Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#2541 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 12:08

Rzepak Zaprawiona będzie tylko fungicydem, insektycydem już nie, a on zapewniał długą ochronę tanim kosztem. I teraz jak posiejesz to musisz pilnować czy ci nic nie zżera rzepaku, ba nie musi tak być ale może. Perytroid działa kontaktowo czyli insekt musi byc "trafiony" , a jak wyjdą następne do zabawa zaczyna się od początku...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 02:47
  •  

#2542 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 12:16

Rzepak Na sam start pod górke od razu, a nie ma mozliwosci zastosowac srodka np.nurelle aby zagazowac ? chcialem zastosowac insektycyd dopiero z toprexem i odzywkami w fazie 4 lisci

#2543 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 20 sierpień 2014 - 12:20

Rzepak

no w tym roku z tą słomą to masakra, gruberem nie szło zrobić bo zabijało i przed orką bronami musiałem rozwlekać najgorzej tam gdzie położone.

Talerzówką idealnie się słomę niszczy i zakrywa.. Te talerze idealnie rozcinają ziemię, wymieszają słomę nie ma prawa nawet wyskoczyć z ziemi taki ciężar, i żadnego zatykania.

Edytowany przez Famer21, 20 sierpień 2014 - 12:35.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2544 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 12:25

Rzepak wiem, trzeba ją jeszcze tylko mieć ;) . Z tego co wiem to pchełki atakują tworzące się listki 10-12 BBCH i wtedy trzeba je zwalczać.

#2545 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 14:39

Rzepak Dziś byłem na polu gdzie zasiany jest już rzepak. Po siewie zlał bardzo deszcz. Dziś patrzyłem, że ziemia jest bardzo zaskorupiona. Ze względu, że pierwszy raz mam zasiany rzepak, powiedzcie mi czy, bardzo utrudni to wschody rzepaku?

#2546 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 14:59

Rzepak jak nie popada to wschody moga byc ograniczone

#2547 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 20 sierpień 2014 - 15:13

Rzepak Sąsiad kiedyś miał taka sytuację to połowa wcale nie wzeszła... Ale to po ulewie konkretnej było... co nie zmienia faktu że deszcz teraz by ci się przydał.

#2548 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 15:17

Rzepak u nas też już kiedyś przesiewali z tego powodu ale to naprawdę musi być nieprzeciętne oberwanie chmury

#2549 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 16:55

Rzepak Czy niezuzyte nasiona mozna przechowac1 rok i zasiac w nastepnym, tak npjak sie robi z burakiem cukrowym.Mamdoobsiania na 1 raz 2ha kupiłbymjednostke na 3ha a reszte zostawil na nastepny rok

#2550 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 18:18

Rzepak spokojnie przechowasz nasion do nasepnego roku, ja siałem w tym roku nasionami które lezały 2 lata i wszystko ok

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2551 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 18:39

Rzepak

Dziś byłem na polu gdzie zasiany jest już rzepak. Po siewie zlał bardzo deszcz. Dziś patrzyłem, że ziemia jest bardzo zaskorupiona. Ze względu, że pierwszy raz mam zasiany rzepak, powiedzcie mi czy, bardzo utrudni to wschody rzepaku?

jak masz możliwość załóż za ciągnik jakiś lekki wal strunowy i pokrusz tą skorupę z góry, bardzo płytko , leciutko, wjedź w pole jak tylko da się wjechać i nie porobisz dużych kolein ;) . My tez już taka sytuacje mieliśmy i niestety czekaliśmy ze w samo wzejdzie, niestety rzepak nie mógł się przebić i kiełek rósł na okółko i plantacje musiałem zlikwidować. Ci co wjechali walem strunowym , rzepak wzeszedł idealnie

#2552 Share Kenu84

Kenu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:50

Rzepak Od razu po orce uprawiacie i siejecie czy czekacie? Pytam bo u mnie może być taka sytuacja, że od orki do siewu może minąć 2-3 dni.

Edytowany przez Kenu84, 20 sierpień 2014 - 21:00.

#2553 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:55

Rzepak

jak masz możliwość załóż za ciągnik jakiś lekki wal strunowy i pokrusz tą skorupę z góry, bardzo płytko , leciutko, wjedź w pole jak tylko da się wjechać i nie porobisz dużych kolein ;) . My tez już taka sytuacje mieliśmy i niestety czekaliśmy ze w samo wzejdzie, niestety rzepak nie mógł się przebić i kiełek rósł na okółko i plantacje musiałem zlikwidować. Ci co wjechali walem strunowym , rzepak wzeszedł idealnie

1. plantacja opryskana,
2. miejscami juz wschodzi wiec za dużo naniszczę,
3. siew około 80 nasion więc nawet przy wschodach 50% obsada nie będzie tragiczna.

Masakra ogólnie. Poczekamy zobaczymy.

#2554 Share ludwik1983

ludwik1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:07

Rzepak wysiałem dziś rzepak w ilości 3,25kg/ha gdzie jednostka ważyła 11,5kg odmiana brendy czy niezamało wysiałem

#2555 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 sierpień 2014 - 22:21

Rzepak

szkoda, że sobie nie zostawiłem własnego rzepaku to bym spróbował. Ciekawe, że mimo wycofania zapraw jakoś ceny nasion nie spadły, a to przecież kilkadziesiąt zł na worku wyjdzie

Różnie Ci powiem, niektóre odmiany trochę spadły, niektóre pozostały na podobnym poziomie a niektóre chyba wręcz zdrożały.

Zalecali 315 g substancji czynne w ochronie rzepaku na 100kg czyli 3,15 g na 1kg
Actara ma 25% substancji czyli na 1000g ma 250g substancji czynnej, z proporcji wychodzi 1000 - 250g , x - 3,15
x=(1000*3,15)/250= 12,6g Actary
Najgorzej że koszt zaprawiania (30zł na 3kg nasion + robota) jest z 4 razy niższy niż koszt oprysku (licząc że min 1 zrobimy)

Brałem max dawkę do zastosowania dlatego wyszedł mi trochę wyższy wynik.

nic tylko kupować i zaprawiać...
Poważnie nad tym się zastanawiam...
z jakiej paki mam ponosić jeszcze wyższe koszty produkcji podczas ochrony??? Jakoś na Ukrainie mogą nawet cyjankiem zaprawiać swoje nasiona a i tak UE to kupi po atrakcyjnych cenach...
żyjemy w kolejnym socjaliźmie pod nazwą UE.
Nikt mi nie wmówi że to chodzi o zdrowie...
tu chodzi o nabijanie kabzy takim gigantom jak Syngenta, BASF, etc itp...

O zdrowie z pewnością nie chodzi, raczej to kolejny efekt głupoty eurourzędników i ekologów.
A czy to takie nabijanie kasy? Cruiser był syngenty, a rejestracje na pchełki, gnatarza itd. ma deltametryna czyli decis z bayera. Gdyby firmy na tym miały zarobić to już zawczasu by wprowadzili jakieś specjalne środki, oczywiście droższe. Ale ten zakaz ma trwać chyba tylko 3 lata.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2556 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 06:40

Rzepak ja tam nie zamierzam jeszcze latać z opryskiwaczem na jesienie kilka razy

Jak siejecie rzepak co każdy lejek czyli 12cm czy co 24cm. Mam siewnik Amazone d7 i zawsze siałem co 24 ale widzę, że część rolników nowszymi siewnikami sieje co każdy lejek. Jak w tej chwili zalecają i czy takim siewnikiem da radę siac na wszystkie lejki?

#2557 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 21 sierpień 2014 - 07:09

Rzepak Jak zaczynałem przygodę z rzepakiem to siałem co drugi lej. To się sprawdza w mieszańcach. Teraz sieję normalnie, każdą leją i jest też ok bo jak siałem co drugą to dużo nasion mi zostawało w skrzyni. Siewnik famarol.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2558 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 21 sierpień 2014 - 08:34

Rzepak Na jutro planowałem ruszyć z siewem...
Tylko ja mam jeszcze inną sytuację - Amazone D7/30e mam 35 lejków czyli rozstaw 8,5cm... pytanie siać w każdy czy co drugi?

#2559 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 20:47

Rzepak Dzis zaorałem pod rzepak noi troche slomy sie nie poprzykrywało czy to bedzie miało jakis negatywny skutek na wschody rzepaku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2560 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 sierpień 2014 - 21:03

Rzepak dziś kupiłem materiał siewny i własnie gadali że nie zaprawiony wtf?

@ cihu, też tak miałem z 3 lata temu, ma ło co wyszło, ale nie wiem czy to dobra decyzja bronkować