Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#2781 Share karolwie

karolwie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 10:26

Rzepak

Żółknięcie najstarszych liści to normalne i jeśli nie występuje w jakimś wielkim stopniu to jest korzystne bo rzepak będzie zmuszony do szukania azotu w glebie i będzie budował silny system korzeniowy.

Znaczy myślisz, że nie warto pryskać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 22:05
  •  

#2782 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 12:03

Rzepak

U mnie też rzepak pare tyg temu zrobił sie fioletowo czerwono żółty,wystraszyłem sie i po zaczerpnięciu rad kolegów z AF dałem odżywke fosforową i pare dni temu mocznik +siarczan mg+bor.Zapowiadają jeszcze długo ciepło także może troche pomoże.

#2783 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 16:46

Rzepak

u mnie jest tak samo fioletowo i zólto a to z racji braku opadów i okresowego ochłodzenia niepokoi ta susza od 1,5 miesiaca nie było deszczu porządnego. byłem na polu chciałem wyrwac rosline ale urywała sie przy ziemi. wziełem śrubokret 20 cm długi wbił sie na 10 cm i wygiął czujecie jaka susza? sąsiad pojechał na piachy gorczyce zaorac pościnał przez około 10 m gorczyce i pognał do domu. rzepak nie ma jak pobrac składników bo jak dziubałem to wykopywałem nie rozpuszczone granulki polifoski (importowana) ale rzepak nie wyglada zle nawet na stanowisku po łubinie szczepionym nitraginą  odrzuca liscie najstarsze. odżywianie dolistne w tym okresie mija sie z celem i ekonomią

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2784 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 07 listopad 2014 - 17:30

Rzepak

w tym roku przypadkowo zrobiłem doświadczenie. Na jednym polu szwankował opryskiwacz podczas oprysku nawozami dolistnymi, pryskała tylko jedna połówka lanc (zdjecia po zabiegu u mnie w galerii) Rzepak był wyraźnie słabszy w tych miejscach i teraz ma wiele wiecej przebarwień niż ten solidnie dokarmiony na którym pomimo suszy i róznych temperatur większych przebarwień nie widać

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2785 Share Mateo33

Mateo33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 20:15

Rzepak

A wie ktoś może dlaczego przebarwienia są tylko na rzepaku który wyszedł predzej a na mniejszych roślinach które powschodziły dopiero po deszczach takich przebarwień niema. Pozdrawiam.

#2786 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 17:29

Rzepak

Bo dobrze rozwinięty rzepak pobiera przed zimą nawet ponad 100 kg azotu czyli wyciąga wszystko co jest w glebie a ten mniejszy pobrał odpowiednio mniej i w glebie jeszcze zostało trochę N i z tego powodu na nim nie widać jeszcze głodu...

#2787 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 16:48

Rzepak

Robię badanie potrzebne do mojej pracy naukowej. Napiszcie mi proszę jak wyglądaja rzepaki w Waszym rejonie!

Potrzebuję nastepujących informacji:

- Rejon (przybliżona lokalizacja)

- data siewu

- ilość liści

- 'jakość ukorzenienia'

- warunki wodne (kiedy padało ostatni raz, czy jest sucho lub było w którejś fazie rozwoju za sucho)

- struktura zasiewów w rejonie (mniej, wiecej, tyle samo co w zeszłym roku?)

Oraz wszelkie pozostałe informacje jak choroby, stan roslin itd.

Bardzo proszę o pomoc, musze mieć wiedzę w miare o całym kraju..

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

#2788 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 20:56

Rzepak www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/533071-monolit/
Jak go uratowac i co mu dolega?

#2789 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 22:36

Rzepak

no skladnikow pokarmowych mu brakuje ale teraz czy jest sens je podawac bo ozna go rozbudzic a tu juz zima idzie zeby nie ruszyl i go nie przymrozilo wiec lepiej do wiosny poczekac hyba

#2790 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 13 listopad 2014 - 21:13

Rzepak

Robię badanie potrzebne do mojej pracy naukowej. Napiszcie mi proszę jak wyglądaja rzepaki w Waszym rejonie!

Potrzebuję nastepujących informacji:

- Rejon (przybliżona lokalizacja)

- data siewu

- ilość liści

- 'jakość ukorzenienia'

- warunki wodne (kiedy padało ostatni raz, czy jest sucho lub było w którejś fazie rozwoju za sucho)

- struktura zasiewów w rejonie (mniej, wiecej, tyle samo co w zeszłym roku?)

Oraz wszelkie pozostałe informacje jak choroby, stan roslin itd.

Bardzo proszę o pomoc, musze mieć wiedzę w miare o całym kraju..

Kolejny przyszły  agronom profesjonalinie podchodzący do sprawy. Za moich czasów w celu zdobycia materiałów do pracy naukowej tworzyło się co najmniej  ankietę . Sadzę że nie jest to zadanie przekraczające twoje możliwości. A jesli tako byś tutaj zamieścił sądzę że mugłbyś liczyć na coś więcej niż ignorancję.

Edytowany przez major_89, 14 listopad 2014 - 08:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2791 Share pracus74

pracus74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 14 listopad 2014 - 16:37

Rzepak

A moj sasiad dzis saletre na rzepak rozsial.

#2792 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 16:33

Rzepak

to niezły kozak, jeszcze dolistnie mocznikiem to by może uszło ale saletre

#2793 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 17:48

Rzepak

Chodziłem dziś po polu rzepakowym i w kilku miejscach zauważyłem takie dziury w ziemi o wielkości dużej śliwki i wokół poobgryzane liście rzepaku, jakby jakieś nornice czy inne zwierzątka. Dużych strat nie ma, może ze 20 roślin objedzonych (ale za to tych najdorodniejszych)- trzeba z tym jakoś walczyć (żeby się nie namnożyło i nie narobiło więcej szkód) czy raczej dać spokój?

#2794 Share mikipost

mikipost

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 09:42

Rzepak

Dziś -21, wiater,okrywy snieżnej praktycznie brak, oj będą chyba dylematy wiosną zaorać-nie zaorac

#2795 Share Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 23:48

Rzepak

Witam panowie.
Od wielu lat jestem chodowcą pszczół. Z roku na rok rozwijam swoją pasieke. Aktualnie doszedłem do takiego punktu że brakuję mi dobrych miejscówek. Może któryś z panów był by zainteresowany abym mógł postawić parę uli na okres kwitnienia rzepaku. Jak wiadomo sąsiedztwo z pszczołami przynosi sporo kożyści .Szukam miejsc w promieniu 30 km od Torunia
Serdecznie pozdrawiam

#2796 Share BeeHoney

BeeHoney

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 23:34

Rzepak

Witam, jestem pszczelarzem zawodowym i szukam w Woj. Śląskim pól z rzepakiem na którym będę mógł postawić swoje pszczoły. Jeśli ma ktoś pola z rzepakiem bardzo proszę o kontakt na PW lub przez e-mail beehoney@interia.pl w wiadomości proszę napisać w jakiej miejscowości znajduje się pole rzepaku i ile hektarów.

Zapylanie zwiększa plon

Obecność pszczół na plantacji rzepaku jest niezbędna do prawidłowego zapylenia roślin, gwarantuje bowiem:

• skrócenie kwitnienia łanu,

• zwiększenie współczynnika zawiązywania nasion,

• wcześniejsze uformowanie i dojrzewanie łuszczyn,

• zwiększenie liczby i jakości zawiązywanych nasion w łuszczynie.

Ocenia się, że dzięki zapylaniu rzepaku przez pszczoły następuje wzrost plonu nasion o 10- 30% (rozpiętość ta zależy od warunków pogodowych w okresie kwitnienia). Największy przyrost plonu związany jest z większą liczbą wykształconych nasion w łuszczynach.

Oprócz zwiększenia plonów, zapylanie kwiatów przez pszczoły wpływa korzystnie na jakość nasion.

Edytowany przez BeeHoney, 24 styczeń 2015 - 15:48.

#2797 Share Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 20:01

Rzepak

... podpisuję się pod tym co napisał kolega po fachu wyżej ,nie macie panowie nic do stracenia ,a zyski z waszej strony mogą być naprawdę duże. W zeszłym roku postawiłem część pszczół u pewnego rolnika, jak z nim rozmawiałem to w ogóle nie odczuł obecności pszczół, a z plonu był naprawdę zadowolony.  
Może na forum jest taka osoba, która korzystała z usługi zapylania pól rzepaku i zechciała by się podzielić swoimi wnioskami. Zapraszam do dyskusji .
Pozdrawiam :) 

#2798 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 08:32

Rzepak

Ja od 3 lat współpracuje z pszczelarzem i jestem bardzo zadowolony. w południe w czasie pełni kwitnienia na polu jest jak w ulu. Plony jakie osiągam:

2011 3,61 t

2013 4,1 t

2014 4,98 t

Polecam wszystkim taka współpracę naprawdę warto i słoik miodu zawsze wpadnie... ;)  

#2799 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 09:16

Rzepak

ja od dwóch lat szukam pszczelarzy do współpracy i nic, w mojej okolicy słabo rozwinięte jest pszczelarstwo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2800 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 12:34

Rzepak

Może warto by ogłoszenie w lokalnej prasie dac albo na forach pszczelarskich coś napisać koledzy Jasiu i beehoney pewnie jakieś znają...