witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
majes    5

ja miałem Sherpe stało całe pole, wysiana 2,7kg na klasie 3B i dała 4,4t wilgotność 5,3


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

Panowie a czy ktoś wykosił odmiane BRENDY i może coś powiedzieć o wynikach ? będąc na pokazach przedzstawiciel bardzo chwalił i ciekawi mnie czy to tylko opinia sprzedającego czy naprawde wrto się zainteresować tą odmianą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2045

w rzepaku urosło mi trochę perzu i zastanawiam się jak go najskuteczniej zniszczyć

opryskać po skoszeniu, perz jest już wyrośnięty, ale słoma pocięta i może zakrywać perz?

czy przejechać gruberem i poczekać z opryskiem gdy wzejdzie nowy, ale wzejdzie też (może przede wszystkim) rzepak i opryskując glifosatem stracę dużą ilość zielonej masy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Po gruberowaniu bedziesz musiał dość długo czekać aż perz urośnie. Teraz majlepiej nic nie rób i poczekaj jakiś czas. Jezeli jest wilgotno to za dobry tydzień lub dwa zielsko będzie już nad słomą. Wtedy glifosat i po sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

w rzepaku urosło mi trochę perzu i zastanawiam się jak go najskuteczniej zniszczyć

opryskać po skoszeniu, perz jest już wyrośnięty, ale słoma pocięta i może zakrywać perz?

czy przejechać gruberem i poczekać z opryskiem gdy wzejdzie nowy, ale wzejdzie też (może przede wszystkim) rzepak i opryskując glifosatem stracę dużą ilość zielonej masy?

Nic nie robić, poczekać aż wyrośnie poplon rzepaku i perz, wtedy spryskać.

I kto ci powiedział że zielona masa to dobre, jest wręcz odwrotnie, powinno się pryskać żeby była sucha masz z poplonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2120

Chciałbym w tym roku zasiac troche rzepaku pierwszy raz zeby wprowadzic troche zmianowania:) Rozgladalem sie za nasionami i wszedie mozna tylko dostac opakowania na 3ha?Ato troche mi nie pasuje czy sa gdzies dostepne mneijsze opakowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Pionier ma na 4ha. a odmany populacyjne można kupić na 2ha. osobiście kupiłem w rudniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206

Nie radziłbym zostawiać samosiewów rzepaku na zieloną mase, w tamtym roku tak zrobiłem i tak wyciągną wilgoć że orało się jak po asfalcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

No tak było rok temu w tym roku zapowiada się mokro i deszczowo wiec warto zostawić samosiew i za dwa trzy tygodnie z talerzować i tak zostawić do orki na sianie. Ja w ubiegłym roku zrobiłem tak samo jak teraz pisze i się dobrze orało i za duży nie urósł i ładnie skrywało w czasie orki a widzę kolego ze jesteśmy z tych samych okolic.

 

W tym roku kiepsko rzepak wychodzi i wagowo a o cenie juz nie wspomnie;/ W ubiegłym roku z kolumba wyciemniałem 4,9t/ha a w tym 4t/ha :/ i wszystko toczka w toczkę tak samo było nawożone i pryskane co w ubiegłym roku a nawet ciut lepiej więcej i lepszymi opryskami i d*pa blada z tego wyszła... tylko w tym roku ucierpiał bardziej z winy przymrozków i gradobicia i możne to zadecydowało o takim nieciekawym finale :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kenu84    0

Jest sprawa ;-)

 

Od paru lat sieję na zmianę jęczmień, pszenica, proso i pewnie płodozmian w postaci rzepaku byłby korzystny.

 

Nie nastawiam się na plon z ha rzędu 4-4,5 tony. Myślę, że 3-3,5 byłoby spoko. Ziemia klasy 1 - 3.

 

Ponieważ rolnictwo to dla mnie dodatkowe zajęcie chciałbym też ograniczyć liczbę zabiegów.

 

Rzepak będzie po przenicy ozimej lub jęczmieniu jarym.

 

Ja widze to tak. Po żniwach (słoma cięta) szybka płytka podorywka. Około 20-go sierpnia orka, nawozy, agregat i siew.

 

Pytania:

 

Jaka odmiana będzie najlepsza?

Ile siać na ha?

Jaki, nawóz, ile i kiedy? Z tego co czytałem przed siewem wystarczy PK, a azot na wiosnę

Jakie opryski i kiedy?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    204

Na wstępie od razu, rzepak to nie jest uprawa dla ludzi z dodatkowym zajęciem, koło rzepaku trzeba sie nachodzić, często go doglądać czasami co dzień żeby wiedzieć kiedy wykonać oprysk itp.(np. na słodyszka tylko wieczorem-jesli jesteś w pracy to już jest pipa), w rzepaku nie da sie ograniczyć ilości zabiegów ba w tym roku dochodzi nastepny z powodu zmiany zapraw nasiennych. Nie rozumie dlaczego nie chcesz wysokich plonów? Na takiej ziemii w dobrym roku z zadbaną uprawa, ochroną z odpowiednią odmianą 4,5t wyciagniesz bez problemu, chyba, że chcesz ładować do pola kase a na plonie i przedewszystkim zysku ci nie zależy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szrotolot    7

Jest sprawa ;-)

Kolego Kenu84 nie zgodzę się z przedmówcą co do ludzi posiadających dodatkowe zajęcie np. pracę. Ja pracuję i uprawiam ziemię, kwestia zorganizowania czasu. Sieję qq, rzepaki, zboża. Rośliny nie wymagające aż takiej uwagi jak np: ziemniak przy którym naprawdę trzeba się napracować aby mieć zysk. Ale zgodzę się z tym że nie można kilku podstawowych zabiegów. W konsekwencji uprawa wychodzi troszkę drogo.

