Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#341 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 lipiec 2011 - 17:31

Rzepak @silva mam cię za mądrego człowieka także sam dobierz do swoich warunków :) głębokość pracy ponad 15 cm, najlepiej 20-25cm, łapy co 20-25 cm zależy od gleb im bardziej zwięzłe tym gęściej, wielobelkowy, dwie to za mało słabo miesza 3-4 belki, ostatecznie talerz 660 mm to na 20cm zrobi
@vril mam uraz do aktywnych <_< ale nie związany z uprawą bez pługa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 23:18
  •  

#342 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 lipiec 2011 - 17:47

Rzepak To zwykły podorywkowy by wystarczył na 3 rzędy czy jakieś inne zęby musiałbym założyć? A co to daje oprócz tego że jest większa wydajność? Musze znać zalety. Zastąpi mi to tylko pług skoro już podorywkowy mam?

#343 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 17 lipiec 2011 - 18:20

Rzepak

@vril mam uraz do aktywnych <_< ale nie związany z uprawą bez pługa.

U nas na naszych nadwiślańskich glinach to inaczej jak aktywnym nie ujedziesz tym bardziej myślę o
uprawie uproszczonej bo jeśli nie trefię w odpowiednią wilgotność gleby to po orce mam albo masło albo beton :)
Tak czy siak doprawianie tego to mordęga oraz koszty.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 17 lipiec 2011 - 21:06

Rzepak Do uprawy uproszczonej rzepaku to najlepszy byłby głębosz/kultywator z rozstawem łap 30-50cm, i możliwością pracy w granicach 30cm głębokości, za każdą łapą rurka przez którą leci nawóz do szczeliny i następnie w jednej linii za, lub przed ciężkim wałem redlica wysiewająca nasiona rzepaku ;)

Taką koncepcję uprawy rzepaku ma już kilka firm: Duro-France, He-Va czy też Horsch.

#345 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 lipiec 2011 - 09:36

Rzepak Odpiszę Ci później w temacie czy talerzówką da się zastąpić orkę (dział technologii uprawy) LOW to posiej sobie rzepak po gruberze mającym łapy co 50cm :lol: bez urazy ale z tym rozstawem totalnie się nie zgadzam

#346 Share u1212

u1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze; Technika uprawy

Napisany 18 lipiec 2011 - 10:16

Rzepak Jeśli chodzi o uprawę uproszczoną to bardzo spodobała mi się technika Strip-Till od lat stosowana w gospodarstwie w Ryczeniu. Ich tegoroczne rzepaki naprawdę robią wrażenie. Na śląsku to się sprawdza, ale ciekawe jakby taka uprawa wyglądała na cięższych ziemiach na Lubelszczyźnie, o Żuławach nie wspomnę. Dużo przydatnych rzeczy można znaleźć na rolnictwo-utu.pl

#347 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 lipiec 2011 - 11:28

Rzepak Mój odnośnik
@u1212 twoją glinę uprawia się lepiej bez pługa niż z pługiem ;)

#348 Share Ursus328

Ursus328

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Rolnictwo

Napisany 18 lipiec 2011 - 20:50

Rzepak Mam problem bo nie wiem jaki nawóz wybrać pod siew rzepaku ozimego zastanawiam sie nad

połączeniem salmagu z borem z salmagiem z siarka po 400 kg każdego czyli 800 kg na 2/ha
lub polifoski b 800 kg-2/ha + 100 kg mocznika
czy te dawki będa wystarczające ?

nawóz chce rozsiać przed siewem
czyli mocznik na sciernisko zrobic podorywke a polifoske lub salmag przed orka tylko tu kolejne pytanie lepiej przed orka czy po niej pod kultywator ?

i jeszcze jedno jaki oprysk dac zaraz po siewie na chwasty ?
licze na wasze odpowiedzi

z góry dziękuje i pozdrawiam
--- URSUS C-328 ---

#349 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 18 lipiec 2011 - 21:14

Rzepak U mnie idzie 350kg Polifoski 8 i myśle że to na jesień wystarczy

#350 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 18 lipiec 2011 - 22:04

Rzepak

LOW to posiej sobie rzepak po gruberze mającym łapy co 50cm :lol: bez urazy ale z tym rozstawem totalnie się nie zgadzam

Ja nigdzie nie pisałem o gruberze, tylko o głęboszu względnie o kultywatorze (o wąskich zębach) co może pracować na 30cm, bo jakby nie było jedno przechodzi w drugie :)

Ząb głębosza czy kultywatora, nawożenie i redlica wysiewająca nasiona idą w jednej linii w rozstawie 30-50cm a to co jest pomiędzy rzędami może być w ogóle nie wzruszone a rzepak i tak sobie poradzi ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 lipiec 2011 - 22:30

Rzepak chyba że o strip-tila ci chodzi wtedy ujdzie, tylko czy układ korzeniowy rozrośnie się tak że da odpowiedni plon, bo ile razy swojego przekopałem w poszukiwaniu korzeni to zawsze rozrasta się ile tylko może ;)

#352 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 18 lipiec 2011 - 22:39

Rzepak albo też o tego Horscha co był w Sitnie za Classem Xeroionem ;) Przyjrzałeś się może ??

#353 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 lipiec 2011 - 11:22

Rzepak oglądałem, ciekawy sprzęt :) aczkolwiek tam łapy były co 30cm. dodatkowo aplikował nawozy przy rządku sianej rośliny co powodowało, że roślina nie musiała mieć silnego układu korzeniowego, rozsianie nawozów rozsiewaczem powoduje (albo powinno) że nawóz jest rozłożony równomiernie na polu i rzepak zamiast spokojnie rosnąć (jak i każda inna roślina) musi walczyć o te składniki, takie jest moje zdanie :)
Ja wolę dokładnie spulchnić glebę tak aby system korzeniowy mógł spokojnie się rozrosnąć, bo wtedy susza jest mu mniej straszna

#354 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 lipiec 2011 - 17:31

Rzepak amen :P Akurat łączenie kilku przejazdów w jeden mi się podoba bo zamiana samego pługa na agregat średnio bo ogromnej różnicy nie zauważe.

#355 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 21 lipiec 2011 - 19:53

Rzepak A mógłby mi ktoś napisać jak sieje odmiane Monolit. chodzi mi o obsadę i rozstaw rzędów. I jeszcze jakie środki polecacie do jesiennego odchwaszczania. Sieje rzepak pierwszy raz i dlatego tak sie wypytuje

#356 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 13:15

Rzepak Koledzy mam pytanie-czy warto robić podorywkę (zabieg pożniwny) przed oraniem na rzepak? Chodzi mi o to, że np schodzi z pola pszenica i czy mogę od razu orać pod rzepak czy jeszcze zerwać ściernisko? Jak Wy robicie?

#357 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 22 lipiec 2011 - 13:21

Rzepak miał ktoś w tym roku rzepak Bellevue jak to w praktyce wygląda jak sypał jak zimotrwałość itd z góry dzięki za odp,a i który lepszy Vision czy Bellevue jeśli chodzi o dln ślask do kolegi powyżej my oramy na raz jak tylko pszenica zejdzie aby obniżyć koszty

Thug

#358 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 17:01

Rzepak Raczej zawsze podorywka chyba że za późno już jest to od razu orka. U nas Bellevue najlepszy rzepak z tych co mieliśmy. Ale plonu w tym roku jeszcze nie znam.

#359 Share jaroon

jaroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 19:27

Rzepak

miał ktoś w tym roku rzepak Bellevue jak to w praktyce wygląda jak sypał jak zimotrwałość itd z góry dzięki za odp,a i który lepszy Vision czy Bellevue jeśli chodzi o dln ślask do kolegi powyżej my oramy na raz jak tylko pszenica zejdzie aby obniżyć koszty

Moim zdaniew VISION dużo lepszy, w zeszłym roku 4,51t/ha w tym jeszcze rośnie więc nie wiem jak u mnie wypadnie ale u znajomego było 4,08t/ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 19:52

Rzepak Na glebach słabszych też VISION będzie lepszy od Bellevue ?

Edytowany przez Darekpol, 22 lipiec 2011 - 19:53.