witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pOngO88    4

Moje rzepaki i u sąsiadów mają jeszcze płatki ale juz zaczynaja okwitac czyli stopniowo tracą płatki. Przymrozek u nas był a rzepaki moge powiedziec obiecujące.

 

Czy te strąki co są zawiążą nasionka w sobie, u mnie niby nie było dużego przymrozku w granicach -4C ale widzę że strączki są fioletowe i raczej nie będzie nasion, a druga sprawa przymrozki osłabiły działanie środków owadobójczych i nawet poprawka za wiele nie pomogła, na dzień dzisiejszy straty w plonie mogą być w granicach 20 % do tego jeszcze ciężka zima i opóźniony siew plon z ha może być 2,5t ha co i tak będę uważał za sukces - bądźmy dobrej nadziei ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U mnie kilka straczkow fioletowych i rzepak rowniez czy to sie przelozy na plon? zdaje mi sie ze po przymrozkach ten fiolet sie pokazal bo rpzed nie bylo ale otwieralem straczek i sa nasionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78

panowie u mnie rzepak zaczyna kielkowac w luszczynach a jak tam u was wyglada?[powiat gniezno]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

u mnie to jeszcze zielone są .ale wczoraj byłem w pradze to tam lada ok. 15-20 lipca będą kosić ale szału też tam nie ma.tak samo ze zbożami nie które pola są piękne ale na ogół tylko przeciętne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Po ilu dniach od ostrego deszczu ok. 25l/m2 mozna kosic rzepak nierandapowany?

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Czy uznajecie siew rzepaku bez orki?

 

Właśnie przyłączam się do pytania .Orka przesusza glebę przez co są słabsze wschody oraz opryski słabiej działają .

Też myślałem nad siewem prosto w ściernisko .

Czy ktoś praktykował taki siew ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johny66    2

@Vril a stosowałem w sciernisko tzn gruber-gruber-siew i oprysk na zielsko po wschodowo na jesieni bo w tamtym roku rzepak miał cieżko wschodzić przez środek.W tym roku planuje tylko orać po pszenicy ponieważ nie było orane pod jej siew a w tym roku przypada orka na tym polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Z tego co zawsze mnie uczyli to pod rzepak rola powinna być starannie uprawiona. Choć to może być przestarzała teza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Czy uznajecie siew rzepaku bez orki?
Właśnie przyłączam się do pytania .Orka przesusza glebę przez co są słabsze wschody oraz opryski słabiej działają .

Też myślałem nad siewem prosto w ściernisko .

Czy ktoś praktykował taki siew ?

Pytajcie JankaJelonak on od 6 lat bez orki jedzie ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Z tego co zawsze mnie uczyli to pod rzepak rola powinna być starannie uprawiona.

W bezorkowej trzeba uprawiać dokładniej niż w orkowej :P

Wszystko zależy od maszyn jakie posiadacie w swoim parku maszynowym :) jeśli jest tylko talerzówka/brona talerzowa byłbym ostrożny, ale jak jest porządny gruber pracujący powyżej 15cm głębokości to już można się nad tym poważnie zastanowić, kwestia jest też ilości łap na metr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

W sumie tak. Zgadzam się. Al to już nie na moje finanse taki gruber itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

heh dlaczego wszyscy uważają, że maszyny do uprawy bezorkowej są horrendalnie drogie? :blink: a na początek nie można kupić jakiegoś "szrota" z zachodu dołożyć kilka łap i mieć porządny gruber do bez płużnej? ja tak działałem 8 lat, dwa lata prób i 6 lat na całkowicie bezorkowej i co jestem zadowolony. Przez ten czas miałem 3 maszy, teraz kupuję czwartą bo obecny pociąłem w celu przebudowy i ni huhu nie mogę go poskładać w sposób należyty <_< jak widać d*pa ze mnie nie konstruktor :lol: pierwszy to był zwykły polski z UG nazwy nie pamiętam coś ksw czy cóś, drugi to kverneland ale ten był za bardzo wyeksploatowany i musiałem go szybko zmienić, obecnie jest lemken smaragd przerobiony na thorida który jest przerobiony na kupę złomu :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Ja mam chęć spróbować tym bardziej że mam ową zabawkę :) (fotki w galerii).Na dniach sąsiad będzie kosił jęczmień więc wsypie trochę rzepaku i przejadę parę razy w ściernisko .Co do oprysku to raczej odchodzę od z oprysku bezpośrednio po siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No tak ale jeśli masz się już pług też kupiony używany bo finansów nie było z powodu ciągłego dokupowania ziemi to troszke ciężko. A co byś radził z używanych? Mamy ciężkiego Case Magnuma 155KM ziemie średnie. Co moge do niego zaczepić? Jak użytwanego jak najtańszego ale zachodniego żeby porobić nim?

Dodam że mamy głębosz oraz agregat podorywkowy Mandam;/ 2,6 do mniejszego ciągnika

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@silva mam cię za mądrego człowieka także sam dobierz do swoich warunków :) głębokość pracy ponad 15 cm, najlepiej 20-25cm, łapy co 20-25 cm zależy od gleb im bardziej zwięzłe tym gęściej, wielobelkowy, dwie to za mało słabo miesza 3-4 belki, ostatecznie talerz 660 mm to na 20cm zrobi

@vril mam uraz do aktywnych <_< ale nie związany z uprawą bez pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To zwykły podorywkowy by wystarczył na 3 rzędy czy jakieś inne zęby musiałbym założyć? A co to daje oprócz tego że jest większa wydajność? Musze znać zalety. Zastąpi mi to tylko pług skoro już podorywkowy mam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

 

@vril mam uraz do aktywnych <_< ale nie związany z uprawą bez pługa.

 

U nas na naszych nadwiślańskich glinach to inaczej jak aktywnym nie ujedziesz tym bardziej myślę o

uprawie uproszczonej bo jeśli nie trefię w odpowiednią wilgotność gleby to po orce mam albo masło albo beton :)

Tak czy siak doprawianie tego to mordęga oraz koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Do uprawy uproszczonej rzepaku to najlepszy byłby głębosz/kultywator z rozstawem łap 30-50cm, i możliwością pracy w granicach 30cm głębokości, za każdą łapą rurka przez którą leci nawóz do szczeliny i następnie w jednej linii za, lub przed ciężkim wałem redlica wysiewająca nasiona rzepaku ;)

 

Taką koncepcję uprawy rzepaku ma już kilka firm: Duro-France, He-Va czy też Horsch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Odpiszę Ci później w temacie czy talerzówką da się zastąpić orkę (dział technologii uprawy) LOW to posiej sobie rzepak po gruberze mającym łapy co 50cm :lol: bez urazy ale z tym rozstawem totalnie się nie zgadzam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

Jeśli chodzi o uprawę uproszczoną to bardzo spodobała mi się technika Strip-Till od lat stosowana w gospodarstwie w Ryczeniu. Ich tegoroczne rzepaki naprawdę robią wrażenie. Na śląsku to się sprawdza, ale ciekawe jakby taka uprawa wyglądała na cięższych ziemiach na Lubelszczyźnie, o Żuławach nie wspomnę. Dużo przydatnych rzeczy można znaleźć na rolnictwo-utu.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mój odnośnik

@u1212 twoją glinę uprawia się lepiej bez pługa niż z pługiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus328    2

Mam problem bo nie wiem jaki nawóz wybrać pod siew rzepaku ozimego zastanawiam sie nad

 

połączeniem salmagu z borem z salmagiem z siarka po 400 kg każdego czyli 800 kg na 2/ha

lub polifoski b 800 kg-2/ha + 100 kg mocznika

czy te dawki będa wystarczające ?

 

nawóz chce rozsiać przed siewem

czyli mocznik na sciernisko zrobic podorywke a polifoske lub salmag przed orka tylko tu kolejne pytanie lepiej przed orka czy po niej pod kultywator ?

 

i jeszcze jedno jaki oprysk dac zaraz po siewie na chwasty ?

licze na wasze odpowiedzi

 

z góry dziękuje i pozdrawiam


--- URSUS C-328 ---

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U mnie idzie 350kg Polifoski 8 i myśle że to na jesień wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

LOW to posiej sobie rzepak po gruberze mającym łapy co 50cm :lol: bez urazy ale z tym rozstawem totalnie się nie zgadzam

 

Ja nigdzie nie pisałem o gruberze, tylko o głęboszu względnie o kultywatorze (o wąskich zębach) co może pracować na 30cm, bo jakby nie było jedno przechodzi w drugie :)

 

Ząb głębosza czy kultywatora, nawożenie i redlica wysiewająca nasiona idą w jednej linii w rozstawie 30-50cm a to co jest pomiędzy rzędami może być w ogóle nie wzruszone a rzepak i tak sobie poradzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj