Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie na mokro czy na sucho?

216 odpowiedzi na ten temat

#41 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 19:18

:blink: pierwsze słyszę, że od skisłej serwatki prosiaki nie dostaną biegunki, ty się chyba nie zastanowiłeś co piszesz, ciekawe czy jak ty byś zjadł zepsuty chleb albo coś nie dobrego to czy byś był zdrowy?

taki zbiornik do serwatki to widziałem w galerii @Gibus tylko on nie miał go w ziemi, a na powierzchni. Jest to taki normalny zbiornik do przechowywania mleka.

Kolego jesli karmisz prosieta serwatka,to zycze powodzenia.Serwatke skarmia sie starsze swinie od okolo 40kg.,w ostatniej fazie tuczu podaje sie ja do woli.Nie nalezy podawac swiezej jeszcze cieplej serwatki prosto z zakladu.Wszystko o wartosciach produktow ubocznych w zywieniu swin mozna przeczytac w ksiazkach o tuczu trzody z lat 80 i 90. Najlepsze pojemniki na serwatke to 1000 lirowe plasikowe zbiorniki tzw."mauser".

Edytowany przez rollo29, 20 marzec 2011 - 19:43.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie na mokro czy na sucho? Dzisiaj, 22:25
  •  

#42 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 21:14

Żywienie na mokro czy na sucho? Ja nie daję serwatki wcale. A "świeża" tzn. dobra nie sfermentowana, ale już taka która ostygła.

#43 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 22:35

Żywienie na mokro czy na sucho? serwatka sie nie skisi przeciez to skiszone mleko po malej obrobce, za to po paru dniach robi sie kozuch na gorze[to chyba resztki bialka]ktory plesnieje, wiec w lecie to nie wiem czy tygodniowa nie zaszkodzi,
o wyzszosci zywienia na mokro to kazda publikacja w fachowej prasie przekonuje, ja od paru lat tak robie, niestety mleczarnia zbankrutowala i najczesciej z woda mieszam.mam male stado wiec do koryt leje

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#44 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 24 marzec 2011 - 19:41

Żywienie na mokro czy na sucho? @jacus zauważyłeś jakieś zmiany w zużyciu paszy albo przyrostach?

A czemu odradzacie podawanie serwatki małym prosiętom?

#45 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 24 marzec 2011 - 20:42

Żywienie na mokro czy na sucho? FarmerPawlos "z prosiętami jak z dzieckiem'. tylko pewne i dobrze zbilansowane pasze.Serwatka jest paszą z bardzo różną zawartością białka około 12% zależnie jaka jest produkcja w mleczarni ,czasem ta serwatka to woda z mycia lini produkcyjnej,czasem jest to serwatka tzw. spożywcza ktora mogłaby trafić do suszenia. Ogólnie 15 litrów serwatki stanowi równowartość 1 kilograma śruty jęczmiennej.Kolego przy obecnych cenach pasz warto próbować sposobów zastąpienia drogich zbóż innymi produktami nawet odpadami z cukierków.a że świnia trochę tłusta zm i tak ją przerobi w pasztet i zarobi!!!!,a tobie na tuczniku wyjdzie pare złotych oszczedności dla zysku?!?!!!??. B) B)

#46 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 marzec 2011 - 20:47

Żywienie na mokro czy na sucho? Dokładnie 40zł na tuczniku :P

#47 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 24 marzec 2011 - 21:29

Żywienie na mokro czy na sucho? akurat przy twojej wielkości produkcji i cenach jakie dostajesz zostaje ci tylko 40zł na sztuce :lol:

#48 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 marzec 2011 - 22:14

Żywienie na mokro czy na sucho? Piszę ogolnie. Przy obecnych cenach zboz, premiksach, koncetratach, amortyzacji budynku itd itd....

Ile ojciec ma z 1 tucznika?? Nie mam pojęcia..a nawet jakbym wiedział, krępowałbym się napisać

#49 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 25 marzec 2011 - 18:49

Żywienie na mokro czy na sucho? Ja wiem, że to się pisze ogólnie, bo jednego dnia przyjdzie pasza po jednej cenie, a na drugi dzień po parę zł drożej.

A z ty 40zł to ja tylko się śmiałem.

#50 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 25 marzec 2011 - 18:52

Żywienie na mokro czy na sucho? 40zł w obecnych czasach to jest bardzo dobry wynik:D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 25 marzec 2011 - 20:58

Żywienie na mokro czy na sucho? a czym się różni serwatka słodka od kwaśnej?

#52 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2011 - 22:54

Żywienie na mokro czy na sucho? Nie mam pojęcia

#53 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 25 marzec 2011 - 23:11

Żywienie na mokro czy na sucho? czym sie rozni smietana to wiem ale serwatka???
mialem gdzies ile i jakich skladnikow ma serwatka, jak znajde to napisze,
stosowanie serwatki ma ta najwazniejsza zalete ze swinie chetniej zjadaja pasze, nie wywalaja z koryt,jedza wiecej i szyciej rosna.
troche tlusta swine przerobi sie w pasztet-mialek kiedys rollo doczynienia z przetworstwem miesa, bardzo watpie.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#54 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 26 marzec 2011 - 08:08

Żywienie na mokro czy na sucho? % skład serwatki

I tu też jest wspomniane o serwatce słodkiej i kwaśnej. Może to chodzi o to że jedna jest śwież a druga skwaszona, bo czytałem teraz coś w necie i był też taki podział serwatki. :mellow:

#55 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 26 marzec 2011 - 09:21

Żywienie na mokro czy na sucho? Hubert 17 tyś l na tyle trzody co ty trzymasz to one raz w tygodniu ryjek zmoczą :P, znajomy to dwa razy w tygodniu po cysternie 33,6m3 przywozi do siebie do tuczarni. Daje co popadnie: serwatkę, odpady z produkcji soków owocowych i warzywnych, coś tam z lodów a ze stałej to jakiś premiks czy koncentrat (zawsze mi się to myli co do czego) qq pszenżyto i śrutę soja/rzepak
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#56 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 marzec 2011 - 10:01

Żywienie na mokro czy na sucho? Łukasz u nas tylko tuczniki piją serwatkę. Cofnij temat trochę do tyłu, tam pisałem o różnych odpadach jakie świnie u nas jedzą

#57 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 26 marzec 2011 - 10:06

Żywienie na mokro czy na sucho? myślałem że era żywienia na mokro mineła 20 lat temu, chyba że dla siebie aby mięso miało inny smak
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#58 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 26 marzec 2011 - 10:14

a czym się różni serwatka słodka od kwaśnej?

cytuje;Ze względu na duże zapotrzebowanie na cukier mlekowy do celów spożywczych i farmaceutycznych,w zakładach mleczarskich stosuje się odcukrzanie serwatki,co wpływa na podniesienie zawartości białka w suchej masie i obniżenie higroskopijności. Jacus nie przejmój się,zm na tłustych świniach zarabiają bardzo dobrze Robią duże ilości tanich i paskudnych parówek ,pasztetów,konserw "mięsnych".u nich nic nie może się zmarnować.

#59 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 26 marzec 2011 - 10:15

Żywienie na mokro czy na sucho? Huber czytałem. Chodzi Mi o samą serwatkę 17 000l na 1200 sztuk i 7 dni to całe nic ;)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 marzec 2011 - 10:32

Żywienie na mokro czy na sucho? Bardziej ta serwatka jest jako dodatek i urozmaicenie niz podstawowe żródło żywienia. Dopiero zaczynamy zabawę z serwatką. Niedługo gdy zainstalują system żywienia na mokro będzie 50/50 z paszą szła