kaczorek

Preparaty mlekozastępcze dla cieląt

Polecane posty

Piotrek3133    1

Ja natomiast daję z Ekoplon-u Miko normal także z siemieniem lnianym stosowane od 25 dnia a wcześniej Miko extrta już od 5 dnia jak dla mnie rewelacja cena normalna i problemów także nie ma z biegunkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Witam hodowcy bydła :) A więc tak mam na głębokiej ściółce cielaki i ostatnio pacząc na nie wpadły mi w oko 2 sztuki które ostatnio słabo przybierają na wadze żywienie to kukurydza sianokiszonka i siano do tego otręby lub pasza z zawartością białka . Chciał bym je pogonić troche preparatem mlekozastępczym jaki polecacie do takich starszych maja około 90 dni :D


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombar123    3

Ja daję teraz LNB z siemieniem...a z Sano niezbyt chętnie piły ;)

 

I jak oceniasz ten Lanolac (i który stosujesz?)? Piją go chętnie i przynosi jakieś wymierne korzyści?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

Ja stosuję mleko zastępcze Milk Replacer z LNB od początku chowu, dodaję trochę zmielonego siemienia lnianego plus Bowitan i jest ok nie mają biegunek. A teraz napiszcie ile kosztują wasze preparaty mlekozastepcze po podwyżce vatu???? Bo ja płacę za 20 kg 98 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schaffer    0

Najlepsze są mleka z De Heus : EKONO MILK , LEN MILK , WEST MILK , LAND MILK.

Żadnych problemów nie miałem . Na czas transportu -czyli sytuacje stresowe dla cieląt- De Heus ma specjalny proszek do rozrabiania zamiast mleka BESTERMINE ELEKTROLIT -super sprawa -POLECAM!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renault    2

Najlepsze są mleka z De Heus : EKONO MILK , LEN MILK , WEST MILK , LAND MILK.

Żadnych problemów nie miałem . Na czas transportu -czyli sytuacje stresowe dla cieląt- De Heus ma specjalny proszek do rozrabiania zamiast mleka BESTERMINE ELEKTROLIT -super sprawa -POLECAM!

najlepsze to może są ale pod względem smakowym dla cieląt ale przyrosty nie są już takie super. ja daję mleko z dolfosu dolmilk MD1 efekt wymierny do ceny za 20kg 101zł brutto 100gr/litr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damix    2

Ja stosuje z Sano Milli a potem Milsan jest ok nie ma po nich żadnych problemów.Te preparaty nie zamieniłbym na żaden inny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

a u mnie jeżeli już się daje preparat mlekozastępczy to ,,Kako" z sano z dodatkiem siemia :P

Ja miałem to mleko zastępcze ale odstawiłem ponieważ cielaki miały po tym biegunkę oraz jak to weterynarz stwierdził nietypowy kolor... hahah ja po odstawieniu od mleczka mamusi daje sianko oraz koncentrat ''cielak'' z piasta nie mają biegunki oraz wyglądają jak cielaki tzn nie są wychudzone jak po tym mleku...

Edytowano przez bartusx5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

A może ktoś podjąłby temat zamiast pisać ja stosuje tego producenta a ja tamtego ? Które składniki preparatu są najważniejsze dla cieląt ?

Wtedy można by było nie licytować się firmami a parametrami na które warto zwrocić uwagę przy odpojeniu cieląt. Temat ten jest pomijany a jest niestety najważniejszy ! Dlaczego o tym piszę ? Propozycja na zadanie domowe, od sąsiada lub kilku poproście o szklankę preparatu lub kilka łyżek oraz Wasz preparat i z ciepłą przegotowaną wodą zróbcie sobie test oragnoleptyczny czyli sami wypijcie lub dajcie Waszym dzieciom. Co się okaże i które mleko Wam smakuje, wtedy ocenicie dość łatwo które jest najlepsze które jest bardzo słone i jest wabikiem dla cieląt by je pić. A jak jest dużo soli to się zastanówcie czy oprócz mleka podawać więcej wody cielętom ?

Temat składników zainicjowałem więc piszę jako pierwszy: Laktoza - bardzo ważna !!!

Co dalej ? Próbujcie Wasze mleko dla cieląt i piszcie ;)

Edytowano przez zootechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XXL    42

Kazeina - także bardzo ważna ;)

Także zawartość AA min. lizyny, metioniny, tryptofanu jest ważna w preparatach mlekozastępczych ;)

 

Zalety preparatów mleko zastepczych t min.:

- bardzo smaczne,

- łatwo strawne,

-wysoka wartość białka, dobry profil AA,

-dobre źródło energii(wspomniana wyżej laktoza)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie wprowadzacie preparaty mlekozastepcze? I czy od razu podajecie sam preparat, czy mieszacie stopniowo z mlekim krowy?


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damix    2

Ja mam zakupu kilku dniowe to od razu daję mleko zastępcze. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gawinek    3

Ja stosuję Supramil z JOSERY cielaki zadowolone nie mają po tym jakiś problemów z rozwolnieniem czy coś w tym stylu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

Trochę czasu minęło i tylko kolega "XXL" podjął temat składników. Przy okazji wielu z Was wpisywało jakie preparaty stosują. Aby trochę rozwinąć i uczulić wszystkich na składniki podam kolejne.

 

1. Bardzo ważnym abyście zwracali uwagę na to czy dominują w opisie składniki roślinne czy zwierzęce. Może troche to dwuznaczne ale im więcej będzie np. białka, które może być pochodzenia roślinnego czyli białka soji znacznie tańszego w stosunku do białka zwierzęcego czyli białka mleka, cielęta zwłaszcza mniejsze mogą mieć np. biegunkę. Takie mleko jest dla nich nieodpowiednie. Więc uważajcie na składniki roślinne w preparacie a szczególnie na wysoki poziom białka, im więcej w stosunku do preparatu który już stosowaliście lub macie do wyboru, tym może być więcej soji w preparacie i produkcja jego jest tańsza. A Wasze cielęta, zwłaszcza te najmniejsze mogą "odchorować" Wasz wybór. Generalnie dobre mleko powinno zawierać jak najwięcej procentowo składników pochodzenia zwierzęcego lub mlecznego ok. 90% minimum.

 

2. Laktoza, cukier mleka. Jego wysoki poziom ok. 35%, da Wam pewność że preparat jest z udziałem dużej ilości mleka w proszku a nie komponentów zastępczych. Niższe pozimy laktozy, poniżej 30 % to mleko pozbawione komponentów mlecznych.

 

3. Włókno to wyznacznik wszystkiego co roślinne zostało dodane do mleka. W prawdziwym mleku w proszku włókna będzie ok. 0,1 - 0,9 %. Dobre mleko będzie miało do ok. 1,6% włókna, na dodatek będzie miało wysoki poziom laktozy ok. 35% oraz ok. 19 - 21 % białka. I to jest świetne mleko, gdy go spróbujecie jest smaczne. Mleko które będzie miało powyżej. 1,6 i więcej % włókna będzie miało mniej laktozy od poprzedniego oraz więcej białka pow. 22%. To mleko będzie produkowane z udziałem soji co wniesie większy poziom włókna, podniesie białko i zmniejszy poziom laktozy. Mleko to nie będzie już tak smaczne jak poprzednie i będzie bardziej słone.

Preparaty z siemieniem będą zawierały dużo wyższe poziomy włókna, choć producenci dość często dodają same łuski siemienia. Więc jeżeli ma ktoś taką potrzebę proponuje kupić siemie, zaparzyć i dodać dobre mleko. Efekt znacznie lepszy.

 

4. Mikro i makro jak i vitamimy, aminokwasy będą dodane od producenta lub policzone na podstawie składu mleka.

 

5. Są producenci którzy dodają kwasy organiczne do preparatu które w przypadku, słabych warunkich higienicznych wpłyną na zachamowanie lub nie wystąpienie biegunek. Kwasy te zniszczą, zachamują rozwój niekorzystnej mikroflory która może się namnożyć w żołądkach cieląt.

 

6. Tłuszcz ..... - tu proszę o własne obserwacje i wiedzę by wątek się rozwinął ... (abym nie podał wszystkiego od razu). :D

 

Powyższej wiedzy nie przekaże Wam przedstawiciel firmy .. A / B / C .... gdyż albo jej nie ma, albo nie może o tym powiedzieć. Może się zdarzyć że jeżeli podejmiecie temat a będzie proponował Wam "dobry i drogi" preparat wtedy dowiecie się od niego wszystkiego. Ten kto zaoferuje Wam tani preparat raczej nie powie tego.

 

Każdy preparat prubujcie sami. Kilka łyżek, ciepła woda i określicie czy Wam smakuje i czy będzie smakowało Waszym cielętom, czy tłuszcz osadza się na szklance, czy warto cieplejszą wodę dać itp.. czy pryzpadkiem mleko jest bardzo słone co wywoła u cieląt chęc jego picia, ale za chwilę Wy musicie dostarczyć im oprócz mleka, wodę ! Znacie smak mleka ;-) więc nie ma co filozofować, będziecie wiedzieć wszystko ;-) po wypiciu szklanki.

 

P.S. Oczywiście nie bierzcie jak wyrocznię parametrów które podałem, bo mogą zdarzyć się pewne odstępstwa. Wasz język, kubki smakowe i głowa powie Wam więcej i szybciej niż cyfry. Ocena organoleptyczna czyli to szklanki i pijemy to podstawa.

Edytowano przez zootechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    458

Ja zacząłem stosować preparat Miko Normal firmy Ekoplon. Zawiera ono siemie. Jest ono przeznaczone dla cieląt od 21 dnia życia. Kosztuje 83zł za 20kg. Do tej pory poiłem mlekiem, ale z tatą doszliśmy do wniosku, że tak będzie taniej.

Edytowano przez michal1993

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Witam. Najlepsze jakie miałem to Sano Kako Milsan- wyglądają dobrze i sierść jakbym jajka dodawał do mleka-ładnie się świecą ale mleko z Ibeka-Panto biję na głowę jak się otworzy worek to super pachnie a cielaki dostają futro jakby były na 20 stopniowym mrozie takie grube. Bardzo ładnie wyglądają. Jedyna wada to że jest jeszcze droższe od Milsan o jakieś 3 zł. Żeby nie było daję jeszcze starter z Provimu- PB410 Fernado z śrutem i troszkę sianka. Podstawa dbać o higienę poidła i wygarniać starą paszę. Przy przechodzeniu z innego mleka zmniejszam o połowę dawkę nowego mleka przez jeden, dwa dni i po tym daję elektrolit i wszystko jest ok. PozdraWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj