Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#2821 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 19:51

Rzepak

A jeżeli utrzymujesz się tylko z tego to warto przypilnować i mieć te 1000 zł więcej z hektara.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 08:00
  •  

#2822 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 20:01

Rzepak

no wiadomo ze warto przypilnowac bo zawsze to sie zwroci , ja tez nie oszczedzam na opryskach ale jak dla mnie oddzielanie opryskow jednolisciennych i dwulisciennych czy fungi i skaracanie osobno to lekka przesada tak jak to robi Alio , na rzepak nie raz sie zadarzalo ze z 5 roznych srodkow szlo i nigdy nic sie nie stalo tak jak to nie ktorzy pisza:D:D

#2823 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 26 kwiecień 2015 - 20:39

Rzepak

Proszę jaką dyskusję rozkręciłem w temacie o rzepaku:)

Koledzy. Nie jestem ani vatowcem (liczyłem wiele razy i zawsze mi wychodziło że to się nie opłaci) ani nie jestem obszarowcem. Dotąd długo 26 ha a od ubiegłego roku 32. 

W ogóle w życiu uważam że rządzi matematyka a na tej się troszkę znam i staram stosować.

Rolnikiem jestem od ok 10 lat i cały czas się tego uczę a na pełnym etacie pracuję ponad 15 lat. Trudno jest pogodzić jedno z drugim ale jakoś daję radę. Inwestuję tyle ile da się odłożyć, chyba że jakieś pole do kupienia się trafi to się podpieram kredytem, ale kupić pole w mojej okolicy graniczy z cudem. 

Tych 9 czy ile tam kto woli zabiegów uczyłem się przez te 10 lat, próbowałem, porównywałem i wyciągałem wnioski. Wyszło to co wyszło i moim zdaniem to wszystko się opłaca. chyba mogą o tym świadczyć wyniki produkcyjne, skoro byłem w stanie podnieść plon pszenicy z 4-4.5 T na 7-8T, plon buraka cukrowego z 45T na 75T i rzepak który mam 5 rok na 5T na moich średnich glebach to chyba te zabiegi mają sens. Lepiej stosować 2-3 zabiegi i narzekać na opłacalność? Ja nie narzekam choć raz bywa mniejsza a raz większa. Może ktoś mi zarzuci, że dokładam z etatu na gospodarstwo, ale zapewniam że tak nie jest bo w moim matematycznym podejściu do życia dawno bym to zauważył i wyciągnął wnioski. 

10 lat temu jak zaczynałem przygodę z gospodarstwem, wszystkiego uczyli mnie sąsiedzi. Co najmniej od 5 lat to oni uczą się wielu rzeczy ode mnie i traktują mnie prawie jak eksperta. A ja tylko czytam prasę rolniczą, przeglądam dużo internet, współpracuję z fajną firmą ze śor która nie tylko sprzedaje ale i doradza, pomoże ułożyć plan zabiegów i zawsze mogę liczyć na ich wsparcie. 

Liczba zabiegów raz jest taka raz inna. Raz się uda coś połączyć raz nie, Dochodzą jak pisał Tomek73 zabiegi RSM który stosuję a nie wpisałem go do tych 9 zabiegów bo to w końcu nie oprysk tylko nawożenie. Często stosuję też dziwactwa typu EM czy rosahumusy czyli dodatkowy przejazd.  Dochodzi rozlewanie opryskiwaczem azotu na przyorywaną słomę po żniwach.

A co do zarzutów o trucicielstwo to jeśli wszystkie zabiegi wykonuję zgodnie z zaleceniami i nie szkodzę sąsiadom i pszczołom to co komu do tego? A nie szkodzę bo sam mam 4 ule przy domu i na pszczołach troszkę się znam. Raczej wiem co kiedy i jak.

A co do blokad to nie byłem bo zwyczajnie nie mam na to czasu co chyba po mojej wypowiedzi nikogo nie będzie dziwić...

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2824 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 20:50

Rzepak

Alio podobna ilość zabiegów mi wychodź :) też pracuję zawodowo, a do gospodarstwa mam 50km - powodzenia

#2825 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 07:16

Rzepak

witam,

jak wysokie są wasze rzepaki na chwilę przed kwitnienieniem? Zastanawiamy się ze znajomym czy po dawce 0,5l  Toprexu nie są za niskie. Rzepakom nie brakuje papu. Kolor jest ale wygląda trochę jak karłowaty. Jakie są wasze spostrzeżenia?

#2826 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 07:27

Rzepak

To dobrze że niski, mój ma z 60-70 cm.

#2827 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 08:28

Rzepak

u mnie również w granicach 60cm, moim zdaniem brak wody i chłody są odpowiedzialne za taką wysokość roslin

#2828 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 11:18

Rzepak

no a u nas w granicach do 50. Dlatego zastanawiamy się czemu on taki mały.

#2829 Share karol

karol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Zainteresowania:Wszystkim po trochu... ;-)

Napisany 27 kwiecień 2015 - 12:26

Rzepak

u mnie rzepak po Toprexie 0,3 l/ha jest ok 50-60 ale jest problem bo pękją łodygi...

#2830 Share krzy24

krzy24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Bardzo rozne sa moje zainteresowania...

Napisany 27 kwiecień 2015 - 18:48

Rzepak No coz,musi tyle lac opryskow,bo inaczej nie wyjdzie na tym. Rolnictwo to taka ruletka,jak w milosci i kasynie:D
Na dzisiaj jest tak: na malym gospodarstwie, male plony,male opryski,ktos gdzies zarobi,pracuje,za granice pojedzie,emeryture starsi wezma i sie ciagnie.
A na duzym: Musicie lac,zeby jak najwiecej wyciagac.
No,ale jak Putin kadegorycznie powie Niet! To ceny nie mizerne beda. A jak doplaty zabiora w przyszlosci to co bedzie???
Co zrobisz na duzym?
A na blokady mus jechac???Tylko ja tam w lutym co bylo to nie widzialem ciagnikow c-330,C-360. Lecz same duze zachodniaki i wszyscy narzekaja na zaciagniete kredyty... Wiec,pytam sie kolegi jak u niego jest z zyskiem,gdzie wyklada niemale pieniadze na srodki ochrony roslin.
U mnie jeden znajomy uderzyl w chodowle krow,ale jeszcze przed Unia,gdzie nie bylo doplat. Nabral kredytow,postawil hangar na 70 krow,a potem nie mogl splacac i jest teraz zadluzony z komornikiem na dozywocie. Smutne i prawdziwe.
No coz,musi tyle lac opryskow,bo inaczej nie wyjdzie na tym. Rolnictwo to taka ruletka,jak w milosci i kasynie:D
Na dzisiaj jest tak: na malym gospodarstwie, male plony,male opryski,ktos gdzies zarobi,pracuje,za granice pojedzie,emeryture starsi wezma i sie ciagnie.
A na duzym: Musicie lac,zeby jak najwiecej wyciagac.
No,ale jak Putin kadegorycznie powie Niet! To ceny nie mizerne beda. A jak doplaty zabiora w przyszlosci to co bedzie???
Co zrobisz na duzym?
A na blokady mus jechac???Tylko ja tam w lutym co bylo to nie widzialem ciagnikow c-330,C-360. Lecz same duze zachodniaki i wszyscy narzekaja na zaciagniete kredyty... Wiec,pytam sie kolegi jak u niego jest z zyskiem,gdzie wyklada niemale pieniadze na srodki ochrony roslin.
U mnie jeden znajomy uderzyl w chodowle krow,ale jeszcze przed Unia,gdzie nie bylo doplat. Nabral kredytow,postawil hangar na 70 krow,a potem nie mogl splacac i jest teraz zadluzony z komornikiem na dozywocie. Smutne i prawdziwe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2831 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 19:50

Rzepak

karol

Jak pękają łodygi to prawdopodobnie niedobór boru, jeżeli łodyga w przekroju ma niewypełnione tkanki, zdeformowane, to brak właśnie tego mikroelementu.

#2832 Share Tomasz-rolnik78

Tomasz-rolnik78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 20:00

Rzepak

Zabieg na słodyszka preparatem sherpa można wykonać wcześnie rano czy raczej wieczorem?

#2833 Share krzy24

krzy24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 21:00

Rzepak Kolego Alio! Dobrze i madrze kalkulujesz. Przyznaje Tobie racje.
No i masz dodatkowy dochod zarobkowy,tak jak ja i jeszcze tu inny kolega nadmienil... Z samego gospodarstwa to ciezko dzisiaj wyciagnac,ale trzeba jakos sobie radzic. Zbliza sie maj i najezdzimy sie z opryskiwaczami.
Pozdrawiam

#2834 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 27 kwiecień 2015 - 21:16

Rzepak

U mnie szczyt oprysków chyba mam za sobą. Teraz w sumie tylko buraki pierwszy zabieg na chwastyi  pszenica grzybek T2 ale to jeszcze chwilę.  W rzepaku, żeby było na temat, poszedł w sobotę dursban z cyperkilem i 0.4 l CCC, bo karencja na pszczoły 3 dni. Dziś już pierwsze żołte kwiaty widziałem i po niedzielnym deszczu ruszył mocno do góry. Myślę że 2-3 dni i na polu zrobi się żółto. Ciekawostka z tego roku, że w żółte pojemniki praktycznie nic się nie łapało a na roślinach widywałem sporo słodyszka i pojedyńcze chowacze. 

Rzepak w tym roku piękny jak na razie i przy odrobinie szczęścia znów dobry plon się zapowiada.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#2835 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 21:26

Rzepak

Kolego Alio! Dobrze i madrze kalkulujesz. Przyznaje Tobie racje.
No i masz dodatkowy dochod zarobkowy,tak jak ja i jeszcze tu inny kolega nadmienil... Z samego gospodarstwa to ciezko dzisiaj wyciagnac,ale trzeba jakos sobie radzic. Zbliza sie maj i najezdzimy sie z opryskiwaczami.
Pozdrawiam

z tego co kolega Alio mowil ma ponad 30 hektarow jezeli z tego ciezko jest wyzyc to ja juz nic nie rozumiem, jeszcze przy jego plonach o ktorych mowil i sa dobre, takze  chyba jakies dzierzawy wysokie musza zabijac zysk zeby z tego nie wyzyc albo kredyty:D:D;D

#2836 Share krzy24

krzy24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 08:58

Rzepak Mam do Ciebie pytanie kolego Alio z pszenica ozima i jej opryskami grzybobojczymi i skracaniem... Chodzi mi terminy i nazwy srodkow? Nie wiem,czy zechcesz napisac i czy tu napisac. W kazdym razie podlaczam swoja poczte:
krz-nau@wp.pl
Bede wdzieczny.

#2837 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 10:53

Rzepak Na agrofoto trzeba dodać sobie do plonu chociaz jedną tonę więc ja bym nie wierzył w wyniki jakie tu wiekszosc osiąga bo pszenica nie schofzi poniżej 8t, a rzepak 4-5t z hektara to norma :D

#2838 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 12:45

Rzepak

Piszesz tak jak sąsiad i  mój teściu mówi, Ja tyle nie koszę więc to nie możliwe żeby inni tyle kosili. a pryskać na grzyba i modusem to nie ma po co, szkoda kasy.

#2839 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 13:28

Rzepak Przecież nie napisałem, że każdy jest czarodziejem :D po prostu wiem jak wiele osób lubi zbytnio pokolorować to co się dzieje w koło nich. Ja w poprzednim sezonie pierwszy raz w życiu miałem 8,5t/ha pszenicy, nigdy nie mialem więcej niż 7t/ha. 2 lata temu miałem rzepak 4,4t/ha. A przykładowo w poprzednim sezonie nie co ponad 3 tony. Gdy na forum wszyscy sie chwalili nie było osoby, która miała mniej niż 4t/ha. O takich co mają na agrofoto 5t/ha pszenicy też nie słyszałem :D jak dbasz, tak masz :) ale i tak wiele osób lubi upiększyć swój plon ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2840 Share krzy24

krzy24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 02 maj 2015 - 10:30

Rzepak Oczywiscie,ze wiekszosc tu koloruje,no i opryskuje nadmiernie... A pszczoly spadaja i nie bedzie mial kto zapylic w przyszlosci kwiatow. Chemia w zywnosci,a naukowcy alarmuja,ze mezczyzni staja sie bezplodni od konserwantow:D Upadek cywilizacji po prostu:Dhaha
Takim to optymistycznym zargonem podsumowuje temat.