Zaloguj się, aby obserwować  
Axial

Czujnik napełnienia zbiornika w kombajnie

Polecane posty

Axial    9

Witam

W kombajnie zbożowym chcę zrobić czujnik napełnienia zbiornika. Czujnik powinien uruchomić brzęczyk oraz "koguta". W oryginale było to jakieś ustrojstwo z elementem optycznym ale jest nie do odtworzenia-kompletnie zjarane. Rozwiązanie z Bizona odpada, myślę o czujniku zbliżeniowym /pojemnościowym lub optycznym/. A może czujnik parkowania B).

Jakieś sugestie?


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

parkowania odpada. mam w samochodzie . w zbiorniku jest ciągły ruch,więc napewno by cały czas fiksował. nie myślałeś o zwykłym wyłączniku , takim jak w hamulcu ręcznym. nacisk zboża powodowałby wciśnięcie guzika.oczywiście trzeba by to jakoś zabudować i wykonać rodzaj dźwigienki na którą by to zboże naciskało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

jakiego kształtu jest zbiornik???mozesz narysować w w PAINT windowsa i zamieścić???????? a coś wymyślę.

Trudno mi coś teraz podpowiedzieć bo nieznam budowy tego zbiornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

a to w case sie tak zorbilo??


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9

Kombajn to stary model Case AF 1660 z 91 r. i był troche zdemolowany. Doprowadziliśmy go do porządku ale uszkodzony włącznik wyskoczył dopiero w żniwa. Kombajn pracuje na usługach i przydałoby się żeby to działało ze względu na transport.

@elektrotech zbiornik ma kształt prawie regularnego prostokąta ale mi chodzi o sygnalizację pełnego zbiornika a nie o stopień jego napełnienia bo chyba chcesz coś pokombinować B).

Chodzi mi o najprostsze rozwiązanie, w innym Case jest to włącznik mechaniczny ale wcale nie taki prosty do skopiowania. W Deutz Fahrze miałem jakieś czujniki i wydaje mi się że były to właśnie czujniki pojemnościowe.

Dzięki za odzew.


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

a czemu nie chcesz założyć włącznika od bizona 56??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6
Kombajn to stary model Case AF 1660 z 91 r. i był troche zdemolowany. Doprowadziliśmy go do porządku ale uszkodzony włącznik wyskoczył dopiero w żniwa. Kombajn pracuje na usługach i przydałoby się żeby to działało ze względu na transport.

@elektrotech zbiornik ma kształt prawie regularnego prostokąta ale mi chodzi o sygnalizację pełnego zbiornika a nie o stopień jego napełnienia bo chyba chcesz coś pokombinować B).

Chodzi mi o najprostsze rozwiązanie, w innym Case jest to włącznik mechaniczny ale wcale nie taki prosty do skopiowania. W Deutz Fahrze miałem jakieś czujniki i wydaje mi się że były to właśnie czujniki pojemnościowe.

Dzięki za odzew.

czy zbiornik ma klapę??? jesli nie to niema problemu już rysuję kazdy zrobi sobie sam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9

Zbiornik ma dwie klapy czy to jest problem, bo są cały czas zamknięte?

Qrcze... żeby to nie przypominało schematu odtwarzacza DVD... B)


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

I juz mam -proste jak bat

 

Użyjemy czujnika stopu od C-360 można wywiercić dziurę u samej góry zbiornika zboża i przykręcić tak aby prowadnica czujnika była wewnątrz zbiornika.następnie mozemy uzyć kawałek blachy z zawiasem od np szafki tak aby klapka odpowiednio opadała na dół lub się podnosiła

 

Na rysunku zboże na żólto nie jest tak wysoko wiec klapka sobie wisi na ograniczniku kawałek płaskownika hak-tak aby nie spadła na dół.w miarę koszenia i napełniania się zbiornika -kolor niebieski-zboże będzie gniotło klapkę która popchnie ośkę czujnika albo załaczy albo rozłaczy obwód który chcesz sterować.Zrobisz to w 30 minut

jak bedziesz miał juz czesci-czujnik stopu oraz zawias z szafki-wiertarka śróbki i kabel montujesz wszystko

 

ps

jesli czujnik jest tz zwierny-wysunięcie się ośki można zastosować przekażnik który jak straci zasilanie-zewrze odpowiednią parą styku sygnalizator lub syrenę - zmonyuj to rozrysuję schemat na czujniku stopu c-360 +przekaźnik i będzie oki z zasilaniem sobie poradzisz jedna końcówka czujnika -sówki do masy kombajnu druga do sygnalizatora

 

zbue5.jpg

czujam2.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

W Fortschritt mam czujnik, przypomina to puszkę z która z jednej strony ma membranę, można to przykręcić w miejscu jakim się chce. Nacisk zboża na membranę uruchamiał sygnał dźwiękowy, który można było wyłączyć dopiero po włączeniu koguta.

Regulując miejscem przykręcenia - wysokością - czujnika, regulowało się przy jakim stopniu napełniania zbiornika załączał sygnał.


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9

Dzięki za szybką, a raczej błyskawiczną odpowiedź. Chyba zrobię to właśnie tak.

Pozdrawiam.

ps. Miałem ochotkę na trochę elektroniki bo z tymi włącznikami to mam złe wspomnienia. Pracują w dość trudnych warunkach - wiadomo ciągły kurz a tego zbyt nie lubią.


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6
Po co kombinować z czujnikiem nie lepiej jak masz pełny zbiornik rozkładać rure B)

 

to nie jest żadne rozwiązanie nikt nie bedzie co chwile wstawał i patrzył czy jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

no pieknie o zorbiles:D:D


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9

@Elektrotech, przepraszam, że się czepiam, a nie lepiej by to odwrócić? Bo co ze zbożem które dostanie się między klapkę a zbiornik?


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6
@Elektrotech, przepraszam, że się czepiam, a nie lepiej by to odwrócić? Bo co ze zbożem które dostanie się między klapkę a zbiornik?

 

zgadza się nie przemyślałem -ale zamiast klapki założyć kawał gumy-zanitować po obwodzie-guma z dętki

 

mozna odwrotnie ale trzeba znowu od dołu dac odstęp aby zboze podnosiło- dokładnie masz racje

 

ps

niemam kombajnu wiec do końca nie pomyślałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

mozesz dac luzna gume szczelnie napor ziarna dogniecie gume do scianki a z reszta tez cos namalujeD: ntroche ukradne rysunku ale pomysl torche inny


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

caly rysunek bedsie ten sam tylko czujnik innyrysunek nie iwem jak wstawic rysunek rysunek do posta ogolnie to zamiast klapki mozna zastosowal cos typu garnka:D do obreczy przytwierdzic lekko luzna gume a w mielscu centralnym umiescic metalowy element ktory pod naporem ziarna styknie przylegnie to obwodu uruchamiajac go rozwiazanie z BS :]


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9

Panowie, dziękuje za zaintresowanie tematem ale tak naprawdę nie chodzi mi o rozwiązanie stricte mechaniczne.

Ja nie boję się elektroniki w maszynach rolniczych bo ona zawodzi znacznie rzadziej niż mechanika. Tylko ludzi przeraża to, że nie idzie tego naprawić przy pomocy młotka i spawarki.

Ilu z nas potrafi obsługiwać multimetr?

Wybór /po konsultacji z kolegą/ padł na pojemnościowy czujnik zbliżeniowy za 50 pln. z regulacją i wyjściem na sterowanie przekaźnikiem. Montaż bajecznie prosty do już istniejącej instalacji, brak ruchomych części zwiększa zdecydowanie niezawodność tego rozwiązania.

Pozdrawiam.


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

nom to chyba najlepszy najtanszy i najlatwiekszy niezawodny pomysl na rozwiazanie tego problemu Axial to dzis pon spawarka i do roboty:]


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

Każde rozwiązanie jest dobre jak się do tego odpowiednio przyłożymy.Co do obsługi multometru kupujesz w OBI za 12 zł-obsługa jest dziecinnie prosta-zawsze mozna skorzystać z instrukcji.

Wybór /po konsultacji z kolegą/ padł na pojemnościowy czujnik zbliżeniowy za 50 pln. z regulacją i wyjściem na sterowanie przekaźnikiem. Montaż bajecznie prosty do już istniejącej instalacji, brak ruchomych części zwiększa zdecydowanie niezawodność tego rozwiązania.

 

masz rację ale pod warunkiem ze masz go gdzieś kupić-sam niewiem gdzie-ale jesli rozwiązanie mechaniczne jest najszybszym to czemu nie-niz czekanie latanie po sklepach-no chyba ze na czasie ci nie zalezy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axial    9
nom to chyba najlepszy najtanszy i najlatwiekszy niezawodny pomysl na rozwiazanie tego problemu Axial to dzis pon spawarka i do roboty:]

I tutaj jest mały problem ponieważ nie potrafię spawać B) . Gratuluję dobrego humoru, też tak mam w poniedziałkowy poranek :)

@Elektrotech podobają mi się Twoje pomysły bo cechuje je prostota i dostępnośc materiałów - sugeruję zmianę nicka na McGyver :)

Pozdrawiam i życzę dobrego tygodnia.


Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj