aksell

Budowa tuczarni - jak określić DJP

Polecane posty

aksell    1

Witam,

Może ktoś z Was się orientuje jak wygląda sprawa z określeniem DJP. Chodzi konkretnie o to, kto ustala(wylicza) ile wynosi DJP dla danego budynku. Na stronie mmuratora jest np. projekt tuczarni na 360 świniaków i DJP jest określone na 37,8, czyli wychodzi 180 tuczników razy 0,14 i 180 warchlaków razy 0,07. Sektor tuczu wstępnego jak i końcowego zajmuje 194 metry kwadratowe. I teraz pytanie, czy można wystawić budynek np. 600 metrów kwadratowych i określić, że zmieści się tam 200 świniaków, czyli DJP będzie wynosiło 21?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Gdy ja budowałem chlewnie sam określałem ile będę trzymał sztuk nikt mi nie wyliczał że tyle czy tyle musi być na m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aksell    1

Ok, ale chodzi mi o to, że do 40 DJP w zwartej zabudowie wsi nie potrzeba raportu o oddziaływaniu na środowisko. To mogę wywalić sobie tuczarnię na 1000 metrów kwadratowych i powiedzieć, że będę tam trzymał 200 świnek i że nie przekraczam 40 DJP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Możesz i nawet 1000000m2 ale w tej tuczarni będziesz mógł legalnie trzymać tylko 40DJP (bez raportu o oddziaływaniu) a jak będziesz miał więcej i Cię na tym kontrola przyłapie to już będą sankcje.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aksell    1

Aha rozumiem, ważne że nie jest tak, że jak zrobię metr kwadratowy na tucznika to kontrola powie, że za dużo DJP bo Unia każe 0,65 metra na tucznika do 105 kg (chyba). A ktoś ma to sprawdzone, że jak jest ciasno to idzie więcej paszy na kilogram przyrostu? Dużo więcej idzie wtedy tej paszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Dobrze rozumiesz. 0.65m2 to minimalna powierzchnia dla tucznika. Będziesz miał metr na DJP będzie ok. ale nie możesz mieć w tym budynku więcej jak 40 DJP.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aksell    1

A mogę mieć dwa budynki na jednej działce, stojące blisko siebie i w każdym po 40 DJP, bez raportu o oddziaływaniu na środowisko?

Edytowano przez aksell

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz83    2

Raport robi sie dopiero powyrzej 210DJP i to liczy sie ilośc w calym gospodarstwie a nie pojedyńczej chlewni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gurzek    0

Pzelicznik DJP dla stada 56 loch w cyklu zamkniętym:

knur - 2 sztuki przelicznik 0.4 DJP=0.8

maiory 56 sztuk przelicznik 0.35 DJP= 19.6

prosięta do 2 miesięcy 245 sztuk przelicznik 0.02 DJP=4.9

warchlaki 2-4 miesiące 230 sztuk przelicznik 0.07 DJP = 16.1

TUCZNIKI POWYŻEJ 4 miesięcy 225 sztuk przelicznik 0.14 DJP = 31.5

SUMA = 72,9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aksell    1

@gurzek, czyli mam rozumieć, że to jest w miarę nowa chlewnia? musiałeś robić raport o oddziaływaniu na środowisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

przepraszam ,że się wtrącam ,ale jestem na etapie papierkowej roboty przed budową i raport obowiązuje już po przekroczeniu 40 DJP u mnie na nowej tuczarni będzie ponad 140 plus 28 na starej. Przynajmniej tak jest w wielkopolsce . Radzę nie przesadzać z tymi metrami na sztukę bo faktycznie może się to skończyć karą , u mnie jest tak ok. 0,85 na sztukę , myślę że tak w sam raz bo przy mniejszej powierzchni nie da się trzymać tucznika do 120 kg.To samo tyczy się miejsc przy paśniku i poidle , lepiej ciut luźniej niż za ciasno , świnki odpłacą się przyrostami i wyrównaną wagą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aksell    1

@iwona a możesz tak pokrótce napisać o tych papierkach, co po kolei trzeba załatwić i ile czasu Tobie to zajęło. Doczytałem już gdzieś, że DJP się tyczy całego siedliska. Ciężko taki raport o oddziaływaniu na środowisko "załatwić"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Może trochę OT ale sprawa wygląda tak: jesteśmy w trakcie przebudowy takiego starego budyneczku, powstaje z niego mała tuczarnia na głębokiej ściółce, budynek z pustaka alfa p , wymiary zewnętrzne: 11m na 8m, będzie przedzielony na dwa boxy po długości, zaznaczam iż w środku praktycznie nie ma żadnego korytarza więc cała powierzchnia jest dla świń (z wyjątkiem 1,5 metra kw takiego powiedzmy wejścia wewnątrz) .

A teraz pytanie: Ile tuczników do wagi +\- 115 kg będę mógł tam utuczyć ??

Edytowano przez ursus914

Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

iwona to i tak malo dalas bo tuczniki do 110 kg powinny miec 1m2

Chyba raczej "od" 110 kg. to się zgodzę , ale to już duży luz .

 

Raport robi sie dopiero powyrzej 210DJP i to liczy sie ilośc w calym gospodarstwie a nie pojedyńczej chlewni

i tu się nie zgodzę ,jestem z wielkopolski , raport powyżej 40 DJP , my na nowej mieliśmy 140 i trzeba bylo robić , trwało to trochę , ale sens raportu jest w tym , że zawsze jest pozytywny . kiedy poprzednio budowaliśmy było 28 i nie było sprawy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz83    2

Chyba raczej "od" 110 kg. to się zgodzę , ale to już duży luz .

 

 

i tu się nie zgodzę ,jestem z wielkopolski , raport powyżej 40 DJP , my na nowej mieliśmy 140 i trzeba bylo robić , trwało to trochę , ale sens raportu jest w tym , że zawsze jest pozytywny . kiedy poprzednio budowaliśmy było 28 i nie było sprawy!

 

 

Przykro mi ale nie masz racji. Zaraz Ci wytłumaczę o co chodzi. kiedyś kilka lat wstecz nie było takich problemow bo ochrona środowiska nie czepiała się tak bardzo a teraz pewnie sama wiesz jak jest ciężko dostać pozwolenie na budowę. A przepisy cały czas są takie same tylko przy większej ilości 210 DJP robi się "Raport oddziaływania na Środowisko" tylko teraz i przy mniejszej skali niektórzy urzędnicy czy to w powiecie czy w gminie żądają raportu w razie czego gdyby po jakimś czasie jak ktoś postawi a np. sąsiedzi zaczną nachodzić urzędników ze im śmierdzi to oni po prosu umywają ręce niech pretensje mają do tego co robił raport i wydał pozytywną opinię na budowę. Także Iwono z tym raportem to jest tylko wymysł urzędników żeby mieć czyste ręce. My sami co kilka lat coś budujemy i znamy bardzo dobrze przepisy tym bardziej ze wszystkie pozwolenia i raport i projekt prowadzi nam cały czas jedna firma gdzie mają prawnika który zajmuje się tylko tego typu sprawami. A twoja tuczarnia 140Djp wychodzi mi ze na 1333 stanowiska tak?

Edytowano przez Grzegorz83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

Przykro mi ale nie masz racji. Zaraz Ci wytłumaczę o co chodzi. kiedyś kilka lat wstecz nie było takich problemow bo ochrona środowiska nie czepiała się tak bardzo a teraz pewnie sama wiesz jak jest ciężko dostać pozwolenie na budowę. A przepisy cały czas są takie same tylko przy większej ilości 210 DJP robi się "Raport oddziaływania na Środowisko" tylko teraz i przy mniejszej skali niektórzy urzędnicy czy to w powiecie czy w gminie żądają raportu w razie czego gdyby po jakimś czasie jak ktoś postawi a np. sąsiedzi zaczną nachodzić urzędników ze im śmierdzi to oni po prosu umywają ręce niech pretensje mają do tego co robił raport i wydał pozytywną opinię na budowę. Także Iwono z tym raportem to jest tylko wymysł urzędników żeby mieć czyste ręce. My sami co kilka lat coś budujemy i znamy bardzo dobrze przepisy tym bardziej ze wszystkie pozwolenia i raport i projekt prowadzi nam cały czas jedna firma gdzie mają prawnika który zajmuje się tylko tego typu sprawami. A twoja tuczarnia 140Djp wychodzi mi ze na 1333 stanowiska tak?

Tuczarnia na 1000 stanowisk , raport był robiony , i to nie wymysł Gminy . Gmina wysłała zawiadomienia do Sanepidu i do RDOŚ w Poznaniu w listopadzie zeszłego roku , po 2 tygodniach przyszły odpowiedzi że raport oddziaływania na środowisko jest wymagany . Raport składaliśmy w styczniu tego roku , po 2 poprawkach w kwietniu dostaliśmy decyzje , w międzyczasie załatwiliśmy sprawę z upierdliwymi sąsiadami . Dopiero zaczeliśmy robić projekt , bo musiał zawierać postanowienia z decyzji . Dokumenty o pozwolenie złożyliśmy w połowie lipca , a pod koniec sierpnia mieliśmy pozwolenie na budowę. Po uprawomocnieniu zaczeliśmy wykopy , w październiku fundamenty , a teraz ściany . Całość budowy podzieliliśmy na dwa etapy. Teraz robimy na 600 szt z kredytu nMR , resztę myśle że zrobimy za swoje za jakiś czas. W tej chwili mamy obsadę 300 szt.Obiekty powyżej 210 DJP , to są już fermy . Raport pow 40 DJP

Edytowano przez iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz83    2

Powiem Ci ze nasze polskie przepisy są tak sformułowane ze nie do końca wiadomo o co chodzi. Tak samo ostatnio się dowiedzieliśmy ze w polskich przepisach nie ma dokładnie napisanego co to jest tuczarnia na rusztach. A wielkość DJP kto ci wyliczał? bo 140DJP to 666szt tucznika plus 666szt warchlaka bo tak sie teraz liczy bo to jest wielkość liczona średnioroczna 666x0.14=93DJP plus 666x0.07=47DJP czyli razem 140DJP czyli pozwolenie masz na 1333szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

Powiem Ci ze nasze polskie przepisy są tak sformułowane ze nie do końca wiadomo o co chodzi. Tak samo ostatnio się dowiedzieliśmy ze w polskich przepisach nie ma dokładnie napisanego co to jest tuczarnia na rusztach. A wielkość DJP kto ci wyliczał? bo 140DJP to 666szt tucznika plus 666szt warchlaka bo tak sie teraz liczy bo to jest wielkość liczona średnioroczna 666x0.14=93DJP plus 666x0.07=47DJP czyli razem 140DJP czyli pozwolenie masz na 1333szt.

My mieliśmy liczone tak 1000 szt tucznika x 0,14 = 140 DJP, czyli tak że tuczarnia ma jednorazowo obsadę 1000 szt , w roku 3 rzuty czyli 3000 szt .Jeden rzut trwa razem 4 mce. , przez dwa miesiące są jako warchlaki , a przez dwa tuczniki , czyli średniorocznie mam 1000 tucznika , i dla takiej ilości było wyliczone . Liczyła mi pani która sporządzała raport do RDOŚ-u . Zresztą z tym wyliczaniem to też masakra , gdzie nie pójdziesz to inaczej policzą , kiedyś byłam u pani w ODR to policzyła ponad 300DJP i musiałabym mieć ponad 100 ha żeby rozlać gnojowicę . Takie są u nas przepisy że każdy inaczej je czyta .Najważniejsze że papiery mam za sobą , teraz trwa ta przyjemniejsza cześć , czyli patrzę jak powstają mury po roku udręki i biegania po urzędach i po raz setny tłumaczenia o co mi chodzi . Pozdrawiam. A tak z innej beczki z kąd dokładniej jesteś , jeśli nie chcesz napisać na forum to pisz na priv.

Edytowano przez iwona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Witam

 

Obecnie jestem w trakcie załatwiania pozwoleń i spraw papierkowych do budowy chlewni. Osobiście ferma będzie zawierała 168 loch produkcyjnych utrzymywanych w starej chlewni która bedzie robiona na ruszta z betonu i utrzymywania na płytkiej ściółce.

Do tego 2,5 sektora porodowego ( nowy budynke ) oraz tuczarnia na ok 1500 sztuk.

 

DJP powinno wynieść ok 190. Obecnie załatwiam kartę informacyjną. Stan nie przekroczy 210 DJP więc obejdzie sie bez przekazania sprawy do urzędu wojewódzkiego i robienia skomplikowanego odziaływania na śrdodowisko itp.

 

Odraz będę także robił raport do karty informacyjnej gdyż prawdopodobnie wójt prześlę sprawę do starostwa powiatowego. Koszt raprtu to podobno 3-5 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

Foster wszystko ok ale nie starostwo powiatowe tylko regionalny dyrektor ochrony srodowiska bo to on wydaje decyzje srodowiskowa:) przynajmniej u mnie tak jest wlasnie teraz ja na taka opinie czekam sobie:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Pewnie masz rację nie wiedziałem jak to ująć. U mnie w powiecie jest to budynek starostwa B) . Raport jak bedzie potrzebny idzie do wojewódzkiego z tego co wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

Foster ale przy Twojej obsadzie 190djp raport będziesz miał na 100%:) ja mam trochę ponad 100i złożyłem kartę informacyjna z wnioskiem i regionalny dyrektor ochrony odpisał ze niezbędne będzie sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko i w tej chwili taki raport rozpatrują:)więc ja bym raczej sceptycznie podchodził na Twoim miejscu do rozpoczęcia budowy wczesną wiosno jeśli jeszcze nawet nie złożyłeś raportu:) życzę powodzenia odezwę się do Ciebie po świętach bo mam kilka pytań odnośnie budowy:):)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj