Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#361 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 22 lipiec 2011 - 19:59

Rzepak @wyrebski1 jak mam mało czasu na uprawę,to nawet dzień przed oraniem śmigam ścierniskowym,żeby wymieszać resztki bo jak zaorasz na raz to robi się tak zwana poduszka ze słomy,a tego rzepak nie lubi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 04:20
  •  

#362 Share agronomek

agronomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza,, siatkowka,,

Napisany 22 lipiec 2011 - 21:19

Rzepak koledzy czy ktos sie dowiadywal jakie sa ceny nasion rzepaku ? odmian liniowych bo podobno znajomy mi mowil ze ok 700 zl za 10 kg...;/

Edytowany przez agronomek, 22 lipiec 2011 - 21:22.

#363 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 22:16

Rzepak Bellevue podobno zalecają na gleby mozaikowate. U mnie ta odmiana znacznie lepsza od Herkulesa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chroń rzepak! zobacz »

•  

#364 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 23 lipiec 2011 - 06:47

Rzepak

koledzy czy ktos sie dowiadywal jakie sa ceny nasion rzepaku ? odmian liniowych bo podobno znajomy mi mowil ze ok 700 zl za 10 kg...;/

u nas np. liniowy Californium jest w cenie 360zł/opakowanie (czyli około 10kg)
mieszańce już droższe, np Visby 730zł/opakowanie

Edytowany przez BARABUS, 23 lipiec 2011 - 06:47.

#365 Share jaroon

jaroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 07:51

Rzepak U mnie liniowe od 380 do 490zł jednostka a mieszańce od 750zł jednostka.

#366 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 17:41

Rzepak a co powiecie o odmianie scherlock KWS? zna może ktoś orientacyjna cenę nasion??
odświeżam temat :rolleyes:

Edytowany przez ciastek12, 27 lipiec 2011 - 20:06.

#367 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 lipiec 2011 - 15:38

Rzepak Czy oplaca sie posiac rzepak na ugorze , (nie obrabiany jakos 7 lat)?

#368 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 lipiec 2011 - 20:27

Rzepak Wg mnie jak najbardziej. Wyprawisz sobie pole w pierwszym roku. Tyle że oczywiście będzie cięższa walka z chwastami.

#369 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 lipiec 2011 - 20:39

Rzepak też mam zamiar posiać po łące tylko jaką odmianę ?

#370 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 27 lipiec 2011 - 22:12

Rzepak

oglądałem, ciekawy sprzęt :) aczkolwiek tam łapy były co 30cm. dodatkowo aplikował nawozy przy rządku sianej rośliny co powodowało, że roślina nie musiała mieć silnego układu korzeniowego, rozsianie nawozów rozsiewaczem powoduje (albo powinno) że nawóz jest rozłożony równomiernie na polu i rzepak zamiast spokojnie rosnąć (jak i każda inna roślina) musi walczyć o te składniki, takie jest moje zdanie :)
Ja wolę dokładnie spulchnić glebę tak aby system korzeniowy mógł spokojnie się rozrosnąć, bo wtedy susza jest mu mniej straszna

[blog='http://www.horsch.com/3/uploads/00887_140.jpg']Horsch Focus TD[/blog] redlice uprawowo nawozowe (głębokość pracy do 35cm) były co 35,3cm. Redlica może dozować nawóz na dwóch głębokościach 5-10cm i 20-25cm. Talerzowe redlice siewne są co 35,3cm lub co 17,6cm w rozstawie zbożowej.

JJ pisałeś gdzieś wcześniej że po kilku latach uprawy bezorkowej system korzeniowy roślin sięga na mniejszą głębokość jak kiedyś. Wynika to zapewne z faktu , że te niższe warstwy gleby, gdzie korzenie już tak się nie rozrastają są znacznie uboższe w składniki pokarmowe, a szczególnie fosfor :) Bo nie jesteś w stanie siejąc rozsiewaczem nawóz, a później mieszając glebę gruberem na 25cm na tą głębokość go wprowadzić ;)

TopAgrar 8/2011 ,,Nawożenie i siew naraz'' s.94

W doświadczeniach N.U. Agrar zwyżka plonu rzepaku w przypadku głębokiego nawożenia fosforem i potasem pod korzeń wynosiła między 4 a 7 dt/ha w porównaniu z płytkim wymieszaniem tych składników, a w przypadku zbóż odnotowano wzrost plonów na poziomie między 4 a 11 dt/ha. Płytkie wymieszanie fosforu i potasu natomiast nie wpłynęło na zwyżkę plonów, lub spowodowało tylko ich nieznaczny wzrost, ponieważ zasobność górnej warstwy gleby (10cm) była jeszcze dostatecznie wysoka.
W doświadczeniach przeprowadzonych z kolei przez Instytut Turyński na stanowiskach o niskiej zasobności w fosfor w całej warstwie ornej, głębokie nawożenie pod korzeń za pomocą grubera było zdecydowanie bardziej efektywne niż rozprowadzanie nawozu tradycyjną metodą - powierzchniowy wysiew rozsiewaczem do nawozów. Okazało się, że do uzyskania zwyżki plonów na poziomie 11 dt/ha potrzeba 50% zalecanej ilości fosforu, a w przypadku tradycyjnej metody nawożenia potrzeba do tego celu aż 150% zalecanej ilości fosforu. Dodatkową zaletą takiego wprowadzenia składników pokarmowych jest także łarwiejsze ich pobranie przez rośliny ze względu na ich większą koncentrację.

Edytowany przez LowRider, 27 lipiec 2011 - 22:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share Kuba87

Kuba87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, uprawa uproszczona i bezorkowa!

Napisany 28 lipiec 2011 - 18:35

Rzepak Do usunięcia bo już znalazłem dane o które mi chodziło/ - Sorry!

Edytowany przez Kuba87, 28 lipiec 2011 - 18:40.

#372 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 04 sierpień 2011 - 17:18

Rzepak zniwa mokre w tym roku i nie zdaze zrandapowac niektrorych pol bo pokazuje sie miejscami perz. bede sial rzepak i chcialem czyms prysnac powschodowo na perz i pytanie czym najlepiej i jak to wychodzi cenowo?

#373 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 07 sierpień 2011 - 13:41

Rzepak Witam mam glebe III klasy i dobre 4 lata nie dawałem wapna. Niedawno mierzyłem ph i wyszło mi 6,5. Czy dawać jakieś wapno pod rzepak? przedplonem była pszenica.
Dodam że siew rzepaku bede wykonywał bezorkowo.

#374 Share Matteo

Matteo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 08 sierpień 2011 - 19:14

Rzepak Witam FisKars odczyn masz chyba ok :) bo ja robiłem próbki gleby i przy odczynie 6.89 napisane było wapnowanie zbędnie to tyle zrozumiałem z tej analizy. Koledzy ktoś podpowie jak czytać te próbki bo mam zawartość P2O5 12,3 średnia K2O 11,0 niska Mg 3,2 niska i to wszystko jest w mg na 100g gleby. Jak to ugryść <_< ile trzeba wprowadzić nawozu by było ok pod rzepak. A i jeszcze zrobiłem na próchnicę i wyszło zawartość 1,47 to dużo czy mało. Pomóżcie :( prozę bo teraz to już wcale nie wiem jak nawozić pod rzepak

#375 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 08 sierpień 2011 - 20:09

Rzepak Mam pytanie odnośnie uprawy rzepaku,ziemia 3b i 4a ph po żniwach 2010 4,67 po tamtych żniwach dałem 2,5 t/ha wapno magnezowo tlenkowe posiałem owies z jęczmieniem jeszcze nie zebrane.W tym roku mam takie samo wapno i chciałem posiać rzepak,czas jest krótki mam zamiar na ściernisko posiać wapno i polifoska 8 następnie kultywator,orka z przedpłużkiem agregat uprawowy bierny i siew rzepaku.Może ktoś pomoże, czy dobrze planuję,może nawóz po orce przed siewem?

#376 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 09 sierpień 2011 - 11:43

Rzepak Różnie jest z tym nawożeniem jedni mówią że lepiej przed orką bo rzepak ma długie korzenie i jest nawóz lepiej pobierany. Ja stosuje po orce i też jest dobrze.
Tylko nie powinno się siać wapna z innymi nawozami!!

Edytowany przez FisKars, 09 sierpień 2011 - 11:52.

#377 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 09 sierpień 2011 - 11:51

Rzepak nie powinno sie siać wapna i fosforu razem, bo łączą sie w kamien. powinno sie zrobić 6 tygodni przerwy między tymi nawozami. tylko jak to zrobic jak do siewu rzepaku mało czasu. Ja spróbóję dać wapno na podorywkę, potem orka i po ok 2 tygodniach polifoska 6.

FisKars z tym wapnem to nie wiadomo czy dawać czy nie, ale raczej tak bo rzepak dużo wapna potrzebuje. ja będę dawał granulowane 500kg/ha i ono ma 27% wapna i 13% magnezu

#378 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 sierpień 2011 - 20:09

Rzepak

nie powinno sie siać wapna i fosforu razem, bo łączą sie w kamien. powinno sie zrobić 6 tygodni przerwy między tymi nawozami. tylko jak to zrobic jak do siewu rzepaku mało czasu. Ja spróbóję dać wapno na podorywkę, potem orka i po ok 2 tygodniach polifoska 6.

FisKars z tym wapnem to nie wiadomo czy dawać czy nie, ale raczej tak bo rzepak dużo wapna potrzebuje. ja będę dawał granulowane 500kg/ha i ono ma 27% wapna i 13% magnezu

Mała sugestia. Siarkopol z Tarnobrzega ma WapMag granulowany w cenie ok. 450 brutto. 28 Ca, 16 Mg + 10 S. Wapno w postaci tlenkowej więc szybciej będzie działać. Nie proponowałbym tego żeby wyrównywać PH, ale nie dopuścić do jego obniżenia oraz dostarczyć Ca, Mg i S, wystaczy z 200-250 kg. Chyba warto :)

#379 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 18:39

Rzepak Po raz pierwszy wysiałem dzisiaj i wczoraj rzepak (południe kraju). I teraz mam do Was trzy pytania:

- czy pole obsiane rzepakiem można zwałować (od 2 tygodni lało bardzo niewiele, wczoraj nieco pokropiło, gleba jest brylasta, na deszcze się nie zapowiada);
- czy istnieje środek doglebowy który niszczy ostrożeń (oset)?
- czy jeżeli zamówiony rzepak był zaprawiony w zaprawie, której data ważności minęła 22 sierpnia tego roku i było to przed kupnem jednostek z tą zaprawą, czy mogę starać się o zwrot kosztów zakupu niewysianych jednostek (została jedna niewysiana jednostka półkarłowca z Pioneera, więc warto dla tego tysiąca się postarać)?

Pozdrawiam Serdecznie
MW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 30 sierpień 2011 - 19:13

Rzepak dzisiaj byłem na polu i rzepak ładnie wschodzi, a to jest 5 dzień od siewu