Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share Atsihosam

Atsihosam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 14 sierpień 2012 - 17:05

Rzepak Właśnie dostałem rzepak Monolit. W worku 2 miliony nasion worek waży 13kg i jest na 3 ha. Z tego wynika że mam go siać 13/3=4.3kh na ha? Mtz= 6,1g kiełkowanie na poziomie 94%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 22:01
  •  

#1122 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 14 sierpień 2012 - 17:12

Rzepak no to grube nasiona, ja siałem turana f1 , 1,5 mln nasion waga 6,5 kg, czyli norma wysiewu niecałe 2,2 kg/ha

#1123 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 14 sierpień 2012 - 21:29

Rzepak

Właśnie dostałem rzepak Monolit. W worku 2 miliony nasion worek waży 13kg i jest na 3 ha. Z tego wynika że mam go siać 13/3=4.3kh na ha? Mtz= 6,1g kiełkowanie na poziomie 94%

dokładnie tak. Nasiona naprawde grube muszą być.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1124 Share strzelec1111

strzelec1111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 15:50

Rzepak Witam panowie -jestem początkującym rolnikiem z wielkopolski i chciałbym zasiać rzepak ,czy ktoś mógłby napisać co po kolei robi począwszy od uprawy pola

#1125 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 15 sierpień 2012 - 17:15

Rzepak Najpierw wysiew nawóz P i K (najlepiej pod orkę) Co do rodzaju nawozu to jest ich wiele.. Może być Polifoska 6, Lubofos itp. Dawka zależnie od gleby - dla Polifoski 6 300-400 kg/ha
Później orka, dokładna uprawa i siew. Z tym że najlepiej wszystko zrobić zaraz po sobie. Orka zaraz uprawa i siew. Nie można przesuszyć gleby! Będzie problem ze wschodami.
Po siewie najlepiej jest wykonać oprysk herbicydowy (można też na wiosne ale zabieg jesienią jest o wiele skuteczniejszy) Środków jest wiele: Butisan Star, Butisan + Command itd..
I pozostaje obserwować plantacje. W fazie 4-6 liści dobrze jest opryskać środkiem o charakterze regulatora wzrostu. Masz wtedy zarówno ochronioną roślinę pod względem chorób grzybowych i zabezpieczony stożek wzrostu przed nadmiernym wyrośnięciem (co powoduje problemy z przezimowaniem) Co do preparatów polecam Toprex lub innym środek zawierający tebukonazol.
Można też dokarmić rzepak dolistnie przy widocznych niedoborach, no i przy wystąpieniu szkodników... wiadomo co robić ;)

Na jesień to by było chyba tyle. Jak o czymś zapomniałem to koledzy zaraz dopiszą :P
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1126 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 20:01

Rzepak na chwasty mam zestaw Rapsan + Command + Grounded, dawkowanie 1,5l +0,15l + adiuwant. Zastanawia mnie tylko dość niska dawka Commandu bo na Rapsanie pisze 0,18-0,2 i zawsze w tych granicach dawałem, trochę się cykam żeby mi przytuli nie przepuściło. Ile Commandu dajecie?

#1127 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 20:15

Rzepak ja dotychczas pryskałem Butisanem Star, ale w tym roku pryskam Teridoxem z Commandem i daje 0,2 Commandu ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1128 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 20:36

Rzepak Z tym regulatorem wzrostu trzeba uważać, sąsiad opryskał rzepak jesienią, sucho było, fioletowy się zrobił od tego. Wiosną nie mógł się zebrać i ogólnie tam gdzie nie pryskał rzepak był piękny, tu gdzie pryskane po jednym badylu i to marnym.

#1129 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 20:43

Rzepak zgadza się trzeba uważać, szczególnie z rodzajem środka i dawką ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1130 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 20:50

Rzepak a command top 375 wymieszany z fuego 500 w proporcji 2l/1l to dobre rozwiązanie zaraz po siewie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 06:10

Rzepak Jestem początkujący w temacie rzepaku i mam takie pytanie odnośnie wysiewu rzepaku. Mam zamiar go posiać siewnikiem zbożowym, zamknąc co drugą rurkę w wynkiu czego będę miał szerokość międzyrzędzi około 24 cm, no i się zastanawiam czy taka szerokość jest dobra?

#1132 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 07:15

Rzepak Ja tak siałem i było super. Rzepak pięknie się rozkrzewił, jak krzak porzeczki.

#1133 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 08:35

Rzepak ja też tak sieje i jest dobrze ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1134 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 10:15

Rzepak ja dzisiaj kupiłem visby- 12,6kg siła kiełkowania 88% nasion ile jest nie wiadomo, ale chyba 2mln:) Dziwi mnie tylko siła kiełkowania, znacznie niższa niż monolit agrofotowicza Atsihosam

#1135 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 19:58

Rzepak Proxy8441 jak Ty to obliczasz ? skoro na 1 m2 wysiewamy 50 nasion a ha ma 10 000 m2 to na ha wysiewamy 500 000 nasion razy 6.1 g to jest 3.05 kg + 6 % na słabe kiełkowanie ale nie wychodzi mi w obliczeniach ponad 4 kg, proszę o wytłumaczenie bo też mam tą odmianę kupioną ;) bo wg Twoich obliczeń wychodzi ok 70 nasion na m2 nie jest to za dużo przy takiej sile kiełkowania ??

Edytowany przez rafto, 16 sierpień 2012 - 20:02.

#1136 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 16 sierpień 2012 - 21:16

Rzepak A ja sieję wszystkimi redlicami i wtedy w rządku jest mniej roślin i są bardziej rozproszone ma metrze kwadratowym a w rządkach jest gęściej i rzepak jedna roślina przed drugą pnie się do góry szczególnie na jesień i wydłuża się mu przez to szyjka która jest wrażliwa na mróz rzepak ma krótszą szyjkę przy siewie każdą redlicą przynajmniej ja takie coś zauważyłem i tak będę siać zawsze

#1137 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 21:31

Rzepak Tylko, że jak siejesz wszystkimi redlicami to masz raptem 10-15cm między roślinami, a one przed zimą potrafią mieć po 40cm średnicy więc nałożą Ci się liście tak, że jedna roślina zakryje drugą, Co do zaprawionych nasion to UWAŻAJCIE! Ja dziś raptem wziąłem na sekundę garść visby i zaczęła mi cierpnąć ręka, później musiałem dotknąć się do twarzy bo też częściowo straciłem czucie, aż się zacząłem jąkać. Na koniec zacząłem mniej ostro widzieć (bez tragedii, ale różnica lekka była) i rozbolała mnie głowa + brzuch. Pół dnia miałem z bańki, teraz dopiero jakoś lepiej się czuje.

#1138 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 05:50

Rzepak

A ja sieję wszystkimi redlicami i wtedy w rządku jest mniej roślin i są bardziej rozproszone ma metrze kwadratowym a w rządkach jest gęściej i rzepak jedna roślina przed drugą pnie się do góry szczególnie na jesień i wydłuża się mu przez to szyjka która jest wrażliwa na mróz rzepak ma krótszą szyjkę przy siewie każdą redlicą przynajmniej ja takie coś zauważyłem i tak będę siać zawsze

I bardzo dobrze siejesz. W co druga redlice sieją ci co nie umieja ustawić siewnika by wysiał 2kg ale w kazdą . ;)
@metiu20 strach pomyśleć co by było jakbyś zjadł trochę tego rzepaku. :lol:

#1139 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 17 sierpień 2012 - 07:16

Rzepak @metiu20 tylko problem jest w tym że jak siejesz co jedną redlicę to masz gęściej w rządku i wychodzi na to że ma jeszcze mniej miejsca taka roślina poza tym ja mam siewnik amazone w którym redlice są rzadziej rozstawione bo ok 14,5 cm a polskie mają jak się nie mylę 11,5 i tu jest też różnica. Druga sprawa jak w rządku są rośliny gęsto to mają miejsce na boki tylko rosnąć a takie rozstrzelone wszystkimi redlicami mają więcej miejsca w każdą stronę się rozkrzewić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share 16HDR008

16HDR008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 09:11

Rzepak

ja dzisiaj kupiłem visby- 12,6kg siła kiełkowania 88% nasion ile jest nie wiadomo, ale chyba 2mln:) Dziwi mnie tylko siła kiełkowania, znacznie niższa niż monolit agrofotowicza Atsihosam

Też mam VISBIEGO.Opakowanie 11,6 kg, siła kiełkowania 91%, 1,5 mln żywych nasion. Planowany siew na 25-08 (dolnosląskie).