Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#121 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 maj 2007 - 15:57

Rzepak lepsza wydajnosc?? hmmm czas koszenia napewno bedzie krotszy, tylko ze polowa zbiorow zostanie na polu :/ wiec nie widze tu zadnej wydajnosci
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 21:29
  •  

#122 Share kopek22

kopek22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 09 maj 2007 - 16:03

Rzepak a moze ktos ma ubezpieczony rzepak, bo ciekawe jak jest do konca z tym ubezpieczeniem, bo ojciec ubezpieczyl na 3 t z ha, i to by oznaczalo ze jakbym zebral np 2,5 t z ha to bym mogl dostac odszkodowanie ???????? Wie ktos jak to jest dokladnie, bo jak by sie okazalo ze te mrozy uszkodzily rzepak :D , a potem np jeszcze grad :D lub beszcz i plon by sie zmniejszyl np do 2 t tzn w moim przypadku 00 1/3 to odszkodowanie sie chyba nalezy? :blink:

tzn u mnie srednio plon jest powyzej 3 t z ha na klasie (wiekszosc 4 klasy i troche 5) ale w tym roku mam nawet troche na 6kl, ciekawe ile wyda :D

#123 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 09 maj 2007 - 17:42

Rzepak

lepsza wydajnosc?? hmmm czas koszenia napewno bedzie krotszy, tylko ze polowa zbiorow zostanie na polu :/ wiec nie widze tu zadnej wydajnosci

Ten fakt jest akurat udowodniony, bo mam dużo znajomych co rozmawiałem z nimi na ten temat. Rzepak musi jednak być stojący i ładny, aby dobrze się kosił. Druga sprawa to Ci moi znajomi zaczynają młócić rzepaki troche wcześniej jak Ci co mają stoły przy kombajnach. Może wylgotność jest trochę większa wtedy, ale tak mocno się kruszy.
A jeśli chodzi o tą wydajność to przy stole do rzepaku wzrasta do ok. 300kg/ha, a przy młóceniu bez stołu gdzieś ok. 150-200kg (mam takie dane od znajomych) porównując to z systemem dwuetapowym. Ale nawet jakby nie było większej wydajności to przecież i tak ekonomiczniej na tym wyjdziemy, bo nie trzeba zamawiać pokosówki :blink:.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share witek21

witek21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 maj 2007 - 20:30

Rzepak nawet 300 kilo z hektara to i tak nie duzo. ja mam 2 hektary wiec nie bede sie bawił ani z pokosówkami ani z kupowaniem nowego stołu i sit! dzieki chłopaki za info! :blink:

#125 Share kopek22

kopek22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 09 maj 2007 - 21:09

Rzepak .... u nas bylo tak ze nawet najlepszy rzepak mlocony z pokosa nigdy nie wydawal wiecej niz 2,5 t z ha a jak mamy stol to nawet sredni rzepak wydaje powyzej 3t, zreszta wystarczy spojrzec na ziarno to mozna poznac ze to mlocone z pnia jest zawsze grubsze i mniej czerwone, :blink: Z pnia bez pokosu jest tez wieksza wydajnosc,

a jesli chodzi o sita to sa specjalne otworowe do rzepaku , tylko otworowe musi byc dolne a gorne musi byc zwykle, Ja zamontowalem otworowe sito tzn ten krotki kawalek przedluzenia sita gornego i to nie zdalo calkowicie egzaminu poniewaz otworyzatkaly i rzepak szedł w pole ale podobno z dolnym sitem otworowym jest dobrze

najwazniejsze jest jedna aby pole bylo czyste od chwastow i odpowiednia wilgotnosc podczas zbiorow tzn wg wlasnych doswiadczen najlepiej jak wilgotnosc jest miedzy 7,5- do 8 % bo nie ma wtedy polowek i cena nie jest jescze taka niska, aha i najlepiej jest odstawic prosto z pola a nie na drugi dzien

Co Wy uwazacie na ten temat?

#126 Share witek21

witek21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 10 maj 2007 - 14:34

Rzepak zgadzam sie z toba kopek22. wiekszość osób które sa nastawione na rzepak maja i stół i sita. dobra rzecz tylko jak sie ma 2 ha i jak sie nie wie czy sie bedzie siać za rok to nie ma sensu. a z tym sprzedawaniem prosto z pola to dobra rzecz! nie zdąży sie zagrzac... :blink:

#127 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 10 maj 2007 - 22:19

Rzepak kopek22- tak masz rację z tą wilgotnością :blink:. Ja nawet jak jest 9% to się nie oglądam tylko młócę. Kiedyś jak była susza to miałem na końcu taki o wilgotności 5% (ostatnia przyczepa)- gorzej wyszedł niż ten z początku młocki co miał ok. 9%. zanieczyszeczenie i połówki zrobiły swoje :D. No i przy większej wilgotności masa oczywiście jest większa :D.

#128 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 17 maj 2007 - 20:28

Rzepak poniewaz pirwszy rok uprawiam rzepak mam pytanie. bo moj rzepak ma duzo takich zawiazkó łuszczyn które wygladaj jak by nie miały wogóle zawiazac nasion. te pierwsze sa juz duze i widac tam nasiona a na pozostałych im wyzej tym mniejsze. na słodyszka pryskałem 3 razy dwa razy Fastac i raz nurelle nie wiem czy przypadkiem nie przesadziłem i nie doszło do zapylenie czyzbym wytruł wszystkie pszczoły na plantacji czy poprostu rzepak jeszcze zawiaze nasiona w łuszczynach? odmiana Awiso srednio pózna. zakwitł kilka dni pozniej i zancznie fdłuzej kwitł. nie wiem ojciec mówi ze Gó...no z ego bedzi ze wyszło po 5 łuszczyn na pedzie głównym a reszta pusta?jak to z tym bedzie naprawde?
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

#129 Share Endriu89

Endriu89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 18 maj 2007 - 20:00

Rzepak poprostu twój rzepak dostał mrozem....to co kwitło w czasie przymrozków to szlag trafił-u mnie też tak jest ale nie tak tragiczne jak u ciebie

#130 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 18 maj 2007 - 21:40

Rzepak najlepsze jest to ze u mnie mrozu nie było bo by inne plantacje tez dostały. susza? byc moze ale on rosnie na najlepsze ziemi II klasa ! jedyny taki kawałekjezeli by była to susza to u innych tez by było to widac. nie wiem co mu jest. moze ze przez to ze poo zaczoł kwitnac i załapało go na szuszy wogóle to zaczoł kilka dni ponziej niz inne w okolicy i skonczył niedawno nie wiem moze jeszcze naleje ziaran ale nie ciekawie to wyglada
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Obikey

Obikey

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, jak narazie.<br />

Napisany 27 maj 2007 - 14:07

Rzepak Witam.
Przejrzałem ten wątek od początku i zainteresowały mnie wypowiedzi na temat kiły kapustnych. Wypowiadacie się, że to bujda i można siać co roku... Złapałem się za głowę, bo to bardzo groźna choroba! Owszem istnieją nawet 20-30 letnie doświadczenia rzepaku w monokulturze i nic się nie dzieje, ale jeśli kiła już wejdzie na pole to dosłownie syf, KIŁA i mogiła, bo rzepaku na takim polu nie można już wtedy zasiać przez najmniej 7-8lat!!! Jak dla mnie to ryzyko jest zbyt duże.

#132 Share kopek22

kopek22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 29 maj 2007 - 22:57

Rzepak Obikey powiedz skad ta kila ma sie wziac, bo mnie przestraszyles, :lol: a opryski tej kily to nnie zniszcza, nie ma na to dobrych srodkow?

ja mialem na jednym polu 3 razy rzepak po rzepaku i co rok byl lepszy, i problemow z robakami grzynbami nie bylo ale to pewnie zalezy od tego jaki rok i jaka pogoda

a co jest lepsze : siac rzepak co drugi rok na tym samym polu czy rzepak po rzepaku i potem dwa lata przerwy np na burak i zboze????

#133 Share Counter

Counter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 czerwiec 2007 - 11:19

Rzepak stosuje może ktoś system bez orkowy pod rzepak????
ja posiałem 4 hektary w ten sposób na spróbowanie i 36 w normalny sposób i czekam na żniwa, ciekawi mnie plonowanie

po zimie rzepak w słomie był nieco słabszy, był trochę wyciągnięty

ciekawi mnie wasza opinia na ten temat

#134 Share dyczkowski123321

dyczkowski123321

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 21 czerwiec 2007 - 20:36

Rzepak przepraszam.interesuje mnie sianie rzep[aku na poplon.
ile kg/ha nalezy go wysiac i jaka odmiane stosowac(jara czy ozima)??
prosze o rade

#135 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 21 lipiec 2007 - 21:15

Rzepak @kopek22 -jaki to miałeś poln zasianego na 6kl rzepaku?

#136 Share broker

broker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 28 wrzesień 2008 - 21:20

Rzepak jaki duzy macie rzepak? u mnie na 1 polu to strasznie nierowno wzszedl i ma od 2 do 5 lisci ( tzreba bylo wczesniej posiac bo moze nie wyrosnac przez mrozami)
zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

#137 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 29 wrzesień 2008 - 06:46

Rzepak na poplon lepszy byłby jary bo masz pwenosc ze nie bedzie zachwaszczał rosliny nastepczej. chociaz ozimy tez da rade tylko trzeb go dobrze przyorac. ile na ha? mysle ze jesli dasz po 8kg/ha bedzie ok to taka podwója dawka tego co sie normalnie sieje

#138 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 maj 2009 - 17:26

Rzepak jak odbiły się przymrozki na Waszych plantacjach? mam również pytanie dotyczące szacowania szkód, mianowicie jak odróżnić szkody spowodowane przez przymrozki od tych, które są następstwem suszy? może znacie tytuły pozycji książkowych traktujących o szacowaniu szkód w uprawach rolniczych (innych niż łowieckie)? bardzo proszę o odpowiedź

#139 Share petroszz

petroszz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 10:25

Rzepak witam. słuchajcie chce posiac 5ha rzepaku na 5klasie(sladowe ilosci 5klasy). bede siał poraz puerwszy rzepak. jestem z okolic włodawy woj lubelskie.
co myslicie o moim zamierzeniu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 12:14

Rzepak Na 5 kl. też urośnie ale musi mieć wilgoć, miałem w zeszłym roku i po 3,5 t z ha było. W tym roku i na 4kl sie poprzepalał i teraz przestaje kwitnąć.
Co do szacowania szkód, to szacowali mi już 2 razy. Raz po przymrozkach, stwierdzili że opadnięte pierwsze strączki to od suszy, a jak jest inaczej to mam udowodnić że to jest od przymrozku. Napisali ,,sporadyczna ESOWATOŚĆ roślin". Wczoraj byli drugi raz 3 tyg po gradzie. Powiedzieli że na metrze kwadratowym musi leżeć ok 400 strąków na ziemi. Uznali mi 1% straty. Jak jest u was?