Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie na mokro czy na sucho?

216 odpowiedzi na ten temat

#81 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 kwiecień 2011 - 17:55

Żywienie na mokro czy na sucho? @Bigboar mylisz się mozna zastosowac zywienie na mokro na głebokiej sciółce! tylko na podwyzszeniu gdzie bedzie koryto musi byz kanał i ruszt min 0,5m i wtedy pasza ktora rozleja moze zleciec a wilgotnosc mozna zmniejszyc poprzez wentylację. tak doradzał mi dzis przedstawiciel Big dutschmana. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie na mokro czy na sucho? Dzisiaj, 11:12
  •  

#82 Share BigBoar

BigBoar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 kwiecień 2011 - 18:45

Żywienie na mokro czy na sucho? Szanmowny Kolego, F-ma Big Dutchman wyposażyła chlewnię na 1000 stanowisk na głęboką ściółkę w żywienie płynne w 2005-2006 roku. Od Big Dutchmana było żywienie i wentylacja Farmer przez rok walczył z tym układem i w końcu zrezygnował z żywienia na mokro - czujesz- o problemach o których pisałem w poprzednich postach wiem od tego farmera. Wiem również o chlewni gdzie jest sprzęt Howemy (również głęboka ściółka i żywienie płynne) i też nie działa. Nie ma opcji, tanio można produkować świnie tylko na ruszcie. Kto twierdzi inaczej łże jak pies albo nie zna się zupełnie na temacie.

Edytowany przez milanreal1, 19 maj 2011 - 18:06.
cytowanie poprzedniego posta

#83 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 kwiecień 2011 - 19:31

Żywienie na mokro czy na sucho? dopiero zaczynam zabawe z zywieniem na mokro... bd miał 3 chlewnie po 600 na ruszcie i jedna na 1000 na głebokiej sciółce + metrowy ruszt. sie zobaczy jak to wyjdzie... a jak nie zadziała to robimy spady i rury i ruszt :) tylko bd musiał poł wybetonowanego podworka przekuc:P

a co powiecie o Pellonie?

Edytowany przez Gibus, 29 kwiecień 2011 - 18:50.

#84 Share BigBoar

BigBoar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 17 maj 2011 - 20:15

Żywienie na mokro czy na sucho? Wg mnie super. Widziałem kilka ich instalacji, wszędzie gdzie się da kwasówa, kuchnia jest zbudowana prosto i przejrzyście, a baniak spawany a nie skręcany.

Edytowany przez milanreal1, 19 maj 2011 - 18:06.
cytowanie poprzedniego posta

#85 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 19 maj 2011 - 17:53

Żywienie na mokro czy na sucho? wiem właśnie i podobno lepiej miesza tylko drogi bo 2x więcej zaworów i dłuższe koryta a to za 1m 350zł...,
a krebeck? ???
był u mnie przedstawiciel ZOOtech i również zrobi wycenę szwajcarskiego systemu, który jeszcze w Polsce nie zawitał:D

#86 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 maj 2011 - 07:15

Żywienie na mokro czy na sucho? BigBoar mógłbyś opisać dokładniej z czym były te problemy??

#87 Share BigBoar

BigBoar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 22 maj 2011 - 22:13

BigBoar mógłbyś opisać dokładniej z czym były te problemy??

Była bardzo duża wilgoć w chlewie bo pasza była cały czas w korytach,(zimą nie dało się zrobić wentylacji na full żeby usunąć nadmiar wilgoci) nie mógł utrzymać ściółki od wstawienia warchlaków do sprzedania tuczników (trzeba było w międzyczasie usuwać obornik),pasza w korycie po jakimś czasie się rozwarstwiała gęste było na dnie a na wierzchu sama woda, nie każda świnia nauczyła się sięgać ryjem do dna. Sensory czasami dawały fałszywy obraz sytuacji pasza była a sygnalizował że nie ma albo odwrotnie (jak świnia narobiła pod sensor albo jak się bardzo ubrudził paszą )Pod koniec wyłączył sensory i próbował karmić w krótkich odstępach czasu na to samo koryto z nadzieją że silniejsze najedzą się wcześniej i zwolnią miejsce słabszym ale wtedy w kojcach robiła się jedna wielka wojna (Mało miejsca przy korycie). Stąd uważam że krótkie koryto zwłaszcza w połączeniu z głęboką ściółką to porażka, tym bardziej że widziałem kilka ferm w Polsce z długim korytem na ruszcie i funkcjonuje to bardzo fajnie. Przy długim korycie bardzo łatwo jest prowadzić kontrolę - w momencie karmienia wszystkie zdrowe stają przy korycie a jak któryś nie idzie do jedzenia to znaczy że podejrzany.

#88 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 22 maj 2011 - 22:14

Żywienie na mokro czy na sucho? kolego poczytaj regulamin, nie cytuje się poprzedniego postu ;)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#89 Share BigBoar

BigBoar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 22 maj 2011 - 22:32

wiem właśnie i podobno lepiej miesza tylko drogi bo 2x więcej zaworów i dłuższe koryta a to za 1m 350zł...,
a krebeck? ???
był u mnie przedstawiciel ZOOtech i również zrobi wycenę szwajcarskiego systemu, który jeszcze w Polsce nie zawitał:D

Z tego co wiem to Krebeck proponuje krótkie koryta - dla mnie odpada z powodów o których pisałem. Sam sprzęt wygląda nieźle. Jeśli chodzi o Zootech to w ostatniej "trzodzie" jest wzmianka o tym szwajcarskim systemie, jeśli do polski jeszcze nie zawitał to pytanie na ile ci którzy go oferują mają pojęcie jak go złożyć i serwisować? Jeśli chodzi o ceny to tak naprawdę w perspektywie że sprzęt użytkujesz 10-15 - 20 lat i wykarmiasz nim ileś świń w ciągu tego czasu koszt do jednego świniaka jet znikomy ważniejsze żeby sprzęt i serwis działał niezawodnie, to tak jak z traktorem, Pronar tańszy ale każdy kto może woli kupić johnego albo fendta albo deutza albo coś innego z tej półki.

#90 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 23 maj 2011 - 21:35

Żywienie na mokro czy na sucho? A do długiego koryta to zadaje się pasze automatycznie np. z 3 razy dziennie czy jak?

Edytowany przez FarmerPawlos, 23 maj 2011 - 21:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share BigBoar

BigBoar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 23 maj 2011 - 21:59

Żywienie na mokro czy na sucho? tak 3-4 razy

#92 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 24 maj 2011 - 16:37

Żywienie na mokro czy na sucho? A to trzeba zadawać takie ilości, żeby wyżerały?

Wiesz co, lepiej opisz całą technologie zadawania do dł. koryta. ;)

#93 Share BigBoar

BigBoar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 24 maj 2011 - 22:43

Żywienie na mokro czy na sucho? długie koryto znaczy w momencie karmienia wszystkie stoją przy korycie i jedzą, karmienie trzy - cztery razy na dobę najlepiej w równych odstępach czasu co 6-8 godzin, koryto po ok. pół godziny po karmieni powinno być opróżnione
jedzą razem razem rosną - mniejsze zróżnicowanie bardzo łatwa kontrola zdrowotności bo jak któryś nie podchodzi do koryta to najprawdopodobniej zaczyna chorować łatwo ograniczyć ilość paszy na koniec tuczu jeśli masz rasę otłuszczającą się bo czy jedzą mniej czy więcej każden zjada mniej więcej tyle samo, przy żywieniu do woli (krótkie koryto)jak przykręcisz kurek to i tak najsilniejsze zjedzą do syta a słabsze będą dodatkowo poszkodowane

#94 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 25 maj 2011 - 13:04

Żywienie na mokro czy na sucho? No tak, ale w długim korycie nigdy nie najedzą się do syta. A w ogóle jak dobrać ilość zadawanej paszy do wieku? To zależy od obserwacji stada, czy np. program komputerowy to jakoś określa?

#95 Share hodowca11

hodowca11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 25 maj 2011 - 21:52

Żywienie na mokro czy na sucho? Witam
W połowie roku - czyli za miesiąc -rozpoczynamy(ja i mój brat) budowę tuczarni na 1800 szt(za rok druga taka sama).
Będzie na rusztach i żywienie na mokro.
Rozmawialiśmy z wieloma użytkownikami płynnych systemów (różnych firm)
Po przeanalizowaniu zdobytych informacji od w/w farmerów wybraliśmy długie koryto i system karmmienia paszą płynną "wstępnie sfermentowaną"( chyba tak się to pisze ;) )
Moim zdaniem nie ma innego sposobu na obniżenie kosztów produkcji .

#96 Share BigBoar

BigBoar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 maj 2011 - 13:14

Żywienie na mokro czy na sucho? jeśli dobrze ustawić krzywą żywienia to powinny zjadać nawet więcej niż jak mają do woli bo przed każdym karmieniem zdążą przegłodnieć i z większym apetytem "zasiadać do stolu"- czyli jak masz młode świenie to pakujesz paszy tyle ile dadzą radę zjeść żeby szybko rosły a pod koniec tuczu jeśli mają tendencje do otłuszczania można im zastopować ale jeśli nie mają tendencji to nie ma potrzeby. wszystkie programy bazują na krzywej żywienia wyliczanej albo w oparciu o ilość energii potrzebnej dla świni albo kg paszy na dany dzień

#97 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 18:33

Żywienie na mokro czy na sucho? Wybór dokonany. Tata-inwestor uparł się na sensor i firma Krebeck już kompletuje części w Niemczech :) przeróbka chlewni ściółkowych na ruszta rozpoczęta :D Pellon to bardzo dobra firma ale koszty są zbyt duze, a oglądałem kilka sensorowych ferm i nie ma zroznicowania wagowego (jak piszą wyżej) i jest to tanszy o wiele system. BigDutschman odpadł ponieważ oni robią jedną główna petle i odnogi po chlewniach i jesli mamy rozne stadia tuczu w poszczególnych budynkach to następuje mieszanie paszy (grower&finiszer) a krebeck zrobi mi osobną nitkę na każdy budynek i pozostała niewykarmiona pasza będzie zaczynem dla tej samej grupy żywieniowej. pozdrawiam!

#98 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 24 czerwiec 2011 - 18:08

Żywienie na mokro czy na sucho? a big nie mógł zrobić ci oddzielnych nitek?

ty zamierzasz mieć jedną paszarnię na kilka chlewni?

#99 Share Gibus

Gibus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 24 czerwiec 2011 - 20:57

Żywienie na mokro czy na sucho? Big mi projekt robi juz ponad poł roku a tu przyjechali wymierzyli i zrobili wycene. tak kuchnia paszowa bedzie jedna a rury beda w ziemi.:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 25 czerwiec 2011 - 07:28

Żywienie na mokro czy na sucho? a każdy chlew będzie miał swój mieszalnik pasz czy będzie jeden, a resztki pasz będą jakoś gromadzone?