Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie na mokro czy na sucho?

216 odpowiedzi na ten temat

#101 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 25 czerwiec 2011 - 14:20

Żywienie na mokro czy na sucho? bedzie jeden 3,5 tys litrow. pasza bedzie transportowana do rur i nastąpi karmienie. resztki hmm sam nie wiem jak to bedzie wyglądało ale przypuszczam ze zacznie karmienie i reszte pozostawi w rurach az do kolejnego mieszania i mieszalnik cofnie sobie otwierając zawór i ta reszta będzie takim "zaczynem" do kolejnej porcji.:D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie na mokro czy na sucho? Dzisiaj, 11:01
  •  

#102 Share dragonmax

dragonmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 09:53

Żywienie na mokro czy na sucho? Witam wszystkich jestem nowy na tym forum .Kiedyś padło pytanie zadane przez FARMERA PAWLOSA o zawartość suchej masy w gotowej wymieszanej paszy. Jezeli macie doświadczenie w tym temacie to chętnie wysłucham.Pozdrawiam

#103 Share naim29

naim29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 28 czerwiec 2011 - 20:38

Żywienie na mokro czy na sucho? ,

Edytowany przez naim29, 09 styczeń 2013 - 21:59.

#104 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 28 czerwiec 2011 - 21:12

Żywienie na mokro czy na sucho? ile masz budynków, wszystko na ruszcie? pogadaj z przedstawicielem BD i niech robi juz oględziny bo projektanci w niemczech mają duuuzo roboty :)
dlaczego od 70-110 kg tucznik a nie lepiej od warchlaka zacząc łatwiej sie przestawi na paszę nie bedzie zahamowania przyrostu.

Edytowany przez Gibus, 29 czerwiec 2011 - 09:53.

#105 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 10:15

Żywienie na mokro czy na sucho? A jak odbywa się żywienie loch na mokro? To tak samo jakoś poprzez stację czy jak?

#106 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 12:39

Żywienie na mokro czy na sucho? w sektorze loch prośnych moze byc jednorazowe ze wszystkie lochy przy korycie w tym samym czasie i moze byc stacja zywienia płynnego np Calmatic firmy BD. tylko znam przypadki ze locha zgubiła kolczyk i padła z głodu.
w porodówkach gdy locha ma własne koryto sensor, czy jednorazowe żywienie działają podobnie, otwierają się co określony w komputerze czas np o 7 rano i 18 wieczorem.

#107 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 16:02

Żywienie na mokro czy na sucho? A to komputer nie pokazywał komunikatu, że dana locha w ciągu dnia nie pobrała paszy? :blink:

#108 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 17:45

Żywienie na mokro czy na sucho? nie wiem to nie u mnie.Lekarz weterynarii opowiadał, to państwowa chlewnia to wiesz jak pilnowali pracownicy...

#109 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 04 lipiec 2011 - 09:18

Żywienie na mokro czy na sucho? Jak myślicie od jakiej ilości tuczników w jednym rzucie opłaca się zainwestować w taki system żywienia? Tysiąc sztuk się opłaci jeśli byłoby wszystko w jednym budynku. Serwatka u mnie 3zł za 1000 litrów. Inne produkty jak wszędzie. Ciężko to sobie skalkulować jak się takiego systemu nie obsługuje w praktyce zawsze wszystko inaczej wygląda niż na kartce. Ale jak zboże się utrzymywać będzie w takich masakra cenach to trzeba szukać oszczędności.

#110 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 04 lipiec 2011 - 19:21

Żywienie na mokro czy na sucho? pawle opłacalnosc tego systemu tak na 1000 szt w jednym rzucie jest dosc dobra ale wszystko zalezy od komponentow jakimi bedziesz karmił. znam ludzi ktorzy wychodzą na 0 przy cenie 2,9zł za kg... wiec trtzeba zainwestowac. a nawet gdy zboze bedzie tansze to i tak nie stracisz prawda??:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 05 lipiec 2011 - 22:35

Żywienie na mokro czy na sucho? No tak, ale wiadomo jak cena zboża spada to jakiś czas potem robi się świńska górka w europie i ceny spadają a cena prosiaka wręcz przeciwnie. Przy obecnych cenach w 3 zamknąć koszty to już jest ładny zysk. Ja już chyba wole jak jest teraz drogie zboże które w połowie prawie mam swoje, prosiak w miare tani i dość wysoka cena tucznika. No bo 5 zł to bardzo rzadko cena przekracza, chyba drugi raz się zdarzyło. Troche boli jak zboże trzeba kupować, więc zastanawiam się nad tym systemem. Tylko się obawiam że w miarę rozpowszechnienia takich systemów żywienia zaczną podnosić ceny na wszelkie produkty które można w ten sposób skarmiać. Czym oprócz serwatki i ccm karmicie w takich systemach? Wiadomo samo wykożystanie paszy i nadzór jest zdecydowanie lepszy przy tym systemie. Przyrosty lepsze też napewno. Tylko ten nakład dość duży. Jaką długą gwarancje dawają na takie systemy i jaki przewidujecie czas jego powiedzmy jako takiej trwałości bez poważniejszych usterek?

#112 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 08:11

Żywienie na mokro czy na sucho? nakład nakładem ale jaki zysk!! gwarancja to pewnie 2-5lat a wykorzystanie no to zalezy od cb.. znajomy ma BD synchroniczne i nie narzeka jedną awarie miał przez 15 lat, ale trzeba sie zaopatrzec w agregat prądotwórczy
I komponenty hmm serwatka, wywar gorzelniany, CCM, otręby, sruty zbożowe,makuch rzepakowy, młoto browarniane, wafelki, czekolada zalezy od dostepnosci produktow. Ja naprzykład bym chciał wywar ale do najblizszej gorzelni mam 40 km <_<

#113 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 08:53

Żywienie na mokro czy na sucho? A dając do paszy serwatkę to trzeba uwzględniać, że 15l zastępuje 1kg śruty zbożowej? Co wiąże się z całkiem innymi mieszankami paszowymi niż przy żywieniu na sucho.

#114 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 12:00

Żywienie na mokro czy na sucho? U mnie gorzelnia co pare kilometrów ale zamknięte wszystko. Z powodu wysokich cen zbóż i ziemniaków wygasili produkcje 4 lata temu i żadna nie ruszyła. Firm spożywczych raczej w okolicy żadnych nie ma żeby jakieś inne odpady przemyslowe były dostępne na miejscu. Przydałoby się mieć chlewnie na ruszcie ale to też dość duży wydatek. Chyba lepiej zacząć od systemu zadawania paszy a o rusztach w przyszłości może. Więcej słomy i roboty ale jak się nauczą mieć sucho to nie ma tragedii tylko słomy trzeba nie żałować, spady dobre, rynsztok szeroki, wygarniać często i jakiegoś ludzia do pomocy.

#115 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 18:13

Żywienie na mokro czy na sucho? a jaki masz schemat chlewni?? jesli zywienie na mokro (system komputerowy ) to tylko ruszt bo ze sciolka beda ogromne problemy. wiem bo oprzatamy teraz ze 100 szt recznie w kojcach po bydle i masakra ze saciółką... jak wczesniej pisał @bigboar zbyt duze problemy z wilgocią. jeden pracownik idzie i nalewa serwatke do koryt a drugi z workiem z paszą i tak w 15 min 100 szt załatwione. a w drugim budynku kojcu doswiadczalnym mieszam w takim starym rozdrabniaczu dla ok 20 szt. i sypie kiszonke z QQ, pasze i serwatka i wpierdzielają aż miło przyrosty lepsze i mniej sie otłuszczają:) narazie takie prowizorki, byle do sierpnia :D
pawełwlkp przeslij plan tej chlewni, albo zdj zrob i na af wstaw
Farmerze nie zawsze mozemy to tak dokładnie przeliczyc, kiedys był taki epizod ze w szklarniach przy wysokiej temp na słoncu trzymano swinki i karmiono własciwie pojono je tylko serwatką, ale szybko z tego zrezygnowano bo to mieso bylo do niczego. więc wszystkiego po trochu z umiarem i bedzie dobrze :)

Edytowany przez Gibus, 06 lipiec 2011 - 18:15.

#116 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 20:02

Żywienie na mokro czy na sucho? No tak tylko mi chodzi o to czy serwatkę uwzględnia się przy sporządzaniu mieszanki, czy tylko ona jest takim dodatkiem i tą frakcją płynną która zastępuje wodę?

Jaki powinien być stosunek frakcji płynnej do frakcji stałej?

W sierpniu montują ci ten system żywienia na mokro? I na kogo wreszcie padł wybór?

#117 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 20:35

Żywienie na mokro czy na sucho? no bierze sie pod uwage zawartosc białka i suchej masy, chyba ze wszystkich komponentow to i z serwatki...
co do frakcji to nie wiem nic na ten temat. ale sie dowiem!
wybor padł na nowy krebeck na 2800 szt. jutro jeszcze przyjedzie przedstawiciel powiedziec jak mamy rury przeprowadzic z kuchni paszowej na inne chlewnie to sie go zapytam :)
Farmerze montujesz tez cos??

#118 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 21:03

Żywienie na mokro czy na sucho? Nie, bo u mnie wszystko jest na ściółce, ale coś ma być budowane. B)

A ten system będziesz montował w nowej chlewni czy w jakimś przerobionym budynku?

#119 Share dragonmax

dragonmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 21:04

Żywienie na mokro czy na sucho? Jeżeli zadajecie serwatkę to musicie uważać na zawartość soli bo na pewno będzie większa niż w normalnej paszy.Suchej masy to serwatka ma około 5%.Ciekawe jaką macie zawartość s\m w paszy mokrej czy ktoś to umie policzyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 21:33

Żywienie na mokro czy na sucho? komputer BD umie :) Ten holender mi pokazywał ich program i miał wszystko wyliczone i pod kreską podane zawartosci ogolne całej paszy i wszystko razem musiało zgrywaz 100%:)
Farmerze ja mam tylko 550 szt na ruszcie reszta idzie pod młot :) pneumatyczny oczywiscie ;) do sierpnia jeszcze jedną zdąze przerobic na 550 szt na ruszt, a reszta zimą.:)