witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ansu    392

Jeśli chodzi o rzepak nigdy nie siałem a zamierzam z ochroną i nawożeniem jakoś dam sobie radę tylko, co do uprawy ziemi i siewu mam wątpliwości.

Uprawa to po żniwach, gdy zostaje słoma to nawozy agregat ścierniskowy orka uprawa i siew (jakoś dużo tego bebłania w ziemi) czy może jak mokro to tylko 2x agregat ścierniskowy i siew (gorczyca schodzi elegancko może i rzepak) a może orka razówka uprawa i siew?

Kiedy tak naprawdę w okolicach Lublina przypada optymalny termin siewu i w jakiej ilości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Optymalny w lublinie jest do 15 sierpnia , ja też sieje pierwszy raz i też jestem spod lublina kupiłem na 8 ha 40 kg a mam zamiar wysiać koło 4kg , też myślałem o sianiu ścierniskowym ale przed nim zrobiłbym głęboszem ale chyba zorze i wtedy posieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czars    0
A co powiesz jak u mnie w byłym PGR sieją pszenicę oz i rzepak na przemian od 10 lat. Nawet w tym roku pod 4 t zebrali ale nawozu to mu napekali grubo ponad 200kg N. A ochrona to u mnich taka sobie nawet specjalnie z robalami nie walczą 2x na słodyszka i na chowacze. Na pryszczarka nie jadą.

Niektórzy ryzykują i uprawiaja w dwupolówce z dużym nawożeniem wapna. Najlepiej nadaje się do tego tlenkowe( 1.5t/ha) które po wymieszaniu z glebą wysusza profil zabijając mikroflorę (w tym zarodniki kiły). Wszystko do czasu. Niech trafi się mokra jesień a następnie wilgotna wiosna a pojawia się problemy. Grunt zostana wyłaczone z produkcji na kilka lat. Wiele zależy też od mikroklimatu. U nas jest dość sprzyjajacy. Sąsiad ugorawał 30ha przez 5lat po tym jak sie bawił w gorczycę na zielona masę (jeszcze przed Unią - zero dopłat). My natomiast mamy poplony ścierniskowe (gorczyca). Na wiosnę mieliśmy siać jeczmień ale nie wyszło i pojechaliśmy rzepakiem jarym. W obniżeniach terenowych nadmiernie uwilgotnionych pojawiły się bulwy kiły na szczęscie tylko przy korzeniu głównym. Nie będzie to miało większego wpływu na plon ale mamy informację że presja zarodników jest duża.

Poprostu dmucham na zimne. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1072

Kiedy dajecie nawóz pod rzepak?? My od wielu lat dajemy na podorywke, zaraz przed orką. Jakoś Tato widzi w tym pozytywny wpływ ;) No i kolein sie nie robi zbędnych po orce :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

a moze orka nawozy agregat uprawowy i siew ja tak robie pod kukurydze


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

ja posiałem dzisiaj po zaoranym a wieczorem poleciał deszczyk i spoko jutro agregat i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

A ile u was kosztują opryski. Dziś gości proponował mi Alanex+Kalif za 88zł na ha.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ja bede pryskał Lasso + kalif dałem znowu zarobic osasdkowskiemu:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Pisałem że poleciał mi deszczyka na zasiany rzepak a dzisiaj zobaczyłem że konkretnie mi ubił pole woda nawet stała zejdzie rzepak ? bo nie wiem czy nie pobronować a dzisiaj znowu dolało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

jak zejdzie woda i bedzie skurupa to wały najlepiej pierscieniowe albo cambrige ale napewnio nie brony siewki rzepaku sa deliktne


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja dzisiaj kosiłem pszenice obok pola co posiałęm tydzien temu i rzepak spoko poschodził tylko sporo samosiweów zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4
Ja dzisiaj kosiłem pszenice obok pola co posiałęm tydzien temu i rzepak spoko poschodził tylko sporo samosiweów zbóż

Spokojnie niech wszystkie powschodzą daj im z miesiąć od siewu i potem jakiś grminicyd i z głowy jak masz na tym polu perz to zwiększ dawkę i też z głowy. A przy okazji pomyśl o hamowaniu rzepaku. Ja może jutro zacznę siać bo narazie to jeszcze mokrawo. Dziś jechałem jednemu siać to było tak na 80% do siewu.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

wiesz ja zaszedłem na tą część pola co nie byłem a tam byłą łąka i 2 lata temu dziadek zorał i miałem problemy z chodzeniem bo mokro a przy budynkach suszej bo widziłem jak kiprowałem pszenice , mocno zastanawiam się coby nie posiać prosto na ściernisko , posiałem 4,5 kilo i wygląda że będzie za gęsto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Ja dzis wysiałem 3,6 kg. Tylko był krótkawy kawałek i dużo zawracania. Jutro jadę na pola o długości 550m to lepiej bedzie się jeżdzić. Jak wyjdzie tyle samo to nic nie bede zmieniał a jak bedzie mniej to będzie trzeba zwiększyć ilość wysiewu. Przy takiej wilgotności gleby 3,6 kg wystarczy.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja mam 2 działki jedna 3 ha około 1000 mdługa i jedna koło 60 m szeroka pow 1,7 ha do zasiania ale na tej 3 ha jęczmień jeszcze rośnie a na drugiej mokro bo glina a nie chce mi się 5 korpusu odkręcać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ja tez mam do posiania rzepak dzis zaorałem kawałek gliny ale strasznie mokro az wał cambela mi zakleiło moze jutro posiej tam gdzie sucho a te 25arów gliny zostawie i zasieje pózniej.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

Wczoraj (24 sierpień) byłem u kolegi na wiosce obok po talerzówkę i akurat siał rzepak ale jakim zestawikiem hehe. Deutz Agrotron 175 koni i do tego agregat uprawowo-siewny z unii 4 metry zawieszany. Kurcze że nie miałem ze sobą aparatu bo wrażenie taki zestawik robi niezłe. Agregat - wałek wyrównujący, 3 rzędy zębów, wałek kroskil, wał ugniatający, siewnik, parurki. Siał 3 kg na hektar a wydajność :) jak byłem o godz 16 to miał już zasiane 28 ha :) Średnia prędkość jazdy 12 km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

To ja dziś posiałem 8 ha ale w trakcie zaczoło padać i koniec. Ja sieję 3,6kg/ha w godzinę a prędkość zawrotna jak dla mojej 914. Jutro sprawdzę z jaką jeżdżę. Ale przynajmniej jeszcze je opryskałem. Jechałem Treflan 0,5l+Alatrif 6l na ha. Jestem ciekaw jak to zadziała. 2 lata temu poskutkowała podobna mieszanina. U mnie znajomy ciaga ZTS 16245 4 metrowego amazona ale na bronie wahadłowej. Tylko że zetorek ma z przodu kastę z 0,5m3 pojemnosci i jest pełna piachu. Aż się serce kroi jak to widzę.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Normalne ogómienie ale pewnie jak wpuści ją w ziemię to ziemię wyrówna jak włóką :-) tylko wtedy przy Polskich łożyska siadały.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian9871    1

znam gościa co wjeżdża na pole z wahadłową i mówi że tego to nawet włączać nie warto i tak za wiele nie zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

To chyba gość bredzi ja sporo lat robiłem wahadłuwką a ona ma ok 3m i ciągałem ją 360 na 3 dymiła ale szła jak kupiłem 1014 to nim na 2 szosowaj jeździłem troche ale rwała mi się oś zaczepowa a póżniej kopiłem WICHERA i brona poszłą w odstawke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj