Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#1181 Share mocher

mocher

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja, komputery

Napisany 23 sierpień 2012 - 22:17

Rzepak

Panowie potrzebuję porady, źle ustawiłem siewnik z racji że nigdy nie miałem styczności z aparatami wysiewającymi od pneumatyków i zamiast wyjść 2.4kg/ha wyszło 4kg/ha odmiana Pionier D03 na całe szczęście zasiałem tak tylko hektar i teraz pytanie co zrobić z tym fantem ? jak wzejdzie za gęsto jakoś go przerzedzić ? dodam że siany jest bez orkowo 2x gruber i brona Aktywna wysiany na głębokość 2-2.5cm :)

ja w zeszłym sezonie miałem podobnie tylko wyszlo mi ok 8 Kg/ha B) i tak zostawiłem przez przymrozki wyleciało to co było za dużo i reszta została ładna, a kto zasiał normę to mu powymarzało, także to jedna wielka loteria, ale ja na twoim miejscu to bym to zostawił
Pomogłem, napisałem coś z sensem? kliknij zielony kwadracik ze strzałką :) To się opłaca xD

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 17:37
  •  

#1182 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 08:20

Rzepak ja orałem 3 dni temu a wczoraj i przedwczoraj agregat i siew. Dziś skończone pryskać. Ziemia przy orce była elegancka, lepiej być nie mogło, Pod agregatem już była kicha. 1 słoneczny dzień i wokół traktora podczas roboty było siwo. Z opryskiem też poszaleliśmy bo innym traktorem robione i 1ha wyszło szpada(command) 0,27L i metazanex 2,2L;p może wzejdzie, oby!

Edytowany przez metiu20, 24 sierpień 2012 - 08:21.

#1183 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 24 sierpień 2012 - 10:29

Rzepak

Panowie potrzebuję porady, źle ustawiłem siewnik z racji że nigdy nie miałem styczności z aparatami wysiewającymi od pneumatyków i zamiast wyjść 2.4kg/ha wyszło 4kg/ha odmiana Pionier D03 na całe szczęście zasiałem tak tylko hektar i teraz pytanie co zrobić z tym fantem ? jak wzejdzie za gęsto jakoś go przerzedzić ? dodam że siany jest bez orkowo 2x gruber i brona Aktywna wysiany na głębokość 2-2.5cm :)

nic z tym nie rób.. 4 kg to jeszcze nie tragedia.. na wiosne coś na pewno wyleci, ja bym to zostawił ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1184 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 24 sierpień 2012 - 16:29

Rzepak Witam. Przed 12 skończyłem siać rzepak, chciałem jechać z opryskiem (Command Top 375cs) ale niebo robi sie co chwile granatowe i się rozjaśnia, nie wiem jak długo to wytrzyma, przeczekać z opryskiem czy moge jechać ? Jak on bedzie działał jeśli przyjdzie gwałtowana burza? Na opakowaniu w sumie nic nie pisze o czy przed czy po deszczu i ile przed czy po deszczu. Stosuje ktoś, stosował?

#1185 Share d4r4s

d4r4s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 24 sierpień 2012 - 16:54

Rzepak Ok dzięki koledzy, raczej powschodzi 100% dziś rzepak leży 3 dzień w ziemi i już puszcza kiełki i w dodatku popadał deszcz i ładnie na miękło bo jak siałem to była jedna wielka chmura kurzu wytworzona przez bronę :D z racji że rzepak jest siany bezorkowo ma bardzo dużo pokarmu na start bo przyszło 100kg saletry na rżysko i około 12tyś litrów wywaru czyli jakieś 420kg/ha NPK, jeśli obsada przekroczy grubo ponad 60 roślin na m2 to myślę nad przebronowaniem uprawy lekka brona około 2 tyg po siewie no ale w ten czas ruszona ziemia uaktywni chwasty ;/ albo chodzić i wyrywać nadmiar :lol: jak będzie na wierzchu zrobię zdjęcie i wstawię do galerii :)

Edytowany przez d4r4s, 24 sierpień 2012 - 16:55.

#1186 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 18:52

Rzepak Ja się pospieszyłem. Dziś rano kończyłem pryskać, przed chwilą ostro lunęło. 10 minut padało i poszło, ale nie wiem co będzie z rzepaku. Może mnie ktoś uspokoić?

#1187 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 sierpień 2012 - 19:25

Rzepak

Nie tak dawno rzepak wysiewano w granicach 8kg/ha , ale zdarzało się przekraczać takie ilości i wysiew często zamykał się w 12-15kg/ha. Sam tak siałem i najwyższy plon jaki udało mi się osiągnąć to 4,4 t/ha odmiany Jet Neuf , oczywiście bez żadnej ochrony środkami przeciwgrzybowymi(za wyjątkiem zaprawy). Do dzisiaj nie udało mi się tego wyniku powtórzyć mimo extra odmian, super odżywek i podobno racjonalnych normach wysiewu (3-4 kg/ha).
Znany mi jest przypadek rzepaku pozostawionego na wiosnę , który był samosiewem. Jak wiadomo ilość skiełkowanych nasion takowego przekracza kilkunasto by nie powiedzieć kilkudzieśięcio krotność normy zalecanej kiedyś bądz obecnie na ha a plon tego rzepaku oscylował w granicach 3 ton/ha mimo braku orki, dużego zagęszczenia, żadnych nawozów P-K-S-B a jedynie wiosennej dawki N. W plantacji doszło do naturalnej redukcji liczby roślin i wszystko było O.K. Plon jest mi znany bo sam ten rzepak kosiłem i sam radziłem koledze by go pozostawił.
Więc nie przejmuj się tym tak bardzo wszystko będzie O.K.

#1188 Share michalgd

michalgd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 19:44

Rzepak @d4r4s od Pana Lipińskiego wozisz wywar z Wrocek?

#1189 Share d4r4s

d4r4s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 20:03

Rzepak Nie nie ;) tego gówna nie chcę:P widziałem po tym uprawy i według mnie to dziwnie przypala rośliny, ja mam trochę inny wywar a dokładnie melasa z buraków mieszana z wywarem z gorzelni ale nie z kuku z tego co wiem jedna cysterna 25tyś litrów zawiera 850kg NPK i wapń jeszcze tam jest i coś jeszcze a jedna cysterna kosztuję mnie 100zł i stosuję to już teraz 3 rok i żadnych nawozów prócz Saletry nie kupuje a efekty rewelacja tylko trochę zakwasza glebę ale ja i tak co roku daje wapno :)

#1190 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 20:40

Rzepak Też miałem ten problem po mzasianiu hektara zobaczyłem ze za dużo wysiewa zmniejszyłem i na kolejne 3 ha było ok ale kij przez zime wypadnie troche i bedzie ok , gorzej u wujka bo tam miał mniejszy rzepak i na hektar wysiałem 5 kg a na kolejny hektar wysiałem aby 2 i troche bedzie chyba przypał

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1191 Share hopper5

hopper5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 21:06

Rzepak Ja wczoraj zasialem rzepak,odmiana Viking-3,1kg/ha, nawożenie N-17,5kg/ha P-50kg/ha K-92,5kg/ha Ca-30kg/ha Mg-12,5kg/h S-85kg/ha, walce oraz oprysk Metazanex w dawce 1,6l/ha + command 0,15l/ha.

#1192 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 24 sierpień 2012 - 21:12

Rzepak

Nie tak dawno rzepak wysiewano w granicach 8kg/ha , ale zdarzało się przekraczać takie ilości i wysiew często zamykał się w 12-15kg/ha. Sam tak siałem i najwyższy plon jaki udało mi się osiągnąć to 4,4 t/ha odmiany Jet Neuf , oczywiście bez żadnej ochrony środkami przeciwgrzybowymi(za wyjątkiem zaprawy). Do dzisiaj nie udało mi się tego wyniku powtórzyć mimo extra odmian, super odżywek i podobno racjonalnych normach wysiewu (3-4 kg/ha).
Znany mi jest przypadek rzepaku pozostawionego na wiosnę , który był samosiewem. Jak wiadomo ilość skiełkowanych nasion takowego przekracza kilkunasto by nie powiedzieć kilkudzieśięcio krotność normy zalecanej kiedyś bądz obecnie na ha a plon tego rzepaku oscylował w granicach 3 ton/ha mimo braku orki, dużego zagęszczenia, żadnych nawozów P-K-S-B a jedynie wiosennej dawki N. W plantacji doszło do naturalnej redukcji liczby roślin i wszystko było O.K. Plon jest mi znany bo sam ten rzepak kosiłem i sam radziłem koledze by go pozostawił.
Więc nie przejmuj się tym tak bardzo wszystko będzie O.K.

Sam też doświadczyłem taki samosiew tylko nasz wiosną dostał siarkę i azot i plon też oscylował ok. 3t/ha (nie był też pryskany od chwastów i na kawałku 7 ha na 0,5 ha pokazała się przytulia w proporcji w nasieniu 50/50). Zostawiając to jesienią nie byłem pewny czy robię dobrze, ale okazało się trafną decyzją.

Ps. Lubię czytać Twoje posty.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#1193 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1244 postów

Napisany 25 sierpień 2012 - 14:50

Rzepak Farmer 21 posiałem wczoraj rzepak i cześć opryskałem (Command Top), spowodu silnego wiatru nie dokończyłem oprysku mam zamiar dziś wieczorem lub niestety w poniedziałek byleby pogoda dopisała. Wczoraj na oprysk przyszło wieczorem ok. 4l/m2 tylko powierzchnię zrosiło bo susza straszna. W 2010r opryskałem też nim i przyszło sporo deszczu po czym wschody były opóźnione i chlomazon częściowo zachamował wzrost wykształcił skromnie te 5-6 liści jednak przezimował. zalecają na wilgotną glebe nim pryskac.

Posiany Californium i ok. 20% domieszki DK Casper MTN 4,6g wysiew 2,4kg co daje ok. 50 roślin/m2 z uwzględnieniem juz siły kiełkowania.

Edytowany przez proxy8441, 25 sierpień 2012 - 14:54.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1194 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 25 sierpień 2012 - 20:54

Rzepak Ja zasiałem rzepak adriana w ilośći 3.8kg a dziś oprysk butisan star

#1195 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 25 sierpień 2012 - 21:29

Rzepak U mnie 20 sierpnia posiany DK Equiste 2.5 kg/ha. Następniego dnia pryskanie Colzor Trio 2.5l/ha (boję się, że za mała dawka). Wczoraj już obserwowałem pierwsze wschody a dziś juz większość na [powierzchni.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#1196 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 25 sierpień 2012 - 21:42

Rzepak Alio nie padał deszcz po oprysku? ile musi pogoda wytrzymać, żeby się nic nie działo? Ja pryskałem wczoraj rano command i metazanex, a na wieczór ostro lunęło. Ciekawe co to będzie

#1197 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 26 sierpień 2012 - 20:54

Rzepak Nic być nie powinno. W ubiegłym roku pryskałem podobnie jak TY i zaraz popadał deszcz. Wtedy puściło mi komosę i to bardzo dużo tak, że musiałem poprawić FOXem powschodowo. Zobaczymy jak będzie w tym roku.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#1198 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 27 sierpień 2012 - 10:33

Rzepak Ja dziś chce pryskać al;e pogoda nie pozwala silny wiatr może coś sie wieczorem ustatkuję , ja bede pryskał kilofem i metazanex , w piątek siałem mam nadz ze pogoda pozwoli bo to juz ostatni termin

#1199 Share ZETOREK135

ZETOREK135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Zainteresowania:Straż Pożarna;Rolnictwo

Napisany 27 sierpień 2012 - 10:43

Rzepak ja dopiero drugi rok sieje rzepak. I mam pytanie od czego pryskacie po siewie ????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1200 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 27 sierpień 2012 - 12:36

Rzepak Od wszystkiego :) czyli to co pisze na etykiecie ;] , Mam mały problem w piątek siałem rzepak ale nie miałem oprysku wiec postanowiłem dziś opryskać kupiłem go ale pojechałem na pole zobaczyć co i jak i okazało sie ze już rzepak zaczyna wychodzić , jeden oprysk metazanex moge nim pryskać jak rzepak bedzie miał 2 liście czyli bedzie dobrze ale 2 oprysk kilof juz jakie sa inne opryski które można stosować po wschodach rzepaku i mieszać z metazanex-em?

Edytowany przez synproboszcza, 27 sierpień 2012 - 17:30.