Zaloguj się, aby obserwować  
elemer

legowiska na kompoście

Polecane posty

elemer    20

Znalazłem film i troszkę czytałem na temat kompletnie nie znany w Polsce. Otóż po kolei. Obora jest budowana tak jak na głęboką ściółkę. Usypywana jest gruba warstwa kompostu(podobno przekompostowane trociny) i krowy przebywają na tym miesiąc. Dwa razy dziennie jest przemieszane kultywatorem. A więc moje pytania czy widzieliście taką obore na żywo? Co o tym myślicie? Moim zdaniem jeśli jest tak jak mówią to mamy przepis na tanią i dobrą oborę. Zapraszam do dyskusji i link do filmu


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid0605    22

No ja pierwsze słyszę o takim czymś :blink: a i był by git jak bym coś zrozumiał z tego filmu :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budowa jest prosta i tania . Krowy powinny tez się dobrze na tym czuć, na pewno lepiej niż na betonie. Tylko skad brac tyle kompostu ? Ciekawe jak to sprawdziło by się w naszych warunkach, przy ostrych zimach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie jak nie ma krów w oborze. Nawet jak by wąskim kultywatorem to mieszać to i tak przebić się przez stado byłoby ciężko. A 2 razy dziennie krowy wyganiać na mróz wcale mi się nie podoba. I strasznie sie kurzy.


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub667    162

a widzieliście jaka na tym filmie jest obora ? gdyby przyszło tam naścielić słomy to nie wiem tir dziennie a na rusztach pewnie większy koszt i więcej pracy a tu tylko 2 razy przemieszać i już i krowom wygodnie i ciepło :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

No właśnie plus to koszt budowy i komfort. Myślę że na takiej oborze urazy kończyn to rzadkość. Spora ilość kompostu potrzebna ale tak się zastanawiam czy nie można byłoby zamienić go kompostem z czegoś innego. Dodatkowo ciekawe czy te trociny nie będą zakwaszały gleby...


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

No właśnie plus to koszt budowy i komfort. Myślę że na takiej oborze urazy kończyn to rzadkość. Spora ilość kompostu potrzebna ale tak się zastanawiam czy nie można byłoby zamienić go kompostem z czegoś innego. Dodatkowo ciekawe czy te trociny nie będą zakwaszały gleby...

 

To nie kompost. Tzn, kompost się robi w miarę jak dodaje się trociny, krowy dokładają swoje odchody a rolnik miesza to wszystko aby zaszła fermentacja tlenowa(tak jak przy robieniu kompostu). Wywożąc obornik z obory na głębokiej ściółce tak na prawdę powinno się go przemieszać parę razy zanim rozrzuci się go po polu. W tym systemie obornik wywożony z obory jest w najlepszym możliwym stanie do użycia- można go nawet spokojnie stosować pogłównie. Fermentacja tlenowa zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii(mniejsza możliwość mastitis), niszczą większość nasion chwastów etc. Czytałem, że gdzieś w Kanadzie utrzymują krowy ścieląc drobno pociętą słomą zamiast trocinami. System, oprócz oczywistych zalet w zakresie dobrostanu ma też kilka wad. Jeśli obora nie jest przewiewna i nie ma w niej dobrej wentylacji system nie sprawdzi się(amerykanie zalecają ściany boczne o wys 4,0-4,2m. dla zapewnienia odpowiedniej kubatury) Dodatkowo, w okresie gdy jest względnie mała wilgotność powietrza ściółki można nie dodawać tydzień, czy dwa(do momentu aż ściółka zacznie przyklejać się do krów), lecz gdy jest wilgotno(jesień, wiosna i często zima) niezbędne jest częstsze ścielenie.

 

Z tego co wiem, to mniej więcej tyle:)

 

Budowa jest prosta i tania . Krowy powinny tez się dobrze na tym czuć, na pewno lepiej niż na betonie. Tylko skad brac tyle kompostu ? Ciekawe jak to sprawdziło by się w naszych warunkach, przy ostrych zimach.

 

 

Powinien się sprawdzić. Większość farm mlecznych(może poza Californią)ma podobne warunki klimatyczne jak wschonia Polska. Stan Wisconsin,który słynie z produkcji mleka doświadcza zim z temp poniżej -30st C. Nie bójcie się tak tych ujemnych temperatur! Bardziej niebezpieczne i cały czas "niedoceniane" są temp powyżej +25-30 st. A tak w ogóle,to podczas fermentacji tlenowej wydziela się sporo ciepła- takie ogrzewanie podłogowe w oborze:)

 

Wszystko pięknie jak nie ma krów w oborze. Nawet jak by wąskim kultywatorem to mieszać to i tak przebić się przez stado byłoby ciężko. A 2 razy dziennie krowy wyganiać na mróz wcale mi się nie podoba. I strasznie sie kurzy.

 

 

Wszystko da się zrobić. Wystarczy, że np. rozłoży się świeżą porcję tmr. Myślę, że większość krów znajdowała by się przy stole paszowym- wtedy można szaleć z kultywatorem:) Poza tym z tego co pamiętam, to na jedna krowę przeznacza się około 7-8m2(niektórzy dają nawet 10m2) generalnie duuużo miejsca na sztukę, jest jak się wyrobić.

 

Tak na marginesie- obora jest w stanie Minnesota(graniczy z Kanadą) zimy tak samo, albo bardziej srogie niż na Podlasiu, w kalenicy niczym nie osłonięte otwory, kurtyny zamiast ścian, reszta jak widać.

 

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj