Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chroń rzepak!

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#21 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 13 sierpień 2006 - 18:13

Rzepak dokładnie bez desykacji połaczonej z opryskiem na pekanie łuszczyn to nie da rady wykrecic parametrów zbliżonych do technologicznego. chociaż nie jest to reguła czasami sie bez tego obejdzie. Ja mysle ze mie nie mine desykacja doswiadczenia w rzepaku nie mam poza teoretyczna wiedza teraz bede to praktykował
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 21:53
  •  

#22 Share wojtii

wojtii

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 13 sierpień 2006 - 18:34

Rzepak w tym roku miałem po raz pierwszy rzepak,11h , zebrałem 18,5tony , slabo ale nauka kosztuje, wilgotność 8 zanieczyszczenia 8,5 cena 820 netto nie za wesoło ,kosiłem z pnia,mogłem go przedmuchać i odsiać syfy
w tym roku sieje 10h ,odmiane Californium.5kg na hektar

#23 Share czars

czars

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 13 sierpień 2006 - 20:11

Rzepak DO WSZYSTKICH NOWYCH PRODUCENTÓW RZEPAKU !!! Panowie pamiętajcie o płodozmianie (min. 4lata z motylkiem 3lata). Zapobiega to wystąpieniu i rozprzes­trzenianiu się kiły kapusty, jednej z najgroźniejszych chorób roślin krzyżowych w uprawach rolniczych— rzepaku, gorczycy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 sierpień 2006 - 20:29

Rzepak A co powiesz jak u mnie w byłym PGR sieją pszenicę oz i rzepak na przemian od 10 lat. Nawet w tym roku pod 4 t zebrali ale nawozu to mu napekali grubo ponad 200kg N. A ochrona to u mnich taka sobie nawet specjalnie z robalami nie walczą 2x na słodyszka i na chowacze. Na pryszczarka nie jadą.
The Truth Is Out There

#25 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9681 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 13 sierpień 2006 - 21:40

Rzepak u nas bylo 3 lata z rzedu:
1 rok od dawna - 11ha -> 49ton ->4.5t/ha (lisek, pole po pszenicy jarej i jeczmieniu jarym - dostal wszystko wg ksiazki, 3 razy na grzyba, 2 razy byl skracany, azotu multum, niestety braklo oprysku na dosuszenie i przez to tak niski plon - ok 1/3 poleciala przez kombajn)
2 rok - 3ha -> 10.5 tony ->3.5tony (lisek i cos jeszcze ale juz nie pamietam, pole po jeczmieniu jarym) zle zaorane, duzo slomy bylo, posiany w powietrze, slabo wschodzil, wymarzl, byl rzut moneta czy orac czy nie, na wiosne niby sie zabral ale to juz nie bylo to :(
ten rok -> 4ha ->18ton ->4.5ton/ha (odmiany nie pamietam ale nic szczegolnego, na wiosne dlugo mokro, bez ostatniej dawki na grzyba, bez dosuszania, przy koszeniu duzo zielonego bylo)
w tym roku chyba tez pojdziemy z pelna ochrona, po raz pierwszy bedziemy go pryskac na jesien, a nie jak do tej pory na jesien tylko treflanik a pozniej na wiosne z grubej rury galera, teraz tez jest w planach dosuszanie, chociaz na czesci - zobaczymy jak sie rok ulozy
wcale nie jest tak ciezko uprawiac rzepak, bynajmniej na naszych ziemiach

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#26 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów

Napisany 13 sierpień 2006 - 22:08

Rzepak Jeśli chodzi o rzepak nigdy nie siałem a zamierzam z ochroną i nawożeniem jakoś dam sobie radę tylko, co do uprawy ziemi i siewu mam wątpliwości.
Uprawa to po żniwach, gdy zostaje słoma to nawozy agregat ścierniskowy orka uprawa i siew (jakoś dużo tego bebłania w ziemi) czy może jak mokro to tylko 2x agregat ścierniskowy i siew (gorczyca schodzi elegancko może i rzepak) a może orka razówka uprawa i siew?
Kiedy tak naprawdę w okolicach Lublina przypada optymalny termin siewu i w jakiej ilości?

#27 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 14 sierpień 2006 - 11:12

Rzepak Optymalny w lublinie jest do 15 sierpnia , ja też sieje pierwszy raz i też jestem spod lublina kupiłem na 8 ha 40 kg a mam zamiar wysiać koło 4kg , też myślałem o sianiu ścierniskowym ale przed nim zrobiłbym głęboszem ale chyba zorze i wtedy posieje

#28 Share czars

czars

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 14 sierpień 2006 - 18:28

Rzepak

A co powiesz jak u mnie w byłym PGR sieją pszenicę oz i rzepak na przemian od 10 lat. Nawet w tym roku pod 4 t zebrali ale nawozu to mu napekali grubo ponad 200kg N. A ochrona to u mnich taka sobie nawet specjalnie z robalami nie walczą 2x na słodyszka i na chowacze. Na pryszczarka nie jadą.

Niektórzy ryzykują i uprawiaja w dwupolówce z dużym nawożeniem wapna. Najlepiej nadaje się do tego tlenkowe( 1.5t/ha) które po wymieszaniu z glebą wysusza profil zabijając mikroflorę (w tym zarodniki kiły). Wszystko do czasu. Niech trafi się mokra jesień a następnie wilgotna wiosna a pojawia się problemy. Grunt zostana wyłaczone z produkcji na kilka lat. Wiele zależy też od mikroklimatu. U nas jest dość sprzyjajacy. Sąsiad ugorawał 30ha przez 5lat po tym jak sie bawił w gorczycę na zielona masę (jeszcze przed Unią - zero dopłat). My natomiast mamy poplony ścierniskowe (gorczyca). Na wiosnę mieliśmy siać jeczmień ale nie wyszło i pojechaliśmy rzepakiem jarym. W obniżeniach terenowych nadmiernie uwilgotnionych pojawiły się bulwy kiły na szczęscie tylko przy korzeniu głównym. Nie będzie to miało większego wpływu na plon ale mamy informację że presja zarodników jest duża.
Poprostu dmucham na zimne. Pozdrawiam.

#29 Share griga

griga

Zaawansowany

• Administrators
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 17 sierpień 2006 - 07:06

Rzepak Kiedy dajecie nawóz pod rzepak?? My od wielu lat dajemy na podorywke, zaraz przed orką. Jakoś Tato widzi w tym pozytywny wpływ ;) No i kolein sie nie robi zbędnych po orce :-)

#30 Share witek

witek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • Zainteresowania:przede wszystkim moja rodzina....moj Kacper i zona (hehe jak to mówia zona to nie rodzina :) człowiek sypia z obcą babą ) <br />-&gt;bydło mleczne <br />-&gt;od niedawna układam klocki &quot;LEGO&quot; :)

Napisany 17 sierpień 2006 - 09:00

Rzepak a moze orka nawozy agregat uprawowy i siew ja tak robie pod kukurydze
2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek
12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia
2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 17 sierpień 2006 - 20:45

Rzepak ja posiałem dzisiaj po zaoranym a wieczorem poleciał deszczyk i spoko jutro agregat i siew

#32 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 17 sierpień 2006 - 20:48

Rzepak A ile u was kosztują opryski. Dziś gości proponował mi Alanex+Kalif za 88zł na ha.
The Truth Is Out There

#33 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 20 sierpień 2006 - 20:24

Rzepak ja bede pryskał Lasso + kalif dałem znowu zarobic osasdkowskiemu:)
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

#34 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 20 sierpień 2006 - 21:17

Rzepak Pisałem że poleciał mi deszczyka na zasiany rzepak a dzisiaj zobaczyłem że konkretnie mi ubił pole woda nawet stała zejdzie rzepak ? bo nie wiem czy nie pobronować a dzisiaj znowu dolało

#35 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 20 sierpień 2006 - 22:37

Rzepak jak zejdzie woda i bedzie skurupa to wały najlepiej pierscieniowe albo cambrige ale napewnio nie brony siewki rzepaku sa deliktne

#36 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 24 sierpień 2006 - 20:04

Rzepak Ja dzisiaj kosiłem pszenice obok pola co posiałęm tydzien temu i rzepak spoko poschodził tylko sporo samosiweów zbóż

#37 Share tomek

tomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 24 sierpień 2006 - 20:11

Rzepak dobra dobra: zaorane , uprawione ,siewnik ustawiony jutro 20 ha przed nim

#38 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 24 sierpień 2006 - 20:37

Rzepak

Ja dzisiaj kosiłem pszenice obok pola co posiałęm tydzien temu i rzepak spoko poschodził tylko sporo samosiweów zbóż

Spokojnie niech wszystkie powschodzą daj im z miesiąć od siewu i potem jakiś grminicyd i z głowy jak masz na tym polu perz to zwiększ dawkę i też z głowy. A przy okazji pomyśl o hamowaniu rzepaku. Ja może jutro zacznę siać bo narazie to jeszcze mokrawo. Dziś jechałem jednemu siać to było tak na 80% do siewu.
The Truth Is Out There

#39 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 24 sierpień 2006 - 20:45

Rzepak wiesz ja zaszedłem na tą część pola co nie byłem a tam byłą łąka i 2 lata temu dziadek zorał i miałem problemy z chodzeniem bo mokro a przy budynkach suszej bo widziłem jak kiprowałem pszenice , mocno zastanawiam się coby nie posiać prosto na ściernisko , posiałem 4,5 kilo i wygląda że będzie za gęsto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 24 sierpień 2006 - 21:09

Rzepak Ja dzis wysiałem 3,6 kg. Tylko był krótkawy kawałek i dużo zawracania. Jutro jadę na pola o długości 550m to lepiej bedzie się jeżdzić. Jak wyjdzie tyle samo to nic nie bede zmieniał a jak bedzie mniej to będzie trzeba zwiększyć ilość wysiewu. Przy takiej wilgotności gleby 3,6 kg wystarczy.
The Truth Is Out There