Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#1161 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 15:59

Rzepak Panowie, totalnie już zgłupiałem czytając te wszystkie tematy szukając jednej rzeczy.

Nawozy potasowe i fosforowe dać przed orką, czy też po niej razem z azotem itd.?
Jak czytałem w różnych artykułach jasno napisane jest, by zrobić to przed orką, u mnie w okolicy mówią co innego, a jak to jest u was?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 22:56
  •  

#1162 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 16:40

Rzepak Po orce a przed agregatem. Jeżeli dasz potas przed orką, to roślina w razie mokrej jesieni i lekkiej gleby może go już nie zobaczyć.

#1163 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 sierpień 2012 - 18:18

Rzepak Potas i fosfor przed orke.. Tak jest najwłaściwiej. Roślina znajdzie składnik, bez obaw. Jeżeli składniki będą za płytko to właśnie wtedy będzie problem bo korzeń rośnie w głąb ziemi i to na znaczną głębokość
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chroń rzepak! zobacz »

•  

#1164 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 18:34

Rzepak Ja też zamierzam jutro siać nawóz okolice lublina pod orke i ok czwartku piątku siać rzepak ,z tym że troche płytsza będzie orka bo pod agregat(mam na zębach redlicowych ) troche sie boje ze za płytko będzie ziemia zmieszana z nawozem a ziemia to głownie mad

#1165 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 19:14

Rzepak ja zawsze siałem na orkę przed agregat, wszyscy u nas tak robią i jakoś zawsze było OK :)

#1166 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 19:30

Rzepak

Centrum Polski i siew od 25 sierpnia do 5 września? Ja mam inne informacje i to znacząco odbiegające od Twoich.

Napisałem kolego "PRAWIE" w centrum Polski a do samego centrum to mam jeszcze daleko :)
Ci którzy rok temu siali 17-18-15 sierpnia w mojej okolicy to rzepaki urosły im do kolan do zimy (dwa razy nawet dawali na skracanie) i wszytko im wymarzło. W tym roku jak rozmawiam z tymi co tak szybko siali to mówią że nie będę tak sie spieszyć. Zasieją w okolicach 25.08-1.09.

Ja daję tak samo jak kolega Barabus

Edytowany przez szymon17, 19 sierpień 2012 - 19:31.

#1167 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 22:00

Rzepak I widzę tutaj tak samo zdania podzielone.

@synproboszcza, ja też z okolic Lublina, na lubelszczyznę już najwyższy czas po tym weekendzie.
Rzepak będzie w dwóch kawałkach, także postanowiłem zrobić pół na pół. Jeden kawałek przed orką, a drugi po. Zobaczę co z tym będzie.

#1168 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 14:51

Rzepak No ja 1 rok sieje i mam jeden kawałek 4ha wiec zobaczę ja bede dawał pod orkę bo rzepak ma głęboki system korzeniowy a orka też nie będzie jakoś zbytnio głęboka i stwierdziłem ze bedzię lepiej , a pod zboża daje po orce pod agregat

#1169 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 sierpień 2012 - 23:11

Rzepak sieje ktos rzepak po attribucie?

#1170 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1186 postów

Napisany 21 sierpień 2012 - 05:37

Rzepak My na usłudze sialiśmy rzepak 30 września i był by ok gdyby nie został przypalony herbicydem....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1171 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 21 sierpień 2012 - 11:14

Rzepak Dużo zależy d pogody.
Może i wyglądał ok. ale na plon to nie ma co liczyć sianego 30 września.Sąsiad raz posiał 1 października i nawet nie powschodził.
Ja siałem raz 15 i plonu nie było a pięknie się zapowiadał.Raz podsiewałem 28 września , ale jesień była bardzo ładna i zrównał się z tamtym i różnicy nie było widać.
Teoretycznie każdy dzień spóźnienia po terminie to jest 50 kg zniżki plonu.

#1172 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 sierpień 2012 - 19:42

Rzepak ja zaś wyczytałem że każdy dzień zwłoki po terminie to aż 100kg zniżki plonu ale to wszystko teoria i z różnych źródeł czerpana ale napewno nie warto tego lekceważyć.

kapera pare postów wczesnie nie wiem czy w tym temacie czy innym ale opisywałem, miałem rzepak po attribucie i sekatorze (mieszanina) hmm ciężko cokolwiek stwierdzić ogólnie rzepak był ładny jednakże był zasiany na piasku wydał ok. 2t. Choć ten roko pokażał że rzepaki w dobrej kondycji po zimie odmiany populacyjnej na glebach IVb i V potrafią wydać około 4t oczywiście gdy opady dopiszą i cały szereg innych zagrożen.

Edytowany przez proxy8441, 21 sierpień 2012 - 19:47.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1173 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 21 sierpień 2012 - 20:19

Rzepak Dziś siałem polifoske pod orke na rzepak godne polecenia nawóz wcale nie ląduje tak głęboko jak by sie mogło zdawać a jak by nie patrzeć rzepak ma głeboki system korzeniowy , no ale zobaczymy za rok jaki bedzie efekt siania pod orkę zostawiłem poletko 8 na 8 bez siania nawozu pod orkę tam sypnę pod agregat , a w piatek siew

#1174 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 22 sierpień 2012 - 07:27

Rzepak koledzy jaką dajecie dawkę startową pod korzeń?
Myślałem dać 27N 75P 80K...
tylko mam mały problem z fosforem bo w nawozach przeważnie jest go mało co znacznie podnosi mi koszty... Macie może na to jakieś dobre rozwiązanie? Jakąś sprawdzoną kombinację jeśli chodzi o mieszanie nawozów?

#1175 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów

Napisany 23 sierpień 2012 - 07:31

Rzepak ja będe w tym roku mieszał superfosfat wzbogacony 40% P2O5 dodatkowo jeszcze S i Ca oraz sól potasową.

Edytowany przez proxy8441, 23 sierpień 2012 - 07:32.

#1176 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 23 sierpień 2012 - 08:53

Rzepak Ja dawałem 400 kg polifoski 4 wiec w dostarczyłem 16N 48P 128K 8Mg 36S dawka startowa dobra , teraz już nic sie nie opłaca mieszać lepiej kupić juz NPK przy cenach czystego potasu i fosforu nie wychodzi taniej a tylko sie roboty dokłada . Mnie 400 kg nawozu kosztowało 700 zł wielkość składników napisałem , a jeśli chcesz mieszać to trzeba 200 kg soli juz masz 400 zl , 100kg fosforu to jest 180 zl do tego siarka magnez , a tak jedziesz zamawiasz , przywożą , sypiesz , rozsiewasz :) No ale tez zależy po ile kto ma nawozy i wgl :) jak tam sie komu chce
@panczo1922 dobre masz ziemie ze aby chcesz tyle składników dostarczyć , i czego az tyle fosforu do potasu ? czy masz ziemie mało zasobne w fosfor robiłeś badania? , A jeśli sie przerażasz kosztów to zostaw rolnictwo prosta zasada nie dasz nie masz tu i tu zaoszczędzisz ale pole też zaoszczędzi i efekt wyjdzie taki ze wyjdziesz na 0 albo na -
Siał ktoś z was Orlando F1 ,pierwszy rok sieje jak ta odmiana sie sprawuje??

#1177 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 23 sierpień 2012 - 12:30

Rzepak ja w tym roku pierwszy raz siałem rzepak. wyszło 80kg P,136kg K i 36 kg S w przeliczeniu na 1ha, stosowałem fosforan amonu, sól potasową i superfosfat prosty.
hoduję króliki

#1178 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 23 sierpień 2012 - 18:05

Rzepak ja w tym roku sypnąłem Amofoske, na jednym kawałku 600 kg/ha a na drugim 500.. Skład 4 16 18 (24 CaO 11 S) ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1179 Share d4r4s

d4r4s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 23 sierpień 2012 - 21:04

Rzepak Panowie potrzebuję porady, źle ustawiłem siewnik z racji że nigdy nie miałem styczności z aparatami wysiewającymi od pneumatyków i zamiast wyjść 2.4kg/ha wyszło 4kg/ha odmiana Pionier D03 na całe szczęście zasiałem tak tylko hektar i teraz pytanie co zrobić z tym fantem ? jak wzejdzie za gęsto jakoś go przerzedzić ? dodam że siany jest bez orkowo 2x gruber i brona Aktywna wysiany na głębokość 2-2.5cm :)

Edytowany przez d4r4s, 23 sierpień 2012 - 21:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1180 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów

Napisany 23 sierpień 2012 - 22:01

Rzepak losktosteż ją sypałem tylko pod zboża, natomiast pod rzepak rozsiałem tą Amofoske pod rzepak 5-10-25 bodaj jeszcze chyba S i Ca a w tym roku mieszam.

Wychodzi mi to ok. 50zł taniej na hektarze w porównaniu z Polifoską 8, dużo do obsiania nie mam więc sobie pozwoliłem dodatkowo 10% Ca mam w suprze oraz S a na wiosne lece Saletrzakiem.

Dziś zaorane i cześć uprawione jutro cd. i siew oraz oprysk. panowie sucho strasznie ciężko się orało ciągnik jęczał a ziemia wyorywana tylko lekko wilgotna się nie przewracało tylko "cisło" masakra jak nie popada, ciekawe jak herbicyd doglebowy podziała. :( :(

d4r4 zobaczysz jak powschodzi policzysz ile bo niewiadomo co jeszcze się może zdazyc ale raczej bedzie za gęsto, skoro hektar to może po wschodach lekka bronka czy coś.

Edytowany przez proxy8441, 23 sierpień 2012 - 22:04.