Gibus

Żywienie na mokro czy na sucho?

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie mam pojęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3017

czym sie rozni smietana to wiem ale serwatka???

mialem gdzies ile i jakich skladnikow ma serwatka, jak znajde to napisze,

stosowanie serwatki ma ta najwazniejsza zalete ze swinie chetniej zjadaja pasze, nie wywalaja z koryt,jedza wiecej i szyciej rosna.

troche tlusta swine przerobi sie w pasztet-mialek kiedys rollo doczynienia z przetworstwem miesa, bardzo watpie.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

% skład serwatki

 

I tu też jest wspomniane o serwatce słodkiej i kwaśnej. Może to chodzi o to że jedna jest śwież a druga skwaszona, bo czytałem teraz coś w necie i był też taki podział serwatki. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Hubert 17 tyś l na tyle trzody co ty trzymasz to one raz w tygodniu ryjek zmoczą :P, znajomy to dwa razy w tygodniu po cysternie 33,6m3 przywozi do siebie do tuczarni. Daje co popadnie: serwatkę, odpady z produkcji soków owocowych i warzywnych, coś tam z lodów a ze stałej to jakiś premiks czy koncentrat (zawsze mi się to myli co do czego) qq pszenżyto i śrutę soja/rzepak


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Łukasz u nas tylko tuczniki piją serwatkę. Cofnij temat trochę do tyłu, tam pisałem o różnych odpadach jakie świnie u nas jedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

myślałem że era żywienia na mokro mineła 20 lat temu, chyba że dla siebie aby mięso miało inny smak


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

a czym się różni serwatka słodka od kwaśnej?

cytuje;Ze względu na duże zapotrzebowanie na cukier mlekowy do celów spożywczych i farmaceutycznych,w zakładach mleczarskich stosuje się odcukrzanie serwatki,co wpływa na podniesienie zawartości białka w suchej masie i obniżenie higroskopijności. Jacus nie przejmój się,zm na tłustych świniach zarabiają bardzo dobrze Robią duże ilości tanich i paskudnych parówek ,pasztetów,konserw "mięsnych".u nich nic nie może się zmarnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Huber czytałem. Chodzi Mi o samą serwatkę 17 000l na 1200 sztuk i 7 dni to całe nic ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bardziej ta serwatka jest jako dodatek i urozmaicenie niz podstawowe żródło żywienia. Dopiero zaczynamy zabawę z serwatką. Niedługo gdy zainstalują system żywienia na mokro będzie 50/50 z paszą szła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

aha, znajomy to z 2,8kg paszy zszedł do 1,9 jak zaczął serwatkę dawać, bo za każdym razem się chwali jak z mim rozmawiam ile to on przez to zaoszczędził :P


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No oszczędności są. B)

 

@Lukasz1987 to ile twój znajomy ma świń, że zużywa prawie 70tyś. litrów serwatki tygodniowo?

 

Jaki powinien być stosunek frakcji stałej do frakcji płynnej w tego typu zadawaniu paszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

tuczarnia jest na 1200 sztuk a daje coś koło 7-9l na głowę w zależności od czegoś tam ale czego to nie mam zielonego pojęcia :)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to co on samą serwatką żywi? :blink:

 

albo on ma jakieś inne świnie które więcej zjedzą :P

 

a tak na serio to on pewnie już wody nie podaje tucznikom i dlatego takie duże zużycie ma paszy.

 

jest w stanie mi ktoś odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

dokładnie świnie piją tylko serwatkę mają smoczki z wodą podpięte ale z tego co zaobserwowałem to ich użycie jest praktycznie znikome.

Pasza jest przygotowywana w jakimś silosie co praktycznie wygląda jak wóz paszowy tyle że stacjonarny i ma podpięte 4 rury na qq, jakąś kupczą paszę, soję/rzepak i pszenżyto to wszystko miesza i na tuczarnię. Ogólnie to ciekawie ma to rozwiązane bo nakład pracy jest praktycznie minimalny


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to on pewnie ma coś takiego bardziej samemu zrobione z serii "made in garaż" ;)

 

bo normalnie to są 2 zbiorniki zamknięte, a jeden z nich to mieszalnik pasz płynnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

wszystko ładnie, pięknie z tą serwatką, ale dla tego co ma blisko mleczarnie...bo ja mam najbliższą ponad 40 km....

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

znajomy gania 60km w jedną stronę ;) operacja zajmuje mu jak twierdzi 4,5 godziny zajechać zatankować i wrócić


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Osobiście mam do mleczarni 500 metrów wiec serwatka jest lana świnkom do oporu.Ztego zakladu cysterna rozwozi serwatke na większe tuczarnie chyba ze 30 km,ale jest to interes tego kierowcy choć cysterna zakładu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A stosuje ktoś z was te żywienie np. przy systemie głębokiej ściółki?

Tak się zastanawiam czy można zamontować koryto na szerokości korytarz (4,5-5m), które byłoby napełniane zaraz jak tylko świnie je opróżnią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Oczywiscie ze jest to mozliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

u znajomego: 2x hydromix z sensorem(2x dlatego ze mozna lepiej zmieniac dawke paszową nie ma od razu skoku z koncentratu grower na finiszer) hmmm... 9 budynków: 1300 macior, 8 tys tuczników. z mieszalnią pasz i dodatkowymi zbiornikami, ok 2mln zł

ja zstanawiam sie nad hydromixem tez z sensorem ale na 2000 tuczników w kilku budynkach oddalonych od siebie ok 15-20m i rury do azadawania paszy w ziemi... nie wiem czy sie sprawdzi ale z tego co opowiadają praktycy to jest całkiem dobry system. i wyniesie ok 250-300 tys

Edytowano przez Gibus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Gibus a nie lepiej byłoby zamontować "HydroMix-Żywienie multifazowe" z sensorem?

 

Możesz ustalać sobie codziennie inną dawkę.

 

EDIT:

A temu twojemu znajomemu nie byłoby lepiej zamontować "HydroMix-Synchroniczny"? To jest zamiast jednego zbiornika, który służy do mieszani i zadawania paszy są 2 oddzielne z których każdy spełnia jedną funkcje.

Edytowano przez FarmerPawlos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

komputer sam zmienia dawke, tak o to ci chodzi?

Mój znajomy ma 1300 macior i 8000 tucznika w 9 budynkach i ma po 2 zbiorniki do mieszania i po 2 na komponenty a podłaczone pod jeden komputer dodadtowo ma 2 zbiorniki do przepompowywania paszy na porodoke i odchowalnie bo by nie wyrobił z karmieniem. wiem ze ma to od 10 lat i był to najdrozszy i najlepszy system.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj