Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#1141 Share belarust25

belarust25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa
    motoryzacja, mechatronika,ładne dziewczyny

Napisany 17 sierpień 2012 - 11:44

Rzepak Witam. Mam pytanie odnośnie rzepaku. Mam w planie posiać 1ha rzepaku z czego połowa to na łące którą w tym roku wziąłem w dzierżawę. Trawę wykosiłem zgrabiłem z talerzowałem i zamierzam zaorać i zasiać rzepak. I mam pytanie czy jest sens? Czy lepiej zrobię jeżeli rzepak posieje na innym polu a tam na przykład pszenice? Kiedy najlepiej zasiewać ten rzepak?
Z góry dzięki za odp. Pozdro :)
KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 17:20
  •  

#1142 Share MaarassK

MaarassK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 11:45

Rzepak Tez po raz pierwszy mam zamiar zasiać rzepak. Czy koniecznie trzeba podpisać umowę kontraktacji i od firmy skupującej wziąć nasiona czy ryzykować i sprzedawać na wolnym rynku. Chciałbym zasiać Visby. Na polu na którym chciałbym go zasiać rośnie jeszcze pszenica jara. Przed feralnym 6 sierpnia była za mokra do młócenia. Areał 2, 5 ha klasa ziemi II i IIIa. Wystarczy orka potem szybka uprawa i siew czy sobie darować w tym roku?

#1143 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1244 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 sierpień 2012 - 12:50

Rzepak panowie to teraz się Was spytam jak gęsto rosną rośliny w rzędzie kiedy siejemy do nawet 50cm między redlicami a tak sięją, kiedyś był artykuł chyba w Top Agrar i chyba była to Austria czy jakiś inny kraj zachodniej europy. Nawet Przemek99 kiedyś dodał fotkę na AF rzepaku tak zasianego to teraz pytanie jak gęsto są rosliny w takich rzędach żeby uzyskać obsade optymalną czyli ok. 30-40 dla mieszańcy i 50-60 dla populacyjnych odmian??

ja osobiście sieję co drugą poznaniakiem i mógłbym zasiać każdą tylko po co? jak te ok. 22cm między redlicami bardzo wg mnie współgra z roślinami tylko dostosowac się do norm wysiewu. Np w poznaniaku można przełozyć jeszcze trybo na wysiew nie średni nawet tylko zmniejszony i można zasiać całkiem dobrze nawet każdą redlicę. Może ktoś ma problemy ale nie bójcie się siewnika tylko książka w rękę i próba kręcona i wszystko się da.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1144 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 17 sierpień 2012 - 18:39

Rzepak Nikt się nie boi tak siać ale jak dla mnie efekt jest lepszy przy wysiewie wszystkimi redlicami jak nie spróbujesz i nie porównasz uprawy to się nie przekonasz.

@belarus25 po łące nie polecam siać jak nie pryskałeś jej roundap-em czy czymś z tej rodziny środków bo chwasty będą wyłazić szczególnie dwuliścienne gleba na rzepak musi być odpowiednio wyrobiona a po łące od razu tak nie zrobisz żeby było fest ale twoja decyzja

@MaarassK nie wiem jak w twoim regionie ze skupem ale ja u siebie już dwa lata bez kontraktacji sprzedaję sieję czym chcę co chcę i sprzedaję gdzie chcę żadnych zobowiązań jak zbierzesz suchy to i przez parę dni będziesz mógł szukać klienta na swój towar

#1145 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 19:25

Rzepak Ja jako jedyny w okolicy miałem zasiany rzepak co drugi lejek w poznaniaku i po zimie jako jedyny zostawiłem rzepak i skosiłem :) tylko problem był z zachwaszczeniem :/ teraz zasieję też co każdy lejek zobaczymy czy będzie lepiej ;)

#1146 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 19:42

Rzepak Ja sieję w każdy lejek i roślinki są bardzo fajnie rozmieszczone po polu, zwłaszcza że pneumatyk lekko je rozdmucha :D

W tym roku sieje Visby F1, w paczce jest tylko 7,7kg !! w zeszłym roku było 10,5 kg

sieję również na próbę Adam F1

#1147 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 20:18

Rzepak Chyba żartujesz kolego - Visby i tak mało w paczce. Ja dziś dostałem Rohana. Paczka 14,9kg MTN8,9g
W poniedziałek sąsiad będzie miał paczki Visbiego to napisze ile ma. Ja tez sieję w każdy lejek.

#1148 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 20:21

Rzepak otóż to nie żartuje, patrzyłem na dwóch paczkach i było po 7,7 kg, sam byłem zaskoczony, w zeszłym roku miałem Kolumba i było 7,4kg, także wysiewałem po 2,4kg/ha :) w tym roku będę wysiewał po 2,6kg/ha..... muszę luknąć ile ma Adam F1

#1149 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 05:40

Rzepak Artoga i Cherlok po 7,4kg jednostka. Jak wsypiesz w siewnik to trudno go znaleźć. ;)

#1150 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 18 sierpień 2012 - 22:24

Rzepak Ja dzisiaj posiałem SY Kolumb. Dostał 175kg/h polifoski 6. Zobaczymy co ciekawego wyrośnie z tej odmiany :) A jeżeli chodzi o siew to również siałem 2.4kg/h.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1151 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 07:31

Rzepak o matko.... ja dopiero w środę/czwartek będę orał a potem siał.... więc może do soboty się uda skończyć :)

jednostka Adam F1 7,7kg.... masakra, tak jak VIsby, ale w zeszłym roku Kolumba bez problemu udało mi się wysiać w ilości 2,4 kg/ha więc i w tym się uda :)

#1152 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 07:56

Rzepak Ja wczoraj trochę posiałem i jutro będę kończył.
Ale dlatego tak szybko bo na wczasy się wybieram w czwartek.

#1153 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 09:12

Rzepak Czy to tak szybko to ja nie wiem bo ten tydzień i następny to optymalny termin zasiewu rzepaku, w zależności od regionu Polski. Chociaż z tego co widziałem to i są rejony, w których sieje się rzepak 10 sierpnia :)

#1154 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 09:41

Rzepak Kolego Barabus, Ja też jeszcze nie za orałem :) - mieszkam prawie w centrum Polski-tak wiec spokojnie zdążymy. U mnie sieję się od 25 sierpnia do 5 września. Zamierzam jutro zacząć orać. Ja sieje Amazone D8. Jakim siejesz siewnikiem kolego Barabus???

#1155 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 sierpień 2012 - 11:04

Rzepak Centrum Polski i siew od 25 sierpnia do 5 września? Ja mam inne informacje i to znacząco odbiegające od Twoich.

#1156 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 19 sierpień 2012 - 11:37

Rzepak U mnie na wschodzie zawsze sieję 11 sierpnia zaorane tydzień przed terminem później tydzień deszczu dzień w dzień i wczoraj próba siewu nawozów zakończona zrytym polem kiedy siew to nie wiem

#1157 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 11:57

Rzepak Rano orać , po południu siać. Ja tez jednej działki nie daje rady osuszyć, a druga zlana po siewie i chyba za tydzień siew jeszcze raz. :mellow:

#1158 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 12:02

Rzepak Zalecany termin dla terenu centralnego Polski to jest od 15 do 25 sierpnia. Radziłbym nie emocjonować się tak MTN-em kwalifikatu. Jak zaskorupi to i tak będzie koopa. :)

#1159 Share jarekmaz

jarekmaz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 12:06

Rzepak ja chciałem w tym roku zasiać ale boję się trochę o to bo u nas nie ma żadnych takich skupów tylko teresin i jeszcze rok poczekam może więcej się dowiem bo nie widzi mi się na rynkach po parę kg sprzedawać ;X

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1160 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1244 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 sierpień 2012 - 13:47

Rzepak mnie dopiero mają wapno przywieźć i planuje go jeszcze rozsiać i zaorać może w tym tyg cos koło soboty zasieję jak nie to na nastepny tydzień, najpóźniejszy termin siewu rzepaku w Polsce jest do 25 sierpnia.

Edytowany przez proxy8441, 19 sierpień 2012 - 13:48.

My siejemy, a Bóg daje plony.