Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#3301 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 10:59

Rzepak

a jak przeliczyc żeby nie siac na kilogramy tylko na obsade? mam policzyc 100ziaren i je zważyć? posiadam siewnik amazonke d7.  

Jak kupujesz kwalifikowany materiał to na każdej paczce jest napisane, waga i ilość nasion (mtn oczywiście też), np: 9 kg i 1,5 mln nasion czyli na 3ha. Wystarczy podzielić kilogramy przez hektary i masz dawkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 07:24
  •  

#3302 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 12:21

Rzepak

musisz znać mtn 1000 nasion ustalasz sobie obsadę dla danej odmiany np 50 sztuk na metrze i liczysz wg wzoru

50szt  X mtn /podzielić siła kiełkowania = optymalny wysiew

czyli licze 1000 ziaren, warze je,  ustlam sobie obsade, siłe kiełkowania  to moge policzyć poprzez wysianie próbnie 100 ziaren i przeliczenie po wschodach ile ich jest?

poźniej podstawić do wzoru

dobrze to rozumuje? :D

Jak kupujesz kwalifikowany materiał to na każdej paczce jest napisane, waga i ilość nasion (mtn oczywiście też), np: 9 kg i 1,5 mln nasion czyli na 3ha. Wystarczy podzielić kilogramy przez hektary i masz dawkę.

No tak to już po łatwiźnie, na 99% bede siał ze swoich :)

#3303 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 24 styczeń 2016 - 12:40

Rzepak

tak

Thug

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3304 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 12:45

Rzepak

Niee zawsze wychodzi jednostka na 3ha. 

#3305 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 13:22

Rzepak

Dokładniej przeczytaj, jest to przykład co jest napisane na paczkach, czyli waga, ilość sztuk nasion i mtn. 

#3306 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 15:06

Rzepak

tak jak napisałeś żeby sobie dzielić paczke na 3 ha  to raz zasiejesz 50 sztuk na a raz 80

trzeba korzystać z wzoru jaki podałem

ilość sztuk na metrze x masa tysiąca nasion

siła kiełkowania nasion                      =ilość wysiewu na ha

a jak ktoś chce niech korzysta z kalkulatora http://www.hr-strzel...kulator-wysiewu

Edytowany przez thug, 24 styczeń 2016 - 15:09.

Thug

#3307 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 16:21

Rzepak

Ja zawsze tym wzorkiem obsadę wyliczam. Nie obchodzi mnie waga paczki ani ilość nasion, tylko zk i mtn oraz obsada jaką potrzebuje. 

40 mieszaniec

50-60 populacja 

#3308 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 17:27

Rzepak

Nie zgodzę się z wami do końca, też jestem w miarę dokładny, różnie przeliczałem i doszedłem do wniosku że: mtn mnożona przez ilość 1.5mln nasion (takie opakowania są najczęściej) nie pokrywa się z wagą która jest podana na opakowaniu. Sprawa jest prosta, w opakowaniu jest masa 1.5 mln żywach nasion plus tych niezdolnych do kiełkowania. Dlatego jak opakowanie ma 1.5 mln nasion (żywych) to jego wagę trzeba podzielić na trzy i wtedy mamy teoretyczną obsadę 500 tyś roślin na ha. Jest to robione dla nas żeby było łatwo i prosto. Jak ktoś stosuje siew punktowy to wiadomo że trzeba zwiększyć ilość wysiewu o odsetek martwych nasion. 

Pisząc to zakładam cały czas obsadę  500tyś/ha bo taką stosuję i na razie nie planuję schodzić niżej. Od dwóch lat sieję tylko mieszańce.

#3309 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 18:31

Rzepak

Czy to dobrze że długo zielone? Też tak myślałem, ale gdzieś się doczytałem że nie ma się z czego cieszyć.

Problem ze zbiorem jest jakby nie było bo co kosić stojący/pochyły, a co leżący. Jeszcze pod "włos" to idzie  :mellow:

czemu jest źle jak długo zielony?

#3310 Share LeXXus44

LeXXus44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Motocykle (Aprilia Shiver 750), Samochody, Elektronika, Komputery, Rolnictwo.

Napisany 24 styczeń 2016 - 19:00

Rzepak

Dostaliście już propozycje na podpisanie kontraktu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3311 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 19:37

Rzepak

Jakie tu co niektórzy piszą bzdury. Z 1,5mln żywych nasion robi im się nagle więcej. Ilości żywych roślin w paczce nikt nie zmieni. Jeżeli chcemy obsadę 50 sztuk to znaczy, ze można obsiać 30000 m^2 czyli trzy hektary. Opuszczając jednostki to po prostu 1,5mln/50=30000=3ha. Wagę paczki dzielimy na 3 i wiemy ile kg siać na hektar. W paczce są nasiona niezgodne do kiełkowania. Dlatego wysiewając 55szt wschodzi 50roslin. Jezeli ktoś liczy z MTN musi uwzględnić siłę kiełkowania, która nie podawana jest na paczce.

nigdy z samego MTZ i liczby nasion kiełkujących nie wyliczymy masy paczki bo znajdują się tam także ziarna niezdolne go kiełkowania

#3312 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 19:50

Rzepak

Od kiedy to nie ma zk podane na paczce?? Jeszcze z tym się nie spotkałem u siebie.

Co do 1.5mln nasion to tomek73 juz gdzieś pisał że się nie zgadzało mu już nie raz chyba   :o

czemu jest źle jak długo zielony?

Nie powiem bo nie pamiętam, źródła także :mellow: . Dobrze byłoby żeby ktoś coś powiedział na ten temat. 

Edytowany przez Tomek90, 24 styczeń 2016 - 19:51.

#3313 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 20:38

Rzepak

Jakie tu co niektórzy piszą bzdury. Z 1,5mln żywych nasion robi im się nagle więcej. Ilości żywych roślin w paczce nikt nie zmieni. Jeżeli chcemy obsadę 50 sztuk to znaczy, ze można obsiać 30000 m^2 czyli trzy hektary. Opuszczając jednostki to po prostu 1,5mln/50=30000=3ha. Wagę paczki dzielimy na 3 i wiemy ile kg siać na hektar. W paczce są nasiona niezgodne do kiełkowania. Dlatego wysiewając 55szt wschodzi 50roslin. Jezeli ktoś liczy z MTN musi uwzględnić siłę kiełkowania, która nie podawana jest na paczce.

nigdy z samego MTZ i liczby nasion kiełkujących nie wyliczymy masy paczki bo znajdują się tam także ziarna niezdolne go kiełkowania

to nie jest do końca tak jak piszesz  bo to się sprawdza gdy chcesz mieć 50 sztuk na metrze

uwierz mi ja paczką kolumba obsiewałem ponad 4 ha  wyliczając  obsadę na około 38-40 sztuk

mało tego znam człowieka  co wysiewa odmian mieszańcowych około 1.5 kg przyjmuję obsadę 25-30 sztuk i w zależności paczką jedzie ponad 5 ha 

Thug

#3314 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 21:16

Rzepak

pytanie czy wcześniej nie było tam rzepaku.Mam obsiany jeden kawałek rzepakiem gdzie nigdy wsześniej go nie było i obsada wyszła według  normy jaką przewiduje jednostka siewna na 3 ha

#3315 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 08:43

Rzepak

to nie jest do końca tak jak piszesz  bo to się sprawdza gdy chcesz mieć 50 sztuk na metrze

uwierz mi ja paczką kolumba obsiewałem ponad 4 ha  wyliczając  obsadę na około 38-40 sztuk

mało tego znam człowieka  co wysiewa odmian mieszańcowych około 1.5 kg przyjmuję obsadę 25-30 sztuk i w zależności paczką jedzie ponad 5 ha 

Ale wy wprowadzacie jakieś udziwnienia. Jednostka to jednostka tam zawsze jest określona liczba nasion, 1,5mln, oczywiście czasem więcej. 

Jezeli chcę osadę 27 roślin to robisz analogicznie do tego co napisałem wczesniej

1,5mln/27=5,55ha

wagę opakowania dzielisz na 5,55 i masz wagę nasion, które należy wysiać na 1 ha. Co ci się nie zgadza w tym co piszę?

#3316 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 09:39

Rzepak

to już wolę z wzoru liczyć

Thug

#3317 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 10:46

Rzepak

Ale wy wprowadzacie jakieś udziwnienia. Jednostka to jednostka tam zawsze jest określona liczba nasion, 1,5mln, oczywiście czasem więcej. 

Jezeli chcę osadę 27 roślin to robisz analogicznie do tego co napisałem wczesniej

1,5mln/27=5,55ha

wagę opakowania dzielisz na 5,55 i masz wagę nasion, które należy wysiać na 1 ha. Co ci się nie zgadza w tym co piszę?

Waga jednostki 11.2kg

Ilość nasion 1.5mln

mtn 5g

zk 96

zakladana obsada 40szt

obsada x mtn/zk = kg       40 x 5 / 96 = 2,1kg

ilość nasion / obsade = ha       1500000 / 40 = 3.75ha

11.2 / 3.75 = 3kg

Gdzieś się pomyliłem?? 

#3318 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 12:05

Rzepak

idąc twoim tropem, obliczmy wagę jednostki na podstawie MTN, liczby nasion i siły kiełkowania

5 x 1,5 / 96 = 7,8125 kg a napisałeś, że twoja jednostka ma 11,2 kg to powiedz mi teraz kto się myli w swoich obliczeniach? Firma czy Ty?

Ptaszyna ma 100% racji.

Etykieta rzepaku Pamela. Tu to chyba nawet nie ma słowa o sile kiełkowania ani o masie jednostki. A tu jak zastosujesz swój wzór?

IMG_20140813_152917.jpg

Edytowany przez Cihu, 25 styczeń 2016 - 12:18.

#3319 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 12:12

Rzepak

Hmm zgadza się, jednak się pomyliłem bo dane z głowy  :mellow:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3320 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 12:20

Rzepak

Dorzuciłem do porzedniego posta etykietę

Prawdopodobnie gdybyś nie brał danych z pamięci to oba wzory wyliczyły by to samo a tak to cały post jest bez znaczenia.

Problem zaczyna się gdy masz etykietę bez tych wszystkich danych.

Edytowany przez Cihu, 25 styczeń 2016 - 12:27.