Pora przejść do rzeczy: Gospodarujesz na świetnych ziemiach i będziesz miał od razu ułatwiony start. Ja niestety mam przedział ziemi od I do VI z przewagą tych gorszych, co nie znaczy że nie potrafię wyciągnąć na ziemi klasy V 3,7t rzepaku odmiana sprawdzona na takie ziemie czyli Monolit.

Nie będę polecał Ci odmian bo co tam nie posiejesz to urośnie.

Powinienem napisać żebyś przeczytał forum od początku i wszystkiego się dowiesz ale ja taki nie jestem. A więc zaczynamy.

- Jeżeli nie miałeś dawno wapnowanej ziemi to kup szybko działające wapno, Wapniak kornicki, Wapno koszelowske albo coś podobnego najlepiej jak by miało dodatkowo magnes w sobie. Ale jeżeli siejesz jęczmień to masz zapewne uregulowane pH. Rozsiej na ściernisko.

- Potem talerzówka albo jakiś kultywator. Nie rób podorywki przed rzepakiem bo nie chodzi o niszczenie chwastów tylko o wodę podorywka a potem głęboka orka strasznie przesuszają glebę. Ja na kiepskich ziemiach max 17cm orka.

- Za dwa tygodnie orka, nie za głęboko.

- Nawozy: polifoska 6 z jakieś 2-3 metry z tym że przy mniejszej ilości uzupełnij jakimś polidapem i solą potasową. Ja wolę dać więcej polifoski bo ma w sobie troszkę azotu co pozwala lepiej ukorzenić się roślinie.

- po tym lecisz z bronką aby wymieszać wszystko i położyć skibę (jak masz jakiś pług z wałem i agregat to wystarczy że wysiejesz wszystko przed agregatem.

- Rzepak najlepiej siać wcześnie. Im wcześniejszy siew tym lepsze ukorzenienie, nie słuchaj tych co mówią że jak za wcześnie posiejesz to pójdzie Ci w pęd. Zrobi korzeń a to jest najważniejsze. Za krótki dzień aby rzepak mógł strzelić w pęd.

- jak wczesny siew to mniejsza ilość. Na dobrych glebach to jako nowicjuszowi polecił bym ilość od 2 do 2,7kg. A jak będziesz siał z jakiegoś powodu późno tzn. początek września bo praca itp. to zwiększ normę do 3,5kg. (ale to w ostateczności)

- A teraz NAWJWAŻNIEJSZE po siewie max do dwóch dni oprysk od chwasta. Command + Rapsan ilości nie podam masz na etykietach albo stosuj zamienniki z takimi samymi substancjami czynnymi. ( jaki nie opryskasz to będziesz miał na wiosnę ładne kwiatki:rumian, rzepak, mak. Wspaniałe kolorki: biało żółto a potem czerwono)

- To w zasadzie tyle na jesieni. Jeszcze tylko trzeba zrobić oprysk skracający rzepak i powodujący jeszcze lepsze ukorzenienie to jest Toprex.

Tyle na jesieni.

na wiosnę.....

napiszę jak przetrwa Ci rzepak. Ale będzie Ci potrzeba, Troszkę saletry przynajmniej 1metr/ha potem RSM świetnie działa ale nie na pierwszą dawkę za duże ryzyko popędzenia rzepaku w konsekwencji może na starcie wymarznąć. Mocznik dużooo mocznika będziesz dokarmiał dolistnie rzepak, coś co on bardzo kocha stężenie do 18% na 100l czyli 18 kg mocznika na 100 litrów ja jak dajesz na 250l/ha wody to z rachunku wynika 45kg mocznika + 5% siarczanu magnezu. I Jeszcze kilka mikroskładników a najważniejszy BOR. Dolicz do tego ponowny oprysk toprexem, jakiś oprysk od robaka mospilan albo mawrik ewentualnie tego nie powinienem pisać dursban + Sumi alpha działa lepiej i dłużej niż wcześniejsze dwa. Ale wiem, wiem nie ma rejestracji a co na to pan pszczelarz itp. Jakoś stosuję i jeszcze nie uświadczyłem żeby mi pszczoła nie chodziła w rzepaku, wręcz przeciwnie Ci co stosują mospilan mają problem bo u nich ciężko usłyszeć dzwięk pracującej pszczoły.Kwestia wykonania zabiegu WIECZOREM gdy pszczoła nie lata. Jakiś oprysk od grzyba po przekwitnięciu ja nie stosuję bo u mnie rzepak trafia na polę raz na 4-5 lat co pomniejsza presję chorób tak że ten oprysk możesz sobie darować. Gdy zaczyna brunatnieć 80% łuszczyn to na dosuszenie i sklejenie łuszczyn sklejacz Nufilm,Spodnam albo elastiq, flexi plus regolne albo inny tańczy zamiennik ewentualnie zamiennie GLIFOSAT (rund*p, klinik, dominator, glifos i jeszcze kilka z końcówką 360SL). Ja nie stosuje glifosatu bo wolę jak mi po ścięciu pole ładnie i szybko się zieleni przetestowałem to. Ale jak wolisz po kosztach to niestety round*p.

Jak widzisz jest to uprawa wymagająca i kosztowna. A ja jak osoba podobnie lubiąca uprawiać ziemię zobowiązany jestem do chociaż niewielkiej pomocy Tobie. Szacuneczek i czapeczka z głowy za to że robisz i poświęcasz czas na dodatkową pracę.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrozon07    10

Kenu84 bez większych nakładów wyciągniesz 4 t/ha, mi na 4ab w tym roku sypnęło 4,5-4,8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

widzę ze jeszcze trochę to na forum af średnie plony rzepaku na glebach IV-V klasy nie będą spadać poniżej 5 t i to bez większych nakładów........


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

no u mnie 5t nie było :( , odmiana fighter - 4,4t/ha, odmiana konkret 4,2t/ha więc średni plon 4,3t/ha - w tamtym roku 4,6t/ha (monolit). myslę że powodem nizszych plonów była zimna wiosna i przymrozki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

plon powyżej 4 t nie można nazywać niskim


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

dobre wszyscy tu piszą o plonach bliskich 5t z ha i to z palcem w d... na słabych ziemiach, a potem GUS publikuje że średnie plony rzepaku w Polsce to 27,7dt z ha, ale fantazji niektórym odmówić nie można. Czemu od razu nie pisać o 6 tonach wyglądało by jeszcze okazalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

@Kenu84

Na jesień koniecznie trzeba pilnować pola przed ślimakami u mnie jednemu gościowi co pierwszy raz rzepak siał pół pola wpierniczyły, a drugie pół pola to mu słodyszek zniszczył za późny oprysk i pryskał jakimś badziewiem tanim i takie efekty. Teraz na tym polu rośnie kukurydza więc radze ci jesienią podczas wschodów i wiosną podczas kwitnięcia często kontrolować pole, no i na słodyszka pierwszy raz pryskaj jakimś porządnym, droższym środkiem.

Odmianę to zależy czy chcesz hybryde czy linowy. Na twoje ziemie polecam hybryde tylko wiadomo koszt większy. Na hektar jako początkujący siej tyle ile zaleca producent czyli jedna jednostka na 3 ha możesz siać mniej, lepiej jest siać rzadziej niż za gęsto.

Nawożenie na twój plon powinno wynosić ok. 150 kg czystego azotu na ha. Opryski tak jak kolega wyżej możesz stosować jakieś zamienniki warto do oprysków dodawać mocznik i jakies mikroelementy np. bor, siarczan magnezu ale to już według twojego portfela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a rzepak mieszancowy dk extorm to sie siej ok 2,2 kg na ha tak czy ktos sial z was tak drobno rzepak i czy poznaniakiem 6 da rade tak wysiac ? ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Ilość kg wysianych ziaren na hektar zależy od obsady jaką planujesz mieć czyli średnio 50 szt/m2 oraz masy ziaren. Zakładając że będziesz siał ok. 50 szt./ha to jedna jednostka (1,5 mln. ziaren) starcza na 3 ha, więc ilość kg wysianych na ha wynosi masa ziaren w worku dzielona na 3. Co do siewnika to da się ale bardziej polecam wysiać jakimś pneumatycznym ponieważ one mają większą dokładność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kenu84    0

Dzięki za odpowiedzi na moje pytanko i za miłe słowa. Postaram się to jakoś ogarnąć i zrobić analize kosztów. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Ilość kg wysianych ziaren na hektar zależy od obsady jaką planujesz mieć czyli średnio 50 szt/m2 oraz masy ziaren. Zakładając że będziesz siał ok. 50 szt./ha to jedna jednostka (1,5 mln. ziaren) starcza na 3 ha, więc ilość kg wysianych na ha wynosi masa ziaren w worku dzielona na 3. Co do siewnika to da się ale bardziej polecam wysiać jakimś pneumatycznym ponieważ one mają większą dokładność

trzeba bedzie zaisac tym 5 kg to wysiewal jak polskim sie sialo a jakbym tak zrobil zew do tego mieszanca dosypac zwyklego rzepaku i wymieszac to dokladnie i wtedy by sial 5 kg a ten zwykly to by moze zginal zwykly taki z pola c osie tnie czy to zly pomysl ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj