Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#641 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 01 luty 2012 - 17:40

Rzepak Już mam --18

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 11:26
  •  

#642 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 01 luty 2012 - 18:06

Rzepak Ja dziś oglądałem kilka plantacji rzepaku to rośliny pozamarzane sporo gródek lody wewnątrz praktycznie całe pozamarzane wszystko odpada przy próbie wyrwania. Zauważyłem że odmiany populacyne jeszcze nie przemarzły rośliny nadal giętkie bez gródek lodu . Prawdopodobnie pomogła im większa obsada bo te przemarzniete to rzadkie mieszańce.
The Truth Is Out There

#643 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 01 luty 2012 - 18:31

Rzepak dziś było u nas -14 nad ranem, w dzień -8, wg tej pogody najgorsze już za mną
http://www.yr.no/ste...etnica~3087045/

o ile to jest wiarygodne :rolleyes:
dziś dzień był chyba najzimniejszy jak na razie, co będzie z roślinkami to się zobaczy jak puści, bo na razie to wróżenie z fusów, wiadomo ze liście główne rzepak zrzuci, no ale przecież nie są mu potrzebne, najważniejszy jest stożek wzrostu i korzeń, a to że rosliny sa zmarzniete i się łamią to chyba nic dziwnego przy tej temperaturze

naprawdę nie widzę sensu nie spać po nocach z powodu mrozu, co będzie to dopiero się okaże, czas na decyzje o orce jeszcze przyjdzie, bo z tego co widzę to co niektórzy już lemiesze klepią

Edytowany przez BARABUS, 01 luty 2012 - 18:33.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share crvx40

crvx40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika

Napisany 01 luty 2012 - 19:38

Rzepak Koledzy mam pytanie. Pierwszy rok sieje rzepak i jesli moglibyscie powiedziec to jaki nawoz dac teraz w czasie ruszenia wegetecji jaka ilosc i w ilu dawkach?

#645 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 01 luty 2012 - 20:00

Rzepak

dziś było u nas -14 nad ranem, w dzień -8, wg tej pogody najgorsze już za mną
http://www.yr.no/ste...etnica~3087045/

o ile to jest wiarygodne :rolleyes:
dziś dzień był chyba najzimniejszy jak na razie, co będzie z roślinkami to się zobaczy jak puści, bo na razie to wróżenie z fusów, wiadomo ze liście główne rzepak zrzuci, no ale przecież nie są mu potrzebne, najważniejszy jest stożek wzrostu i korzeń, a to że rosliny sa zmarzniete i się łamią to chyba nic dziwnego przy tej temperaturze

naprawdę nie widzę sensu nie spać po nocach z powodu mrozu, co będzie to dopiero się okaże, czas na decyzje o orce jeszcze przyjdzie, bo z tego co widzę to co niektórzy już lemiesze klepią

ta prognoza jest niewiarygodna najgorzej bedzie w sobote co potwierdzają rózne modele http://gfspl.rootnode.net/gempl/T2M/78 to jest sobota rano wg GEM a to jest twoja miejscowść wg najlepszego modelu cosmo http://www.pogodynka.pl/polska/16dni/rokietnica_rokietnica_poznanski

Edytowany przez thug, 01 luty 2012 - 20:01.

Thug

#646 Share tomaszek767

tomaszek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 01 luty 2012 - 20:14

Rzepak Nawożenie zależy od gleby jaką masz, od plonu jaki chciałbyś osiągnąć i stanu roślin:)

#647 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 02 luty 2012 - 08:14

Rzepak patrząc dzisiaj na modele i mapy myślę że duże straty wystąpią również w Niemczech i Francji

#648 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 02 luty 2012 - 08:47

Rzepak panowie, a jak to jest, bo ja to dopiero od 5 lat sieje ten rzepak
czy jak teraz przy -17 bez okrywy chwytam rzepak a on mi się sypie w ręce, tzn łamią się liście i generalnie wszystko się sypie to znaczy że przemarzł i jest już po nim, czy to naturalne że przy mrozie roślina tak przemarza i ocenić będzie można dopiero jak puści mróz ??

Edytowany przez BARABUS, 02 luty 2012 - 08:48.

#649 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 02 luty 2012 - 09:04

Rzepak Teraz nic nie ocenisz, kruszy się, bo soki roślinne są zamarznięte, ale to nie oznacza, że nie żyje.
Trzeba czekać na odwilż, dopiero wtedy można coś powiedzieć.

#650 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 02 luty 2012 - 09:15

Rzepak uf to trochę mnie pocieszyłeś... trochę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 02 luty 2012 - 09:39

Rzepak to wyrok w zawieszeniu ogłoszenia

#652 Share tomaszek767

tomaszek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 02 luty 2012 - 11:50

Rzepak Jeżeli chcesz sprawdzić czy przemarzł czy nie w tej chwili musiałbyś wykopać kilka roślin, odmrozić glebę i jak już rośliny rozmarzną (tak żeby się nie łamały) musisz rozkroić roślinę wzdłuż od góry w dół korzenia. Jeśli szyjka korzeniowa (czyli to takie zgrubienie) będzie białego koloru to rzepak jest cały i zdrowy natomiast jeśli kolor szyjki korzeniowej będzie brązowy tzn że roślina przemarzła.

#653 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 02 luty 2012 - 11:59

Rzepak jest to jakiś sposób tylko jak wykopać tą roślinę, lepiej byłoby wykopać cały korzeń odmrozić i wsadzić do wody i wtedy sprawdzić czy puszcza nowe liście czy nie.
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#654 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 02 luty 2012 - 12:00

Rzepak

co będzie z roślinkami to się zobaczy jak puści, bo na razie to wróżenie z fusów, wiadomo ze liście główne rzepak zrzuci, no ale przecież nie są mu potrzebne, najważniejszy jest stożek wzrostu i korzeń, a to że rosliny sa zmarzniete i się łamią to chyba nic dziwnego przy tej temperaturze

panowie, a jak to jest, bo ja to dopiero od 5 lat sieje ten rzepak
czy jak teraz przy -17 bez okrywy chwytam rzepak a on mi się sypie w ręce, tzn łamią się liście i generalnie wszystko się sypie to znaczy że przemarzł i jest już po nim, czy to naturalne że przy mrozie roślina tak przemarza i ocenić będzie można dopiero jak puści mróz ??

Gubisz się w zeznaniach
Strach cię dopadł?
DEZERTER

#655 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2012 - 12:12

Rzepak

jest to jakiś sposób tylko jak wykopać tą roślinę, lepiej byłoby wykopać cały korzeń odmrozić i wsadzić do wody i wtedy sprawdzić czy puszcza nowe liście czy nie.

I co to da - jak jeszcze nie przemarzł to dopiero może przemarznąć bo co noc to większy mróz, przy gruncie to pewnie -30 i żadnej okrywy i w dodatku nie zahartowany, bo mróz walnął z dnia na dzień.

#656 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 02 luty 2012 - 12:29

Rzepak pewnie że trochę panika bierze, mam w końcu 45 ha tego dziadostwa więc straty mogą być duże

co do mrozu to nie walnął z dnia na dzień tylko stopniowo, przynajmniej u nas tak było

#657 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2012 - 12:41

Rzepak Wszystko mało na dobre zahartowanie, żeby było chociaż z 10 cm śniegu to by grało a tak to nikt nie wie co to może być nawet ze zbożami, bądźmy dobrej myśli.

#658 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 02 luty 2012 - 12:49

Rzepak Nie ma co panikować na zapas. Trzeba poczekać aż odmarźnie i wtedy się ewentualnie martwić... U mnie nad ranem było -16C, śniegu wogule nie ma!!! A ja w tym roku zapomniałem ubezpieczyć rzepak od skutków złego przezimowania ;)
Pożyjemy zobaczymy, narazie zamiast na pole to lepiej iść pojeździć na łyżwach... ;)

#659 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 02 luty 2012 - 13:39

Rzepak Ten rok będzie ciężki dla firm (typu PZU ) a w przyszłym roku składka wzrośnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 02 luty 2012 - 14:57

Rzepak ja mam dla was jedną radę.... zostawcie te rzepaki w spokoju bo dopiero mamy styczeń zima zimą mróz mrozem ale czasami gorsze jest w drugiej połowie lutego i w marcu wysmalanie roślin gdy przychodzi lekki mrozek minus 5 może trochę więcej i silny wiatr nie taki jak w ostatnich dniach ale taki że się drzewa gną jak to było w tamtym roku....

tak więc nic teraz nie wydebatujecie bo teraz rzepak może się jeszcze trzymać a później szlak go trafi... tak więc trzeba siedzieć i czekać co nam natura przyniesie. Jak to się mówi warsztat pod chmurką i nic nie poradzimy....

P.S. równie dobrze możecie się zacząć zamartwiać co będzie pod koniec czerwca czy na początku lipca jak będą burze i czy przypadkiem rzepaku grad nie wymłóci. tak jak to było w tamtym roku np u mnie...

Edytowany przez chomik111, 02 luty 2012 - 14:57.