Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#1381 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 02 luty 2013 - 22:27

Rzepak Nad Tym czy skorzysta bym polenizował K szybko przemieszcza się w ziemi do tego intensywne i obfite opady deszczu jakie mieliśmy tej jesieni tylko przyśpieszyły wymywanie.
Osobiście jestem nastawiony na stosowanie Nawozów w formie nitrofosek ( po głównie wiosną).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 17:50
  •  

#1382 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 03 luty 2013 - 00:13

Rzepak Z tego co czytałem to kolega @matyziak nic nie wspomniał o gospodarce wodnej na jesieni w jego regionie. Jeśli było mokro to K się przemieszczał i rzepak faktycznie mało skorzysta, ale jeśli było ani mokro ani sucho tak w sam raz to jeszcze rzepak może skorzystać, przecież Polifoska tak szybko jak np saletra nie działa.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1383 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 03 luty 2013 - 14:41

Rzepak Opady jakies rekordowe nie były. Ile rzepak pobiera potasu jesienia? Skoro potas jest tak łatwo wmywany w głab profilu to czemu większosć sieja go przedsiewnie jako jedyna forme nawozenia tym składnikiem?

Edytowany przez matyziak, 03 luty 2013 - 14:44.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1384 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 03 luty 2013 - 15:17

Rzepak Chłopak to zależy od ziemie w cięzkiej ten potas bedzie się wolniej i mniej intensywniej przemieszczał, zostanie jego więcej więc dobrze zagospodaruje wodą, zaś na lekkich zostanie w znacznym stopniu wypłukany i przydałoby się nawozić tam wisoną jak nie całą to przynajmniej połowe dawki. Pytanie jaką masz glebę??

#1385 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 03 luty 2013 - 15:51

Rzepak @matyziak
Skoro opadów nie było nadmiernych, przy dawce 300kg Polifoski 6 ten nawóz dany przedsiewnie w powietrze przecież nie poszedł. Dawka solidna więc ja bym dał sobie spokój z tym potasem. Objawy nie doboru potasu czy fosforu charakteryzują się przebarwieniami liści przeważnie na fioletowy kolor, gdzie rzepak z różnych przyczyn nie mógł go sobie pobrać jesienią. U Ciebie na fotce nie widzę takich przebarwień, owszem rzepak jest wymordowany ale moim zdaniem szybka dawka azotu początkiem marca pobudzi go do życia :)

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1386 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2423 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 luty 2013 - 16:58

Rzepak Od kiedy potas szybko przemieszcza sie w glebie? Chyba jedynie na piaszczystych i lekkich glebach jest szybko wymywany..
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1387 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 luty 2013 - 17:12

Rzepak moze zwolennicy siania potasu wiosna przedstawia jakie sa kozysci .robilem doswiadczenia i nie bylo roznicy w porownaniu z dawka jesienna.klasa glegy 3a 4 b glinki.wyzocanie 200 zl na wiosne na potas mozna zamienic na wyzsza ochrone

#1388 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 03 luty 2013 - 17:15

Rzepak

Opady jakies rekordowe nie były. Ile rzepak pobiera potasu jesienia? Skoro potas jest tak łatwo wmywany w głab profilu to czemu większosć sieja go przedsiewnie jako jedyna forme nawozenia tym składnikiem?

Tak nas uczą i tak się robiło z dziada pradziada. Dzisiejsze realia wyglądają inaczej liczy się każdy grosz. P i K wysiewany jest w dawce dzielonej
jesień\wiosna bądz wyłącznie wiosną ale to już zależy od indywidualnej interpretacji.
W moim przypadku jest to w 100% wiosna.

#1389 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 luty 2013 - 17:26

Rzepak fosfor wiosna ?potas to jeszcze sie zgodze na glebach lekkich.nawozy sa tak drogie ze wysiewanie bez uzasadnienia nie ma sensu.

#1390 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 03 luty 2013 - 17:31

Rzepak Tu nie chodzi o zgadzanie się po prostu jak zostaje więcej w kieszeni to znaczy ze jest dobrze.

Edytowany przez pawel6485, 03 luty 2013 - 17:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1391 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 03 luty 2013 - 17:39

Rzepak

moze zwolennicy siania potasu wiosna przedstawia jakie sa kozysci .robilem doswiadczenia i nie bylo roznicy w porownaniu z dawka jesienna.klasa glegy 3a 4 b glinki.wyzocanie 200 zl na wiosne na potas mozna zamienic na wyzsza ochrone

Przeczytaj mój post ze zrozumieniem i wtedy zobaczysz czemu nie widzisz różnicy w stosowaniu potasu na swoich glebach :D

@losktos jeśli jesli do mnie twój post skierowany, to nigdzie nie napisałem że się szybko przemieszcza ;)

#1392 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 03 luty 2013 - 17:56

Rzepak Post był skierowany do mnie.
Z makroelementówe stosowanych przedsienie najbardziej ruchliwym pierwiastkiem jest K.
Dajmy na to ,że zastosujesz 300kg NPK-u jesienią w pszenice sianą do połowy pażdziernika pierwsze 6 tygodni będzie żyła z ziarniaka następnie wejdzie w stan spoczynku i wiosną z zastosowanych jesienią składników część bedze już niedostępna krótko mówiąc wypłukana jak dla mnie to jest strata pieniędzy.
Stosuje wiosna nitrofoski VIking 14-14-21 i widzę dużo lepsze efekty niż po nawożeniu jesiennym. Gleba są bardzo mozaikowate.

#1393 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 luty 2013 - 17:57

Rzepak rozum mam ale ty dalej nie przedstawiles mi kozysci ze stosowania potasu wiosna. usmieszki sa nie na miejscu.post na odp tomka

Edytowany przez slawek2209, 03 luty 2013 - 18:02.

#1394 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1673 postów

Napisany 03 luty 2013 - 18:03

Rzepak panowie, bodajże w topagrarze albo nowoczesnej uprawie był kiedyś test, w jakimś tam dużym gospodarstwie dość dużą działkę rolną przedzielili na pół, siali rzepak i pszenice bodajże, zrobili badania ziemi (wszystkiego było dużo lub bardzo) i przez kilka lat połowę nawozili zalecanymi dawkami npk a drugą tylko N, efekty były takie że plony się nie różniły a po tych kilku latach powtórzyli badania, okazało się że tam gdzie było nawożone nic się nie zmieniło, na drugiej o dziwo też właściwie niewiele, a dlaczego?? . Warstwa orna to są tysiące ton ziemi i składników mineralnych poza tym jest materia organiczna która się rozkłada, jeśli pole zawiera wszystko co potrzeba to czy nawóz wysiejemy wiosną czy jesienią ma bardzo małą różnicę, a nawozy co dajemy mają tylko uzupełniać to co wywozimy

#1395 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 03 luty 2013 - 18:08

Rzepak Z kolei ja powiem że na glebach lekkich o odpowiedniej zasobności w K można lepiej zagospodarować wodą niżby dać go jesienia gdzie zostanie utracony/wymyty w jakimś stopniu. Masz gliny gdzie zbytnio nie tracisz tego potasu przez zime więc nie widzisz sensu stosowania K, ale jak ktoś ma lekkie gleby napewno jest lepiej stosować K na wiosne w całości lub w 50%, mówię tu oczywiście o dobrej zasobności w dany składnik.

@malkolm też jestem za tym że można zrezygnować z nawożenia P i K jak zawartość w glebie jest na wysokim poziomie, bodajże yacenty chyba ma zasiany rzepak w tym roku bez P i K to zobaczymy jak bedzie z plonem.

Edytowany przez Tomek90, 03 luty 2013 - 18:12.

#1396 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 luty 2013 - 18:10

Rzepak O taka odpowiedz mi chodzilo malkolm.niestety tomek ma za malo argumentow aby mnie przekonac aby stosowac potas na glebach srednich wiosna

Edytowany przez slawek2209, 03 luty 2013 - 18:17.

#1397 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1673 postów

Napisany 03 luty 2013 - 18:19

Rzepak ja pod obecny rzepak dałem tylko około 150-200 kg polifoski 6, i tyle , i na przykład belevoe wyglądał przepięknie, bujny jak szlak, adriana trochę gorzej, mam dzierżawę na jeden rok więc inwestował nie będę nadmiernie

#1398 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 luty 2013 - 18:26

Rzepak chyba masz2 klase ziemi jesli dobrze pamietam.ja na 3a 4 b daje 350 poli m.

#1399 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1673 postów

Napisany 03 luty 2013 - 18:52

Rzepak tam jest 4 a i b, może coś troszkę 3, nie mam ani kawałeczka 2 niestety

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1400 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 03 luty 2013 - 18:58

Rzepak Przecież klasa to nie wszystko jak odpowienia zasobność to można nawet i 100kg/ha np. polifoski 6. My w tym roku ~200kg/ha takowej na klasach 3-5.