbprojekt.pl RB projekt - Katalog projektów gotowych

#56 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 24 październik 2007 - 06:11

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? Jak tam plany budowy?

#57 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 26 październik 2007 - 19:34

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? wiecie moze ile m2 potrzeba na jedna krowe w oborze wolnostanowiskowej?

#58 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 26 październik 2007 - 19:48

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? Kurde wiedziałem. :P

#59 Share kon23

kon23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 07 listopad 2007 - 15:55

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? 5m2 na głebokiej ściułce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 07 listopad 2007 - 16:12

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa?? Zrobiłem ze starej obory wolnostanowiskową o wym. 5,5/5 m i trzymam tam jałówki, przed ocieleniem zabieram do innej obory do młodzieży trzymam tak 4 jałówki od 4 mc i jest cacy tylko czy potem będą chciały stać na łańcuchach?
Mam taką krowę co nigdy nie chciała się paść chodziła jak piej za człowiekiem albo po podwórki i izolowała się od stada a jak poszła to tylko ogon w górę i po ogrodzeniu, no cóż 4 lata stała na oborze, ale teraz miała cielaka i tak na próbe póściłem ją i chodziła za cielakiem, potem zajmowała się cielakiem koleżanki obok i o dziwo z cielakiem nauczyła sie paść ( po 4 latach u więzi jako krowa)