kaczorek

Preparaty mlekozastępcze dla cieląt

Polecane posty

zootechnik    4

Jak myślisz o zmianie producenta pamiętaj. Laktoza musi być taka sama lub wyższa, najlepiej powyżej 35%, białko nie musi być wysokie max do 21% bo większy procent sugeruje dodatek białka sojowego, a jak zobaczysz przy tym wysokim białku poziom włókna pow 1% lub więcej to w tzw. mleku białym masz pewność że jest soja. Która może zwłaszcza małym cielętom dać do wiwatu, czyli biegunki itp.. Tłuszcz najlepiej mleczny ale tego nikt nie pisze na etykiecie. Jak te parametry sprawdzisz możesz brać w ciemno. Oczywiście nie patrz na cenę bo i tak z worka zrobisz do 200 litrów mleka a możesz uchronić cielęta przed problemami i wizytą lek. wet. który skasuje za fatygę i leczenie, niezawsze już możliwe. A Ty zaoszczędzisz np. 30 zł .... na 200 l mleka ... a może tą wizytą i leczeniem dołożysz na kolejne 2 worki preparatu.

Co do siemienia to poddam wątpliwość temp. przygotowania.

Jeżeli do zaparzenia siemienia potrzeba temp. wysokiej ok. 85 st. i więcej a preparat rozpuszcza się według producenta w temp do 45 st. to siemie się nie zaparzy ..??? Więc powstaje pytanie czy nie lepiej kupić oddzielnie siemię i mlekozstępczy czy kombinować ?

Jak podniesiemy temp. mleka z siemieniem to uszkodzimy to co w mleku najcenniejsze wraz z vit. itp... ale zaparzymy siemię. Jak damy niską temp. nie zaparzy się siemię co może doprowadzić do niestrawności.

Stara szkoła mówi i to się sprawdza, oddzielnie dobre mleko oddzielnie siemię, całość na końcu przy wyrównanej temp. zmieszać. B)

Edytowano przez zootechnik
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

ja stosowałem Milkivit z Trouw nutrition, teraz przerzuciłem się na Sprayfo też z trouw nutrition i naprawdę polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja stosuje Milsan i biegunek 0000 pierwsze 3 dni po zakupie cielaka daje mniejsze ilości i dodaje parzone sielie lniane i biegunek niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konczyna    2

My stosujemy preparat z De Heus od 5 lat nigdy nie było problemów cilęta są zdrowe i szybko zaczynają pobierać paszę objętościowe i treściwe:)

Nie mamy problemów z biegunkami ani z upadkami :)

Gorąco polecam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

konczyna

jakie prepaaraty mekolkozastepcze stosujesz z de heus bo na storonie maja kilka podane? ile kosztuje worek? maja jakies pozadne stertery dla malych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a ja jestem zdania ze na prawde na zywieniu cieląt nie można w zaden sposob oszczedzac. Jesli masz sprawdzony system który działa to po co go zmieniac, aby zaoszczedzic 15zł na worku?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

A ja jestem zdania że na prawde na żywieniu cieląt nie można w żaden sposób oszczędzać. Jeśli masz sprawdzony system który działa to po co go zmieniać, aby zaoszczędzić 15zł na worku?

 

Podpisuje się pod tym stwierdzeniem 1000 razy. A zdanie to powinien sobie każdy napisać na drzwiach do pomieszczenia gdzie przechowuje preparat mlekozastępczy i inne pasze itp...

Od tego zaczynają się wysokie przyrosty, doskonały rozwój wymienia, szybkie pokrycie i wycielenie sztuki, wysoka wydajność i długowieczność krów. Wiele by można jeszcze napisać ale to jedno zdanie kolegi stanowi esencję tego, jak każdy dobry hodowca powinien postępować z cielętami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Ja stosuję preparaty z firmy De Heus. Przez 6dni podaję cielęciu mleko od krowy, później 1worek Ekono Milk, i następnie jeden worek West Milk to wystarcza mi na około 8 tygodni. Dodatkowo około 2tygodnia podaję paszę treściwą Kaliber Korn z całymi ziarnami owsa i kukurydzy . Ja jestem bardzo zadowolony z tych preparatów mlekozastępczych, zero biegunek jak do tej pory, cielaki aż błyszczą. Co do biegunek to ja też uważam że najważniejsza jest higiena. Spotkałem już w kilku gospodarstwach narzekanie na biegunki, a jak rozkręciłem smoczek to w środku ser. Więc jak ciele ma nie mieć biegunki. Ja osobiście wiaderka, smoczki jak i zaworki myję codziennie, polecam taki system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

hmmm...

 

a które mleko 'zastepcze' cielaki chetnie piją? piją bo muszą... nie ma to jak mleko od krówki.

 

co racja to racja, ale na preparacie na pewno jest taniej. Ale i tak uważam, że dobrze jest, jeśli cieliczki do 2 tygodni jadą na mleku pełnym, potem dobry preparat, taki co ma mało włókna (do 0,5%) i dużo oleju kokosowego a nie palmowego...

 

konczyna

jakie prepaaraty mekolkozastepcze stosujesz z de heus bo na storonie maja kilka podane? ile kosztuje worek? maja jakies pozadne stertery dla malych?

 

Jeśli pytasz o cenę worka, to na pewno nie dochowasz się stada mlecznego z wydajnością 9000 czy 10000 litrów mleka/od krowy.

Chyba że odpajasz cielaki, a potem je sprzedajesz dalej.

 

Tylko dobry preparat mlek. ma rację bytu: włókno do 0,5%, zrobiony na serwatce a nie roslinnych wymysłach. Do tego tłuszcz z dużym udziałem oleju kokosowego a nie palmowego (jest lepiej wchłanialny i wykorzystywany).

Patrz też na poziomy laktozy.

 

A startery też są oczywiśćie ważne. Ja podaję już drugiego dnia życia.

 

Ja stosuje Milsan i biegunek 0000 pierwsze 3 dni po zakupie cielaka daje mniejsze ilości i dodaje parzone sielie lniane i biegunek niema

 

Czy wiecie, że dodatek siemienia do preparatu mlekozastępczego to WYŁĄCZNIE wymysł POLSKICH FIRM PASZOWYCH???

A wszystko po to, aby obniżyć cenę preparatu mlek. bo inaczej polski rolnik by go nie kupował. Firmy po prostu nie miały wyjścia. Po prostu białko jest w takim preparacie zrobine siemieniem a nie serwatką. Spojrzcie na poziomy włókna w takim mleku. Dobry preparat powinien mieć włókna ok 0,5%.

Oczywiście siemie można parzyć i dodawać, gdy jest biegunka, ale nie jako norma.

 

A wiecie, dlaczego polscy hodowcy chwalą sobie mleko z siemieniem? Bo po napojeniu cielaki lepiej wygladają, takie okrąglutkie sie wydają, najedzone i szczęśliwe.

A wiecie dlaczego? Są WZDĘTE po prostu. Siemie po prostu w trawieńcu pęcznieje (tam trafia mleko i tylko tam może być strawione). Nie ma co liczyć, że z takiego cielaka będzie dobra krowa.

Jałóweczka musi przyrastać 800-900 g/dzień aby wycieliła sie ok 24 mca życia (czyli być wyrośniętą w wieku 14mcy), a to da tylko bardzo dobry preparat.

 

Firmy nie przestaną produkować i sprzedawać mleka z siemieniem, bo po prostu my w Polsce o takie mleko pytamy.

 

Ja stosuje od 4 tyg. Biomilk Light z lnem

 

Czy wiecie, że dodatek siemienia do preparatu mlekozastępczego to WYŁĄCZNIE wymysł POLSKICH FIRM PASZOWYCH???

A wszystko po to, aby obniżyć cenę preparatu mlek. bo inaczej polski rolnik by go nie kupował. Firmy po prostu nie miały wyjścia. Po prostu białko jest w takim preparacie zrobine siemieniem a nie serwatką. Spojrzcie na poziomy włókna w takim mleku. Dobry preparat powinien mieć włókna ok 0,5%.

Oczywiście siemie można parzyć i dodawać, gdy jest biegunka, ale nie jako norma.

 

A wiecie, dlaczego polscy hodowcy chwalą sobie mleko z siemieniem? Bo po napojeniu cielaki lepiej wygladają, takie okrąglutkie sie wydają, najedzone i szczęśliwe.

A wiecie dlaczego? Są WZDĘTE po prostu. Siemie po prostu w trawieńcu pęcznieje (tam trafia mleko i tylko tam może być strawione). Nie ma co liczyć, że z takiego cielaka będzie dobra krowa.

Jałóweczka musi przyrastać 800-900 g/dzień aby wycieliła sie ok 24 mca życia (czyli być wyrośniętą w wieku 14mcy), a to da tylko bardzo dobry preparat.

 

Firmy nie przestaną produkować i sprzedawać mleka z siemieniem, bo po prostu my w Polsce o takie mleko pytamy.

 

Czy wiecie, że dodatek siemienia do preparatu mlekozastępczego to WYŁĄCZNIE wymysł POLSKICH FIRM PASZOWYCH???

A wszystko po to, aby obniżyć cenę preparatu mlek. bo inaczej polski rolnik by go nie kupował. Firmy po prostu nie miały wyjścia. Po prostu białko jest w takim preparacie zrobine siemieniem a nie serwatką. Spojrzcie na poziomy włókna w takim mleku. Dobry preparat powinien mieć włókna ok 0,5%.

Oczywiście siemie można parzyć i dodawać, gdy jest biegunka, ale nie jako norma.

 

A wiecie, dlaczego polscy hodowcy chwalą sobie mleko z siemieniem? Bo po napojeniu cielaki lepiej wygladają, takie okrąglutkie sie wydają, najedzone i szczęśliwe.

A wiecie dlaczego? Są WZDĘTE po prostu. Siemie po prostu w trawieńcu pęcznieje (tam trafia mleko i tylko tam może być strawione). Nie ma co liczyć, że z takiego cielaka będzie dobra krowa.

Jałóweczka musi przyrastać 800-900 g/dzień aby wycieliła sie ok 24 mca życia (czyli być wyrośniętą w wieku 14mcy), a to da tylko bardzo dobry preparat.

 

Firmy nie przestaną produkować i sprzedawać mleka z siemieniem, bo po prostu my w Polsce o takie mleko pytamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

witam. czy stosował ktoś z was preparat mlekozastępczy z firmy Trouw Nutrition o nazwie Milkivit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matix    0

WITAM

Mam pytanie czy stosowaliscie kiedys Antilaxan lub Sanolyte i czym sie rózni ? Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Ja stosuję Mlekotek z Provimi ale chyba dlatego że łatwo dostępny jest w mojej okolicy.

Też jestem zdania że jak ktoś ma sprawdzony system to go niech nie zmienia.

Oczywiście też jestem zdania że należy dbać o higienę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fen    0

dużo stosowałem tych mlek ale jak dla mnie z trouw nutritrion sprayfo jest najlepsze zero biegunek cielęta są wyrośnięte i nie tak jak do tej pory takie mechate naprawdę polecam ja stosuje niebieskie może jest i drosze ale za te 165 zł to naprawdę warto bo na cielętach nie ma co oszczędzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzit    26

WITAM

Mam pytanie czy stosowaliscie kiedys Antilaxan lub Sanolyte i czym sie rózni ? Pozdrawiam.

 

 

Antilaxan to preparat na biegunkę podawany razem z mlekiem(pójłem), natomiast Sanolyte to preparat wspomagający podawany podczas biegunki zapobiegający odwodnieniu organizmu (razem z wodą do picia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Mam pytanie do praktyków i zootechników:cielaki mają w chwili zakupu ok.4tyg. odsadzone od matki czy można mieszać mleko od krowy z rozpuszczonym preparatem mlekozastępczym.Brakuje mi mleka dlatego pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

ile dajecie ekono milk? miarke na sztukie czy miarke na litr wody? dajecie tyle litrow co na worku pisze czy mniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

na worku pisze ile daje sie na litr. ja daje mniej niz na worku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

to ile dawac tego mleka na dzien na sztuke? 100gram na litr i 2,5 litra na jedno pojenie. czyli 250 gram preparatu rano i 250 g wieczorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100
Napisano (edytowany)

Ja kupilem teraz west milka z de heus, najmlodszy cielak jaki go dostaje ma dopiero 1,5 tygodnia.

Bialko 19,20

Włokno 1,0

Tłuszcz 14,0

Brak informacji o LAKTOZIE

W skladzie pisze ze niby jest produkty mleczne, serwatka w proszku ale poza tym tez niestety soja i sruta pszenna.

Szukam opinni o tym produkcie

Jednak dzis kupilem provimi mlekotek dla mlodszych cielakow a west milk zostawie ja beda troche starsze.

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Ja stosuję Mlekotek z Provimi ale chyba dlatego że łatwo dostępny jest w mojej okolicy.

 

Ile stosujesz tego mlekotek, na worku pisze ze 150gram na litr i 3 litry dziennie to ok 450 gram a w dwoch odpojach 900gram na sztuke. to chyba troche przesada. inne preparaty stosowalem ok 90 gram na litr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Do worka daję miarkę (100g). Ja daję na początku pół miarki mleka w proszku i dolewam zwykłego mleka tak aby się przyzwyczaił, troszkę wody. Całość max 2,5L (jedno pojenie). Następnie po 2-3 dniach odstawiam mleko krowie i daję mu tylko pół miarki z wodą na 2,5L wody. Następnie zwiększam aż do czubatej miarki. Na końcu czubata miarka na 4L. Liczę jeden worek mlekoteka na jednego cielaka. Biegunkę leczę naparem rumiankowym :) ale przede wszystkim szukam źródła biegunki a później leczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj