Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#761 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 marzec 2012 - 08:06

Rzepak

byłem dzisiaj na polach rzepaku stwierdzam że wygląda dużo gorzej niż kilka dni temu myśle ze u nas będą pługi szaleć niestety

Co Ty gadasz Poważnie?
Może ci rolnicy popełnili ten błąd że nie zasili saletrą przed 20 lutym, może nie dali wapniaku -wydrwigrosza-granulowanego, a może w styczniu zapomnieli o siarczanie amonu lub klepaku ?
Już wiem, im wszystko wisi.

Edytowany przez xemit, 03 marzec 2012 - 08:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 09:01
  •  

#762 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 marzec 2012 - 09:08

Rzepak ja narazie czekam z nawozami, pogoda długsza nie napawa optymizmem mrozy w nocy w dzień bez rewelackji do 5st jeśli się to sprawdzi to wg. mnie nie ma sensu narażac plantacji, nie zasiliłem jeszcze ani morgi, tata mi mówił dziś jak był wczoraj na kopalni to okoliczne pola rzepaku zasilone i śmierdzą, mam obawe co do rzepaku zboża bedą, z rzepakiem czekam aż pokaże oznaki życia.

klauss jak uważasz ja czekam zbytnio mi się nie spieszy równiez wole zagłodzone oziminy niż wysypać pieniądze w błoto.

Edytowany przez proxy8441, 03 marzec 2012 - 09:11.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#763 Share tktomek74

tktomek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 09:24

Rzepak Panowie czy kędzierzyńska saletra amonowa z magnezem i wapniem byłaby dobra na dawkę startową ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#764 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 10:44

Rzepak Przeglądałem pogodę przed chwilą w moim rejonie na; http://www.twojapogoda.pl/ i we wtorek i środę ma być w nocy -11, -12 stopni! Spokojnie wjedzie się z nawozem ale nie wiem czy się cieszyć z takiego mrozu, dobiłoby wszystko!

#765 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 12:35

Rzepak Duży wiatr mnie niepokoi mimo że w nocy -2

#766 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 marzec 2012 - 14:36

Rzepak dzisiaj mogłem posiać nawóz, rano było zamarznięte ale niestety nie udało się ze względu na wiatr ;[
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#767 Share DonPedro

DonPedro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 14:48

Rzepak Niestety ten wiatr to może rozwiać wszystkie nasze zmartwienia.... <_<

#768 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 03 marzec 2012 - 15:43

Rzepak każda slatera jest odpowiednia na dawkę startową gdyż zawiera azot w odpowiedniej formie pod warunkiem ze zapewnisz roślinie optymalne nawozenie wczesniej NPK MG S itd kedzierzyńska ma ten minus ze duże granule wolniej sie rozkładają ale za to lepiej sie ją sieje no i ma tylko 32 % N ja tam narazie nic nie sieje prognozy mówią nawet o dwucyfrowym mrozie w przyszłym tygodniu na szczęcie nie u mnie ale -9 zapowiadają w środę więc to wszystko moze zostać dobite na amen kolega wcześniej pisał nie z takie mrozu nie ma sie co cieszyc oj nie ma

Edytowany przez thug, 03 marzec 2012 - 15:53.

Thug

#769 Share crimer

crimer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 16:53

Rzepak jak patrzyłem na pogodę to u mnie na podkarpaciu zapowiadają -16 na 6.03 więc może nie byc wesoło

#770 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 18:10

Rzepak

Co Ty gadasz Poważnie?
Może ci rolnicy popełnili ten błąd że nie zasili saletrą przed 20 lutym, może nie dali wapniaku -wydrwigrosza-granulowanego, a może w styczniu zapomnieli o siarczanie amonu lub klepaku ?
Już wiem, im wszystko wisi.

widzę że kolega do czegoś pije tylko nie wiem czy do moich poprzednich wypowiedzi czy jeszcze do czegoś innego chyba jestem niedokształcony mimo że mam wyzsze wykształcenie ;) ;) ;) to nie kapuje za bardzo albo kolega Xemit zawsze chce zabłysnąć swoimi wypowiedziami że nie pisze zbyt konkretnie choć trzeba przyznać ze dosadnie

Edytowany przez thug, 03 marzec 2012 - 18:12.

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#771 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 18:34

Rzepak @thug bo są poprostu rzeczy których się nie nauczysz na studiach. Wiedza praktyczna jest zawsze bardziej ceniona niż ta teoretyczna.... ;) Mi się wydaje, że Xemit nie chce zabłysnąc. Po prostu czasem ze specyficznym poczuciem humoru podsumowuje niektóre "złote myśli" kolegów z forum...
Co do przezimowania rzepaku, to w moim regionie jest to narazie jak wróżenie z fusów. Jak się okaże, że przetwał to jego plon będzie jeszcze większa zagadką...

#772 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 18:48

Rzepak wiem o tym to był tylko żart zresztą wyzsze mam ale nierolnicze i nie twierdze że teoria to coś lepszego niż praktyka potrzebny jest złoty środek między tym i tym poza tym nikogo nie chcę obrażać ani twierdzić ze wiem wszystko najlepiej ale czasami wydaje mi sie ze kolega xemit tak właśnie myśli chociaż szanuje jego i jego doświadczenie i szanuje go bo jest starszy ode mnie i tego wymaga kultura ale myśle ze wiedze na temat rolnictwa posiadam sporą ale nikt nie jest wszechwiedzący a co do plonów to będzie zapewne niższy niż mógłby być przy rzepaku nie obciążonym tak zimą jak tegoroczna dodatkowo o ile wogóle przetrwa nasz rzepaczek to jesczcze mogą go spotkać takie nieprzyjemne rzeczy jak grad czy przymrozki w maju pozdrawiam plus w przyszłym tygodniu spotkają go jeszcze solidne mrozy nocne niektóre modele numeryczne pokazują w Polsce nawet -14st C

Edytowany przez thug, 03 marzec 2012 - 18:49.

Thug

#773 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 03 marzec 2012 - 19:52

Rzepak xenit stwierdza fakt bez sraczki, i myślę że może troche wk... stanem ozimin, poczekajmy zobaczymy, na szczęście nie mam tego problemu a z nawozem po 20 wjeżdżam jak śniegiem nie sypnie

#774 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 19:57

Rzepak przzed chwila duze gosp wyjechalo z nawozem na rzepaki

Edytowany przez Lukaszjarm, 03 marzec 2012 - 19:57.

#775 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 marzec 2012 - 20:08

Rzepak mój rzepak utrzymał się tak http://www.agrofoto....ozimy-xenon-f1/
muszę jeszcze sprawdzić jak 2 odmiana. Dzisiaj miał dostać Polifoske M ale ze względu na wiatr nie dało się.. Może z poniedziałku rusze ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#776 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 marzec 2012 - 21:40

Rzepak

widzę że kolega do czegoś pije tylko nie wiem czy do moich poprzednich wypowiedzi czy jeszcze do czegoś innego chyba jestem niedokształcony mimo że mam wyzsze wykształcenie ;) ;) ;) to nie kapuje za bardzo albo kolega Xemit zawsze chce zabłysnąć swoimi wypowiedziami że nie pisze zbyt konkretnie choć trzeba przyznać ze dosadnie

Napisany 23 luty 2012 - 08:45

"koledze xemitowi już wszystko wisi chyba i sie czepia w końcu już jest emerytem jeśłi podał prawdziwy wiek heh"

Więc pozwolę sobie na lekkie przypomnienie , gdyż koledzy , wykształceni , młodzi , prężni często butni zapominają o jednej jakże ważnej zasadzie, która moim zdaniem powinna być nadrzędna przy określaniu dawek nawozu.

Jest nią kondycja rośliny i realne możliwości wykorzystania określonej porcji nawozu.

Moje stwierdzenie " widać że nawozy są jeszcze zbyt tanie" miało określony cel.

Mało kto z obecnych na forum, pozwala sobie zauważyć , że po tegorocznej zimie , w pewnych rejonach Polski jest nieciekawie, żle, a nawet bardzo żle. Rolnicy stoją przed dylematem, orać-zostawić, wejść w koszta przesiewu jarymi , z całym ryzykiem następnej porażki, ale i możliwością zarobku w przypadku powodzenia , czy tez zaoszczędzić na kosztach , jednocześnie godzac się z plonami rzędu- 1-1,5 t rzepaku , bądz 1,5-2 tony zboża.

A tu , cóż słyszę, bądz czytam-jak kto woli. 15 lutego propozycje przekraczające 100 kg N na start, K2O , P2O5 MG, B , klepaki, ba najbardziej nieekonomiczne wapno zwane wapniakiem -wydrwigroszem, które w dawce 300 kg/ha nie daje nic poza ruiną finansów i utrata N z saletry po spotkanie się z tym "wydrwigroszem leżącym na wierzchu"

Moi drodzy gdyby tylko licytacja dawek budowała plon , dawno chodzilibyśmy nago i boso. Sztuką jest posiadać rośliny w takiej kondycji, by w ciągu swojego aktywnego okresu wegetacji były w stanie przetworzyć jak największą ilość z podanych dawek na plon, przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat .

Sztuką jest też zdać sobie sprawę że możemy na kondycję roślin wpływać, lecz w ograniczonym stopniu wykluczającym definicję -decydowania o niej.

Proszę zwrócić uwagę na zeszłoroczne posty dotyczące nawożenia u niektórych userów, a deklarowane przez nich plony. Cóż się takiego stało że "końska dawka", przełożyla się na 8-10-bądz 15q/ha. Jak ze zwrotem nakładów i bilansie pomiędzy kosztami a zyskiem?

Czy nie pora więc pogodzić się z faktem braku opcji by karmiony jamnik, dawką przewidzianą dla bernardyna, osiągnął jego rozmiary . Niestety nigdy ich nie osiągnie , a co gorsze część strawy przechwycą okoliczne kundle , jamnik będzie miał obstrukcję, zaś właściciel owego jamnika niedosyt i zubożone konto.

Co do wirtualnego bytu zwanego Xemit, to uwierz mi ale mój wiek, stan cywilny, orientację seksualną , bądz też stan konta pozostawiam tylko dla wiadomości nielicznych i nie jest to nikt z drugiej strony kabla.

Jedno jest pewne, mam troszkę mniej lat, choć więcej jak 90% z was, mam nieco więcej jak kilka klas szkoły podstawowej o której to wspominałem, lecz niestety nigdy nie udało mi się uzyskać tytułu magistra. Mam też dwie nogi i po współczuciu jednego z userów, po mojej informacji że posiadam tylko jedną zrobiło mi się głupio.

Wniosek z tego -człek nie pelikan, musi łykać ostrożnie .

P.s.

Co do ciebie Thug, to tak przypadkowo zacytowałem i broń Boże, nie żywię urazy, zresztą być może się znamy, ba na pewno znamy gdyż nie ma nas zbyt dużo handlujących specyficznym towarem którego aktualny skup znajduje się na terenie CN w Oleśnicy.

#777 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 03 marzec 2012 - 23:56

Rzepak no tak być może sie znamy jeśli chodzi o tytoń bo też bywam w oleśnicy sprzedając ten właśnie specyficzyny towar ale to juz sie zakonczyło niestety wtym sezonie bo raczej już nie bede tego speyficznego towaru uprawiał a co do tego wieku i że reszta może wisieć to serdecznie przepraszam jeśli tak bardzo przypiekło jesli nie to potrakrtujmy jakby nie było tego wpisu

Thug

#778 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 04 marzec 2012 - 07:07

Rzepak u mnie w nocy -5 było, a ma być więcej, jak na kujawach i wielkopolsce będzie podobny spadek temp w nocy to ci co już te nawozy wysieli szczególnie saletrzane to będą mieli ciepło.

#779 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 07:47

Rzepak Ruszyła wogóle u Was wegetacja?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#780 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 08:14

Rzepak u mnie w Wielkopolsce a przynajmniej u mnie nie ruszyła wegetacja.