witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Alio    116

U mnie przymrozków nie było juz z miesiąc a tych bladych kwiatów też dużo więc na pewno nie przemarzania. Ale co ciekawe zauważyłem że tych bladych kwiatów też rozwijają się łuszczyny. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamadam241    20

mi sie wydaje ze na slabszej ziemi jak by wiecej tego jest .ale dziwne bo u sasiada za miedza tego niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Bo zapewne podał wczesną wiosną kizeryt albo N1 w postaci saletrosanu. Blade płatki kwiatowe to objaw niedoboru siarki jak już jeden z kolegów zauważył. Oprysk siarczanem niewiele już zmieni. Na następny raz wczesną wiosną  z 50 kg/ha SO3 i nie będzie cudów na polu. Przymrozki z całą pewnością nie są temu winne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz44    7

Rzepak kwaśnej gleby nie lubi, u mnie na dwóch kawałkach pH po próbie wyszło 5,5 i są tzw hoinki trzeba wapnować. Nawet i wzrostem jest dużo mniejszy od tego na innych kawałkach mimo takiego samego nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3
Napisano (edytowany)

Pryskanie od robali na opadanie platka? W moim rejonie zimno i prawie codziennie pada deszcz, wczoraj byłem to robak jest tak mniej więcej co 3 metry na jednym kwiatku, to chyba szkoda pieniędzy i psuć przejazdy bo położy go trochę. Pamiętam kiedyś że tylko raz oprysk od grzyba i robaka i z 60 arów dało 2.6 tony przy podobnej pogodzie.

Edytowano przez sim200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

czy na polu o ph  5 urosnie rzepak?

 

Ja posiałem na polu gdzie wcześniej pobrałem 4 próbki i wyszły wyniki ph 4,76; 5,24; 4,30; 4,80.

Obecnie po zimie został na polach z ph 4,76 i 4,80 ale szału nie ma :-(

 

Jeżeli mogę doradzić to jak chcesz siać rzepak to daj pod niego wapno granulowane bo ja właśnie nie dałem i to był błąd.

W tym roku zrobię przerwę z rzepakiem i dam zwykłe wapno węglanowo-magnezowe drugi rok z rzędu i później będę siał rzepak.

Jednak z mojego rocznego doświadczenia w uprawie wiem na pewno, że w przyszłości przed orką pod rzepak będę dawał ~200 kg/ha wapna granulowanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

I co da te 200 kg wapna jeżeli masz pH 5? Jedynie zaopatrzysz rzepak w wapń ale pH wiele się nie zmieni. Składniki mineralne będą kiepsko przyswajalne, korzenie kiepsko rozwinięte i rzepak ogólnie do du...  Wapno węglanowo-mgnezowe również nie podniesie pH znacząco i szybko ono bardziej nadaję się do uzupełnienia magnezu, wapnia i stabilizacji już uregulowanego odczynu.  

Rzepak zakwasza ryzosferę i pH w sąsiedztwie korzeni jest o 2 punkty niższe w porównaniu do badań. Dlatego tak istotne jest zapewnienie odp pH. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

I co da te 200 kg wapna jeżeli masz pH 5? Jedynie zaopatrzysz rzepak w wapń ale pH wiele się nie zmieni. Składniki mineralne będą kiepsko przyswajalne, korzenie kiepsko rozwinięte i rzepak ogólnie do du...  Wapno węglanowo-mgnezowe również nie podniesie pH znacząco i szybko ono bardziej nadaję się do uzupełnienia magnezu, wapnia i stabilizacji już uregulowanego odczynu.  

Rzepak zakwasza ryzosferę i pH w sąsiedztwie korzeni jest o 2 punkty niższe w porównaniu do badań. Dlatego tak istotne jest zapewnienie odp pH. 

 

Właśnie te 200 kg zaopatrzy rzepak w wapń i o to chodzi.

Wiem, że wapnem granulowany w takich ilościach nie odkwaszę gleby :-)

 

W moim przypadku w 2015 r. dałem po ~ 3 tony wapna (niestety koszt transportu z kopalni nie pozwala na więcej :-( ) na ha na odkwaszenia i tak jak pisałem planuję dać również w tym roku taką samą dawkę. Dodatkowo planuję zasiać jakiś poplon i mam nadzieję, że po kilku latach uda się przywrócić ph.

Wapno jakiego użyłem to wapno nawozowe węglanowe z kopalni Morawica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwiesiek    0

U mnie rzepak już przestal kwitnąć. Czy to normalne ? Sąsiadom jeszcze kwitnie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

U mnie rzepak już przestal kwitnąć. Czy to normalne ? Sąsiadom jeszcze kwitnie.  

 

O ile się orientuję to zależy od odmiany.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Od odmiany ale i bardzo od nawożenia azotowego. Im więcej azotu tym później i dłużej kwitnie. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rzepaki na słabszych glebach gdzie brakuje wody i pokarmu również wcześniej zakończyły kwitnienie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

czy mozna siac rzepak w sytuacji  gdy byl rzepak ,ale zmarzl i w tej chwili jest przesiany pszenica jara.  czy mozna w sierpniu siac rzepak czy tez potrzebny jest ten okres 3-4 letni przerwy rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kosa29    2

witam czy rzepak ozimy na polu które x lat nie widziało wapna na IV-V klasie gleby przy nawożeniu 200kg/ha saletrosan + 200kg/ha saletra pulan + odżywki 2 razy mikro i makro + antywylegacz oczywiście oprysk na chwasty + 4 razy oprysk siarczan magnezu+mocznik Po 12,5kg /ha czy sypnie 2 t/ha ? chcę zasiać pierwszy raz od xx lat na tej działce i wogóle i nie wiem czy warto siać proszę o odpowiedzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kosa29    2

ale czy przy takiej agrotechnice? siew metodą orkową stanowisko po owsie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocianov90    15

Jak ziemia jest w miarę doprowadzona do kultury to można na słabej ziemi osiągnąć zadowalające plony rzepaku. Na V klasie sieję rzepak i jestem zadowolony z plonów. W zeszłym roku 4,3 t do 4,4 t z ha. w 2014 roku nawet do 4,7t/ha na tej klasie. A na IV klasie to spokojnie można 5 ton uzyskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Zgadza się. Sam mam gleby 3b/4a ale jeden kawałek 1.5 ha na piasku 5-6 klasy. Kiedyś pamiętam rosło tam na przemian żyto i owies i plony były na ogół mizerne. Odkąd zacząłem tam przyorywać słomę z roku na rok plony były lepsze. Pojawiło się wapnowanie praktycznie co 2-3 lata węglanowym jak pisał kolega. Pierwszy rzepak dał 4100 z ha potem żyto hybrydowe dało 6.5 z ha znowu rzepak i 4.4 t wyszło i w końcu zaszalałem i po tym rzepaku wsiałem pszenicę zimową. Plon zwalił mnie z nóg. 7.3 tony z ha ale fakt że do lipca wody nie brakowalo. W tym roku znów pszenica i wygląda bardzo dobrze. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj