Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bronowanie pszenicy

113 odpowiedzi na ten temat

#21 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 09:08

Bronowanie pszenicy To co w końcu późno na to bronowanie czy nie ? do niedzieli nie będzie za późno?
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bronowanie pszenicy Dzisiaj, 08:09
  •  

#22 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 06 kwiecień 2011 - 11:00

Bronowanie pszenicy Niewiem.. Ja pobronowałem wczoraj. myślę że to pomoże. :) Dziękuje m.in . @krzysiekfarmer5,wiesmag, farmerpawlos, Bob, Prorok

#23 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9195 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 kwiecień 2011 - 14:40

Bronowanie pszenicy Gdy zacznie się faza strzelania w źdźbło nie bronować, ogólnie najlepiej bronować na początku wegetacji gdy krzewienie jest bardzo ważne. Pisałem kiedyś na forum to mnie wyśmiali a teraz czytam że niektórzy tak stosują. I ogólnie uznaje że gdy roślina po zimie jest w dobrej formie i to nowsza odmiana to nie warto-nowsze odmiany i bez tego dobrze się krzewią.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 16:03

Bronowanie pszenicy No w szkole jak mnie uszyli na temat bronowania to nauczyciel mówił, że powinno się bronować wszystkie zboża prócz żyta, ale ostatnio gadałem na ten temat z dziadkiem (tata tego zabiegu nie wykonuje), że jak było liche żyto to je kiedyś zabronował, a inni rolnicy tego nie zrobili to po żniwach ustawiali się po zboże w kolejce bo nie mieli do siewu. :huh:

Jaki z tego morał płynie? :lol: że teoria jedno, a praktyka drugie :D

A pszenice to można bronować do momentu strzelania w źdźbło i mimo, że jest już w miarę wysokie i się położy to i tak wstanie. Nie wiem jak jest dokładnie z innymi zbożami, ale chyba już tak się nie powinno robić. Tylko ten zabieg trzeba wykonać tak jak już ktoś wspomniał poprzecznie do kierunku siania, a brona powinna być lekka i mieć ostre zęby.

@bobytempelton jak masz dobrą bronę to bronuj.

@milanreal1 nie przejmuj się na gadanie innych, bo to po prostu wynika z niewiedzy.

#25 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 kwiecień 2011 - 16:56

Bronowanie pszenicy Ogolnie to w ogole nie powinno się bronować....jest to patent stary i robi więcej szkod niż pożytku.

#26 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 06 kwiecień 2011 - 17:06

Bronowanie pszenicy Panowie pszenice bronuje się gdy jest gęsta , aby jej wpuścić powietrze do ziemi i aby dobrze wymieszać nawóz na.salmag , noi w pewnym stopniu uszkodzić chwasty.

#27 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 19:18

Bronowanie pszenicy

Ogolnie to w ogole nie powinno się bronować....jest to patent stary i robi więcej szkod niż pożytku.

dlaczego więcej szkód niż pożytku???
red power

#28 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 930 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 19:40

Bronowanie pszenicy Widzę, że dyskusja się rozwija ale więcej jest głosów za niż przeciw, a co myślicie aby rozsiać drugą dawkę nawozu np mocznika 46%N ok 200kg/ha przed bronowaniem pierwszą dawkę dałem na początku marca ok 200kg / ha saletry amonowej

#29 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 19:57

Bronowanie pszenicy te stare metody były dobre-tylko nowoczesne rolnictwo ich nie przyjmuje-tyle że za parę lat nowoczesnym rolnictwem będzie powracanie do dziadkowych metod.

ktoś tu pisał że część pola po bronował,a dawki azotu dał te same,ta po bronowana miała lepszy wigor i się bardziej zagęściła- w takim wypadku można obniżyć dawkę nawozu i zbronować i będzie to samo-sens ekonomiczny jest ten sam co większe dawki azotu,nawet nie wspomnę o kulturze gleby-jej gruzełkowatości i napowietrzeniu,mniejszym uwalnianiu wilgoci.

czasem tym zabiegiem można uprawę uratować.

#30 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 06 kwiecień 2011 - 20:14

Bronowanie pszenicy jak chcesz aby się rozkrzewiła to opryskaj antywylegaczem zawierającym CCC,lub są inne środki które wspomagają krzewienie
ja pamiętam jak ojciec pobronował kiedyś pszenicę, bo była za gęsta, nie zmienia to faktu, że była ładna, później przyszedł przymrozek i wyszła kicha, z najlepszej zrobiła się najgorsza ;[
drugi aspekt, już ktoś wspominał, że jesienne opryski szlag trafi ale jeszcze jak ktoś ma problem z owsem głuchym to narobi sobie biedy, ponieważ ten owsik wyjdzie na wiosnę a zwykły oprysk na miotłę go nie wezmnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 06 kwiecień 2011 - 20:25

Bronowanie pszenicy są za i przeciw-co nie wyklucza że ani jedna metoda ani druga jest zła lub doskonała,każdy musi robić po swojemu,i wiedzieć jakie ma warunki,co również nie znaczy że corocznie ta sama metoda się sprawdza.

#32 Share renault

renault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 21:09

Bronowanie pszenicy a może być za miast brony chwastownik?? co o nim myślicie

#33 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9195 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 21:19

Bronowanie pszenicy

jak chcesz aby się rozkrzewiła to opryskaj antywylegaczem zawierającym CCC,lub są inne środki które wspomagają krzewienie
ja pamiętam jak ojciec pobronował kiedyś pszenicę, bo była za gęsta, nie zmienia to faktu, że była ładna, później przyszedł przymrozek i wyszła kicha, z najlepszej zrobiła się najgorsza ;[
drugi aspekt, już ktoś wspominał, że jesienne opryski szlag trafi ale jeszcze jak ktoś ma problem z owsem głuchym to narobi sobie biedy, ponieważ ten owsik wyjdzie na wiosnę a zwykły oprysk na miotłę go nie wezmnie

Antywylegacz na krzewienie? :blink: Zawsze myslałem że na redukcje źdźbła ;)
Co do owsa głuchego, jak ma wyrosnąć to wyrośnie nie poradzisz, potrafi wyrosnąć z głębokości 20cm.
Zapraszam na swój profil

#34 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1272 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 21:26

Bronowanie pszenicy na redukcje źdźbła??????????? własnie, że przeciwnie - wpływa no ich wyrównanie i zapobiega redukcji żdżbeł no chyba że to miales na mysli :)

#35 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 21:34

Bronowanie pszenicy chyba może-bo to ma po wierzchu drapać-kiedyś konikami to jakie to brony były z 8 zębem-polerka na nią u nas się mówiło(po kaszubsku trochę inaczej,ale byś nie przeczytał)

#36 Share anusiak89

anusiak89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 07 kwiecień 2011 - 22:07

Bronowanie pszenicy jeżeli zboża byly pryskane od chwastów na jesien to wiosenne bronowanie moze skutkowac potrzebą poprawki, na polach na ktorych jest problem z owsem gluchym to zrobisz jeszcze wiecej szkody , przez ubita ziemie nie wyzlezie tych owsików 5% a po bronowaniu zdarzalo sie umnie ze pieknie to sie zazielenilo ale wlasnie od osików

#37 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 22:26

Bronowanie pszenicy Z tego co wiem milanreal1 ma racje też chciałem zastosować antywylegacz bo słyszałem kiedyś że zastosowany w fazie krzewienia wzmaga krzewienie, pytałem o to sprzedawców środków którzy podobno się znają, pracowników odr, dużych i naprawdę dobrych rolników i jakiegoś tam dr.inż ble ble od uprawy roślin i większość powiedziała zgodnie że atywylegacz zastosowany zbyt wcześnie skraca i hamuje przede wszystkim rozwój korzonków i nieco łodygę źdźbła, a takie głupoty że antywylegacz wzmaga krzewienie rozpuszają sprzedawcy. Dowiedziałem się też że najlepszym sposobem na lepsze rozkrzewienie jest spora dawka azotu pod postacią najlepiej saletrzaku i w niektórych odmianach lekkie nakłucie czy przebicie gleby, także nie wiem , każdy ma inne zdanie . Ja połowę pszenicy lekko ruszyłem jak wtopi to zasieje qq
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#38 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9195 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 22:33

Bronowanie pszenicy

na redukcje źdźbła??????????? własnie, że przeciwnie - wpływa no ich wyrównanie i zapobiega redukcji żdżbeł no chyba że to miales na mysli :)

Redukcja czyli myślę o skróceniu źdźbła w celu żeby zboże nie wyległo. Przede wszystkim w tym celu stosuje się antywylegacze, na lepsze krzewienie nie ma nic lepszego jak spora dawka N.
Zapraszam na swój profil

#39 Share grodecki

grodecki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 08 kwiecień 2011 - 00:41

Bronowanie pszenicy Nasi dziadowie od dawna stosowali ten zabieg agrotechniczny i miał za zadanie lepsze krzewienie zboża niszczenie chwastów, napowietrzenie gleby,itd.Stosuję się przeważnie na glebach ścisłych i kedy juz nie ma przymrozków,także racje miał kolega Wiesmag i inni. Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 08 kwiecień 2011 - 18:37

Bronowanie pszenicy dzięki za uznanie-dodam że jak każdy zabieg nie jest receptą na wszystkie warunki-pogodowe,zachwaszczenie czy jesienne opryski.chciałem zaznaczyć że w dogodnych warunkach jest to dobry i sprawdzony sposób,ostatnio coraz bardziej zapomniany.